Всичко за разделното събиране на отпадъци

  • 21 977
  • 259
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 067
Фри, не си съвсем права. Вярно е, че е хубаво да е топло, но не е задължително условие.

Два "наръчника" за компостиране
http://07-13.ipacbc-bgtr.eu/upload/docs/2015-11/Composting_Guide_BG.pdf

http://ecocompost.bg/?p=31&l=1

http://www.sliven.bg/doc/ecology/ndk.pdf

http://ecocompost.bg/filebank/att_3.pdf

Моят компост е в края на двора - сложила съм съчки преплетени, отгоре хранителни отпадъци, отгоре шума и така редя ред по ред. Ще видим какво ще стане. Но за гниенето не  е нужна температура, нито миризмата е задължителна. Във втория линк е обяснено, ако мирише и на каквото мирише, от какъв проблем произлиза. Напротив, влажното и хладно време спомага за разлагането. В другия край на двора съм натрупала есенната шума, за да стане на хумус, докато беше топло я поливах с кофи с вода, да се намокри хубаво, после покривах с найлоно или с каквото има подръка, за да се започне гниенето. Сега този дъжд ми дойде много добре, открила съм ги и двата да си ги вали.

# 76
  • Мнения: 2 998
После торите ли с този компост?

# 77
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
колко време и сили и нерви, са нужни за да хвърлиш кофичката от кисело мляко не в единия плик, а в дургия? И да я изплакнеш преди това - тези дейстивя не изискват нито време, нито сили, а малко по-малко мързел.
Съгласна съм с теб, но само не по отношение на миенето - според проучвания, да се хаби вода за изплакването е по-вредно за природата общо, отколкото кофичката да е измита. Поне така четох или показваха по ТВ, не помня вече.
Така че опаковки не мия.

Иначе ние делим боклука, не ми пречи.

# 78
  • Мнения: X
Вярно, че не е необходима температура. Температурата се повишава при гниенето. Но както и да е не бих си сложила 100 или дори 50 или 10 кг бунище на терасата в никакъв случай. Бих си сложила обаче корито с червени калифорнийски червеи в края на градината на вилата. Бях намерила обяви за такива в Пазарджишко, но мъжът ми забрани да нося червеи в къщи хах
Сега като се замисля - виждала съм (отдалече) истински компостер в чужбина в един планински хотел. Беше като хоризонтален варел закрепен на стойка. И беше плътно затворен. И си вонеше отдалече. И там доколкото много смътно си спомням нещата ставаха май много по-бързо, а не като това, което пишат в тези брошури за 3-6-9 месеца.

# 79
  • Мнения: 3 067
 С какво пускането на водата е вредно за природата? И когато хвърлиш мръсна опаковка това не означава ли, че тя не може да се рециклира?
 
Всеки сам си преценява, има ли желание, често се намира и начин. Въпросн на приоритети. Никого не съдя, да подчертая. Само си споделям моята гледна точка, ако след година ми се разсмърди компоста или се преместя в апартамент може и друго мнение да си създам. Но познавам хора, които живеят в блокове и са намерили варианти да компостират

# 80
  • Мнения: 78
"С какво пускането на водата е вредно за природата?".
Хабиш вода. Евентуално и препарат, който замърсява.

# 81
  • Мнения: 3 067
Това е несериозен мотив. Особено да изхвърлиш мръсна кофичка, която бидейки мръсна не може да се рециклира.
Някой някъде чул, че било вредно - а пластмасата, която в естествената среда се разгражда за десетки години не е ? Или консервите, за които трябват много повече години.
Странна логика

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ами, в Германия специално се подчертава да НЕ се измиват опаковките преди изхвърлянето. Пише го на помещенията, в които се хвърля боклук, както и по различните пунктове за предаване на по-големи количества боклук.
Има и милиони статии в нета, счита се за загуба на чиста, питейна вода. Ако не хвърлиш кофичката мляко с половината му съдържимо, преработката е възможна.
Имало даже и закон, че не е необходимо да се мият.

За България нямам идея как е законово, може и да няма закон, но питейната вода си е загубена при всички случаи.

# 83
  • Мнения: 11 203
Хайде и да не се къпем и да не пускаме казанчето в тоалетната, защото това е много по-голямо разхищение на питейна вода! Grinning
(А за миенето на автомобил да не говорим, то изобщо трябва да се забрани.)

"Пестене" не е равно на "непускане на крана въобще". Една кофичка може да се изплакне и с 300 мл вода, и с три литра, зависи кой го прави.

# 84
  • Мнения: 3 067
Признавам, че не разбирам концепцията за водата. За мен тя е възобновяем източник. А липсата на питейна вода в други краища на света, определено не е защото аз си пускам чешмата.

# 85
# 86
# 87
  • Мнения: X
"Стъклото за бутилки и буркани и плоското стъкло /за прозорци/ се преработват по различен начин, затова не трябва да се смесва." ???????
А Екопак не искат ли и да им го опаковаме в целофан и да му вържем червена панделка случайно...

# 88
  • Мнения: 29 871
Мислене типично по български!  Thinking Crossing Arms

Хората са си казали - прозоречното стъкло не става за рециклиране, както стъклото от бутилки и буркани. Тук пак недоволни, защо не го били приемали?!?...ами, защото не става.

Хората направили система за разделно събиране и се опитват да ограмотят малко населението, обаче пак ще се намери някой да мрънка.  Crossing Arms

Ако в чужбина те видят да смесваш отпадъците, ще те смачкат от глоби, обаче в България все сме....абе, те ли ще ми казват на мене кое къде да хвърлям.  Close

# 89
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ако в чужбина те видят да смесваш отпадъците, ще те смачкат от глоби,
В коя чужбина това?
Щото при нас не е така.
Ако си изхвърля стъклената бутилка в домашния боклук, който не се рециклира, никой  нищо няма да ми каже.

Общи условия

Активация на акаунт