Рим - 18 тема

  • 91 820
  • 741
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 697
Тереза, вие голямо препускане сте си спретнали
на нас ни отне цял ден Ватикана, входа ни беше в 10, едвам хванахме последния влак за купола, после си доразгледахме и Базиликата, нищо че предния ден бяхме в нея, но тя е уникална ..., после се пуснахме на лека разходка към Ди Треви, че и той трябва да се види и през деня и вечерта.
victoria vassileva, аз имам някакъв спомен за столчета из залите, или нещо като ниши и там имаше "почиващи" хора.
muhcho, има и разни магазини от където може да си вземете сандвич и бира /така седнали имаше доста хора по градинките около форума, че даже и във Ватикана, то там и храната им беше гадна, така че ако има как си пригответе сандвичи/, кафе, ако не пиете на място, а си го вземете и излизате на някоя пейка. За последната неделя и посещението на музейте е изписано много, НЕ, не ви трябва билет предварително, НЕ, не трябва и да го "купуваш" вътре, просто отивате възможно най-рано например в 7.30 -8 че сигурно и тогава ще има хора и чакате да ви дойде реда и да ви пуснат. Базиликата винаги си е безплатна!
Билети се продават на всяка спирка на метрото, на входа има автомати.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 182
За два дни изминахме около 30 км, но сега бяхме на тийм билдинг и програмата беше доста натоварена. Лично аз на купола не се качвах - само двама от колегите ми се насладиха на гледката, но си струва де, стига да ти се катерят стълби. Ние с ММ решихме лекинко да се придвижваме към Испанските стълби и там да чакаме останалите на един късен обяд. Това беше второто ми посещение на Рим и си мисля, че този град мога да си го посещавам и 100 пъти. Обичам малките улички, площадчетата с ресторантчета и църквичка, както се изрази един колега има няма 50 метра висока, тълпите, духа на Рим.
Първият път като посетих Ватикана, имаше меса на папата, площадът беше пълен, беше някакси тържествено и празнично. После влязохме в базиликата и музеите на финала ги претупахме. Там трябва да разглеждаш много, а тълпата те бута и влачи, и е шумно. Изобщо не си спомнях какво - що има. Сега бяхме на обратно - музеите с екскурзовод - около 3 часа. Наистина ми беше интересно и времето мина неусетно. Но базиликата беше преградена и посетители се допускаха само на входа, а от там като излезеш изморен, площадът е само площад, от който тълпата те извежда навън....Някакви хора ти предлагат какво ли не....Та стигнах до извода, че за Рим му трябва много време и повече от едно посещение, под различен ъгъл, по различен маршрут, в различен сезон....
И още нещо - пожелавам на всеки посетител да се наслади и на кулинарната част от екскурзията. Сандвичи има навсякъде, но кокетните ресторантчета са само Там - чаша вино, вкусна фокача с розмаринче, прошуто и биволска моцарела, сирене грана падано с мед, равиоли със сирене - ммммм.  Само че внимавайте, защото там където има много туристи, има и много измамници - я със сметка, я с кофти храна. Затова четете преди да седнете някъде. И никога не сядайте на един ресторант точно срещу входа на Ватиканските музеи. Скъпо е, лъжат със сметката и обслужването е под всякаква критика. По добре на кафе вътре в дворчето...

# 62
  • Мнения: 17
Здравейте!
На 04.12,2017 имаме ранен полет с Райън от Рим. Мисля да взема он-лайн билети за Ситбус , тъй като видях, че тръгват от Марсала 5, което е с около 10мин по-близо до хотела от останалите линии, според адреса посочен на стр,1 - надеждни ли са или да ползвам Теравижън?

# 63
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Последния път бяхме с тях - нямаше проблеми. Малко по-дълъг е пътя обаче или поне така ми се стори.

# 64
  • Мнения: 11
Здравейте, мина и моята за екскурзия за 3 дни, доволна съм много, успяхме да видим всичко, което искахме.
За ядене искам да препоръчам две заведения, не си спомням дали съм ги срещала тук, но са малки, автентични и яденето в невероятно вкусно и не е скъпо. Първото е Alfredo e ada -https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187791-d2314520-Reviews-Alfredo_e_Ada-Rome_Lazio.html  близо е до замъка Сант Анжело, държи се от едно семейство, трето поколение вече, предполагам че менюто е дневно, защото серитьорът ни го написа на лист, поръчахме паста карбонара и беше невероятна, много добре овкусена, голяма порция за около 9 евро, даже може да поръчате половин порция, запазена марка са бисквите, които дават след ядене и които се топят в червено вино. Другото заведение е в района на Термини, който отсяда около гарата трябва да го посети задължително - Rifugio romano -  https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187791-d10079644- … o-Rome_Lazio.html - пицата е най-вкусната, която ядох и е около 10 евро.

