Работа, CV-та, HR-и, съвети - 60 -та тема

  • 73 707
  • 754
  •   2
Отговори
# 720
  • Мнения: 29 693
Натали, далеч не става въпрос за продавач или сервитьор.
А това с многото пари по курортите е леееко далеч от истината.

Определено е по-добре сервитьор на морето от такъв в малко градче. Изкарват за 3 месеца, колкото аз не изкарвам за цяла година. От бакшиши естествено, не официално.  Peace

Ако си в някое капанче за цаца, може и да не ти се получат нещата, обаче в дискотеки, клубове, ресторанти е добре.  Peace

# 721
  • Мнения: 22 469
Натали, няма нищо лошо в тази професия, но тя е до време.
В един момент се оказват без никакъв друг опит, а вече не ги искат на работа заради възрастта.
Поне в България положението е такова.

# 722
  • София
  • Мнения: 6 219
Не знам Натали, дали си даваш сметка с какъв труд и каква експлоатация за три месеца се изкарват тези пари и после за колко месеца свършват?
Хората не си дават сметка, че три месеца много пари, а през останалото време без пари не е добра перспектива за 15-20 години напред. Така че не знам защо трябва да бъдат давани за пример.
Да не говорим, че българското законодателство дава възможности, ако човек има финансови затруднения, знае какво прави и наистина му е наложително за кратко време да изкарва повече пари, за да подпомага бюджета си, да го направи и то без да прелита по описания от Сесил начин през сериозни работни места.

# 723
  • Мнения: 246
Айде сега, експлоатация! Ще кажете, че с вериги ги влачат да работят по баровете. Даже по-скоро е обратното. Обикновено собствениците на такива места взимат на работа деца на техни приятели и познати. На дъщеря ми съученички и приятелки от Св. Влас например, работят всяко лято на барове по плажа, и не искат до следващото лято и стотинка от родителите си. Учат в Бургас, сами си плащат квартирата и хич не се стискат за нищо. Нашето семейство няма такива познати, затова дъщеря ми си кандидатства на общо основание в салон за маникюр, говоря за Слънчев бряг и за сезонна работа и то преди да навърши 18 г., но повече от 2000 - 2500 лв на месец не е успяла да спечели. В никакъв случай не са я експлоатирали, даже е имало дни, в които са влизали само по двама човека в салона.

# 724
  • Мнения: 29 693
дъщеря ми си кандидатства на общо основание в салон за маникюр, говоря за Слънчев бряг и за сезонна работа и то преди да навърши 18 г., но повече от 2000 - 2500 лв на месец не е успяла да спечели. В никакъв случай не са я експлоатирали, даже е имало дни, в които са влизали само по двама човека в салона.

Недей, моля ти се, че като знам колко години съм учила и стажът ми колко е, пък за колко време ги изкарвам тези пари...... Twisted Evil Crossing Arms

# 725
  • София
  • Мнения: 6 219
Айде сега, експлоатация! Ще кажете, че с вериги ги влачат да работят по баровете. Даже по-скоро е обратното. Обикновено собствениците на такива места взимат на работа деца на техни приятели и познати. На дъщеря ми съученички и приятелки от Св. Влас например, работят всяко лято на барове по плажа, и не искат до следващото лято и стотинка от родителите си. Учат в Бургас, сами си плащат квартирата и хич не се стискат за нищо. Нашето семейство няма такива познати, затова дъщеря ми си кандидатства на общо основание в салон за маникюр, говоря за Слънчев бряг и за сезонна работа и то преди да навърши 18 г., но повече от 2000 - 2500 лв на месец не е успяла да спечели. В никакъв случай не са я експлоатирали, даже е имало дни, в които са влизали само по двама човека в салона.

Ами чудесно е, че дъщеря ти е имала късмет.

И да, работата по 18 часа,  с почивка от около 6 часа,
без трудов договор и без осигуровки
без да ти се заплаща квартира и пътни разходи
в помещения, в които няма климатик, а навън пече и вътре е около 50 градуса
на места, които не ти осигуряват хранене или пари за храна
на места, на които няма стол, налага се да стоиш по повече от 10 часа прав (защото шефа не дава да седнеш)
на места, които не ти позволяват предвидената в КТ почивка на определено време

СА експлоатация.
Тези места трябва да бъдат сигнализирани за проверки в ИТ.

Познатите ти не изчерпват всички стотици хотели, барове и ресторанти, които има по нашето черноморие. Немалко жени и в тази тема са писали за това какво им се предлага като работа по тези места.

