Малка ли е за финансово възпитание?

  • 2 466
  • 53
  •   1
Отговори
# 30
  • sofia
  • Мнения: 8 945
А пък вчера на пясъчника я видях какво направи. Намери си стотинка, изтича и я даде на една лелка, която клечеше ня пясъчника с едно дете. Викам си кой е по-задръстен... моето дете ли или лелката дето взе стотинката и си я прибра в джоба...  newsm78 newsm78 newsm78
ААА, ще я инструктираш, че парички се дават само на мама Grinning

# 31
  • София
  • Мнения: 13 211
А пък вчера на пясъчника я видях какво направи. Намери си стотинка, изтича и я даде на една лелка, която клечеше ня пясъчника с едно дете. Викам си кой е по-задръстен... моето дете ли или лелката дето взе стотинката и си я прибра в джоба...  newsm78 newsm78 newsm78
ААА, ще я инструктираш, че парички се дават само на мама Grinning


Абе да ти кажа нещата са двуяки. Майка ми ми е разказвала една история.. като била дете ходила на селската чешма, там намерила 3 лв. (тогава е имало такава банкнота). Прибрала се нашата с парите вкъщи и баба ми като я подпукала... "Какви са тия пари?", "Откъде ги взе?, "Кой губи пари?" (в онова бедно време края на 50-те години). Накрая я пратила да върне парите откъдето ги е взела с думите "Аз чужди пари вкъщи не искам да виждам"  Twisted Evil Е, за стотинки сега не може и дума да става за сравнение, ама така е започнало май при моята майка финансовото възпитание.. Grinning

# 32
  • Мнения: 3 810
E, айде сега пък чужди пари...
Аз пък знам като намериш- това си ти е късметче!
И Калина си знае и като си намери парички(е чак 3лв.- не но...) си ги прибира за късметче.
Аз пък докато бях бременна намерих на земята 1/2 сребърен долар и какво да го оставя на земята ли? newsm78
Прибрах си ги разбира се- късметче... Hug

# 33
  • Мнения: 2 214
Цитат
И следобеда се връща девойката щастлива, накупила подаръци не е истина просто. За мен чинийка с портрет на Левски, за баба си значка с лика на Вазов, за баща си магнитче с изглед от Сопот, за брат си ключодържател с фенер, за себе си кръстче осветено и лазер, запалила свещи в манастира за всички роднини по права и първа съребрена линия и какво ли още не. Аз онемях. Питам я "останаха ли ти пари???", а тя отговаря "Ооо, мамо, всичко беше много на сметка. Останаха ми 2 лв." Баща й се смя с глас, аз останах без думи. До онзи ден смятах, че дъщеря ми е разумно харчещо същество, но вече знам, че сме на кота 0 по отношение на финансовото възпитание на детенце.

Невиждам повод да мислиш че похарчила зле парите Thinking
Какво по твое мнение би било правилно да купи.
Бих се гордяла ако дъщеря ми така похарчи парите Heart Eyes
Браво на детето ти newsm10

# 34
  • София
  • Мнения: 1 228
Много интересна тема  Simple Smile Моят хубостник е на 4 и още никак не е наясно с нещата... Опитвам се да го карам да пазарува, т.е. давам му той да плаща: резултатът - никакво ресто не взима, онзи ден му дадох 20 лв. да си плати ПомБер-а и му казах, че това са много парички, да си изчака рестото... Взе си мечетата и заряза всичко  Simple Smile
Иначе ми се случва често да му казвам, че няма да купим нещо си, понеже нямам парички (кога с възпитателна цел, кога не). Той отговаря: "Ееее, нищо, ще вземем от банкоматчето...". Аз: "Ама и там са се свършили!" Той: "Ееее, ми ще платиш с кредитна карта" Аз: "Ама и там няма!" Той: "Е, добре, утре като идеш на работа и ще изкараш и тогава ще си го купим." и с това се пркилючва, до утре, ако не е нещо, което много силно иска, е забравил.
Въобще - до края си иска нещата, а никаква "сметка".
Досега освен обясненията и "пазаруването" се бях сетила само за игра на продавачи - една от любимите му игри - ама и там сценария е подобен  Mr. Green
Ще следя с интерес идеите, които давате.

