Осигуряване на 4 часа

• 2 534
  • 45
  •   1
Отговори
Здравейте, понеже аз много не разбирам от тези неща и се надявам някой да ме светне. Осигуряват ме на 4 часа вече почти 1 година. С голям зор и работа без договор почти 1 година се съгласиха да ме назначат на 4 часа. Но сега, с приятеля ми започваме да мислим за дете и всички, с които разговарям ми казват, че ще получавам майчинство на половина. Опитах се да говоря с шефката, а тя ми каза да питам счетоводителя да си доплащам осигуровките сама, а според мен това е невъзможно. Ще говоря и с шефа на ме осигуряват на 8 часа, но не знам вече си мисля даже, че ще ме изгонят. Може ли ако някой е по-запознат да ми обясни малко повече как стоят нещата?

# 1
  • SF
Ако някой си мисли, че се е справил със сивата икономика в България, да си помисли пак.
И моите работодатели смятат, че осигуровки на минималната работна заплата са си в реда на нещата.

# 2
Ами имаш три възможности: издействаш си осигуровки на реалните 8 часа; напускаш тази работи и си намираш друга (с коректен работодател); оставаш си на сегашното пологжение и го търпиш.

ПП: Не знам на колко години сте с приятеля ти, но ако нямате финансова стабилност и заделен някой-друг лев настрана, отговорно би било да изчакате с бебето, за да не обречете и себе си, и него на мизерстване.

# 3
Потърси си друг работодател. Прецакваш се във всяко отношение с тези 4 часа. Майчинство, болнични, обезщетения от БТ, пенсия.

# 4
  • София
Преди 5 - 6 години отидох на интервю, на което ми се каза, че съм млада, че нямам 30 години и не трябва да мисля за осигуровки, а как да правя пари и съответно ми предложиха една заплата за минимум 3 позиции.

Веднага ми светна червения флаг, естествено нямаше как да се получат нещата. Ако един работодател не може да ти предложи реални осигуровки, то той не е читав и ще има много проблеми.

Имаш калкулатори онлайн, които могат да ти изчислят осигуровките.

Проблем с майчинството - гледат се около 24 месеца назад.
Проблем при евентуално съкращение - гледат какво е по документи, не какви са устните договорки.
Проблеми при евентуално пенсиониране.. каквато и да е системата ни.
Проблем при болничен - плащат върху това, което виждат по документи.
Проблем върху платена отпуска - ако решиш да напуснеш този некоректен работодател и имаш платен отпуск, то шансът да ти го изплатят върху осигуровките, а не върху договорката, е огромен.

Детенцето.. е нещо прекрасно, което следва да се обмисли добре и да се предвиди. Желателно е преди това, както се спомена и в коментарите по-горе да има устойчивост, да има сигурност и някой заделен лев, всичко се случва.

Късмет и успехи в живота!

# 5
Да, и за отпуск, пропуснах. Въпреки, че такива измекяри и отоуски не плащат.

# 6
Подобна конфигурация като вашата е допустима единствено и само ако приятеля ти е основния доход в домакинството и ти работиш колкото да не ти е скучно.

# 7
Те щом ще те гонят, ако искаш да те осигуряват на 8 часа, като забременееш при 1 възможност ще те натирят. И не слушай глупости от рода на-закона те пази, от инспекцията са супер неадекватни, там са за отбий номер. Като им кажеш че си бременна,я ще съкратят щат, я нещо друго. Махай се от тези. 5 пъти съм се разправяла в инспекции, те не знаят законите, там са да пазят работодателите. Плащат им предоволно.

# 8
Ами имаш три възможности: издействаш си осигуровки на реалните 8 часа; напускаш тази работи и си намираш друга (с коректен работодател); оставаш си на сегашното пологжение и го търпиш.

ПП: Не знам на колко години сте с приятеля ти, но ако нямате финансова стабилност и заделен някой-друг лев настрана, отговорно би било да изчакате с бебето, за да не обречете и себе си, и него на мизерстване.
Абсолютно сте права, ние няма въобще и да си помислим за дете ако нямаме сигурност, но просто искам да си получавам нормално майчинство. Иначе поне не получавам заплатата, която е за 4 часа, даже смея да твърдя, че парите които получавам са много добри за жена и то в малък град много нагоре от минималната заплата, но колкото и да получавам не ме ли осигуряват на 8 часа всичко е без значение. Днес ще се опитам да говоря с тях.

# 9
  • София
тези работодатели са много некоректни, и на минималната да те осигурават пак ще взимаш малко майчинство, чудно как така толкова време си седяла без договор... ако има как намери си нормална работа с реален доход на който да те осигуряват, но пак трябва да мине време за да получаваш след това майчинство различно от минималната РБ

# 10
тези работодатели са много некоректни, и на минималната да те осигурават пак ще взимаш малко майчинство, чудно как така толкова време си седяла без договор... ако има как намери си нормална работа с реален доход на който да те осигуряват, но пак трябва да мине време за да получаваш след това майчинство различно от минималната РБ
Постоянно си търся работа, при мен са малка по-сложни нещата понеже не мога да вдигам тежко, да се натоварвам и доста често ми се случва да излизам болнични за по 1 месец и сегашната ми работа е перфектна, шефовете са разбрани хора, но в това отношение за осигуряването и тези неща не са.

# 11
  • София
Постоянно си търся работа, при мен са малка по-сложни нещата понеже не мога да вдигам тежко, да се натоварвам и доста често ми се случва да излизам болнични за по 1 месец и сегашната ми работа е перфектна, шефовете са разбрани хора, но в това отношение за осигуряването и тези неща не са.
То не е до това да са разбрани, длъжни са да спазват закони, а условията които предлагат са извън тях, успех!

# 12
  • Пловдив
Да използвам темата, за да задам въпрос и аз.
Предлагат ми ТД на 4ч. Работата е наистина за 4ч, осигуровките са реални и заплатата е почти колкото средната за 8ч работен ден на друго място. Фирмата е голяма и всичко е "на светло".
Какви са негативите за мен, ако приема?
Благодаря.

# 13
Ако искаш, по твои причини, да работиш на 4 часа, няма негативи.
Темата е за другите, които работят на 8, а ги осигуряват на 4. Те са ощетени.

# 14
Но май намялават стажа за пенсия. Или бъркам?

Общи условия

Активация на акаунт