Работа, CV-та, HR-и, съвети - 60 -та тема

  • 73 711
  • 754
  •   1
Отговори
# 270
  • Тук и там
  • Мнения: 97
Беше ми изключително интересно да прочета дискусията относно количественото оценяване на служителите. Факт е, че го има, както и несопорим факт поне за мен, че побългаряването на всяка добра практика от други страни тотално опорочава същата. Мисля, знаете за какво говоря.  Peace

Конкретно работя от 13 години в частна международна компания. Има количествено оценяване точно с измерими цели. Сигурно същото оценяване в други страни работи, но не и в нашата компания. Всичко е изключително субективно и оценката, въпреки измеримостта на това оценяване е на база симпатии на прекия ръководител. Дори и да си изключително отдаден на работата си, знаещ, можещ, разбиращ, винаги се пише конкретна предварително зададена оценка, защото както беше споделено по-горе дори прекия ти ръководител има цели, включително и таргет да не поставя определен % високи оценки на служителите, които са под него Wink

И в тази връзка добрите оценки при нас се пишат на хората, които дават "обратна връзка" обядвайки с преките си ръководители на маса  Laughing

Не целя да ви връщам в дискусията, просто споделям и моят опит  Peace

Относно това, че новоназначените служители следва да получават и по-високо заплащане само защото са "свежа кръв" - аз съм категорично против. Това е нещото, което и в момента страшно ме дразни в нашата фирма. Не може човек, излизащ току-що от Университет без опит и допир с естеството на работата да бъде лансиран по този начин. Това определено демотивира по-старите кадри. Спокоен човек съм, но страшно се дразня, когато си обяснил нещата и всеки месец след това ти се задава един и същ въпрос за елементарна дейност. И за да не бъда като вечно мрънкаща лелка - има и новопостъпили, които все пак слушат какво йм се говори, така че не слагам всички под общ знаменател - просто всяка монета има 2 страни.

13-та заплата... Зависи от таргетите и изпълнението йм - за някои служители има и 14, 15, 16  Sunglasses

Простете, стана дълго  Grinning

# 271
  • Мнения: 54 660
Скоро се коментираха "високите" заплати в ДА.

https://www.jobs.bg/job/4070389

# 272
  • КиТ
  • Мнения: 2 490
Ахам толкова са,като махнеш и 10%та значи чисто 630 лв Whistling
Май обаче на тримесече се дават някви пари,но дали пълната сума от заплатат не мога да кажа Thinking

# 273
  • Мнения: 48 031
Това е някакъв кошмар, но все пак е основно възнаграждение, би трябвало да има допълнителни плащания към него...просто не е редно да получават толкова малко.

# 274
  • Мнения: 22 475
Това лято в нашата община се търсиха юристи и финансисти.
Заплата 470лв. Simple Smile

# 275
  • Мнения: 48 031
И все пак моя близка дълго си търси точно такава работа, едва намери, и сега е много доволна. Юрист е в държавна администрация, но хем всеки месец е отпуска, хем не се оплаква от липса на пари. Уви, неудобно ми е да я питам колко точно взима ...явно все пак има някакво доплащане, не знам. Не доработва на частно като учителите например.

# 276
  • Мнения: 22 475
Вероятно определени хора взимат допълнителни възнаграждения към основната заплата.
Но силно ме съмнява да са всички.


♥ HAPPY ♥, учителите доработват и подбиват цените на всякакви курсове. Просто защото са си свикнали на едни 5лв./ч и за толкова си работят.
Но не ми се навлиза в темата, че дълго време се ядосвах, а вече съм се отказала.

# 277
  • при него
  • Мнения: 1 239
Ваня, разбира се, че трябва да се оценява добрата дългосрочна работа. Това, което мен ме озадачи, ако правилно съм разбрала, е идеята, че някои позиции не могат да се оценят. Аз твърдя, че всяка една позиция може да се оцени и за всяка една може и трябва да се поставят цели. Това, че за съжаление, има работодатели, които не искат, не им пука или просто идея си нямат що е то целеполагане, оценяване и мотивиране, е съвсем друг въпрос. Куца ни мениджърското ниво изобщо като цяло, а за лидерство, изобщо да не говорим.
За работника с машината, и там може да има предложение за оптимизация. Например, машината е част от поточна линия и системно работника се налага да изчаква изделията от предишната машина, защото тя работи по-бавно, т.е. Той прекарва част от полезното си време просто в стоене и чакане. Вместо да го използва да ходи да пуши цигарка, работника предлага да използва това време, примерно в подготовка на кашони или друга полезна дейност. Така спестява време за друга операция, съответно се вдига ефективността на линията, приходите, печалбите и прочие. Аз лично бих стимулирала работниците да дават подобни малки предложения и за всяко едно което доведе до подобрение на ефективността, бих възнаградила хората. Може например, работника да забележи, че машината дава много дефекти, понеже не е подменена Еди-каква-си част. Вместо да си мълчи и да не му пука, информира съответния отговорник, прави се подмяната и дефектите спират. Могат да се дадат много идеи, но за да са те конкретни трябва и ситуацията да е конкретна.

