Работа, CV-та, HR-и, съвети - 60 -та тема

  • 73 752
  • 754
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 30 003
Мацето, давай, както знаеш....!  Peace Сподели само коя е фирмата, че по случайност да не се набутаме там.... Twisted Evil

# 256
  • при него
  • Мнения: 1 261
Момичета, Мацето според мен споделя много ценна гледна точка. Може да е различна от вашите, но мисля, че не заслужава нападки и хапливи коментари. Да, цел може да се сложи на всеки и тя може да не е само, образно казано колко пари ще изкара за месечния бюджет, разбира се, защото не всяка позиция е в пряк досег с клиенти. Но например, в счетоводния отдел може да има прекалено много бюрократични практики, ненужни одобрения и проверки. Ако това се анализира и се премахнат някои излишни стъпки, излишни документи, ефективността на отдела може да се повиши. Така, за хората в този отдел може да се отвори време, за други дейности, например да отидат на обучение за нови програми, стандарти, практики. Там да придобият други нови знания, които отново да повишат ефективността.
Сега, може и моя пример да не ви хареса и да захапете и мен. Но има различни гледни точки и точно в спора, всеки може да открие нещо за себе си.
Понеже аз също съм "за" определянето на цели, дайте други примерни позиции и нека да помислим заедно върху примерни цели.
С най-добри чувства Simple Smile

# 257
  • Мнения: 22 523
Мацето всъщност говори едни общи приказки, които може и да е чула оттук оттам.
Не отговори на нито един конкретно поставен въпрос от мен, не даде нито един конкретен пример свързан точно с нейната работа.
Всичко това ме навежда на мисълта, че много и се иска да работи това за което говори...а не го прави в действителност.  
Дори и да има клауза за поверителност,  ако е толкова добър специалист колкото изтъква, пак трябва да може да даде конкретен и точен пример.
А и в крайна сметка никой не я пита за имена, нито да издава промишлени тайни.  Simple Smile
За мен изглежда непрофесионално, мъгляво и крайно несериозно нейното включване.  

# 258
  • Мнения: 30 003
Спийд Куин, никой тук не отрича целеполагането като такова. Всички питаме как става оценяването, по какви критерии, чии?!? Обективни ли са те или са по лична преценка на някой шеф.  Peace

Била съм точно в такава фирма. Нещо бях накривила на пряката ми шефка и ми постави най-ниските оценки "need improvement" по всички точки. Не беше го коментирала с мен изобщо. Попитах я - добре де, защо? Какво да подобрявам? Работя 5 години добре, сега изведнъж това... Защо си ми поставила такива оценки?....Отговорът беше - "Така съм решила! Аз съм шефката, аз решавам!" /Вдигна ми мерника, понеже си поисках компенсация за работа на официален празник/
Та, затова съм много против субективното оценяване.

# 259
  • София
  • Мнения: 11 784
Мацето, давай, както знаеш....!  Peace Сподели само коя е фирмата, че по случайност да не се набутаме там.... Twisted Evil

Я кажи ти какво работиш че недай боже да те наема...

И не целите не са субективни, а няколко пъти написах измерими количествени цели за да няма накривих на шефа шапката, ясни и реалистични, ама явно аз на китайски пиша.... Стана ми ясно защо си така "зле настроена" сега...

И не мога да ви давам примери от моята работа защото нямам правото да ги споделям и за това говоря общи приказки, ама накривих ви шапката...

# 260
  • Мнения: 22 523
Мацето, нищо не си накривиля, просто не изглеждаш сериозно.
Примери ясни и точни могат да се дадат и без да говориш за твоята работа конкретно.

Аз спирам дотук, дискусията става безпредметна.

# 261
  • при него
  • Мнения: 1 261
Натали, при теб, може фирмата да е имала хубав процес, но той да не е изпълнен правилно. За да няма подобни ситуации, според мен, оценките (и самото годишно интервю за оценка) следва да се правят от служителя, прекия му ръководител и ЧР. След това, оценката се преглежда и от ръководителя на прекия ръководител. Така, има по-малка вероятност всичките трима човека да проявят субективизъм.
Освен това, при подготовката на оценки е добра практика да се взима мнението на 2-3 колеги, които са на същото ниво в организацията.

Критериите за оценяване, ами цял роман можем да напишем, зависи от организацията, структурата, взаимовръзките, нивото в йерархията, макро и микро рамката на самата организация в заобикалящата я среда. Знам, че и аз сега се изразявам общо, но наистина трябва да тръгнем от общото за да стигнем до конкретиката. Критериите могат също да се разделят на технически (чужд език, боравене със софтуер, компетентност за самата длъжност) и Софт скилс ( умения за работа в екип, комуникационни умения, умения за презентации, проактивност, инициативност, поемане на отговорност) пак е много общо и генерално казано. Дайте пример и почваме да нищим Simple Smile

# 262
  • Мнения: 48 126
Ако се придържаме към дадените примери със счетоводството, интересно ми е защо не се приема за преизпълнена цел например фирмата 10 години няма глоби, проблеми с институции и прочие, заради коректно изпълнени и в срок задължения от счетоводителя, ами се предлагат някакви оптимизации и прочие глупости, които се правят не за да изглежда зает счетоводителя и да занимава колегите със скучни неща, ами за да предпази фирмата в случай на одит, проверка, ревизия или съдебни дела и са задължителни по закон. Ето това е пример, в който се дразня от поставените мъгляви цели, а свършената огромен по обем работа не се цени. А попари от счетоводители, дето са замитали нещата и са се усмихвали на шефовете и са " преизпълнявали" цели и таргети, после изскачат след години и понякога струват скъпо.
Мисля че затова всички тук се засегнаха, защото подобни оценки и цели трябва да са съобразени и с по-особени позиции, но рядко се прави. Минаваш под общия нож и...толкоз.

