Коледа 2017

  • 135 018
  • 956
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 1 316
Момичета, привет! По традиция за Коледа приготвям меденки и ванилена кравайчета, но малкото ми дете отключи алергия, която към момента е неизвестно към какво и му е забранено консумацията на яйца, ядки, мед, цитруси, какао, шоколад. Бихте ли ми препоръчали изпитани рецепти за сладки без посочените продукти.

Пълнозърнести сладки с тахан халва
http://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0% … D0%BB%D0%B2%D0%B0

Постни локумки

15 г мая за хляб,
300 мл чаша олио,
300 мл вода,
брашно,
пудра захар
ванилия.
Маята се разтваря във вода. Прибавят се олиото и брашното и се замесва средно твърдо тесто, което може да се точи. Правят се топки, които се разточват с дебелина 1/2 см и се режат на 8 триъгълника. Във всеки се слага парченце локум и се свива на кифличка.
Пекат се в умерена фурна.
Още топли се овалват в пудра захар и ванилия.

Постни сладки с локум (пури)

http://fedorcka.blogspot.bg/2014/11/blog-post_28.html
Постни арменски сладки /Armenian Cookies -тук можеш да не слагаш орехова ядка
http://lussisworldofartcraft.blogspot.bg/2014/11/armenian-cookies.html

Маслени гъбки - лесни бисквити с мас- можеш да замениш с масло
http://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0% … D0%BC%D0%B0%D1%81

Последна редакция: пт, 08 дек 2017, 12:17 от doroty3

# 496
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Аз се задействах най- после и вчера направихме меденките. Прибрани са да си чакат украсата. Имам замесено тесто за рохлички, което е в хладилника. Но днес няма да мога да ги изпека май. Пречи ли му нещо, че ще стои 2 дни в хладилника или на всяка цена да ги пека днес? Няма да имам време, а когато бързам и не го правя с желание, нищо не ми се получава.

# 497
  • София
  • Мнения: 11 709
Здравейте, извинявам се за въпроса, но кои кори препоръчвате за баклава?
Тези които се продават по суперите - Фамилия, Бела ли бяха, пише тънки кори. Ако имаш възможност намери турски кори, те са уникални. Някои девойки споделяха, че са пускани и у нас. Не съм виждала.

Аз се задействах най- после и вчера направихме меденките. Прибрани са да си чакат украсата. Имам замесено тесто за рохлички, което е в хладилника. Но днес няма да мога да ги изпека май. Пречи ли му нещо, че ще стои 2 дни в хладилника или на всяка цена да ги пека днес? Няма да имам време, а когато бързам и не го правя с желание, нищо не ми се получава.
Никакъв проблем. Напротив. Тестото става още по-хубаво.

# 498
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
О, идеално тогава, да не ги мисля днес!

# 499
  • Мнения: 669
marcheva14 Благодаря, предполагам все някъде в Сафия ще има такиа турски кори, но нямам възможност да търся. Ще взема Фамилия да пробвам.

# 500
  • Мнения: 1 316
Здравейте, извинявам се за въпроса, но кои кори препоръчвате за баклава?
Миналата седмица от Метро взех фини кори за баклава и сладкиши Гюзел, турски.

 Опаковката е тази:
https://www.ebag.bg/tocheni-kori-fini-guzel-za-baklava-400-g/18084
Наистина са много хубави.

# 501
  • Мнения: 669
Метро ми е доста далеч, за едни кори. Но от линка оставам с впечатление, че във Фантастико би трябвало да ги има, ще потърся там. Благодаря!

# 502
  • Мнения: 12
Здравейте, дами Simple Smile За първи път пиша в темата, но от няколко години се уча от вас и правя щолен, акк и мноого сладки. В момента 3 дози тесто за рохлички и една за линцери отлежават в хладилника Simple Smile.
 
Имам един въпрос и вие сте ми последната надежда Simple Smile. Миналата година правих за пръв път едни сладки от шоколадово и кокосово тесто. Спомням си, че се шприцоваха надлъжно две фитилчета какаово тесто и върху тях едно фитилче кокосово. След това се режат напречно и се пекат. На мен тогава не ми направиха кой знае какво впечатление и не съм записала рецептата.На мъжа ми обаче явно страшно много са му харесали и сега от няколко седмици пита дали ще ги направя пак. Аз искам да го зарадвам, обърнах всичко и тази рецепта не мога да я намеря просто.. Случайно някой от вас да я е правил? Дори не помня дали беше на немски или български. Благодаря предварително и весело сладкоправене Simple Smile.

# 503
  • Мнения: 822
Здравейте!

Ще направя мини щолените за първи път. Имам сурови небелени бадеми, мога ли да използвам тях или трябва да ги беля като ги накисна предварително? Мерси.

# 504
  • София
  • Мнения: 11 709
Здравейте!

Ще направя мини щолените за първи път. Имам сурови небелени бадеми, мога ли да използвам тях или трябва да ги беля като ги накисна предварително? Мерси.
Снощи си ги попарих в гореща вода, обелих, изсуших ги за една нощ и съм готова за тази вечер. Не попитах до момента дали бадемите са белени или не, не знам. Стафидите съм ги напоила с ром, след това ще ги подсуша и добавя и за това не попитах, пак не знам. Смятам тази вече, по-късно когато вече няма хора около мен да се пробвам с щолена. За първи път ще го работя, ако стане нещо ще споделя, ако не стане отивам на поправителен.  Wink

Здравейте, дами Simple Smile За първи път пиша в темата, но от няколко години се уча от вас и правя щолен, акк и мноого сладки.
 ......................................
Нямам спомен за такава бисквита, не знам.

# 505
  • Мнения: 1 418
Утре ще опека някои бисквити.

Тези, шотландски за сирената, а и да има за пътуване, обичам да са ми подръка в колата.


Меки, джинджифилови с шоколадови парченца
. Миналата година подарявах и на всички им станаха любими.

Ще напазаря сушени плодове и ядки за тези елхички и някои сурови бонбонки .

ще приготвя и домашни шоколади с различни аромати и вкусове;

# 506
  • Мнения: 1 265
Аз само искам да питам за тази торта - какво е  "сладкарска сметана" и "подсладена сметана"? Каква е разликата между тях? Защото за мен няма разлика, но пък знам ли.

YanaDG - както ти е казала Джема сладкарската сметана е изкуствена. ТУК при нас "такова чудо" не се продава Satisfied  Затова и аз написах че съм добавила 2 сл пудра захар в тази, дето се разбива.
Мира - аз съм лаик въобще в месене и сладкарството!!!! Но специално при тази торта използвах "тези ленти" защото сместа върху блата си е направо течна. Страх ме беше да не се излее, защото като откопчах формата да преместя блата на поднос, ринга после се оказа хлабав около самия блат.
Но след като ти казваш че ще действаш по стария начин - мойте уважения към теб, сигурно имаш голям опит. Flowers Hibiscus  Аз не посмях.

Момичета, както съм споменавала тук при нас малко трудно се намират кори за баклава (дори ги има само за Коледа?!). Та аз се запасих преди 10-на дни с един пакет. Сложила съм ги в хладилника. Имат голям срок на годност. Но аз да попитам и вас - ще останат ли годни до Коледа?

# 507
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 835
Момичета, благодаря! Ще я пробвам рецептата за мус тортата. Аз правя няколко варианта, едната специално по почина проба-грешка си направих моя си "рецепта". Simple Smile
Тук на сметаната за разбиване си пише; не е подсладена, определено си е изкуствена, но пък върши работа.

# 508
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
И аз започнах Коледните сладки. След всяка рецепта съм си записала отзивите- " Много ги хареса синът." , "Дъщерята : Супер!!!", "Любими на внучките", .... Имам вече направени 2 дози меденки на Джемма и 3 дози рохлички. Имам и списък с любимите хора,  на които трябва да подаря. А списъкът ми със сладките е още отворен...

# 509
  • Мнения: 6 773
sem22, ако се притесняваш за корите, можеш да си направиш баклавата сега, да я изпечеш и да я прибереш някъде на хладно. Един-два дни преди Коледа я вадиш и я заливаш с горещ сироп. Методът е изпробван и работи.

Общи условия

Активация на акаунт