Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-21

  • 66 138
  • 739
  •   1
Отговори
# 735
# 736
  • Мнения: 40
Наистина има брокери и брокери. Апартамента, който купиме през лятото, го предлагаше ексклузивно брокерка, която над 10 години е работила за големите агенции в бранша. Каза ми, че е отвратена и се е нагледала на какви ли не изпълнения от алчност. Сега има своя агенция. Няма много сделки, но нашата беше изпипана от началото, до края, че и след това.  Провери всички документи, лично ходи в кадастъра, там откри грешка, после вика да заснемат и да я оправят, подготви договори, води кореспонденция със собствениците (те бяха в чужбина), ходи по нотариуси, сравнява цените им, среща се с нашата банка (купувахме с кредит), подготвя пълномощните за продавачите, ходи в общината за допълнителна документация, изисквана от банката, какво ли не направи тази жена! При това още в началото каза, че 3% е висока комисионна. Защото едно е да купуваш жилище за 20 или 40К, друго - за 80.
Много съм доволна от нея и лично бих я препоръчала на всички, които ще продават или купуват в Бургас.  Не защото сама си сваля комисионната, а защото е читав и етичен човек.
Tintina,ще ми изпратите ли,името на брокерката?

# 737
  • Мнения: 1 556
Аз също се интересувам Flowers Hibiscus
Не видях, че е писано в старата тема, извинете.

# 738
  • Мнения: 258
И  на мен ми се иска да има в имот.бг продадените имоти с реално продажни цени и история. Така купувачите ще имат реална представа, защото често си мислят че имота е надценен изпускат добри оферти. Има го и обратното разбира се.

Това няма как да стане. Абсурд е да се оповестяват реалните крайни продажни цени, но средно интелигентен човек лесно и бързо може да се ориентира в пазара, за да може да отсее скъпото, некачественото и това, което може да има подводни камъни.

Относно наложената изкуствено практика да се иска комисионна и от двете страни от един брокер - абсолютно погрешно е клиентът да се съгласява с това и да му извиват ръцете. Няма как един и същи човек да защитава коректно два противоположни интереса!  Tired


Здравейте,
бих искала да се вкюча в дискусията преди всичко с въпроси, но тъй като попаднах на цитираното мнение отгоре (не мога да изчета форума)мога да започна оттук с изказнане.

Не съм съгласна, че това е абсурд. В щатите може да получите тази информация много лесно, и не само за сумата,  но и кои са страните по сделката и датата, данъци и др. Единствено публично не се споменава как е закупен имота, с ипотека или кеш. А също така може много лесно да се проучи и колко пъти, кога и на каква цена имота е бил на пазара. Защо да не може и в България?

Моля, ако може да ме ориентиране по някои въпроси.
1. Кой плаща (купувача или продавача) комисионната при покупко-продажба на имот?
2. Какви са комисионните?
3. Как се избира брокер? Има ли информация за успеваемостта на агенциите или брокерите. Има ли откъде да се научи за некоректни такива.
4. Този въпрос не знам как точно да го формулирам... За това малко пояснение. В щатите продавачите, които продават чрез брокер не присъстват на огледите на потенциалните купувачи. Брокерът въвежда купачите с ключ, който стои в кутия на бравата (lock box). Достъп до този ключ може да имат и други брокери, след като получат кода за кутията.  Така, доста елементарно имота е достъпен за оглед като предварително се знае, че ще има такъв и всеки си носи отговорността. Та, въпросът ми е, в България, има ли възможност продавача да не присъства и да довери жилището си на брокера/и. Въобще как се реализират тези взаимотношения,  ако не се познават?

Благодаря. Heart Eyes

# 739

Общи условия

Активация на акаунт