Малка ли е за финансово възпитание?

  • 2 456
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 581
Аз не мога да кажа, че сме почнали някакво финансово възпитание, обаче си събира пари за коли, иска от мене и баща си паричка, има си касичка и като си събере 1 паунд - нова кола  Mr. Green
Колко коли имаме - не е истина  Crazy  Ама поне е нещо смислено за него, започва да свързва парите с някаква цел. Иначе като кажа "нямам", повечето пъти се съгласява. Не съм мислила чак за нещо целенасочено, засега си мисля, че се получава естествено, пък после ще видим  Thinking

# 16
  • Мнения: 1 113
Темата е страхотна!
Ваче, дъщеря ми е на същата възраст като твоята, но досега все съм си мислела, че е рано за каквото и да е целенасочено финансово възпитание. Мисля, че на тази възраст е добре детето да знае (а то го научава от ежедневието си), че парите служат да се купуват разни неща с тях, че родителите ходят на работа за да изкарат парички и че понякога тези парички не са достатъчни за да се купи кукла като на Петя например. И точно тук вече според мен може да се започне с целенасоченото финансово възпитание - ако искаш кукла като на Петя, ето ти една касичка, в която ще събираш паричките от баба и дядо, и тези, който ние ти даваме и после ще си купиш такава кукла. Но аз си мисля, че това трябва да стане след като детето е достигнало възрастта да отстоява желанията си с търпение, а не с инат и нервничане, защото я си представи, че й вземеш сега касичка, ми мойта ще върви след мен всеки ден да ме врънка за пари. В този ред на мисли да ви разкажа как реагира дъщеря ми когато й купихме надуваем дворец. След крясъците, които приех за изблик на радост от нейна страна, баща й я пита: "Лили, знаеш ли защо ти купихме батут?" Като очакваме да каже защото много е слушала, тъй като месеци преди това на молбите й за батут й казвахме, че трябва да слуша и да не се инати толкова много. Тъй ама детето изръси: "Знам, щото сме богати!" Sick

# 17
  • София
  • Мнения: 39 775
Дияна също все още не е много наясно с парите. До преди няколко месеца железното левче за нея беше повече от хартиена 10левка.
Ако сме седнали на кафето до блока, и й дам стотинки да си купи нещо от близкия магазин - понякога действа прагматично. Ако свърне обаче до другия магазин е склонна да си накупи ластици и фибички Simple Smile
Сега казва "уф, аз имах парички в касичките, ама тати ми ги взе". Касичките ни са няколко празни метални кутии от парфюми БиЮ.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 6 877
Според мен е рано. Ама пък ако и е интересно що пък не!?
Сиси не знамкога ще почна да я ограмотявам по този въпрос, за Георги вече е късно, пропуснала съм момента там. Close
Даже и Сиси го е разбрала, наскоро ми каза с тайнствен, заговорнически глас " Мамо, имам идея. Спри да даваш на Гого парички всеки ден и ще можеш да си купиш всичко за което си си мечтала." Laughing Иначе тя си събира стотинки, но за сега не е проявила желание да си купува нещо сама. Уф, на мен не ми се занимава с такива работи на този етап. Ще я чакам да тръгне на училище.

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Ваче, раничко ви е. Нека поне да започне училище и да има някаква представа за събиране и вадене.
Моят въпреки, че може да смята, даже и на кредит е пазарувал, за да му покажа що е то кредит, пак не може да се оправи с финансите си  ooooh! Види ли се с пари ги харчи за нула време, често се налага манипулация от наша страна.
Веднъж ми разказа как на един негов приятел родителите, след като се развели, забогатяли  Shocked Той започнал да получава много скъпи и хубави подаръци и повече джобни пари от баща си! Тази история ми беше поднесена, когато го отрязах, че няма пари, а той констатира колко лошо било да си беден  Rolling Eyes
За него е важно кой каква игра си е купил и кой колко джобни получава, дали си ходил в Дисниленд Париж или Флорида и въобще Щатите, или пък на море в Испания... Най-интересното е, че в категорията богати, според неговите представи, включва и семейства, които са на социалки  Crazy Това мисля е достатъчно, за да се види, че финансовите му представи все още са доста объркани.

