160 благодарни Американки въртят тиквеници и пазаруват Коледни подаръци!

  • 95 187
  • 730
  •   1
Отговори
# 315
  • Down south
  • Мнения: 7 709
От собствен опит не мога да говоря, дъщеря ми беше на 1 годинка, когато дойдохме.
Това, което съм виждала при приятели и познати,  е доста бърза и успешна адаптация на по-малките деца. По-големите, 15 и нагоре, годишни, според мен, им е по-трудно.

Мисля, че няма за какво да се тревожиШ с две малки деца. Ще има момент на адаптация, но имайки предвид, че сменяте континент, страна и всичко останало, е нормално.

Спомням си един случай преди години, още нямаше новите телефони с преводачи и т.н. Помагах при записването в училище. Момиченцето беше около 9 годишно, не говореше английски. Дадохме и речник. Учителката беше много щастлива. За около 4 месеца проговори доста добре.
Освен това има специални методи за приобщаване и адаптиране на деца от други страни.
Не се тревожи за тях. Знам, че е лесно да се каже, но все пак, опитай се да бъдеш спокойна.

# 316
  • Мнения: 103
И аз нямам личен опит, но имам приятелки, които пристигнаха с деца в тази възраст и те се адаптираха много добре, не знаеха дума английски, като пристигнаха.

В училищата при нас (ПА) има програми за адаптиране и допълнителни часове за изучаване на английски като чужд език.

# 317
  • Мнения: 4 202
Благодаря ви! Голяма драма ми е това, макар всеки да казва, че това ще ни е най-малкият проблем Simple Smile

# 318
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
И аз мога да кажа, че адаптацията на децата ще ви е най-малкия проблем Simple Smile Ще има период на адаптация, но бързо ще свикне. Училищата тук са различни и интересни. Ще му хареса, а езика ще научи за няколко месеца.

Късмет и успех!

# 319
  • Мнения: 2 992
Момичета,
Бяхте давали сайт за онлайн покупки на ракия. Не мога да го открия.
Моля да помогнете

Редактирам се, че намерих какво е препоръчвано в предната тема, но оставям поста, ако някой се сети за друг сайт.
Та този сайт сте дали:

https://findbgfood.com/onlinestore/product-category/rakia/

Последна редакция: ср, 03 окт 2018, 20:05 от rosss

# 320
  • Мнения: 488
Red shoe и ние дойдохме деца 2 клас и детска градина. Много бързо се адаптираха и проговориха езика. И да в много училища има програми за допълнително учене на езика( ESL ).

# 321
  • Калифорния
  • Мнения: 464
Много помага ако детето още от България е започнало да гледа любимите си филмчета на английски. Може да се абонирате за Netflix или HBO за няколко месеца.

# 322
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Даже деца на познати на по 14&16 години се адаптираха изключително бързи и след една година в Щатите решиха, че им е по лесно само на англ да говорят, Та така и до днес. Разбират български, но им е много по лесно на англ. И так вече 23 години! И сега ако им се говори на български отговарят само на англ. За родителите това е съвсем нормално. Та адаптацията е много бърза и не съм чула някой от познатите да е имал дете което да има проблем с научаването на езика или нещо друго свързано с вписването в обстановката. Попътен вятър!

# 323
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Ще се оправят дечицата, за възрастните е по-трудно. Както са казали и другите момичета, тук навсякъде има програми за езика и адаптация, училищата са подготвени и оказват помощ. Но знам как ти е свито сърцето, моите и двамата са тук раждани, но като пусках големия на градина на 2 годинки все това си мислех - как ще се оправи горкото, не може една вода да си поиска. А той взе че проговори на английски хаха така че дишай дълбоко и по вода да е!

# 324
  • Мнения: 187
Изключително ми е интересно тези от вас, които имат българско висше и са им го признали, какво работят в САЩ? Ако не е тайна, разбира се, де Blush
Работила съм за най-различни индустрии. Навсякъде са ми приемали дипломата (филология от СУ).

