Рим - 18 тема

  • 91 857
  • 741
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 482
Ние наехме апартамент между гарата и Колизеума - Lucky Domus Esquilino през booking, бяхме 5 човека, общо за 5мата за 5 нощувки ни излезе 450 евро, с включено почистване и city tax. Перфектна локация - на via Buanarroti, на 10мин пеша от Колизеума, на по-малко от 10мин от Термини, до нас имаше магазин, срещу нас храна, домакинът беше много любезен и ни упъти с маршрути. Имаше си и недостатъци обаче - най-вече от гледна точка на чистота - висяха паяжини от високите тавани и миришеше на влага. Зад ъгъла до нас имаше магазин на Oviesse с намаления и бяхме често там 😀 - това може и да е предимство, може и недостатък 😀.
Платихме си на гайд за Колизеума, хълма Палатини и Форума и влязохме без да чакаме, много сме доволни, научихме доста интересни неща и най-вече спестихме чакането. 😊 Фирмата с гайдовете се казваше Fun Tour, струваше ни по 20 евро на човек, заслужаваше си напълно.
За Ватикана бях резервирала предварително билети онлайн и отново минахме отпред пред опашката, която между  другото, не беше чак толкова голяма колкото сме чакали преди години.
Забелязах, че опашките за Ватикана и базиликата Свети Петър бяха много по-малки в ранния след обяд. Така, разхождайки се последния ден около Свети Петър, решихме да чакаме, за да влезем и минахме за около 30мин. Радвам се, че за последния ден я оставихме, беше зашеметяващо и надгради впечатленията ми за катедралите в Рим, когато вече мислех, че архитектурно няма повече какво да ме впечатли. Аз си имам една любима катедрала в Рим и тя е Santa Maria Maggiore. Въпреки че всяка базилика си има свое уникално излъчване, тази ме привлича по много силен начин и още с влизането ме дърпаше към подземието с молещия се кардинал. Усетих някакво особено вълнение, когато забиха камбани, в едно от крилата жена четеше на аудиторията и всички казваха "Амин", а в този момент се чу и детски хор.
Въпреки че не е в топ 10 на забележителностите, много ме впечатли и църквата San Giovanni in Laterano, която открихме една вечер, разхождайки се около апартамента. Тя е основната църква на Римокатолическата църква и само Папата може да отслужва литургии в нея. Ние мислехме, че като най-голяма, Свети Петър е основна.
Много, много неща видяхме, много пеша ходихме, доста пици и сладолед изядохме. И както казва моят любим Робърт де Ниро: “Italy has changed. But Rome is Rome.” 😊

# 496
  • Мнения: 17
Предстои ми пътуване до Рим през април. Прочетох първите 4 теми и последната, но все още ми е доста объркано.
Засега имаме само билетите за Ryanair до Чампино. От прочетеното дотук разбирам, че е най-добре да търсим хотел около Термини заради ранния полет навръщане към София. Питането ми е непременно ли в този район трябва да отседнем, за да се придвижим навреме до летището рано сутринта?

Според мен е добре да сте близо да шатълите сутринта. Нашият хотел беше на по-малко от 10мин пешеходно разстояние  от Термини и беше добре за ранния полет с Ryanair. Бях купила он-лайн билети за всеки случай, тъй като наистина имаше доста хора и качиха първо нас. Пристигнахме много рано на Чампино, което е доста малко летище и няма какво да се прави.

# 497
  • Мнения: 5 043
Аз не харесвам района на Термини, особено през нощта. Миризливо е и напомня много на нашата Централна гара, няма нищо от духа и усещането за Рим.

Последната вечер спахме до Термини, иначе - до Испанските стъпки. За следващия път си харесах много Барберини/Треви. Хем е близко до метрото, хем всичките красиви места са ти под носа и може да се изгубиш из тесните улички.

# 498
  • Мнения: 3 899
Ние спахме до Порта Сан Джовани, много комуникативно място, препоръчвам с две ръце. Пеша до Колизеума, автобус 81 до Ватикана, който е като хоп он хоп оф, вижте му маршрута, трамвай до Трастевере, Метро, има хубав  МОЛ, пазар... Бяхме 5 човека и си взехме трансфер до летището, блага работа.
Базиликата Сан Джовани ин Латерано е от задължителните обекти, не я пропускайте!

Последна редакция: ср, 14 фев 2018, 13:49 от evhen

# 499
  • Мнения: 5 451
Четири са папските църкви в Рим и се счита, че трябва да се направят като поклонение- Св.Петър, Санта Мария Маджоре, Сан Джовани ин Латерано (която е папската църква) и Св.Павел (мощите на Св.Павел). Прибавете и Сан Клементе заради Св. Константин Кирил Философ. Уникални храмове и атмосфера. Макар и малка е много интересна и църквата на пл.Навона. Както и ротондата. Други мои любими обекти са всички творби, създадени от Бернини и пръснати из града.

# 500
  • София
  • Мнения: 14 767
Е, в тази последната - света Агнеса на площад Навона си изревах очите. Имаше служба, с музика и хор и като ме стисна нещо в гърлото и рев, рев. Много е красива вътре.

# 501
  • Вестерос
  • Мнения: 38 347
А видяхте ли и черепа на св Агнеса?

Аз много харесвам и Санта Мария Сопра Минерва.

# 502
  • София
  • Мнения: 14 767
Сега я погледнах, изумителна е отвътре. Жалко, пропуснали сме я. Дай боже, следващия път.

# 503
  • Вестерос
  • Мнения: 38 347
Винаги трябва следващ път Grinning

# 504
  • Мнения: 453
Предварително се извинявам, ако задавам глупав въпрос, но ще рискувам Smiley - заслужава ли си посещението на Barberini Gardens? И още нещо Barberini градини и ватиканските градини едно и също ли са, защото намирам различна цена за двете?

# 505
  • Мнения: 28
Привет,
Благодаря на всички за отговора. Помогнахте ми с взимането на решение.
Бих искала да попитам при обратен полет за БГ в 8:00 на 28.03(сряда) от Чампино, в колко часа приблизително е добре да хванем превоз от Термини.
Предварително благодаря

# 506
  • Мнения: 1 122
5,30 - 6,00 от Термини. Автобуса е там за по- малко от половин час, летището не е голямо и ще имате време дори в 6,30 да сте там.

# 507
  • Вестерос
  • Мнения: 38 347
Барберини гарденс не са ли градинките до Палацио Барберини?

# 508
  • Мнения: 14 502
Четири са папските църкви в Рим и се счита, че трябва да се направят като поклонение- Св.Петър, Санта Мария Маджоре, Сан Джовани ин Латерано (която е папската църква) и Св.Павел (мощите на Св.Павел). Прибавете и Сан Клементе заради Св. Константин Кирил Философ. Уникални храмове и атмосфера. Макар и малка е много интересна и църквата на пл.Навона. Както и ротондата. Други мои любими обекти са всички творби, създадени от Бернини и пръснати из града.

Както и църквата Сан Пиетро ин винколи, в която са веригите, с които е бил окован Св. Петър и статуята Мойсей на Микеланджело.

А най-хубавите произведения на Бернини са  във Вила Боргезе.

# 509
  • Мнения: 85
Градините " Барберини" се намират в Кастел Гандолфо. На който му е интересно тук има повече информация
https://m.dnevnik.bg/na_put/2013/01/29/1991606_prahosmukachka_sh … 7_papata_otvori_z

Общи условия

Активация на акаунт