Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-21

  • 66 180
  • 739
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3 070
За жалост, нивото на българския брокер е ниско, много ниско. Това по повод на изказванията по-горе.

# 706
  • Мнения: X
Купувачът има избор да си наеме личен брокер. Ако обаче не иска да си наема брокер, тогава си плаща, на който попадне. Това е, няма нищо безплатно.
Извинете,  погрешно бях останала с впечатлението, че не взимате комисион от двете страни и сте едно добро изключение от правилото.
Иначе, макар и високопарно, съм напълно съгласна с това изказване, защото отразява действителността - като купувач трябва да си търсиш сам, ако искаш нещо, което да ти хареса, но заради "правилото" трябва да платиш една комисионна, често на вятъра. По-добре е да си харесаш сам брокера, на когото ще платиш, отколкото да разчиташ  на случайността какъв ще ти се падне. 

# 707
  • Мнения: 25 757
По-добре е да си харесаш сам брокера, на когото ще платиш, отколкото да разчиташ  на случайността какъв ще ти се падне. 
Принципно е така, но ако харесания от теб брокер не може да ти осигури оглед, на нещо което си харесал? Какво правим?

# 708
  • Мнения: 3 070
Чудесен въпрос!

# 709
  • София
  • Мнения: 4 256
Томева е написала, че работи предимно /изключително/ от страната на продавача. Никъде не става дума за комисионите.
Напротив, точно това е писала по-горе, а и преди.
Нищо подобно, цитирай моля.

# 710
  • Мнения: X
Не ме е страх от прескачане и т.н. това няма как да се случи, моите клиенти са хора с осъзнат избор. За купувачът е все едно, дали ще се обади на мен или ще търси контакт с продавача, така или иначе не ми е клиент, аз съм брокер на продавача и купувачите не ме интересуват.
Oceans, грешката е моя, от цитати като този погрешно съм помислила,че не взима комисионна и от двете страни.

# 711
  • София
  • Мнения: 4 256
Не ме е страх от прескачане и т.н. това няма как да се случи, моите клиенти са хора с осъзнат избор. За купувачът е все едно, дали ще се обади на мен или ще търси контакт с продавача, така или иначе не ми е клиент, аз съм брокер на продавача и купувачите не ме интересуват.
Oceans, грешката е моя, от цитати като този погрешно съм помислила,че не взима комисионна и от двете страни.

Да, аз прочетох внимателно поста преди да пиша. Хубаво е хората да се замислят над болднатото. Wink Това ще им спести някои погрешни очаквания.

# 712
  • Мнения: X
По-добре е да си харесаш сам брокера, на когото ще платиш, отколкото да разчиташ  на случайността какъв ще ти се падне. 
Принципно е така, но ако харесания от теб брокер не може да ти осигури оглед, на нещо което си харесал? Какво правим?
Ами пропускаш имота, това е. Можеш  и да се пробваш да звъннеш сама, но или ще ти измислят някакво оправдание,че точно този е продаден или има съществени недостатъци, за да ти предложат друг, или ще е някой брокер, който иска двойна сделка, т.е. алчен и искащ да те обезоръжи, лишавайки те от друг брокер, който да ти пази интереса.
Има и трети вариант - да е частно лице, което не иска да работи с брокери, тогава можеш да се свържеш сама, но като съм  гледала обяви от частни лица, повечето случаи са с доста завишени цени, та с брокер и комисионна ще ти дойде по-евтино.

# 713
  • Мнения: 25 757


Ами пропускаш имота, това е. Можеш  и да се пробваш да звъннеш сама, но или ще ти измислят някакво оправдание,че точно този е продаден или има съществени недостатъци, за да ти предложат друг, или ще е някой брокер, който иска двойна сделка, т.е. алчен и искащ да те обезоръжи, лишавайки те от друг брокер, който да ти пази интереса.
Има и трети вариант - да е частно лице, което не иска да работи с брокери, тогава можеш да се свържеш сама, но като съм  гледала обяви от частни лица, повечето случаи са с доста завишени цени, та с брокер и комисионна ще ти дойде по-евтино.
Ако искам да видя имота, това че брокера ми не може да ми го покаже няма да ме откаже.
И другите примери, няма да ме откажат ако искам да видя даден имот.

# 714
  • Мнения: 4 583
Много често имот, на който пише, че не работят с други брокери, има един от двата (или и двата) проблема - брокерът е попаднал на частно лице, което иска да продава само, и не дава комисиона. Казал му е - ако доведеш клиенти, вземай комисиона от тях. Втори случай - има някакъв проблем с имота, брокера знае и не пуска колеги, за да не се разровят и да разберат. Изхождам от практически опит. За един апартамент, освен лошото състояние, брокерката "не работя с колеги, само през мен" излъга за "собственици в чужбина, родителите заминали, "детето" иска да се махне някъде. Всъщност бяха починали родителите и въпросното 20+ годишно дете явно е имал финансови проблеми (съдя и по бутилките в стаите), може би хазарт и алкохол, може би е залагал, а може и да знае, че има и други наследници, които биха се появили, затова бърза за продажба.

