Как се решихте на трето дете? Нека претеглим плюсовете и минусите

  • 53 581
  • 687
  •   1
Отговори
# 660
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Ясно, Ами тя работи и вероятно това оказва влияние също.
Жената за, която аз говоря не работи, и децата и са добре гледани не са самотек определено. Всички деца са и от един мъж, няма да се изненадам ако има още деца.  Да не е лесно,но е задължително всеки, който има много деца да има гледачки и тн.

# 661
  • Мнения: 2 472
Винаги съм се възмущавала на тенденцията, че да имаш деца (тук става въпрос дори за първо дете) трябва да имаш непременно помощ от баби, дядовци, лели, стринки и прочие. Защо?  Та нали за да създадеш семейство, деца   ти се водиш вече зрял  човек, който може да отговаря за  взимането на решения си. Българката е свикнала, обаче все на помощ от майка си, свекърва си.
В чужбина такова нещо не съм видяла. Даже наскоро  засякох една майка с дете и второто беше новородено бебенце в кенгуру, в другата си ръка държеше кучето, което в този момент си свърши естествената нужда и тя с бебето на гърдите си се наведе, за да прибере на кучето ...... Беше усмихната, беше любезна, не чакаше ничия помощ дори някой да и разходи кучето. Всичко е до разбиране, всичко е до възпитание от малки.
Да, и тук в същата тази чужбина всички деца са научени да бъдат уважителни един към друг, да споделят всичко, да уважават също родителите си, учителите си, просто да имат респект един към друг.  Нещо, което малко деца го притежават в БГ. Извинете ме, обърнах малко в друга посока.
Но с две думи семейството си възпитава и отглежда децата само, не разчита на други хора, всичко е стиковано и организирано.

# 662
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Възмутително е да се ползва помощ, разбира се. Дори ако тя се предоставя доброволно.
Разбира се - всички деца в чужбина са добре възпитани и "уважителни". И разбира се, малко в България. Само нашите.

Цитат
Винаги съм се възмущавала на тенденцията, че да имаш деца (тук става въпрос дори за първо дете) трябва да имаш непременно помощ от баби, дядовци, лели, стринки и прочие. ... Българката е свикнала, обаче все на помощ от майка си, свекърва си.
А тази "тенденция" кой точно я формулира? А, да - българката.

# 663
  • Мнения: 3 033
Имате много погрешна представа за отглеждането на повече деца. Simple Smile
Кое е грешното

# 664
  • София
  • Мнения: 13 101
Очакванията как протича живота на едно семейство с повече деца. Това, че непременно поне 2 баби и 1 бавачка гледат децата или те се гледат взаимно на самотек. Или просто децата са разпределени да живеят по 1 или 2 с някой друг роднина. Че бащата е наличен задължително само събота и неделя. Че майката се скъсва по цял ден да обгрижвам децата, да домакинства, пере, глади и какво ли не. И винаги е убита от умора и прилича на извадена от центрофуга. Че многото деца означават некачествени гледане. Задължително в стила на малцинствата. Майката обезателно е родила малолетна, няма здравна култура, не е достатъчно образована или се скъсва от работа, за да изхрани челядта. Бащата не е само един и или изобщо не е в картинката, или се грижи само за насъщния, без да има здрава връзка с децата. И още много.
Клишета, на които може да има съответствия, но не е задължително да са правило.

Последна редакция: вт, 09 юни 2020, 19:10 от Fever Ray

# 665
  • Мнения: 1 429
Аз си гледам сама децата-13;4;2;9 месеца.
Да,живея над нашите и децата слизат при тях , най-вече вечер, докато приспивам бебето.Но никога не са спали там,нито майка ги е извеждала на разходка.Съпругът ми е международен шофьор и откакто сме се оженили пътува.Прибира се на 3 месеца.Дори когато ходя някъде по работа,вземам бебето с мен,да ме товаря майка ми.Не обучавам децата(не ходят на ДГ),играят си заедно,но и не са на самоотглеждане😀,говорим си,учим разни неща,но не постоянно.Баткото ми помага,малко да, защото и той не е много голям,но все е нещо.
Понякога ,често, викам,боря се с тази своя черта.Но живота ми е нормален,поне според моите разбирания.Вечер сядам,сипвам си питие,гледам тв,така че.....
Когато остана само с бебето например(те са при родителите ми или ММ ги е извел)....е тогава все едно няма дете и не разбирам хората с 1 защо им е трудно.И да,гордея се,че се справям колкото и самохвално да звучи.