# 263
  • Мнения: 30 003
Мацето, давай, както знаеш....!  Peace Сподели само коя е фирмата, че по случайност да не се набутаме там.... Twisted Evil

Я кажи ти какво работиш че недай боже да те наема...

И не целите не са субективни, а няколко пъти написах измерими количествени цели за да няма накривих на шефа шапката, ясни и реалистични, ама явно аз на китайски пиша.... Стана ми ясно защо си така "зле настроена" сега...

И не мога да ви давам примери от моята работа защото нямам правото да ги споделям и за това говоря общи приказки, ама накривих ви шапката...



Изобщо не съм настроена зле към теб! Коментирам, изказвам мнение и то просто не съвпада с твоето. Дерзай нататък!  Peace

# 264
  • при него
  • Мнения: 1 261
Хепи, примера ти за цел "да няма глоби и..." според мен е много релевантен и би трябвало да се оцени от работодателя. Дискутирали ли сте го някога? Или например, сега ми хрумва, при независимия одит, да няма несъответствия или да има не-повече от 2-3 несъществени. Ето това, може да се измери и по него може да се направи извод за свършената работа, поне според мен.
Оптимизациите на процеси са много важно нещо. Ти например, не би ли искала (съвсем хипотетично) вместо да проверяваш 3 пъти един и същи отчет, да си освободиш това време и да отидеш на курс (за сметка на работодателя) по ексел/ уърд/Пауър пойнт/или каквото ще ти е полезно?
Работата не се оценява само по обем (моля, не искам да обидя никого, знам, че при счетоводителите обема е огромен), но също трябва да се оценява по ефективност. Например, имам клиент с договор за определена услуга, сключен веднъж в годината, но по него се издават фактури всеки месец. 3 пъти имам сгрешени фактури (макар че досието на клиента е коректно подадено в счетоводството) 3 пъти клиент звъни, време отделено от фронт-офис, след това време, отделено от мениджър, да се извинява на клиента, врме езагубено между отделите да се изяснят, време изгубено в ДКИ и нови фактури.... Е, за мен това е загуба на ресурс, да не говорим за риска да загубим клиента. Ето как, дейността на счетоводството може да повлияе на годишния оборот. Ако тези грешки в процеса се изследват (без да се търси персонална вина на никой), направи се корекция и грешките се изчистят, ще имаме повече време за други дейности. Аз мога да сложа цел, по-малко от 0.5% сгрешени фактури на година. Да създам необходимата среда това да се постигне (обучение, разпределяне на ресурси и пр.) и когато бъде постигнато, да предоставя и съответния бонус за хората.

# 265
  • София
  • Мнения: 11 784
Не съм някаква вчерашна във форума и не говоря измислени неща, все пак цял ден съм на работа и ми е гръмнала главата с приключването на годината и не мога да влизам в детайли и да пиша фермани и да пиша цял план за повишаване на мотивацията на счетоводители, но мога да говоря единствено от личен опит. Със сигурност и при нас не е цветя и рози повярвайте ми, като работиш за глобална компания целите са супер агресивни.

Както и да е, мога да смена посоката на разговора с примерно как си правите CVта? Aз се кефя много на Elon Musk CVта от 1 страница, има сайт в който можеш безплатно да си го направиш : https://novoresume.com

# 266
  • София
  • Мнения: 6 219
Спиид куин, Мацето, спорът не беше за целеполагането и изпълнението на плановете, а конкретно за това как се повишават заплатите. Просто добрата дългогосрочната добра работа трябва да може да се оцени, дори да няма преизпълнение на планове и цели, иновативни идеи за изпълнение на задачите и т.н. Говоря за добрата работа, а не за случаите, в които някой години си стои на едно работно място, не работи много, но пък много се усмихва, за да не го закачат (образно казано).

В този смисъл примерът с работата на машина с определен капацитет беше доста подходящ, защото това не е дейност, която предполага развитие и оптимизация, но работникът и на тази позиция би се чувствал по-добре, ако му платят коледен бонус и му увеличат заплатата, ако работи добре. Думите на Мацето в началото и това, което след това написа за SMART системата са две много различни неща. Линкът подозирам, че малко хора са го отворили.

# 267
  • Мнения: 2 998
работникът и на тази позиция би се чувствал по-добре, ако му платят коледен бонус
В тази връзка, получавате ли коледен бонус? От моите познати повечето не получават нищо, а само за двама знам да взимат пълноразмерна 13-та заплата. Confused

# 268
  • Мнения: 22 523
Мацето, ти изведнъж премина към мотивация на персонала, а говорехме за нещо съвсем различно. Simple Smile

bubbata, при нас има пълноразмерна 13та заплата.

# 269
  • Мнения: 2 998
Благородно ти завиждам.  Hug Ти в държавна или частна фирма работеше?
Ясно ми е, че повечето фирми не могат да отделят толкова голям бюджет, но винаги ми е било много тъпо как за Коледа не са предвидили нищо. Дори 100лв са си някакъв жест.

Общи условия

Активация на акаунт