На частни лица и аз си мисля, че завишават цените, просто нямат реална представа - гледа обява и си мисли "А, той моя имот е по-хубав", дай едни 10 хил. евро отгоре. Някъде август-септември гледах малък апартамент от частно лице - беше си за ремонт, реалната квадратура по-малка - понеже терасите не са стаи, колкото и да ме убеждават. Собственичката убеждаваше колко добре е поддържан и как те самите допреди години са живели щастливо, купувачи имало, такъв чуден апартамент ще го вземат веднага и без да се занимава с брокери ... ама истината беше, че трябваше да се остави на голи стени и да се направи всичко. Сега гледам същия в нова обява от агенция - няколко хиляди са смъкнали от цената още при пускане на обявата.

# 715
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Цитат
Купувачът има избор да си наеме личен брокер. Ако обаче не иска да си наема брокер, тогава си плаща, на който попадне. Това е, няма нищо безплатно.
Извинете,  погрешно бях останала с впечатлението, че не взимате комисион от двете страни и сте едно добро изключение от правилото.
Иначе, макар и високопарно, съм напълно съгласна с това изказване, защото отразява действителността - като купувач трябва да си търсиш сам, ако искаш нещо, което да ти хареса, но заради "правилото" трябва да платиш една комисионна, често на вятъра. По-добре е да си харесаш сам брокера, на когото ще платиш, отколкото да разчиташ  на случайността какъв ще ти се падне. 

despereta, не сте разбрали погрешно, точно така е, това обяснявам в няколко публикации. Аз представлявам само едната страна и считам това за правилно. Или съм брокер на продавача или на купувача. И в двата случая другата страна не ми дължи комисиона, защото не ми е клиент.
Цитат
Купувачът има избор да си наеме личен брокер. Ако обаче не иска да си наема брокер, тогава си плаща, на който попадне. Това е, няма нищо безплатно.
Съжалявам , не съм искала да прозвучи високопарно, по-скоро отрезвяващо. С това, казвам, какво се случва на пазара. И не визирах себе си, а общия случай.

Последна редакция: ср, 06 дек 2017, 13:20 от tomeva

# 716
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Лъки, спокойно толкова години един път не съм съжалявала,  за такъв имот обявен " Само за частни лица" като знам какви са "колегите", които пускат такива обяви бягам далече, даже и да не е с такъв надпис. То не е само да го видиш имота, нали след това почва сагата, ако решиш, че го искаш...А пък частно лице никога не ми е отказвало оглед за мой купувач, след като му обясня, че нищо не искам от него и че си представлявам купувача. Няма причина да го прави, освен ако иска нещо да замаже и чака " шаранче"  без брокер и без адвокат.
Всеки сам си преценява, дали ще наема брокер или не... Човекът като не вижда полза от брокер, много ясно, че няма  да наеме и ще търси всякакви други варианти и оправя по някакъв начин.
Добре е обаче да вземе решение, след като се информирал, за всички тънкости и механизми и да избере това, което най- много му пасва.

# 717
  • Мнения: 25 757
Ако е първа покупка, брокера си е задължителен, ако щете само да ви държи ръката, но си трябва.

# 718
  • Мнения: 19 493
Ако е първа покупка, брокера си е задължителен, ако щете само да ви държи ръката, но си трябва.
Не разбрах какво имаш предвид? За сигурността на сделката е добре да се разчита на адвокат. Брокерът какво ще ти помогне, той има интерес да стане сделка, за да си получи комисионната. А и има кой да ми държи ръката, нямам нужда от човек, който няма никаква отговорност /и понякога познания/ за правната сигурност на дадена покупко-продажба. А и от написаното до тук си правя извод, че искането на двойна комисионна е върховна наглост, но се практикува, поне да зная да не приемам такива предложения /не че досега съм приемала/.

# 719
  • Мнения: 13 306
Simple Smile Едно питане имам- как успявате да продадете нещо щом купувача не ви интересува, без него как се правят сделки.

Не виждам полза от брокер, досега съм се справила без него, брокерската услуга какво точно ми дава в повече или ми гарантира нещо.
Адвокатските хонорари тъй или иначе не ми ги спестява.
Какво значи по някакъв начин, това което трябва да се знае при покупка на жилище, не съм чула някой да го е научил от брокер.
Срещат се купувач и продавач и се разбират, имаме и адвокат и нотариус, със съответното заплащане, брокера какъв го играе по-точно.
Незнам дали знаеш но и доста адвокати бръмчат на продажби без да взимат допълнително такси извън адвокатското си възнаграждение, а като преговарящи, ако са упълномощени определено са в пъти по-добри от брокерите

Общи условия

Активация на акаунт