За 13 заплата, познавам фирми, които дават пълна брутна заплата на всички, независимо от оценката по представянето и индивидуални бонуси за определени хора или екипи, за постигнати определени цели. Според мен всеки един работодател трябва да изгради схема за стимулиране на персонала, ако иска да изгради лоялност, висока мотивация и екипна работа.

# 278
  • Мнения: 29 768
Това, че за съжаление, има работодатели, които не искат, не им пука или просто идея си нямат що е то целеполагане, оценяване и мотивиране, е съвсем друг въпрос. Куца ни мениджърското ниво изобщо като цяло, а за лидерство, изобщо да не говорим.

Ето тук уцели в десетката!  Peace

Може например, работника да забележи, че машината дава много дефекти, понеже не е подменена Еди-каква-си част. Вместо да си мълчи и да не му пука, информира съответния отговорник, прави се подмяната и дефектите спират. Могат да се дадат много идеи, но за да са те конкретни трябва и ситуацията да е конкретна.

И понеже шефът е супер готин и иновативен, ще каже на работника, че с работата си е изхабил частта по-бързо и сега ще му я удържи от заплатата....  Whistling Mr. Green Twisted Evil


Всеки работник, независимо от дейността си, става по-добър с времето, т.е. навлиза в работата по-добре, научава по-добре как да работи с машината/данните/уреда и изобщо става по-опитен. Редно е това да се възнаграждава с актуализация на заплатата, която да не е по-ниска от тази на някой нов служител на същата позиция.  Peace Последното е адски демотивиращо - обучаваш някой с по-висока заплата от теб.  Thinking Ако се разбере каква е заплатата, де....

След време просто ще започне човекът да се оглежда за нещо ново....

# 279
  • Мнения: 25 731
И понеже шефът е супер готин и иновативен, ще каже на работника, че с работата си е изхабил частта по-бързо и сега ще му я удържи от заплатата....  Whistling Mr. Green Twisted Evil

В една държавна фирма това звучи така: "Абе, знам, че трябва да се подмени и че всичко върви на магия, ама нали знаеш, че няма пари за резервни части, предприятието се източва чрез външните фирми на едни "наши" хора, та вижте там какво можете да направите, омагьосайте някак си нещата, че ако не изпълним плана (на бизнес новобългарски – целта  Mr. Green), не само няма да получим премии, ами и ще ни резнат от заплатите."

# 280
  • Мнения: 2 998
За 13 заплата, познавам фирми, които дават пълна брутна заплата на всички, независимо от оценката по представянето и индивидуални бонуси за определени хора или екипи, за постигнати определени цели.
Похвално, дано все повече работодатели да имат такава практика.
Днес една позната ми се похвали, че задължително коледно парти ще бъде платено от работодателя. До сега за 10 години служителите не само да били задължени да присъстват, но трябвало и да си платят куверта.

# 281
  • Мнения: 29 768
Това пък с плащането на куверта за коледното парти, супер подигравка!!!!  Close #2gunfire Иначе сигурно се тупат в гърдите, че им организират парти!

Представям си каква е обстановката в една такава фирма... Жалко, че много хора са притиснати от обстоятелствата и се съгласяват на много компромиси.  Confused Tired

# 282
  • при него
  • Мнения: 1 239
Това, да си платиш куверт за задължително коледно парти е направо унизително. Вероятно би ми било първото и последното такова парти. Разбира се, че трябва да се правят компромиси и от двете страни, но това не е компромис, а си е задължително отделяне на един разход, който иначе човек е в пълното си право да похарчи за каквото друго прецени. Това си е все едно, направо да ми удържат сумата на куверта от заплатата (в нарушение на КТ, КСО...)
Чудя се принципно, за такава ситуация, дали инспекция по труда би направила нещо и какво всъщност би могла да направи?

# 283
  • Мнения: 2 998
И това във фирма, в която заплатите са от минималната до максимум около 950лв чисто. Но ресторантите винаги са от скъпите с по 50лв куверт. Както се сещате за бонуси не може да става и дума.

# 284
  • Мнения: 29 768
Е, голяма простотия! Как не ги е срам?!?!?  #2gunfire

ИТ нищо не могат да направят, защото това е от типа "доброволно задължително". Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт