Раждане в МБАЛ "Вита" - тема 7

  • 78 964
  • 883
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 2 241
Тони7, първо честито бебе!
Бих искала да те попитам, как си представяш ежедневното почистване на стаите? Съвсем нормално е да се минава два пъти дневно с парцал. Стаите се почистват основно след освобождаването им все пак.
Какво трябва да се разбира под закъсняваща визитация? Какво значение има в колко часа ще дойде дежурния за визитация?
Относно цените на паркинга - обявени са още на входа. Който не иска да плаща може да си паркира навън.
Десетте процента отстъпка, доколкото съм запозната, важат за прегледи и изследвания, но не и за раждане.
Тъй като следя темата от самото и начало, ми е интересно да разбера, защо избра да родиш във Вита, след като още преди беше силно предубедена, твърдеше че масово персоналът напускал, че Славкова нямало да работи там...

# 256
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 51
Тони7, първо честито бебе!
Бих искала да те попитам, как си представяш ежедневното почистване на стаите? Съвсем нормално е да се минава два пъти дневно с парцал. Стаите се почистват основно след освобождаването им все пак.
Какво трябва да се разбира под закъсняваща визитация? Какво значение има в колко часа ще дойде дежурния за визитация?
Относно цените на паркинга - обявени са още на входа. Който не иска да плаща може да си паркира навън.
Десетте процента отстъпка, доколкото съм запозната, важат за прегледи и изследвания, но не и за раждане.
Тъй като следя темата от самото и начало, ми е интересно да разбера, защо избра да родиш във Вита, след като още преди беше силно предубедена, твърдеше че масово персоналът напускал, че Славкова нямало да работи там...
Само и единствено заради Славкова се върнах във Вита.Другия вариянт Софиямед не ме устройва.Щях да я последвам и в Св.Лазар,но тя сама се отказа.На въпроса за чистенето-боклуци имаше навсякъде ,не се чисти ,а пак казвам се замазва.Дори Чорбова им направи забележка и отново не почистиха.Аз бях толкова зле ,че едва ли щях да успея да се наведа и да ги събера,но ми идеше да го направя.Закъсняваща визитация е отново като те забравят и ти се извинят,че са те пропуснали.Да не говорим ,ако ги помолиш за резултат от изследване,хигиенни принадлежности или вода(оо тази вода е кът,понякога ти казват да си налееш от чешмата)ги няма с часове.Пак казвам,за мен цените и на паркинг и в болницата като цяло не отговарят на нивото им.Аз също подробно следя какво се случва в болницата и това са личните ми наблюдения.

# 257
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 51
Забравих да кажа,че 10% отстъпка бяха точно за раждане.Не са го казвали само на мен.До колкото помня го имаше на стария сайт.

# 258
  • Мнения: 60
Тони7, първо честито бебе!
Бих искала да те попитам, как си представяш ежедневното почистване на стаите? Съвсем нормално е да се минава два пъти дневно с парцал. Стаите се почистват основно след освобождаването им все пак.
Какво трябва да се разбира под закъсняваща визитация? Какво значение има в колко часа ще дойде дежурния за визитация?
Относно цените на паркинга - обявени са още на входа. Който не иска да плаща може да си паркира навън.
Десетте процента отстъпка, док
олкото съм запозната, важат за прегледи и изследвания, но не и за раждане.
Тъй като следя темата от самото и начало, ми е интересно да разбера, защо избра да родиш във Вита, след като още преди беше силно предубедена, твърдеше че масово персоналът напускал, че Славкова нямало да работи там...
Не е вярно, че стаите се почистват основно след напускане.Когато ме приеха бях настанена в стая, в която тъкмо изписваха поредната майка с бебе. Мен трябваше да ме подготвят за секцио, а тя си чакаше документи за изписване заедно с таткото в стаята.Пълен абсурд, тя излиза от банята и чака, аз влизам и също чакам. Никой не почисти нищо, дори и след операцията ми стояха нейни изполвани кърпи в банята, това в старата сграда, но да речем, че там не са им достигали легла, персонал и т.н. Щом вдигат летвата откъм сграда, ново обурудване, нови специалисти и цени не може да не повишат и хигиената и да наемат повече персонал. Иначе ги харесвам, Славкова е номер 1, но няма как да кажеш на бялото черно, има много какво да се желае.

# 259
  • София
  • Мнения: 1 257
Не мога да се съглася с вас. Почистват два пъти дневно с парцал и изхвърлят кошчето. Винаги когато съм помолила за нови кърпи или нощница ми ги носеха до минути. Вода колкото искам, даже вечер ми оставяха по 2 бутилки от 1.5л. Не се е случило да изляза да потърся някого и рецепцията да е била празна. За бебето памперси и дрехи също носеха до няколко минути, никога не са ми закъснявали с храната за него. Изобщо това, което описвате няма нищо общо с това, което беше преди 3 месеца когато аз родих.

# 260
  • Мнения: 2 515
Аз имам впечатления за персонала само от старата сграда, но той предполагам е почти същият. И при двете ми раждания съм била в единични стаи и винаги са били чисти. Аз не съм излизала навън, хората, които ме посещаваха влизаха с калцуни, персоналът си има работни обувки. Подметките на чехлите ми бяха чисти, когато ги прибирах в деня на изписването. То е и до лична хигиена... Чаршафи ги карах да ми сменят всеки ден, нощници нови си исках всяка вечер, след като се изкъпя, вода имах нон стоп . Памперси, дрехи, мокри кърпи, нищо не ми е липсвало.
Много ми е странно какви крайно различни впечатления имаме.

# 261
  • Мнения: 2 241
Аз също съм с изцяло положително мнение за родилното и като чета коментари за това как било мръсно, как не носели храна и злобно забивали инжекциите, си мисля че става дума за коренно различни болници.

# 262
  • Мнения: 410
Аз раждах м.ноември в старата сграда. Всичко беше наред, даже повечежот очакваното. Може би е въпрос на очаквания, а също трябва да се има предвид, че това не е почивка в пет звезден хотел.
Имат пропуски, но се надяваме ,че ще се изгладят.

# 263
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 51
Нещо бъркате нещата.Аз на хотел не съм отишла ,нито с очаквания да ме третират като принцеса.Това беше положението от моя престой.Искренно се надявам да е било единичен случай.Имаше още една мама с мен в стаята,която е тук.Ако желае може да сподели нейното виждане за нещата.

# 264
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 51
Колкото до личната хигиена-бях на легло 4 дни тъй като едва се движех,дори не съм излизала от стаята.Колко боклуци мога да донеса😁

# 265
  • Мнения: 60
Аз раждах м.ноември в старата сграда. Всичко беше наред, даже повечежот очакваното. Може би е въпрос на очаквания, а също трябва да се има предвид, че това не е почивка в пет звезден хотел.
Имат пропуски, но се надяваме ,че ще се изгладят.
Не, не съм имала очаквания, все пак имам две раждания там през три години и пропуските, които видях бяха едни и същи. И изобщо не съм от изискващите, даже напротив. Не отричам, че персонала като цяло е ок с малки изключения, но мисля, че е претоварен и не особено мотивиран на моменти (лично мнение, така го усетих и двата пъти). Може да съм раждала в натоварени периоди, може и да е до късмет, но изключително се радвам, че има повече доволни, отколкото недоволни такива. И за да не съм голословна ще обобщя плюсовете и минусите и при двата му престоя ( абсолютно идентични  дори втория път ми се сториха по-изнервени всички,явно поповод предстоящото местене).Август 2014 и Октомври 2017:
+ лекарите са супер, повечето от акушерките също
+ супер гъвкав режим на пропуск, ако имаш нужда от нещо може да ти бъде донесено по всяко време
+ има професионална помпа за кърма, ако имаш нужда, но достъпа е с много питане, не я промотират особено
+ Дават всякакви санитарни материали, памперси и дрешки за бебето, вода и т.н ( безумно е това да е плюс за частна болница, но все пак го отбелязвам)
+ При планирано секцио се постъпва сутринта на самата дата, а не предишния ден- най-големият плюс за мен
- хигиената не е на ниво, санитарите са под всякаква критика
- никаква или минимална подкрепа за кърмене
- натоварен персонал(визирам акушерки и неонатолози)
- не особено удобни легла (това май се е променило в новата сграда и дано)
- информацията за бебето се дава в телеграфен стил сутрин за секунди и включва тегло главано.Ако искаш да попиташ нещо или ако случайно има проблем трябва да чакаш и да напомняш по много пъти, забравят просто....
- Тотална дезорганизация по отношение на приемане и изписване
По-добре да спра дотук, всичките ми впечатления са само и единствено от старата сграда, избрах да раждам втори път там не само заради лекаря, но и защото си мислех  че са променили нещо. Е не бяха, но много бих се радвала, ако положението в новата надхвърля очакванията на майките.