Последна редакция: вт, 09 юни 2020, 19:37 от renidimova

# 666
  • Мнения: 10 993
Влизам само да изразя своето мнение, с което не задължавам никого, то си е лично и е продиктувано от собствения ми опит:
Имам две деца на 13 г. и почти на 6 г. и мога да кажа, че едва сега си отдъхнах /моля да не ме съдите за тази дума, никой не ме е карал на сила да раждам, просто отглеждането на дете ми се стори свръх усилие, за протокола имам две висши образования и работя нон стоп от18 годишна, но по-трудно нещо от отглеждането на дете, не съм преживяла, кълна си ви се/.
Помощ имам само от бащата /много малко в битов план, повече си играе с децата, един вид емоционално е до тях/ и от свекървата, която им готви, не и се занимава с разходки или обучение. И въпреки това, тази година преживях трамираща операция и казах на мъжа ми: Аз съм като в кома всичките тия години бе, искам да живея /диагнозата не бе уточнена и можеше и да е фаталан, за щастие не е/.
Така, че аз лично ви се възхищавам как съвсем сами гледате 2 или повече деца, но аз лично не мога. Всичките тия години исках да имам детегледачка, но не съм търсила, предпочетох да инвестирам пари във ипотеки за жилища за децата.
Понеже от моето семейство помощ не получих /имам майка и леля, която няма деца/ ги намразих и вече не изпитвам дори нужда да контактувам с тях. Та така, всеки си има виждания и разбирания и собствен опит.

# 667
  • Мнения: 1 327
Кристина, разбира се, че всеки сам решава кога и колко деца да има. Не е нужно да даваш обяснения или се оправдавш. Просто във форума цари едно такова неписано правило,  че колкото повече деца имаш, толкова повече знаеш и можеш, един вид си повече майка и човек. То едни възхищения, преклонения, сваляне на шапка дори.... Не се подвеждай по течението, ами прави най-доброто за семейството си.

# 668
  • Мнения: 1 495
Ние нямаме помощ в града, в който живеем, но моите деца като цяло много се занимават сами и може би затова не ми тежи гледането им. Откакто малкия стана на 2 почнаха много да играят с батко си. Сега пък, малката е на 3 и вече големите я включват в игрите си. Или пък просто висят пред компютъра пак заедно (което ми е голям проблем).

# 669
  • Мнения: 4 671
Леони, права си.

Аз съм на мнение, че дори за децата е полезно да има помощ от бабите, не отглеждане, а помощ. Да направят някой десерт, ядене, да ги изведат на разходка и прочие. Защото така родителите не са под ежедневното напрежение и бързане за работа и домакинстване и са по-спокойни и им остава повече време за децата.

Две в едно, този случай сигурно е едно на милиард, с толкова деца без странична помощ. Ти сигурна ли си, че майката не пие нещо, съвсем сериозно питам? Тази жена въобще спи ли? Ако наистина само тя ги гледа, не вярвам да не прави компромис с нещо.
Това всекидневно да пускаш, събираш, сортираш, простираш, сгъваш и прибираш 4 Rolling Eyes перални със сигурност изисква доста физическо време. Ами готвенето за 11 човека поне часове. Ами вечерното къпане. Приспиване на малките наобяд и вечер.
Само яденето отнема час и повече за оправяне на масата. А това е по няколко пъти на ден.
Кога излизат на разходка? Кога пазаруват? Кога им помага с домашните?
Самите битовизми изискват толкова време всеки ден, че аз наистина не разбирам как качествено се прави.
Или са като в казарма, или прескачат някои неща. Все пак това са живи същества, а малките деца рядко са под строй и заедно заспиват, заедно се будят.
Кога се епилира, къпе, вижда с мъжа си тази жена за 24 часа домакинстваме?
Или поръчва готова храна, а кога чисти? Или някой идва да чисти.... Наистина не доумявам.

И за да подкрепя с факти, тук във форума две-три многодетни, на които съм попадала пишат, че откакто имат повече деца, са на социалния минимум. Не им остава време дори да се видят с мъжете си, за наспиване и отпочиване. Само битовизми и да имат за ядене и обличане, друго не гледат.

Февър Рей, добре, напиши как е при вас. Пишеш "не е така", а всеки иска да прочете "така и така е". Simple Smile

И за мен наистина остава съмнението, че без помощ успяват да се гледат повече деца качествено.

# 670
  • Мнения: 9 903
aDream, някои от нещата, които си изброшла, не отнемат чак толкова време. Случва ми се да пусна 3 перални на ден, обикновено са две - децата носеха училищна униформа допреди карантината. Тези деца не са на една възраст, вечерното къпане определено не включва майката за всички, а и следобедното приспиване не е задължително - в големите семейства това не е рутина. И стандартът с разходки и пазарувания не е точно същият като в Бг. Такива семейства по правио живеят в къща с двор и излизане на разходка не е необходимо. Децата в големите семейства са доста самостоятелни и отговорни от малки и не страдат от това.
Епилирането пък е половин час работа седмично 🙂 ако не и на две.

# 671
  • Пловдив
  • Мнения: 14 397
Кристина, разбира се, че всеки сам решава кога и колко деца да има. Не е нужно да даваш обяснения или се оправдавш. Просто във форума цари едно такова неписано правило,  че колкото повече деца имаш, толкова повече знаеш и можеш, един вид си повече майка и човек. То едни възхищения, преклонения, сваляне на шапка дори.... Не се подвеждай по течението, ами прави най-доброто за семейството си.
Ако това за царящото мнение беше вярно, повечето пишещи във форума щяха да имат "повече" деца, че повече да им се възхищават и на тях, а то не е така.
Всъщност тук, както видяхме, се изказа съвсем друго мнение - който има много деца, не ги гледа качествено, ако няма армия помощници. Simple Smile
Колко точно е много, не знам, може би всичко над 2 или 3.
"...толкова повече знаеш и можеш..." - Всъщност самото приемане от някого, че "много" деца не може да се гледат нормално, май сочи към съмнение, че този някой не би могъл да се справи и с това, и с останалата част от живота си едновременно, а имащите повече деца - ами могат си. Wink

# 672
  • София
  • Мнения: 13 101
Аз съм писала многократно, вкл. в темата.
При нас децата са с голяма разлика помежду си. Не се е налагало да гледаме едновременно повече от 2 малки деца.
Скрит текст:
Преди първото дете още вече бяхме завършили и работихме в държавната администрация. Преди раждането на третото дете направихме кантора, която е в същата кооперация, в която живеем. Така сме постоянно на разположение на децата ни. Аз работя на 4 ч. Съпругът ми може по всяко време да се прибере, когато не е в съда. Зависи и какво се разбира под помощ. До четвъртото дете нямахме особена помощ, ако не броим това бабите и дядовците да изведат през уикенда големите деца за няколко часа или понякога да ги вземат да нощуват у тях. Бабите и дядовците работеха допреди няколко години. За най-малкия пък вече бяха възрастни и им беше трудно. Ползвали сме бавачка за 1 г. за най-малкия за 4 ч. на ден, понеже не го пуснахме на ясла, а направо на градина. Чистене, готвене и домакинстване през годините сме си вършили ние. Майка ми живеят в съседен апартамент, но за мен е грехота да я карам да ми домакинства. Дали чистя и готвя за 1 или 4 деца разликата е в количеството и в нищо друго. Големите деца с удоволствие са помагали винаги, малките също. Не по наше настояване, а така ги учим - семейството е едно цяло и всеки има принос в него, а не чака на мама да е слугиня. Последните години големите дъщери помагат за малките деца по тяхна инициатива, а родителите ни, понеже са приятелски семейства, с удоволствие водят малките деца на вилата или на морето, но това не е всяка седмица, нито всеки месец, а при желание от тяхна страна.
Пералня вкъщи пускаме максимум 1 на ден. Както каза Тити, децата ни ходят с униформи и не всички елементи се перат ежедневно, а и отдавна не са на възраст да сменят по 3 комплекта мръсни дрехи на ден. Пералнята ни е със сушилня. Само зареждаме мръсните дрехи и изваждаме сухите. Има и функция "гладене", но някои неща си ги гладим (веднъж седмично обикновено съпругът ми обича да се включва, понеже се хвали, че в казармата са го научили да глади "по конец" и да оправя така леглото, че "муха да се разчекне" - последното подсказва, че е негово задължение да оправя спалнята). Мие миялната, ежедневното чистене е с робот и веднъж на няколко дни минаваме с моп (децата си чистят стаите, а големите от години помагат активно за цялото жилище), за голямо почистване се включват всички, в къпането вече не участвам, но само с първите 2 дъщери ми беше тегаво, понеже са породени. Не приспиваме отдавна никого. Винаги сме били либерални по отношение на заспиването - държим след 22 ч. всички да са си по стаите, но дали ще спят или ще правят друго е техен избор.
На разходка големите си излизат с компания. Малката дъщеря излиза пред блока с децата, а Малчо го извеждаме привечер с кучетата (имаме 3). Simple Smile
През уикендите често ходим на вилата или на екскурзии. Когато времето не го позволява, съпругът ми и децата обожават да готвят, месят, правят кексове и торти, баници.
От няколко години големите ходят сами на почивка, а ние водим малките. Липсва ми това да идем всички заедно, но големите скучаят с нас за повече от 2 дни. Често през уикендите големите деца си излизат с приятели, а малките отиват на гости при бабите за по няколко часа, което оценявам като изключително удобство, че са наблизо.
Пазаруваме цялото семейство - обикновено правим голям пазар на трайни продукти веднъж на 1-2 месеца, по-нетрайни неща купуваме на 1-2 седмици (отиваме всички с колата и купуваме по списък). Дребните неща ги купуваме със съпруга ми всеки ден по обяд или привечер, защото имаме удобни магазини в самия блок (хранителният магазин е точно между жилищния ни вход и входа на кантората). Готвя, докато съм сама вкъщи. Децата учат в училище, към което има и градина и всички пътуват с училищен автобус - взема ги в 7:15 и ги връща в 17:30. Съпругът ми е в кантората от 8-9 до 17-18 ч. Аз съм от 10 до 15. Обедна почивка от 12 до 13. Така имам около 4 ч. сама у дома, които на ежедневна база са ми достатъчни не само за домакинстване, а и за почивка, книга, филм, чаша вино с приятелка, шопинг.
И за къпане имам време, и за епилиране, и за прическа. Със съпруга ми пък съм 24/7 и даже се радвам, когато се наложи да иде някъде за 2-3 дни по работа, че да остана насаме. Задължително с него излизаме в петък вечер с приятели на по питие. Традиция ни е от много години. Навремето големите дъщери ги вземахме с нас, когато бяха малки. Когато станаха по-големи, оставаха при бабите за няколко часа. Малчо го оставяме на каките му или си го водим все още с нас. От 16-годишни големите момичета помагат в кантората и през ваканциите работят на различни места, с което облекчават и семейния бюджет.
Преди короната най-голямата ни дъщеря изкара 6 месеца в чужбина, понеже е студентка и ни беше много празно и скучно. Не знам сега как ще е, когато и двете трябва да заминат наесен, ако приключи опасната ситуация. С вируса ситуацията лично на мен ми е идеална, защото всички са у дома и къщата ни е пълна, пък и има постоянно помощници. Simple Smile
Децата ни са на 20, 19, 13 и 5.
Надяваме се да имаме късмет за още едно, но годинките ни вече напредват и шансовете са минимални, но пък ще се радваме на внуци след няколко години, дай Боже!
Трудно е човек да си опише ежедневието в няколко реда.

