Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-21

  • 66 199
  • 739
  •   1
Отговори
# 690
  • Бургас
  • Мнения: 6 111
Реалните продажни цени на имотите се намират много лесно.
1. Харесваш х имота в даден квартал. Виждаш кога ще паднат от обявите. Обявената цена винаги съдържа % за договаряне - обикновено около 5%. Ако стои много месеци, значи е надценен.
2. Има имотен регистър. За имотите, купени на кредит, се вижда ипотеката. Тя най-често е на 80-90% от пазарната цена.
3. Цена на ново строителство в района - ако всичко свършва още на зелено, сваляш с 10-15% - това е цената на старото. В зависимост от нуждата от ремонт.
4. Консултантите в банките, които отпускат кредитите също знаят цените на сделките. Както и нотариусите.

# 691
  • Мнения: 3 072
Реалните продажни цени на имотите се намират много лесно.

2. Има имотен регистър. За имотите, купени на кредит, се вижда ипотеката. Тя най-често е на 80-90% от пазарната цена.


В имотен регистър не се вписва стойността на ипотеката.

# 692
  • Бургас
  • Мнения: 6 111
Да, но се вписва номера, книгата и акта.
Можеш да направиш справка и на живо.
Виждала съм цифри по имотни партиди и онлайн, сега не помня дали беше вписване или заличаване.

# 693
  • Мнения: X
Тинтина,
Онлайн в имотния регистър може да си видяла сума на ипотека за конкретен имот, но за мен по-меродавна е статистиката, защото конкретният имот може да е продаден на много висока цена, защото купувачите притежават съседния и искат да ги слеят или на много ниска, защото продавачът е на зор. За мен статистика пт АВ или от кредитния инспектор не е меродавна, защото там се пише цената за пред закона,без да се броят парите под масата.
А всеки взима ипотека за колкото не му достига, някъде може да е 30%, някъде 80%.

# 694
  • Мнения: 25 810

Това няма как да стане. Абсурд е да се оповестяват реалните крайни продажни цени, но средно интелигентен човек лесно и бързо може да се ориентира в пазара, за да може да отсее скъпото, некачественото и това, което може да има подводни камъни.

Тогава защо в белите страни не се крие никаква информация за имота, включително и ценова история?

# 695
  • Мнения: X
Тогава защо в белите страни не се крие никаква информация за имота, включително и ценова история?
Защото си плащат данъците и могат да докажат произход на средства; защото имат професионални асоциации, които контролират бизнеса.

# 696
  • Мнения: 25 810
Тогава защо в белите страни не се крие никаква информация за имота, включително и ценова история?
Защото си плащат данъците и могат да докажат произход на средства; защото имат професионални асоциации, които контролират бизнеса.
И там има врътки с данъците, особено пък зад океана, където данъците са солени.

# 697
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Прекалено много се насочи фокусът към, не е това целта. Преди няколко дни написах вариантите за купувача на пазара и наблегнах, че най-неудачния вариант е сам да си търси имот и да звъни по обяви в интернет, при което звъни на брокера на продавача, остави това, но не знае на какъв брокер ще попадне, не го избирал той. Може и да е добър професионалист, но може и да не е...нали.
Много пъти съм писал по въпроса, за мен категорично, един брокер не може да е лоялен и да представлява адекватно и двете страни, които са с коренно различни интереси. За съжаление реалностите не са такива. Купувачът излизайки сам на пазара, освен ако по някаква случайност не попадне на продавач си плаща 3% комисиона на брокера, чиято оферта е видял в интернет.
Продавачът наема брокер. Защо? - Да  договори и направи за него най-добрата сделка. Какво го интересува продавача? - Колко пари и кога ще ги вземе. Винаги знам до къде мога да стигна в преговорите, ако и купувачът е мои клиент, ще съм пред дилемата да му подскажа или да си мълча... нали и той иска неговата си най-добра сделка. Ако взема комисиона от  купувача, все едно съм ги взела от продавача, защото купувачът вместо да иска отстъпка 5%, ще може да си позволи най-вероятно офертната цена. За мен е без значение кой ще купи имота, стига да се договорим. Дори предпочитам да е с брокер, защото ще има кой да се занимава с него, особено, ако е от категорията хитреци. Ти му подаваш ръка, той ще е отхапе цялата. Аз му викам наемете си адвокат, с които да работим по сделката той и за адвокат се стиска...
Моето мнение е, че всяка страна трябва да си се представлява от съответния брокер или кой каквото си избере. Купувачът има избор да си наеме личен брокер. Ако обаче не иска да си наема брокер, тогава си плаща, на който попадне. Това е, няма нищо безплатно. И моля ви не си мислете, че имотите много лесно се появяват в интернет...ей така.... Да има и такива, които са копирали едни снимки на нечия обява и толкова... но по принцип много по-трудно е да генерираш оферти за продажба, за това пък, след това самия процес е по-лесен, в сравнение с това да си брокер на купувача...там е....в пъти по-сложно.

