Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 977
  • 259
  •   1
Отговори
# 60
  • Berlin
  • Мнения: 11 313
И ние започнахме да събираме разделно, откакто сме в Берлин. То няма начин иначе, но е приятно и не ми пречи. Имам торба за хартия (хартиена), за компост (сурова храна най-вече) и един кош за общ, контейнерът ни е такъв. Това, което ми липсва тук, е мелничката на мивката в кухнята. В София имам такава и е супер удобно за остатъци от храна. Пластмасовите  и стъклени бутилки се предават в магазините, има си автомати, но ти така или иначе си платил за бутилката, та е добре да си я върнеш и да си вземеш парите обратно.

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 338
Събираме разделно от години. Имам желание и не търся оправдания. На принципа съм, че може да правя нещо малко, но все пак е по-добре от нищо. А и най-важно е възпитанието чрез личния пример. 

# 62
  • София
  • Мнения: 1 628
Кутия от Тик Так?

# 63
  • Мнения: 2 909
Пластмаса?

# 64
  • София
  • Мнения: 1 628
Да пластмаса е,Но залепени етикет върху кутията проблем ли е? Направих пликове за хартия,пластмаса...и вече ги пълня. Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 1 628
А надуваема балон? Пластмаса?

# 66
  • Мнения: 2 909
Доколкото знам етикета на кутията не е голям, според мен няма проблем.
За балона нямам идея.

# 67
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Ние от години събираме така. Даже и семейството вече свикна.
Някой има ли идея какво се случва със събраните отпадъци. И кои кофи са по-добри - тези, които делят хартия от пластмаса, или тези, в които се слагат общо?

# 68
  • Мнения: X
Много се зарадвах на темата Simple Smile разделяме боклуците. И се старая да не ползвам излишни неща, без които може да се живее - например ароматизатори, кошнички за тоалетна и подобни. Представям си 100000 такива пластмасови боклучета по 100г са10 тона излишен мръсен и отровен боклук, който натоварва земята. Чакам с нетърпение момента, в който държавата ще се сети да сложиш цени на пластмасовите бутилки и металните канчета - едни и същи при покупка и при връщане. И как един ден всички магазини ще са длъжни да приемат такива бутилки. И ще има дори автомати на самообслужване както и в другите държави...

# 69
  • Мнения: X
Аз също събирам сметта разделно. Мания ми стана, след като разбрах колко дървета отиват за производството й, колко вода и колко избелващ препарат се изхвърля в природата, след като е избелила хартията. И за пластмасата трудно преглътнах количеството вода, което се използва. Подобно е и за стъклото. Всеки може да потърси тази информация в нета.
Всъщност мания не е точната дума - просто си събирам разделно.
Кофичките от мляко си ги мия като си правя в тях айрян😀( не защото го обичам, просто купуваме от скъпото😊). Заедно с тях хвърлям всичко, със състав  пластмаса- найлони, шишета, чашки, целофани, пластмасовите опаковки от храна за вкъщи ( само малко ги поизплаквам), опаковки от кифли и вафли, бонбони, локуми и т.н.без да се вманиачавам да ги мия или да махам етикети.
Хартията по същия начин - колкото и малко да е късчето - билет или резка - в коша за хартия. Ако е някой документ - махам частта с личните данни, която накълцвам на ситно и отива към битовата смет, и останалото към хартията.
Когато заживяхме с ММ, купихме си двойно кошче - едната част за хартия, другата за пластмаса. Стъкло при нас не се хвърля, освен ако не е счупено. Тогава в отделна торбичка и я изтърсвам в съответния кош на улицата.
Аз винаги съм виждала един камион как събира в даден ден от седмицата Само Хартията -т.е. изпразват се всички кошове за хартия, в понеделник, в сряда -всички кошове за пластмаса, в петък - всички за стъкло.
Така и не съм видяла да събират всички отпадъци наедно.
Като студентка успях да се вмъкна при колегите от Екология, когато посещаваха завод за рециклиране.
Там беше обяснено, че всичко първо се разпределя и разфасова, ако
е необходимо,  после се дезинфекцира и рециклира. За това не виждам смисъл да мия кардинално. 😺

# 70
  • Мнения: 2 998
Ако някой има представа от къде може да се купи шредер за пластмаса, ще съм много благодарна. Laughing
Иначе събираме разделно до някъде. Да кажем, че 70% от нещата за рециклиране отиват по предназначение, но останалите 30% си отиват в общия боклук.

# 71
  • Мнения: 3 067
Събирам разделно и за мен това е много важно. Не разбирам хората, които без да опитат казват "не ми се влага време и сили", колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.

Хранителните отпадъци компостирам. Пластмаса, метал и хартия събирам в кофа и изхвърлям на път за някъде.
Останалите отпадъци, които не стават за компостиране или рециклиране, хвърлям в нормалната кофа. Правя го от месец и съм изумена колко е лесно, колко малко време отнема и колко малко боклук генерирам всъщност.

# 72
  • Мнения: 188
Събирам разделно и за мен това е много важно. Не разбирам хората, които без да опитат казват "не ми се влага време и сили", колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.

Хранителните отпадъци компостирам. Пластмаса, метал и хартия събирам в кофа и изхвърлям на път за някъде.
Останалите отпадъци, които не стават за компостиране или рециклиране, хвърлям в нормалната кофа. Правя го от месец и съм изумена колко е лесно, колко малко време отнема и колко малко боклук генерирам всъщност.

Ще споделиш ли, моля те, как компостираш хранителните отпадъци?

# 73
  • София
  • Мнения: 1 877
Събирам разделно и за мен това е много важно. Не разбирам хората, които без да опитат казват "не ми се влага време и сили", колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.

Хранителните отпадъци компостирам. Пластмаса, метал и хартия събирам в кофа и изхвърлям на път за някъде.
Останалите отпадъци, които не стават за компостиране или рециклиране, хвърлям в нормалната кофа. Правя го от месец и съм изумена колко е лесно, колко малко време отнема и колко малко боклук генерирам всъщност.

Ще споделиш ли, моля те, как компостираш хранителните отпадъци?
`
и аз се интересувам..,опитахме на балкона, но минаха две години и почти нищо...няма червейчета както би имало в двор...а компостът е малък и няма много място за почва...с две думи почти неуспешен е моя компост.

# 74
  • Мнения: X
За компост трябва температура. Ако нямате подходящ затворен съд, в който могат да протичат гнилостни процеси то няма смисъл да се занимавате. При това гниене се получава "съответната" миризма и в апартамент не е препоръчително да се прави, ще се умирише квартала...

Общи условия

Активация на акаунт