Искам да кажа за Карло Мента,  ходихме там първия ни ден, не си заслуажава изобщо, не виждам защо го препоръчват, за цените, двете заведения, които препоръчах са със сходни цени, но не може да се сравнява вкуса изобщо. Същото ми е мнението и за Aquila Nera. Посетих и препоръчаната тук пицария luizzi, около Колизеума и наистина е много хубаво.
За десерт, пробвахме  тирамису от тук -https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187791-d11917500-Reviews-Two_Sizes-Rome_Lazio.html - на второ място в Tripadvisor, наистина е невероятно, особено това което е с вкус на фъстъчено масло.   

# 65
  • Мнения: 281

Момичета, благодаря за отговорите!
Доверих се малка агенция, за която четох добри отзиви, имат пусната оферта в топ-оферти.
Дано всичко да е наред, внесохме капарото и чакаме да стане Февруари.
Вярно ли е, че тогава в Италия имало големи намаления?

# 66
  • Мнения: 646
Здравейте, другата седмица ми предстои посещение на Рим. Извинявам се, ако вече е обсъдено, но нямам време да се ровя много назад в темата, та да попитам-къде се намира коледният базар там и на кои места може да се усети най-много коледния дух?

# 67
  • Мнения: 2 034
Здравейте, другата седмица ми предстои посещение на Рим. Извинявам се, ако вече е обсъдено, но нямам време да се ровя много назад в темата, та да попитам-къде се намира коледният базар там и на кои места може да се усети най-много коледния дух?
Пиаца Навона знам аз.

# 68
  • Мнения: 1 371
Съдейки по лайв камерите, Коледа не е стъпила още на Римска земя.. Така се надявах да видим нощем елхата пред Колизеума, но уви...

# 69
  • Вестерос
  • Мнения: 38 273

victoria vassileva
Относно Ватиканските музеи- Мисля, че имаше на няколко места за посядване, но като цяло няма. прецени си. Иначе има пейки до Пинакотеката и после във Вътрешния двор, но някои зали са по-малки и пълни с хора и не помня да съм виждала много пейки, което е жалко всъщност.


muhcho
по 2.Според мен е излишна картата за транспорта. Най-вероятно ще ви трябва транспорт само за Ватиката , което ще направите сигурно с метрото.За две пътувания няма смисъл от специални карти.
3. 7 евро картата е за 24 часа неограничено пътуване- има каса на Термини, където се продават и билетите.

За парите е много индивидуално. Аз лично за себе си винаги си определям 20 евро за вечеря само, почти винаги съм под тези 20 евро, но може и над да съм, ако ми се прияде нещо специално. Винаги вземам повече пари в себе си, за да ми е по-спокойно.
За сувенири си отделете 10,15 евро примерно, ако ще купувате въобще. От Оттавиано към площад Св.Петър в ляво на главната улица има едни маси с много сувенири по тях, по 1 евро бяха 2016, най-много 2 да са станали.
Винаги сядайте в по-странични улици за кафе дори. Както са ти писали по-горе. Кафенцето в Рим е около 1 евро, като обаче на централни места може и 7 да е. Същото е и с джелатото. Яла съм джелато и за 1,50 евро за 3 вкуса, но и по 5 евро за 3 вкуса.

В Първи ден отидете и на площад дел Пополо с църквите близнаци, ако имате време задължително посетете и Пантеона, все пак е знаков за Рим , както и наблизо до него е площад Навона, който е най-любимото ми място и считат, че всеки посетил Рим трябва да го види.





# 70
  • Мнения: 281
Много благодаря, супер полезни сте!
Имам и още един въпрос, може би глупав- има ли вход за Вила Боргезе или само за галерията? Гледах снимки и природата много ми харесва, но честно казано към самата галерия нямам особен интерес- предпочитам да се насладя на архитектура, природа и други забележителности, но част от нашата група имат интерес да отидат там, пък съм се заела с организацията  и трябва да удовлетворя всички.

# 71
  • Мнения: 2 034
Няма вход за вила  Боргезе и наистина е много хубав парка. Все пак си помисли за галерията, вътре има невероятни произведения на Бернини, който има голяма заслуга за красотата на Рим.
Това не бих го пропуснала http://www.galleriaborghese.it/it/musei/il-ratto-di-proserpina
И това също http://www.galleriaborghese.it/it/musei/galleria-borghese/apollo-e-dafne

Последна редакция: ср, 06 дек 2017, 20:51 от Lady Vengeance

# 72
  • Мнения: 124
В зряла възраст и без да сме пътували до сега,със съпруга ми се хвърлихме надолу с главата и си организираме четири дневно посещение в Рим,през месец май.Може би и е доста нелепо при условие,че не владеем език,но е факт,направихме го.Въпросът ми е-как смятате,дали имаме шанс да се оправим?

# 73
  • Вестерос
  • Мнения: 38 273
Ще се справите!

# 74
  • Мнения: 5 447
В зряла възраст и без да сме пътували до сега,със съпруга ми се хвърлихме надолу с главата и си организираме четири дневно посещение в Рим,през месец май.Може би и е доста нелепо при условие,че не владеем език,но е факт,направихме го.Въпросът ми е-как смятате,дали имаме шанс да се оправим?
Щом сте оцелели като двойка досега- и в Рим ще се справите!

Общи условия

Активация на акаунт