# 266
  • Мнения: X
Аз имам 2 раждания във Вита (и двете в старата сграда)... Последното беше октомври миналата година. Впечатленията ми са страхотни. Не мисля, че имам някакви забележки кой знае какви. В новата сграда съм имала всичко на всичко 2 ходения... Веднъж за отворени врати и веднъж на свиждане. На отворените врати ни свалиха на групи в отделението, като всички бяхме с калцуни, шапки и маски, всичко беше много чисто и по коридорите имаше доста персонал. Дори има нещо като регистратурка в коридора и през цялото време има хора там. Отпред, преди да се влезе в отделението, има още едно като регистратура, но на която има звънец, до който пише да се позвъни за приемане... Това ме кара да мисля, че там обикновено няма човек. Предполагам, че за това сте останали с впечатление, че на регистратурата никога няма човек. Надявам се догодина да "изпробвам" новата сграда и да изкажа лично мнение. Засега имам само 1 приятелка, която роди преди месец (тя също се следи при д-р Чорбова). Впечатленията и са положителни. Единствено ми се оплака, че нещата с бебетата не са така , както бяха в старата болница. Наистина закъсняват АМ и акушерките не са били много приветливи... Акушерките, които бяха в старата сграда , сега са само в родилно отделение. Между другото, на въпроси, относно бебето, адекватно са отговаряли предимно те.... Иначе, визитация сутрин, неонатолозите също давали информация за бебето всяка сутрин, храна, вода, почистване.... Не съм разбрала за оплакване. Simple Smile Дано се чуват повече положителни коментари, че не ми се сменя д-р Чорбова Simple Smile (това последното е в кръга на шегата, не я заменям за нищо и никого)

# 267
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 51
Искам да ви кажа,че ако не е Др Чорбова нещата биха били още по-зле.Пред нея си записват задачите,но колко от тях изпълниха е отделен въпрос.Освен ,че им направи забележка, че не са почистили,ги попита защо не ми е сменен абоката повече от 3 дни.Тъй като адски ме болеше ,освен от грубото вливане.Познайте дали го махнаха,наложи се да ги викам няколко пъти докато някой намери време.Каза им да ми пуснат отново изследване за нивото на левкоцити.Никой не дойде.Чак в деня на изписването ги изпрати отново ,защото бяха забравили и чаках до последно резултати,които не дойдоха.Но каквито и да бяха,пак щях да си тръгна.Мисълта ми е ,че жената си разбира от работата и се опитва да ги контролира.Дали проблема е в недостига или самия персонал ,не мога да кажа.

# 268
  • Мнения: X
    По принцип само чета тук, досега не съм писала, но не мога да не разкажа за раждането си във Вита - надявам се да бъда полезна на поне една бъдеща майка, която още се колебае дали там е нейното място за раждане.

    Родих с планирано секцио при доктор Мая Василева - тя беше и проследяващият бременността ми лекар.
    Забелязвам, че тук няма много мнения за нея, така че ето накратко - много мил и дружелюбен човек е, винаги усмихната, почти винаги обръща внимание и на най-дребното (казвам "почти", защото няколко пъти ми се е налагало да я моля да пусне доплер (бях с преждевременно остаряла плацента)), на разположение е денонощно по вайбър, но определено има трудности да запомни всичките си пациенти - моето име спря да й убягва, когато вече бях в деветия месец. Пред кабинета й се чака между 15 минути и 2 часа (когато имаш записан час - аз без час не съм ходила), но май при всички гинеколози във Вита е така. По време на раждането и след него д-р Василева беше страхотна, мина да ме види няколко пъти - определено няма от какво да се оплача. Много съм й благодарна, че си имам прекрасно здраво бебе:)

    Стигаме до преживяването в самата болница - моето до голяма степен се покрива с това на Тони, която е писала преди мен, така че ще гледам да не повтарям много неща.

    Започвам с хигиената - под всякаква критика е. В нашата стая не бяха пускали моп и не бяха изхвърляли боклука последните два дни - направиха го точно преди да ни изпишат. Таблите от закуската, обяда и вечерята си ги отсервирахме сами, защото беше топло и започваше да намирисва, но никой не идваше да ги вземе. Вода ни дадоха само веднъж, първия ден - през останалото време посетителите ни носеха. Спалното бельо също го смениха само веднъж, аз поисках втора смяна, защото една грубичка акушерка много бързаше да ми вземе кръв и здравата го нацапа, но санитарката цял ден не се появи. Вечерта тръгнах по коридора да я търся и тя в прав текст ми каза, че няма с какво да ми го смени. Малко по-късно ми донесе само долен чаршаф, след около час - и плик, и ме остави сама да си го сменя (не че не успях, разбира се, но не смятам, че беше редно).

    Санитарката не беше единственият неоткриваем човек - през по-голямата част от времето доста трудно викахме и акушерка. Това беше особено мъчително първите 24 часа, когато не можехме да мръднем от леглата. Отказаха да ни раздвижат вечерта след операциите (говоря в множествено число, защото със съквартирантката ми имахме сходен престой там) с обещанието, че това ще се случи на сутринта. Акушерката от нощната смяна ни даде обезболяващо в 6 сутринта, за да не ни боли раздвижването, но до него се стигна чак в 12 на обяд, когато беше следващото ни посещение от персонала. През тези 6 часа се опитвахме сами да седнем и станем, защото искахме да си видим бебетата, и в крайна сметка сами го направихме - раздвижването от акушерката, която дойде, се изразяваше в това да ни каже "Хайде, ставайте и идвайте в банята, аз ще ви полея гърбовете." Именно от акушерките съм най-разочарована - държа да отбележа, че имаше 1-2 страхотни, които застъпиха по един път по време на престоя ми, но повечето бяха много груби и недружелюбни. Като започнем от тази, която говори по телефона (личен разговор) през цялото време, докато ми прави клизма, и стигнем до онази, която ощипа брутално бебето ми по носа в отговор на молбата ми да ми каже как мога да го събудя, за да продължи да яде (в резултат и аз, и бебето ревахме после 10 минути). Разочарована съм, защото очаквах помощ (или поне се надявах на това) от тези хора - в крайна сметка стигнах до там да обикалям да ги търся и да ги викам в стаята, за да ми съдействат за бебето и най-вече за кърменето. То беше ужасно трудно в началото, особено след като първата акушерка ми каза "О, на него му е по-удобно от шише, няма никакъв шанс да засуче" и директно му натика бутилката. Добре, че бях упорита - и че на третия ден на смяна застъпи една мила акушерка, която се отзова няколко пъти и наистина ми помогна (тя беше единствената, която го направи, а пробвах да получа съвет от много други).

    И финално - впечатленията ми от лекарите не са розови. Някои сутрини и вечери визитацията ни се изчерпваше с въпроса "Имате ли оплаквания?" и вратата се тръшваше. И тук има изключение, разбира се - едната вечер мина д-р Николова (не я откривам обаче в сайта, явно само дава дежурства), която подробно ни прегледа коремите и гърдите, за да прецени дали имаме кърма, и ни даде страхотни съвети за кърменето. Тя май беше единственият лекар в родилното, който си вършеше работата с удоволствие. На две от визитациите с дежурните лекар и акушерка влиза и д-р Чорбова - и здравата ги скастри за много неща.

    В заключение - основният проблем на Вита, изглежда, е малобройният персонал. Това, че са малко, а имат много работа, сериозно ги демотивира и липсата им на желание и грижа се усеща. Аз не бих родила отново там и не препоръчвам мястото на никого. За тези пари, които хич не са малко, можете да получите повече на друго място, убедена съм.

    Сетих се и още нещо - в пакета "Грижа за новороденото", който влиза в цената на раждането, има два безплатни профилактични прегледа през първия месец. Е, ходихме на първия при завеждащия отделението педиатър - измери бебето, преслуша го и ни даде един празен амбулаторен лист. Буквално без да погледне детето, въпреки че изразих притеснение за едното му око. Днес, два дни по-късно, посетихме педиатъра на бебето и се оказа, че то има конюнктивит. Мисля да пропуснем втория безплатен преглед във Вита.
     

# 269
  • Мнения: X

Много притеснителен разказ, съжалявам да го чуя... Аз искам да попитам, защо всички казвате, че трудно намирате персонала, при положение, че стоят в коридора почти , пък и в стаята на моята приятелка имаше телефон. Няма ли , както в старата болница, връзка с тях чрез него? Хигиената е изключително важна според мен и мисля, че компромис с нея не би следвало да има в едно родилно отделение. явно мотивацията на персонала не е за пренебрегване. Аз в старата болница бях изключително очарована от акушерките, особено от 2-3. И все пак, ние не сме виновни за нищо, за да търпим неудовлетвореността на някой.....

Общи условия

Активация на акаунт