Професия учител - 3

  • 158 336
  • 1 500
  •   1
Отговори
# 1 260
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Така го представиха в медиите, нещо като курс по маникюр и хоп, вече си учител.
Тези департаменти обаче ме изгубиха за обучения. Като знам как раздават ПКС, съм мерси.

# 1 261
  • Мнения: 1 421
Здравейте! Имам въпрос към учителите в темата. Бихте ли ми казали колко време след получаване на ПКС започва да се изплаща добавка и в какъв размер. За пета ПКС ми е питането.

# 1 262
  • Мнения: 9 876
Така го представиха в медиите, нещо като курс по маникюр и хоп, вече си учител.
Тези департаменти обаче ме изгубиха за обучения. Като знам как раздават ПКС, съм мерси.
Оки, но който няма педагогика, ще отиде при тях. Ако разбирам и си систематизирам правилно информацията - НЯМА друга алтернатива - освен магистратурата. Ама тя ще е хем по-скъпа, хем по-продължителна.

А реално - ще върши същата работа, нали?

Или?

# 1 263
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Възпитателите могат да заместват в такъв случай по програмата "Без свободен час". Малко ми е трудно да повярвам, че могат да предават материал по предмета.

Предавам английски език в среден и горен курс. Ако трябва да ме замества възпитател. по-добре да не ме замества изобщо, защото ще ми създаде двойна работа.
Е нали и възпитателите все пак са с някаква специалност. Ние сме 4 учителки ЦДО. Едната е по физика, замества по физика, химия, математика, човекът и природата. Аз съм с БЕЛ и ПНУП, завършила съм и пето ниво към Европа. Замествала съм по БЕЛ, АЕ в начален и прогимназиален етап и в 1-4 кл. Другите две са с икономика. За първа година са учителки. Ще заместват по Технологии и предприемачество.
Иначе съм съгласна, че има ли заместник, редът по някакъв начин се нарушава. Всеки си познава класовете и работи по свой си начин.
В новото училище никой не ме пита искам ли да замествам, просто ми нареждат. Докато в старото имах право на избор и понякога съм отказвала.

# 1 264
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
А реално - ще върши същата работа, нали?

Или?
Ако се яви кандидат с необходимата специалност, би трябвало да го предпочетат.
Здравейте! Имам въпрос към учителите в темата. Бихте ли ми казали колко време след получаване на ПКС започва да се изплаща добавка и в какъв размер. За пета ПКС ми е питането.

Още на следващия месец, а размерът е според КТД.

# 1 265
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Николаева, ако възпитателят има съответната специалност, разбира се, че може да замества. Обаче аз от поста на Вела останах с впечатлението, че влизат да заместват всеки отъстващ колега. Ако ме замества действащ колега от другата смяна, нямам проблеми - продължавам си напред, когато се върна. При нас досега никога не е имало възпитател с АЕ, но пък ние сме 4 и няма проблем в това отношение.

# 1 266
  • Мнения: 6 705
Ако ученик има 9 отсъствия по даден предмет ще се явява на изпит.Това прочетохте ли го?

# 1 267
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е, то не е ново. Но, кажи къде да го прочетем.
9, ако са 18 часа за срок. И ако не може да му бъде оформена оценка.

# 1 268
  • Мнения: 6 705
Точно това е,  че и аз искам да го прочета някъде.

# 1 269
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
Поздравлекия, Николаева! Обикновено възпитателите заместват, дори да нямат специалност по предмета.

Наистина ли се случва това? Несериозно ми звучи учител без специалност да замества учител със специалност по предмет.
Явно практиките са различни в различните училища.
В училището на ММ викат за заместване по специален предмет външни учители с необходимата специалност, а когато трябва да се замества учител в начален етап може да замества само този, който има НУП или ПНУП, т.е. учители със специалност по предмет не могат да вършат това.
То кой ли и ще иска.
Редовно се случва. Защо да не може? Плащат се лекторски на нередовен.
Даже за допълване на катедра, когато имаш 50% +1 час, може да допълваш с предмет, за който нямаш правоспособност. В образец 1 има отметки за предметите, за които не си квалифициран.

Аз не работя във вашата сфера, но странно ми звучи  да ме учи някой, който не знае за какво иде реч по даден предмет.

# 1 270
  • Мнения: 1 421
Лиляна, благодаря.  bouquet

# 1 271
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Поздравлекия, Николаева! Обикновено възпитателите заместват, дори да нямат специалност по предмета.

Наистина ли се случва това? Несериозно ми звучи учител без специалност да замества учител със специалност по предмет.
Явно практиките са различни в различните училища.
В училището на ММ викат за заместване по специален предмет външни учители с необходимата специалност, а когато трябва да се замества учител в начален етап може да замества само този, който има НУП или ПНУП, т.е. учители със специалност по предмет не могат да вършат това.
То кой ли и ще иска.
Редовно се случва. Защо да не може? Плащат се лекторски на нередовен.
Даже за допълване на катедра, когато имаш 50% +1 час, може да допълваш с предмет, за който нямаш правоспособност. В образец 1 има отметки за предметите, за които не си квалифициран.


Аз не работя във вашата сфера, но странно ми звучи  да ме учи някой, който не знае за какво иде реч по даден предмет.

Това, че не ви се е случвало, не значи, че не съществува. Затова само удебелих шрифта, да не се повтарям.

 

Николаева, ако възпитателят има съответната специалност, разбира се, че може да замества. Обаче аз от поста на Вела останах с впечатлението, че влизат да заместват всеки отъстващ колега. Ако ме замества действащ колега от другата смяна, нямам проблеми - продължавам си напред, когато се върна. При нас досега никога не е имало възпитател с АЕ, но пък ние сме 4 и няма проблем в това отношение.



Правилно си разбрала. Така е. Без значение от специалност. Говоря за кратко заместване, примерно болничен до седмица.

# 1 272
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
Т.е. дори и в такъв случай няма действащ колега, който да поеме часовете? Малко училище? Едносменен режим?

# 1 273
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
О, не се учудвам, че се случва, та ние живеем в България. Нищо лично, но наистина политиката спрямо образованието е доста странна. 

# 1 274
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Ние сме в едносменен режим, часовете ни с колегите често се дублират, затова понякога се налага педагогическия съветник да влезе в някой наш клас, ако отсъствието не е известно от преден ден. Точно за такъв случай си имаме подготвени резервни задачки за всяка степен, после само проверяваме.

Общи условия

Активация на акаунт