# 726
  • Мнения: 3 735
съгласна съм с В@ня,  моето дете също е в слънчев бряг не е при познати, вземат им ума от работа
, бакшиши няма, заплатата е 100 лв, това е с цел да ги "стимулирали", туристите  са ужасно бедни с "ОЛ ИНКЛУЗИВ", колко мислите,че ще похарчат по външни заведения и какъв бакшиш оставят, всяка година става все по-зле, постоянно си съчиняват липси и се плащат от децата, това, което е било в добрите стари времена свърши, сега е ад, не ги дърпат с вериги, но децата отиват с желание и се връщат смачкани, ако имаш пари няма да ходиш да работиш, не е пожелание , а по обстоятелства ..., а забравих да кажа ,че тези впечатления са от вървежните заведения там

# 727
  • София
  • Мнения: 6 219
Ами така е, ама на - всеки път се появява някой за нещо да каже, че "такъв дзвер нема" понеже не го е изпитал на гърба си.

# 728
  • Мнения: 539
но повече от 2000 - 2500 лв на месец не е успяла да спечели.

Тук каква е поуката?
Или дайте за сравнение тия по заведенията колко са изкарали, щото мои познати ходят да работят по строежи в Англия за подобни суми.

# 729
  • Мнения: X
Моя приятелка е камериерка в Англия за по-висока заплата.
А друга работи като чистачка по домовете в Лондон с някаква система като доместините тук, плащат й 8 лири на час. Дори не работи часовете за пълен месец за да взима някакви помощи. Казвала ми е че най-малкият бакшиш е 20 лири от клиент.
sunrise_67, децата да учат езици и да отиват навън, докато работодателите поумнеят.
Синът ми не може да си намери място за специализация, лекарите по болниците се стискат и не отпускат щат, за да не им се намаляват техните приходи. При това положение да не се чудят що няма лекари, и няма и да има. В Англия ще взима четирицифрена заплата в лири на месец, нека му е лошо, срещу 800лв макс тук.

# 730
  • Мнения: 246
Говоря за последния сезон, 2017-та, а бакшиште се оставят от българи, не от олинкузивните гладници. Олинклузивните хотели почти не се държат от местни, а от софиянци, и че те дават 600 лв заплата, гадна храна и мухлясала стая от хотела, където да спите по петима, ами никой ни ви кара да почвате. Както каза някой по-горе, хотелите, заведенията, салоните, магазините и пр. са стотици, вървите и се договаряте. Определено за мързеливите пари няма.
 
но повече от 2000 - 2500 лв на месец не е успяла да спечели.

Тук каква е поуката?
Или дайте за сравнение тия по заведенията колко са изкарали, щото мои познати ходят да работят по строежи в Англия за подобни суми.

Петцифрена сума за сезон.

# 731
  • Мнения: 246

И да, работата по 18 часа,  с почивка от около 6 часа,
без трудов договор и без осигуровки
без да ти се заплаща квартира и пътни разходи
в помещения, в които няма климатик, а навън пече и вътре е около 50 градуса
на места, които не ти осигуряват хранене или пари за храна
на места, на които няма стол, налага се да стоиш по повече от 10 часа прав (защото шефа не дава да седнеш)
на места, които не ти позволяват предвидената в КТ почивка на определено време

СА експлоатация.
Тези места трябва да бъдат сигнализирани за проверки в ИТ.

Познатите ти не изчерпват всички стотици хотели, барове и ресторанти, които има по нашето черноморие. Немалко жени и в тази тема са писали за това какво им се предлага като работа по тези места.

Като работех в Метро, нямам спомен да са ми разрешавали да сядам, освен докато обядвам, бях мърчандайзер на Нестле.Не съм го приемала за експлоатация, пък сигурно е било  Joy За да си върша работата, както трябва, отивах в 6,30 сутринта бях на крак до 18,30 вечерта (официално работно време от 8,30 до 17,30). За същия обем работа в Софийското Метро имаше две кокони, вечно мрънкащи и все висяха в колата на едната да пушат. Като разбрах, че няма да назначат втори човек, както беше договорката (щото много добре съм се справяла), взех си чантата, сака и дотам... Иначе след мен назначиха двама. Така че кой както се прекара, нали?

# 732
  • Мнения: 22 469
Оникс и като свърши сезона какво се случва с този човек и какво работи през останалите месеци?

Имам познати заети в тази сфера и 5цифрени суми чак не печелят. 
Или е голям късмет, или позицията е висока.

# 733
  • София
  • Мнения: 6 219
Оникс, няма смисъл явно. Жива и здрава да не ти се налага да се подлагаш на това, за което говоря и се случва на немалко хора. Да, включително и в магазините. Не разбирам за какво е смеха тук.

# 734
  • Мнения: 3 735
Никок шеф бе се договаря, както са казали - в него е ножа и хляба, казват 600 лв, накрая дават 100, как ще си ги вземеш от джоба му , а в друг случай , поговорката я знаете - сития на гладния не вярва, това е който е бил там знае , всичко друго е предположения, какво ми отърва и какво не

Общи условия

Активация на акаунт