# 673
  • Мнения: 5 468
Браво, Fever Ray. Чудесно е да се даде пример, че образовани и интелигентни хора също имат повече деца, защото в България все още се смята, че това е присъщо само на малцинствата или на семейства, които много не мислят как ще отгледат и възпитат децата си(или не знаят как да използват контрацепция). А всъщност има много многодетни семейства, които отглеждат и възпитават добре децата си.

Възрастовата разлика, според мен, е едно от важните неща за това дали семейството ще може да смогне на отглеждането. Други фактори за справяне с повече деца са професиите на родителите, времето с което разполага бащата, има ли възможност за помощ от баба, има ли финансов ресурс за повече деца и за детегледачка, и като цяло какви са целите и нагласите на родителите.
Ние, например, не приемаме децата си точно като ангажимент, който ежедневно вършим, а по-скоро се стараем да правим някакви интересни неща заедно с децата и нямаме желание да ходим никъде без тях. Когато много зацикля и съм сама с тях, качвам ги на колата и отиваме на някое различно място. Изобщо, търся начини и на мен да ми е приятно и разнообразно, защото щастлива майка=щастливи деца. Така че най-важна е психическата нагласа. Това е и причината явно много многодетни майки да се справят и да се чувстват добре. А и самия факт, че са избрали да имат повече деца означава, че това ги прави щастливи.

На мен лично ми тежи бебешкия период и недоспиването. Премине ли той, вече другите ангажименти не ми пречат, справям се с тях. Това е и най-вече причината да ме е страх от още едно дете - как ще преживея още веднъж това. За някои е дребно нещо, но моята нервна система реагира много зле на недоспиване и будене нощем. Толкова зле, че може да изпадна в депресия. Дано някой да се включи и да ме успокои, че има все пак кърмени бебета, които "ги изпращат" спящи по цяла нощ. Grinning

# 674
  • София
  • Мнения: 22 944
На мен пък най-тежката част ми е честото боледуването. И недоспиване и всичко мога да преглътна, но това ми е голяма мъка.

Общи условия

Активация на акаунт