# 35
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
... Взе си мечетата и заряза всичко  Simple Smile
Имат други интереси децата. Не като нас, само пари ни се въртят в главите  Laughing

# 36
  • София
  • Мнения: 3 686
И аз си мисля, че ви е много рано за финансово възпитание. Честно казано изобщо не ми харесва децата да се занимават с пари, още повече с техни. Много е различно да му подадеш 2 лева и да си купи вафла от това да има свои лични пари. Защото в един момент, когато ти забраниш нещо да се купи, говоря само за храна, то може и да ти се врътне и каже, че само ще си го купи, защото има...

Моят син чак в първи клас получи и разполага със свои джобни пари. Много бързо разбра как да борави с тях и най-важно да си направи сметката, когато нещо си купува, а то е предимно за хапване. За всичко останало сме аз и баща му  Simple Smile.



# 37
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Аз пък мисля, че финансовото възпитание започва от момента, в който при пазаруване детето поисква нещо, което не е разумно или няма възможност родителят да купи. При нас беше така. Някак естествено, с много приказки, които Сами отначало сигурно не е пазбирал, но днес разбира. Проблемът, който стои пред нас сега е, че въпреки, че е много любознателен, с удоволствие разглежда детските си книжки и списания и пр. все още се увлича по играчки, които  Sick... фигурки на Батман, Спайдърмен, рицари и пр. Новото, с което ме посрешна вчера беше - Мамо, да  1 юни искам да ми купиш незнам какъв си Звезден рейнджър. Обаче трябва да го направиш утре, защото лелката-продавачка ми го задели, понеже беше единственият червен." Shocked И още: "Знаеш ли какво ми харесва в него? Ами първо дизайна (представяте ли си? Дизайна!!! ooooh! После това, че е голям, и не на проследно място - цветът му? А! И не е скъп - само 9 лв." Обяснавям аз, че  парите не си струват играчката, че той има много такива и те бързо му омръзват, че е по-добре да купик енциклопедия... Някоя от Вас да ме е чула като го казвах? Е, и Самуил толкова чу.  Та сега приемам съвети всякакви как да убедя 6 годишния ни палавник, познаващ буквите, смятащ елементарно и пр., че още един супергерой му е излишан.  bouquet

# 38
  • Мнения: 544
Деца да си забравят рестото е нормално, но се чуда продавачката какво прави - врътна се дедето и рестото в джоба ли? Wink

Vache, според мен добре се справяте с възпитанието. А лелката е тъпа. Mr. Green

Анджи като намери стотинки ми ги дава на мен, сигурно като компенсация, защото и аз като намеря и ги давам на нея - да ги пази Heart Eyes

Сещам се, че преди около 1-2 мес. Анджи беше изнамерила от къщи една стара банкнота (на около 2лв се равнява), но пише 100 и доста прилича на еврото. Прибрала си я грижливо в джобчето и отишла така на ясла. Там от време на време си вадела паричките, разглеждала си ги и си ги прибирала. Лелите я забелязали, казала им, че щяла да купува на баща си обувки. Ама не им дала паричките, тя ще ги даржи - те така да ги гледат Heart Eyes Като отишла баба и` да я вземе след обяд, лелите и` казали, че Анджи има 100Е в нея и да ни е даваме пари да носи. В първия момент се шашнах, защото евро в къщи няма, ама после Анджи склони де ми ги покаже и видях за какво става въпрос. Grinning Grinning Е, прибрах ги, разбрира се.