# 698
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Лъки, там хората не си и помислят да изповядат на различна цена от продажната. С данъци и комисиони излизат около 15% за Европа, за Америка не си спомням, но няма да е по малко. Там се плаща за всичко по-отделно...
В Америка е много добре развита MLS системата, в нея всеки брокер, може да види как са се продавали имотите в даден район. В Европа не е така добре развита все още, но набира скорост. Всичко е до регистри и дисциплина. Едно без друго не може. Ние нямаме нито едното нито другото.

# 699
  • Мнения: 25 810
Лъки, там хората не си и помислят да изповядат на различна цена от продажната. С данъци и комисиони излизат около 15% за Европа, за Америка не си спомням, но няма да е по малко. Там се плаща за всичко по-отделно...
В Америка е много добре развита MLS системата, в нея всеки брокер, може да види как са се продавали имотите в даден район. В Европа не е така добре развита все още, но набира скорост. Всичко е до регистри и дисциплина. Едно без друго не може. Ние нямаме нито едното нито другото.
Ясно. Но можем да им използваме маркетиговите похвати, нищо че тук сме в каменната ера.

# 700
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Томева, не се заяждам, ама много нереално е това, което пишете и много романтично. Едва ли не работите за удоволствие, не ви е страх от некоректни клиенти, не вземате комисионна от двете страни.. Чак се плаша  Mr. Green

Клиентите са ми от препоръки, нямам случайни хора. От какво да ме страх.... вместо да ме страх по-добре да си върша работа, която съм обещала, така никой няма да има основание да не си изпълни договора с мен.
Знаете ли без значение за коя професия, аз смятам, че ако човекът не е измекяр по-природа, никога няма да тръгне да прескача и да злоупотребява, ако вижда стойността и ползата.
Не съм благотворителна организация, правя бизнес и съм избрала по-лесния и по-сигурен начин.

# 701
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 853
Лъки, там хората не си и помислят да изповядат на различна цена от продажната. С данъци и комисиони излизат около 15% за Европа, за Америка не си спомням, но няма да е по малко. Там се плаща за всичко по-отделно...
В Америка е много добре развита MLS системата, в нея всеки брокер, може да види как са се продавали имотите в даден район. В Европа не е така добре развита все още, но набира скорост. Всичко е до регистри и дисциплина. Едно без друго не може. Ние нямаме нито едното нито другото.
Всъщност не е нужно да си брокер за да разбереш цената на имота.
Комисионната в САЩ и Канада е до 6%, не знам за какви данъци говорите, но ако е основно жилище и си живял над определено време не се плаща данък печалба.
Плащаш си отделно инспекциите....но в Бг само могат да мечтаят за такъв пазар, урегулиран като тук. Брокерът е брокер наистина, вкл организира и професионални снимки, а в Бг е....майко мила. В бг брокерът те чака да отидеш да го взрмеш от адрес, да го закараш до имота...такива неща като оферти, няма брате.

# 702
  • Бургас
  • Мнения: 6 111
Тинтина,
Онлайн в имотния регистър може да си видяла сума на ипотека за конкретен имот, но за мен по-меродавна е статистиката, защото конкретният имот може да е продаден на много висока цена, защото купувачите притежават съседния и искат да ги слеят или на много ниска, защото продавачът е на зор. За мен статистика пт АВ или от кредитния инспектор не е меродавна, защото там се пише цената за пред закона,без да се броят парите под масата.
А всеки взима ипотека за колкото не му достига, някъде може да е 30%, някъде 80%.


Ти си права, не може да се разчита 100% на тези справки, просто още един канал за формиране на цялостно впечатление.

# 703
  • Мнения: 19 333
Мен брокер не ме е карал да го вземам и водя до имота. Всъщност само веднъж за една селска къща.
Това, което прави лошо впечатление в обявите, е некопосано описание на имота и когато звъннеш да разпиташ, брокерът да не знае важна информация-примерно колко са собствениците, ще присътват ли лично на сделката или има пълномощни, какво е изложението и т.н. Купувачът може да има определени критерии и по-добре да не си губят взаимно времето с оглед, ако някой от тях не е изпълнен.

# 704
  • Мнения: 19 523
Ами аз да призная търся единствено в интернет, не знам за какви други канали пише Томева. И без да обиждам брокерите като цяло, има много, ама много некадърни и безскрупулни хора сред тях, имам познати, които от безработни безделници станаха видите ли брокери за един ден без капка образование, само мога да си представя какво "обслужване" търпят клиентите им....А аз ако си наема някой, който да ми помогне при сделка, което смятам е наложително при такива суми, предпочитам да е адвокат - нищо лично към брокерите, но смятам, че те не могат да ме предпазят от капаните на една сложна покупко-продажба. И да - това да искаш комисионна от купувач, който сам е позвънил на обява, а ти представляваш продавача е супер нелогично и безскрупулно. Че и в някои обяви е записано, че работели само с частни лица, разбирай ако имам брокер - няма да се свържат с него, нали разбирате защо. А по този начин се лишавам от възможността да разгледам и евентуално да купя нещо, което може би си струва.

Общи условия

Активация на акаунт