# 325
  • Мнения: 513
Благодаря ви, прекрасни момичета! Едно нещо не ми дава мира - защо тогава по-голяма част от българите в САЩ не само че НЕ работят по специалностите си, но и заемат най-нискокфалифицираните работи, като dishwasher, сервитьори, камериерки, чистачи, градинари, разносвачи, шофьори на камиони, продавачи? И затова и се говори у нас, че "Никой не ти признава тукашните измислени дипломи в САЩ, там се бачка нискоквалифицирана работа като за емигранти" ...  Наистина не мога да си обясня Close

# 326
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Каква е тази генерализация???? Аз не познавам нито един българин в Щатите който да е чистач например. За шофьори знам, но миячи, чистачи и т.н. нископлатени работи се заемат по принцип от мексиканците. Много генерално е написано това и не е вярно според българите които познавам!

В Щатите има уни система която дава възможност на всеки който иска да се преквалифицира, до квалифицира и т.н. Много хора (както и аз) решават, че това което с завършили, даже и да им се признава на 100% дипломата, искат с нещо друго да се занимават. Възможните професии за преквалификация са много!

# 327
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Защото много българи не желаят да научат английски и са принудени да работят неща които не го изискват. Познавам 2-3 които за десетина години знаят достатъчно за да разнасят пици или да работят в ресторант.
Останалите които познавам работят или с образованието си или са се преквалифицирали.

# 328
  • Мнения: 103
Благодаря ви, прекрасни момичета! Едно нещо не ми дава мира - защо тогава по-голяма част от българите в САЩ не само че НЕ работят по специалностите си, но и заемат най-нискокфалифицираните работи, като dishwasher, сервитьори, камериерки, чистачи, градинари, разносвачи, шофьори на камиони, продавачи? И затова и се говори у нас, че "Никой не ти признава тукашните измислени дипломи в САЩ, там се бачка нискоквалифицирана работа като за емигранти" ...  Наистина не мога да си обясня Close

Barabanche, аз познавам много такива българи тук, затова ще ти отговоря - не говорят достатъчно добре езика. Това е единствената пречка. Познавам и много българи с хубави професии. Аз дойдох тук на 25 години, с 4 години трудов стаж и не съм мила чинии или чистила къщи.

Но искам да ти кажа, че и много американци, включително хора с висше образование работят тези "ниско квалифицирани работи" по една или друга причина. В предишната ми работа трябваше да водя интервю за секретарка в офиса. Видях хора с бакалавър да се съгласяват на $10/час. Всеки почва от някъде. Половината майки в класа на дъщеря ми чистят къщи, за да не пускат децата си на детски градини, защото са скъпи.

Ще ти дам и друг пример - моя леля пристига тук преди 20 години, не знае английски и има диплома от техникум. Започва да мие чинии във верига за бързо хранене. За разлика от много други служители обаче остава в това заведение 20 години. Английският още й е проблем, но вече е мениджър в заведението и е доволна от работата си.

Децата ме прекъснаха и забравих накъде се бях засилила с тези обяснения Laughing

Изглежда твоята среда е от "мрънкащите". Не се връзвай на всичко, което чуваш. И като цяло ако искаш да се оправиш в живота, трябва да спреш да мислиш така негативно. Спри да търсиш обещания и генерализации и просто се труди и бъди добрър човек, това е.

# 329
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Както и другите са написали, българите които работят тези нискоквалифицирани работи, го правят заради езика. Така и не научават езика, а без английски, трудно ще пробиеш.

Аз съм завършила УНСС и тук работя в счетоводен отдел. Познавам много българи, които си работят по специалността или се преквалифицират и работят на хубави позиции. Всички, които така и не научават английския, работят на изброените нискоквалифицирани работи.

Общи условия

Активация на акаунт