# 39
  • София
  • Мнения: 13 211
E, айде сега пък чужди пари...
Аз пък знам като намериш- това си ти е късметче!
И Калина си знае и като си намери парички(е чак 3лв.- не но...) си ги прибира за късметче.
Аз пък докато бях бременна намерих на земята 1/2 сребърен долар и какво да го оставя на земята ли? newsm78
Прибрах си ги разбира се- късметче... Hug

Ееее, ми късметче е... ама да ти кажа и баба мия разбирам... все едно сега детето ти на 7 г. да домъкне 50 лв. и да ти каже, че ги е намерило... не че е невъзможно, ама през главата ти могат да минат хиляди варианти откъде са тия пари... Crazy

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Според мен в момента, в който едно дете разбере, че срещу пари се получава стока, значи е дошло времето за финансово възпитание. Така постъпвам и с Мартин - винаги му обяснявам защо не може да купим балон, след като се е возил пет пъти на колички.
 От скоро има касичка - вечер си обираме стотинките и му ги даваме - спестява за колело и е много щастлив. Току се присети да ме пита "Вече достатъчно ли са?" - вадим, броим, казваме че не стигат още и продължаваме със събирането:).
 Когато сме навън настоявам той да си плати нещата - дребни, разбира се, сок, солетки, но искам да свиква.
 Смятам съвсем скоро да му купя детско портомоне, в което като излизаме на разходка, да му слагам определената за деня дребна сума за него - да свиква да преценя кога и какво да плащаме и да си разпределя финансите. Мисля че сега е точния момент, в който под формата на игра да почне да разбира значението на парите.

# 41
  • София
  • Мнения: 13 211
... Взе си мечетата и заряза всичко  Simple Smile
Имат други интереси децата. Не като нас, само пари ни се въртят в главите  Laughing

Ми разбира се! Нали крайната цел е постигната.... мечетата са в ръчичките  Crazy Crazy Crazy Всичко друго не е важно...

Аз за рестотото и тия неща мисля, че децата вече трябва да са толквоа големи, че да могат да сметнат, защото то на 4 г. не може да прецени стойността на банкнотата и като се стигне до ресто то трябва да има представа колко трябва да му върнат, иначе файда няма... могат да го излъжат. Моята приятелка като й бяха малки децата и ги пращаше да купуват нещо предварително ги караше да си сметнат рестото...

# 42
  • София
  • Мнения: 13 211
Защото в един момент, когато ти забраниш нещо да се купи, говоря само за храна, то може и да ти се врътне и каже, че само ще си го купи, защото има...

Не би трябвало, ако се направи уговорката, че ще се обсъди предварително покупката с мама. Става дума за малко дете...

# 43
  • Мнения: 705
иска ми се малко да вдигна темата, защото е много интересна. та затова нека и аз да попитам майките с по-големи деца.

какво ще кажете за финансово възпитание от рода - днес имаш право на 5 неща, например, в детския кът?  дали за дете на 2 години е рано да се слагат някакви ограничения за броя на забавленията на ден? при моята хубосница засега действа само тактиката <отвличане на вниманието>, но май вече трябва да вкарам по-сммислени обяснения?

вашите деца кога започнаха да РАЗБИРАТ наложените от вас ограничения??

# 44
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
какво ще кажете за финансово възпитание от рода - днес имаш право на 5 неща, например, в детския кът?  дали за дете на 2 години е рано да се слагат някакви ограничения за броя на забавленията на ден? при моята хубосница засега действа само тактиката <отвличане на вниманието>, но май вече трябва да вкарам по-сммислени обяснения?

вашите деца кога започнаха да РАЗБИРАТ наложените от вас ограничения??
Този метод според мен е най-лесен за разбиране от децата! Аз и до ден днешен го прилагам Simple Smile Но честно да си кажа не помня от каква възраст  newsm78 Може би детето трябва да може да брои, за да може активно да участва. Но пък съвсем спокоино можеш да го поставяш пред дилема да избере 1 от две неща. Това със сигурност ще го разбере  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт