Семейно професионално ориентиране - забавна тема, но и не съвсем

  • 13 610
  • 126
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 654
Някой предложи ли на момчето да работи като ПРИНЦ?! Laughing

Проблемът на тази професия се изразява в това, че след като майката грохне и не може повече да служи на Негово Сиятелство, много трудно се намират кандидати за професията "слуга", а ако нямаш слуги, не можеш да работиш принц или принцеса. Освен ако татко ти не работи цар.

# 46
  • Мнения: 30 802
Значи, ако в БГ имаше повече манастири, да го пратиш едно лято да се научи на труд и смирение:)

За Духовна семинария не се ли е пробвал? Дисциплина, ще му вземат телефона, за 5г. ще стане човек.
Ще се научи той на труд и смирение, ама не с пост и молитва, а с един хубав бой. Де гиди сопа!

Е те там и бият де, въобще не са модернистично настроени, и работа ще има, и пост, и молитва, и малко кьотек:)

# 47
  • Мнения: 14 654
Е то проблемът е, че мами е против сопата, а в живота на един бъдещ мъж си трябва и сопа понякога, инак се става мекотело. Представям си как би се прекръстила и завъртяла очи на предложението на Сирен за армията Simple Smile))

# 48
  • Мнения: 30 802
Що бе, армията си е перфектно, само дето на часовите не им дават да цъкат смартфон:)

# 49
  • Мнения: 22 036
Много деца на тази възраст са неориентирани, а и им е скучно в училище. Не съм за ранното професионално ориентиране, но обстоятелствата го налагат.

Собственото ми дете е леко небрежно към ученето, но поне има късмет, че без усилия постига прилични резултати.

За съжаление, в България няма уважение към професии като изброените от Бърдс, а с някои от тях се получава добър доход и могат да се практикуват навсякъде.

С подобни резултати, няма да може да влезе в езикова гимназия, а и в частна да го пратят, едва ще завърши, а и майката не е "серт". Ако беше, щях да и препоръчам да избута някак основното и да поравоти наистина нискоквалифициран труд за година, да види как се живее така и предполагам, че ще му дойде музата за учене и придобиване на квалификация.

# 50
  • Мнения: 14 654
Що бе, армията си е перфектно, само дето на часовите не им дават да цъкат смартфон:)

Ще му вее, бе сирено, как защо! И гърч ще има, а майката счита работата в Бизнеспарк за върхЪ, защото няма да му вей и да превива гръб.

# 51
  • Мнения: 22 476
Момчето е на 12г., какво ориентиране искате от него, ако досега единственото му задължение е било да ходи на училище и не се е занимавал активно с някакъв спорт?!?
Че и предложения на майката ще правите...

# 52
  • Мнения: 25 753
Що бе, армията си е перфектно, само дето на часовите не им дават да цъкат смартфон:)

Ще му вее, бе сирено, как защо! И гърч ще има, а майката счита работата в Бизнеспарк за върхЪ, защото няма да му вей и да превива гръб.

Да, ама ще го болят очичките и главичката, а и какви хемороиди се хващат от седенето на стола...  Sad

# 53
  • Мнения: 14 654
Надявам се, че поне хемороидите са лична отговрност и ние като майки можем да не се навираме чак толкова навътре в личното пространство на децата. Всеки има нужда от място, колкото и малко да е, където да бъде себе си.

# 54
  • Мнения: 18 686
Успех около 4  за момче  е  приемлив на тази възраст,но май  прочетох между 2-3.Та  момчето  ще се оправи ,майката   е за бой.До  сега и от сега нататък.

# 55
  • Мнения: 30 802
Що бе, армията си е перфектно, само дето на часовите не им дават да цъкат смартфон:)

Ще му вее, бе сирено, как защо! И гърч ще има, а майката счита работата в Бизнеспарк за върхЪ, защото няма да му вей и да превива гръб.

Може да получи артрит от цъкане на не-ергономична мишка:) а в един офис не само ми вееше, ами и капеше конденз и вода:) та опасно си е това нещо с бачкането.

Може да се пробва за лайф коуч. Фейсбук ме залива с некадърни неудачници, които са се обявили за гурута и обясняват как да правиш много пари, без да работиш.

# 56
  • Мнения: 8 836
Наистина ще ѝ предложа някои от нещата, които сте написали. Даже снощи изрових справочника от миналата година, да ѝ покажа някои неща. Може да е напразно, но пък ако помогне?
Забавни ми бяха реакциите на майката, не самата ситуация.

Няма да помогне. Тя не търси съвети, тя търси събеседник, пред когото да си помрънка. Колкото повече предложения и възможности ѝ предлагаш, толкова повече ще я вкараш в позиция да се защитава и да ти вади всевъзможни доводи защо това или онова не е подходящо за мамин златен.
Не ги мисли. Нищо чудно момчето да не е чак толкова загубено и по някое време да се стресне и да поеме образованието и бъдещето си в ръце. Има купища такива примери в живота, както и обратното – хора с по няколко висши, паразитиращи на гърба на мама и татко.

