Co-parenting. Що е то? Има ли/може ли да има почва у нас?

  • 5 533
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 700
И всичко това, само за да се избяга от "оковите " на брака?!?

Не мисля, че има общо. Част от хората, които го правят са си в законен брак. Гей двойки търсят начин за биологично дете на единия партньор.

# 16
  • Мнения: 2 111
Биологично дете на единия партньор може да стане и с донорски материал. А те щом вече са си семейство, за какво им е да въвличат и други, външни хора в отношенията си.
Всъщност аз разбирам, че еволюцията на семейството е доста динамична, понякога обаче ми е трудно да насмогна с осмислянето на информацията. Simple Smile

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 410
Възможно е сигурно, макар че едва ли би станало широко възприето, а и едва ли в близко бъдеще биха могли толкова лесно да се свързват такива желаещи. Но във всеки случай не виждам нищо извратено, също както няма нищо извратено в раждането на дете от донор, и не - определено не всяка стара мома, стар ерген, дори ако щете, обратен и т.н., който не е във връзка изобщо или с човек от противоположния пол в частност, но иска дете, е мизантроп, неспособен на нормални отношения.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 498
Бях тръгнала да пиша друго, но прочетох определението в интернет.
Става дума за договорките за гледане на децата след развода - т.е. да не е само "децата се присъждат на майката, като бащата ще ги вижда 2 уикенда", а разумно разпределение на родителството. Когато е възможно.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 410
Е, да, ама тези двама родители не са си непознати. Wink

Ако е това - възможно е и у нас. По-специално - по споразумение между родителите. Имам предвид обвързващо ги споразумение, а не само такова, което разчита на добра воля занапред.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 498
Да, някакъв подробен договор е, а не едно изречение в Решението.

# 21
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Може да съм консервативна, но дете да бъде предмет на договор/сделка и то съвсем преднамерено, не го намирам за нормално.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 498
Ами по- добре е да се разберат с договор , майката от пн до чт, бащата пт, сб, нд, майката да плаща плуване, бащата английски. А не да пише "свободен режим на виждане", ама бащата никакъв го няма. Примерно казвам.

# 23
  • София
  • Мнения: 24 839
Между двамата родители винаги може да се направи подробен договор със задълженията по дни и часове, че и да се заверят подписите нотариално.
Не ми го побира ума другото- някакъв/някаква , хванат/а от улицата, се сдобива с родителски права по силата на споразумение с родителя на детето!?
Колко безхаберен или колко безумен трябва да е човек, за да го причини на детето си? newsm78

# 24
  • Мнения: 18 530
То от тоя договор ще има огромна полза, ако единият родител просто го няма, че да си поеме задълженията Simple Smile Не е ли читав човека, никакъв договор не може да го направи родител. За непознати пък да не говорим колко е безумно.

# 25
  • Мнения: 4 841
Темата стана манджа с грозде. Моля авторката да уточни, какво точно е имала предвид:

- споделено родителство след раздяла/развод на родителска двойка/семейство и всички следващи от това права и задължения
или
- непознати хора, които искат да бъдат родители, но нямат партньор, създават дете, и си споделят грижите по неговото отглеждане и възпитание.

Това са съвсем различни казуси, които няма как да бъдат обсъждани в обща тема.
Първото е законово уредено и се практикува в много страни от дълги години.
Второто е новост, която набира скорост от известно време, и все още има много законови и морални въпроси, на които не е даден отговор.

В България и двете са еднакво непознати, та оттам може би идва объркването за какво точно говорим.

# 26
  • Наблизо
  • Мнения: 6 086
Биологично дете на единия партньор може да стане и с донорски материал. А те щом вече са си семейство, за какво им е да въвличат и други, външни хора в отношенията си.

Възможно е,само ако са жени,мъжете какво да го правят този донорски материал.В повечето страни в Европа сурогатството не е законно и дори да извядят едни 40 000 евро и да го направят в Щатите или по-евтинко - в Украйна,не могат после да си приберат децата в страната.
Иначе признавам и за мен не е опция,но разбирам хората,за които би било опция - не успели да намерят партньор,а времето им изтича...но които искат детето да има произход и от двамата си родители.Пък после да търсят и половинка.

# 27
  • Мнения: 1 700
Темата стана манджа с грозде. Моля авторката да уточни, какво точно е имала предвид:
- непознати хора, които искат да бъдат родители, но нямат партньор, създават дете, и си споделят грижите по неговото отглеждане и възпитание.
В България и двете са еднакво непознати, та оттам може би идва объркването за какво точно говорим.

Темата е за това. Или поне аз така разбирам този термин.

Общи условия

Активация на акаунт