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ваче, няма да се изказвам по темата ти, защото моята щерка, ако има 5лв., ще похарчи 6, като поне 2 лв. от тях ще е загубила... Confused

Къде сбъркахме, какво не направихме, че е такава прахостница?  Rolling Eyes

Обаче мин. седмица беше за Зелено у-ще и сме й дали да харчи по 2лв. на ден. Връща се тя и ми показва някакво дудуче, което си е купила за 2лв. Много й било харесало и друго, за 2.50лв., но нали сме казали по 2 лв. на ден, та купила това   hahaha Joy

Дребчо  bowuu за сега не го вълнува финикийския въпрос  Money

# 21
  • sofia
  • Мнения: 8 938
 
 Димана е голям факир със сметките, изумяваме как смята стотинки наум, ако я питаш колко прави 0,77+0,85 за секунди пресмята, че е 1,62  #Crazy
Това се и дарба. Дядо ми умножава на ум дву- и трицифрени числа по някаква система и докато го нащракам на калкулатора, той ми е казал отговора (бивш счетоводител)

Ние засега знаем само, че това са парички (стотинките) и се прибират в портмонето. И като сме в магазина, каквото сме взели се дава на лелята на касата Laughing

# 22
  • Мнения: 2 700
Съгласна съм с Кифлата, че на три години е малко раничко, но действително можеш да положиш началото.
С дъщеря ми започнахме на четири години, защото бидейки единствено дете, на което се задоволяваха огромен брой желания, трябваше да наложим някаква спирачка. Практиката ни беше следната: след детска градина, тя естествено искаше от всичко и по много. Казвах й, че за седмицата разполага с десет лева /включително и уикендите/, които пари седяха у мен, но тя си правеше сметката какво да се купи – дали вафли и сладоледи или Арена, Патиланци, София ленд и т.н. Естествено не разбираше истинския смисъл на парите и за всяко нещо ме питаше колко струва, на какво се равнява и т.н.
Считам, че имаше ефект, защото днес, в първи клас, не е направила нито една неправилна покупка. Системата е практически същата, с тази разлика, че този път парите й са в нейно владение. Пазарува само това, което е преценила, че си заслужава. А ако е решила, че за нещо ще й трябва по-голяма сума от традиционната дневна дажба, прави своего рода икономии – примерно, купува два дни за по 30 – 50 стотинки, след което може да си купи нещо за 2-3 лева.

# 23
  • Мнения: 5 475
С дъщеря ми започнахме на четири години, защото бидейки единствено дете, на което се задоволяваха огромен брой желания, трябваше да наложим някаква спирачка. Практиката ни беше следната: след детска градина, тя естествено искаше от всичко и по много. Казвах й, че за седмицата разполага с десет лева /включително и уикендите/, които пари седяха у мен, но тя си правеше сметката какво да се купи .
 Естествено не разбираше истинския смисъл на парите и за всяко нещо ме питаше колко струва, на какво се равнява и т.н.
Считам, че имаше ефект, защото днес, в първи клас, не е направила нито една неправилна покупка. Системата е практически същата, с тази разлика, че този път парите й са в нейно владение. Пазарува само това, което е преценила, че си заслужава. А ако е решила, че за нещо ще й трябва по-голяма сума от традиционната дневна дажба, прави своего рода икономии
 
  На същия принцип действах и с моята дъщеря...и сега ,когато е на 16 год.мисля,че има реална престава за стойността на парите.Харчи разумно,разбира какво е финансовото положение на семейството и иска неща,които са реално постижими.Сама събира пари от дадените й за разходи през седмицата,за да купува подаръци или изненади.Така,че резултата е налице!  Peace
 

# 24
  • Мнения: 3 810
Стархотна тема! Не мога да не се вметна!
Ние отрано започнахме да сравняваме всичко с  шоколад например или сладолед- неща които обича.
Например тази кукла струва колкото 10 такива шоколада. А куклите ти вече станаха много. "Мамо, виж каква хубава рокля има...аз нямам такава..." За да спестим парички, просто ще ушием още една рокля на твоите кукли. Така ще ти остане за ...еди-колко си сладоледа...Нещо такова.
Вече и тя е 1-ви клас, и предварително избира какво да си купи, проверява му цената и вечерта си взема стотинки от касичката. Разбрали сме се, че ако един ден си купи нещо за 50ст. това е за цяла седм.
Разбира се и давам храна отвкъщи, че поне да съм сигурна че няма да остане гладна. Rolling Eyes
Дара, много добре се е справило детето според мен с 10-те лв!
Наистина! Какво искате, да се родят разумни и научени?
При това околните оказват голямо влияние. Върви приказвай, че близалките са кофти нещо или, че оня чипс е много скъп и не си струва парите, че гризките с изненади миришат ужасно.
Все в един момент им пада пердето и на тях.
Пък и на нас понякога ни се случва да не преценим добре, когато купуваме нещо...
Животът учи! Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 13 206
Момичета, много интересни отговори прочетох!!!

Определено е рано за съзнателно финансово възпитание, но май трябва да сложим основите. Аз не отварям дума целенасочено за пари... просто като попаднем в дадена ситуация реагирам.

Много ми беше полезно да прочета какво са писали мамите с по-големи дечица, вече минали по този път и като гледам всички деца реагират доста различно, т.е. правят много интересни изкавания. Но това на Сиси на Флаш опедлено ме порази!!! Mr. Green Много е прагматична  Crazy Crazy Crazy А пък на Сафо.... абе какво ми разправяш ти.. богати сте, щом сте си купили дворец, макар и надуваем  Mr. Green А Кифлата да пита Димана как ги смята тия числа, защото аз без калкулатор не мога... Confused

Момичета, изяснихте ми картинката... Hug

# 26
  • София
  • Мнения: 3 328
И аз да се впиша в тази интересна тема:
Ася е на 3 г. и малко отгоре, но вече почти е напълнила една касичка - прасенце Laughing Доста малко беше овнето - има-няма 2-годишно, като схвана за какво служат онез жълтички и белички нещица, дето мама и тате понякога оставят на неподходящи и лесни за докопване места. Затова, вместо да ги прибира на сигурно място в устата си, й предложихме да ги пуска в касичката.
Сега сме на етапа "осъществяване на разплащания" - като седнем да пием кафе или да хапнем нещо, й даваме пари и й казваме да изчака и да вземе тези, които ще й даде какичката/баткото. Няма случай да се е е връщала с по-малко от необходимото ресто, но това го отдавам и на кОсите погледи и полуоголените зъби на мама и тати Mr. Green отстрани.
Най-полезно във "финансовото" й възпитание ми се струва обаче, когато тръгнем на пазар и понакупим това-онова, но на Ася й се ще още нещо, като й кажа, че сме свършили парите, тя да не се задърпа - никога не го е правила, а просто да се примири и да изчака друг подходящ момент за изявяване на щенията си. Както и когато баща й работи в другата стая, а тя отчаяно иска него и само него - обяснявам й, че тати работи, за да му дадат пари, с които да купим храна, дрешки, обувки, играчки...Обикновено с това мрънкането й приключва.
Така че - полезно е да се започне рано едно такова възпитаване, а за подходящата възраст - мисля, че и самото дете подсказва кога е готово за темата.

# 27
  • София
  • Мнения: 13 206
Ето, Асинка не мрънка... нашето овнище си мрънка за бонбони, независимо дали няма пари, дали е наказана или дали аз не давам сега да яде бонбони. Друг е въпроса, че не я огрява в тия случаи...

# 28
  • sofia
  • Мнения: 171
Когато баткото беше на четири години,го изпращах в близкия магазин да купува дребни неща/хляб,мляко и др./Парите които съм му давала винаги бяха повече и той знаеше че лелята от магазина ще му върне ресто.Така постепенно разбра че както има пари за бонбони и дъвки така с парите се купуват и неща с  които трябва да се храним.Парите които е получавал за рожденни дни идр.празници винаги надлежно е събирал и с тях е искал да си купи нещо по голямо.Доволна съм че успях да го науча да цени парите и да преценява кое да се купи и кога.Винаги пита дали има възможнос за съответната покупка

# 29
  • София
  • Мнения: 13 206
Да ви кажа вчера какво стана... Искаше нашата сладолед, ама аз реших, че няма да вземем точно днес и казах, че няма достатъчно парички днес. После я питах иска ли да й дам парички да си събира и после да си купи сладолед и бонбони. Тя се съгласи и й дадох 20 ст. Вкъщи извадих една кутия от крем и там сложихме стотинките. Сутринта се похвали на баща си, че си има нейни парички в кутията  Grinning

А пък вчера на пясъчника я видях какво направи. Намери си стотинка, изтича и я даде на една лелка, която клечеше ня пясъчника с едно дете. Викам си кой е по-задръстен... моето дете ли или лелката дето взе стотинката и си я прибра в джоба...  newsm78 newsm78 newsm78

Общи условия

Активация на акаунт