Права си, какче. Жената всъщност иска нещо ,което вече го няма. Който е работил през 80-те години знаеше, че имаше едни такива работни места за наши хора, ама некъдърни за нищо. Седи в канцелария, сега офис му викат,  и само подпира стола. Води се на някаква длъжност, но тя е куха, нищоправене. Разнася папки напред-назад, щура се, сам не знае какви са му работните задължения, защото почти няма такива. Само че сега май такива местенца не са останали...
Всъщност е за държавен чиновник, но връзките трябва да са много здрави.
Предполагам, че накрая ще го запишат къде да е след този сакрален 7-ми клас, ще избута и ще се шляе известно време, после на врата на мамичката...
Съвет: да го насочат към охранителна дейност-  на училище, обществена сграда....цял ден чопли семки, за 1000лв не знам дали ще се класира.... Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 5 064
Обикновено децата с такива майки са неориентирани.
Много е лошо,когато не знаеш какво искаш,но искаш...нещо.
Имам една приятелка,която много иска да ходи с кеф на работа,да си намери нещо,с което и е приятно да се занимава.И като я питам-какво обича да прави-тя ми казва:ами,нямам идея.
В това отношение може би е наистина добре родителите да дадат някаква насока на децата си в по-ранна възраст.Но това,което тази майка прави определено не е насока Grinning

# 58
  • Мнения: 30 802
Тя насоката не се дава директно, а с попиване на средата. И ако средата е такава, че всички мрънкат и са с усещане за безпътица и че всичко е гадно, то детето го е попило това отношение още преди 7 годинки...

# 59
  • Мнения: X
Скрит текст:
Непреодолими обстоятелства ми наложиха да общувам известно време с почти непозната за мен жена, майка на седмокласник със среден успех от пети и шести клас между 2 и половина и 3. Жената звучеше доста загрижена накъде да се ориентира момчето, и как ще се стече животът му след сакралния седми клас. Споделих си убеждението, че според мен е много добре човек да има професия, нещо конкретно, в което да е много добър и което да прави с удоволствие. И оттук нататък започна "интересната" част на разговора.

- Ммм, ми каква професия, той нищо не може.
- Нормално е да не може, той е на 14. Нали затова е училището, да го научи.
- Ми той нищо не иска. Нищо не го влече.
- Има много хубави професии за момчета. Като млад може да ги работи навсякъде по света, за да натрупа опит, пари и идеи, а после да се върне тук и да организира свой бизнес.
- Е какво например?
- Например готвач. (Тук изреждам положителните страни на професията готвач)
- Аааааа, не, готвач не! Свако му е готвач. Това цяло лято над скарите, над пушеците, на жегата - не, не си е работа! А и нищо пари взимат. Не е професия това за мъж. Работи вечер, работи по празници. Абсурд.
- Пекар, или сладкар? (Пак изреждам положителни страни)
- Ауууу, това знаеш ли колко е тежко? Тонове брашно ти минават през ръцете, оставаш без кръст! Ставаш в 5 часа, в 6 хляба трябва да е готов. Хернии, стави, на 30 си развалина!
- Автомонтьор?(Изреждам положителни страни, но вече доста колебливо)
- Зет ми е автомонтьор. То това не си е работа. Ръцете ти все в масло. Дрехите му нямат изпиране. Смрад ти казвам. И какво? Работи в събота, работи в неделя, работи по нощите, на една почивка не може да отиде, гаража все пълен с чужди коли!
- Елтехник, нещо, по инсталации, или поправка на уреди? (Давам примери колко взимат техниците)
- Оооо, това не е стабилна професия. Днеска може да имаш много работа, а после няколко месеца да нямаш никаква. Девера е техник. Като изкарва пари - изкарва, ама като няма - само заеми, и едва свързва двата края.
- Строителство? Плочки? ВИК? Все скъпо платени дейности, особено ако човек е добър и търсен!
- Абееее, това е тежка работа. Или си клекнал, или си накачулен по стълбите, и там тежко се вдига, и там стоиш по течения. На зълвата брат е строител - артрит има на колената, от клечането, и кръста го боли, и все настинал ходи.
- Сигурно и шофьор не става?
- Ееееее, шегуваш ли се? Това е най-опасната професия. С това движение по пътищата - една катастрофа, и край.

Разкъсана между двата порива - да се разсмея бурно, или да ревна още по-бурно, питам плахо:

- Добре де, ти какво му говориш, към какво го ориентираш?
- Да си вземе образование! Това му приказвам!
- Ама, как така да вземе образование? Откъде да го вземе?
- Да учи, бе! Езици да учи, компютри да учи. Ей на съседката момчето се изучи с езици и компютри, започна си работа в бизнеспарка, взима си хиляда лева. Хем на бюро седи, от 9 до 5. Ни вятър го вее, ни тежко вдига. Какво му е.
- Той, твоят, такова, нали не иска да учи?
- (Въздишка) Не иска. Не учи. Мързи го да гледа. От телефона на компютъра, и това е. (Още по-тежка въздишка)
- Как ще го вземе това образование тогава?
- Не знам. Нали и аз това се чудя. Какво да го правя?

* * * * *
Та така. След около седмица обстоятелствата отново ще ме срещнат с въпросната жена, и реших да се допитам до вас. Каква професионална реализация да ѝ предложа? Какъв съвет да ѝ дам? Да направим един бърз брейнсторминг и да помогнем на една майка в професионалното ориентиране на сина ѝ.

Скрит текст:
Ако чете тук и се познае - още по-добре.
Не се извинявам за оповестяването на личен разговор.

Напълно разбираемо защо синчето е с такъв "успех"....    Laughing
Аз бих й казала да го направи фризьор.....    Grinning   ще седи на топличко, ще "разрошва" косите на разни кифли, ще е обграден от готини такива....мечтата на всеки "мъж" с мама-орлица.

Общи условия

Активация на акаунт