увеличен черен дроб

  • 18 114
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте,
на ехограф се видя, че имам силно увеличен и омазнен черен дроб и леко увеличена слезка. Тепърва ще направя кръвно изследване за някои чернодробни показатели, но ме интересува как е правилно да се храни човек при такива проблеми. Иначе, аз към момента се храня абсолютно неправилно и емоционално (преяждам без да съм гладна), имам наднормено тегло и ниска физическа активност. Ако някой спазва режим във връзка с увеличен дроб, моля да ми го сподели. Забравих да кажа - холестерола и кръвното са ми ок, захарта е на горна граница, а пикочната киселина бая над горната граница. Планирам да повторя изследването т.к. не бяха минали 12 часа от последното ядене (вкл. бях пила чаша червено вино), та може да не е коректен този резултат. Попрочетох в интернет за правилното хранене в този случай, но има доста противоречиви моменти и за това искам да се допитам до вас. Предварително благодаря.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В този случай трябва драстично да намалиш животинските мазнини и протеините, да забравиш за пържено и много мазно, както и за концентрирани захари. Храни се с много плодове и зеленчуци, пълнозърнести, бобови и много умерени количества немазно месо и риба. Внимавай с млечните, доста са мазни. Намали или най-добре спри за известно време алкохола. Много внимавай с лекарствата, включително най-обикновени като парацетамол  и нурофен - повечето натоварват черния дроб. Не пий хапче за всяко главоболие. Само когато наистина се налага.
Най-важното в случая е да намалиш теглото и да увеличиш движението. И двете се отразяват много добре на чернодробната стеатоза. Ходенето пеша е перфектното упражнение. Колкото повече, толкова по-добре. Поне по 5-6-8 км на ден, но да е всеки ден.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Чернодробната стеатоза е диагноза, която с много движение и добро хранене би могла да остане в историята.
Мъжът ми успя да се пребори с нея след сваляне на излишните килограми чрез съответната диета, движение и ограничаване излишния прием на лекарства /нурофен, парацетамол и други/.

Добре е да си дадеш сметка обаче, че храненето и физическата активност трябва да бъдат за цял живот. Това не означава непременно отказа от някой изкушения завинаги, но все пак контрол над приема на излишни мазнини и въглехидрати.

# 3
  • Мнения: X
Благодаря ви за отговорите и информацията. Давам си сметка, да. Но ми е ужасно трудно, цял живот се боря неуспешно с храненето си, което си е жива хиперфагия.
Adoration, каква точно диета спазваше твоя мъж? Браво, че е успял да се пребори.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Нищо пържено, никакъв алкохол, никакви газирани напитки, без бял хляб, минимум тесто, без бял ориз, рядко картофи. Позволяваше си само по парче домашен сладкиш веднъж седмично, филийка - две пълнозърнест хляб. Хапваше много плодове и зеленчуци, което прави и сега.

# 5
  • Мнения: 30
Здравейте!
Реших да се включа в дискусията тъй като имах същите проблеми като nikitto но в по-тежък вид. С две думи поради неправилен начин на хранене и работа във вредна среда се бях докарал до хроничен стеатозен хепатит ІІІ-ІV степен това е една степен преди цироза. Черният ми дроб беше увеличен с 6 см. а далакът с 1 см. Биопсията показа наличие на множество кисти в черния дроб -най-голямата беше 1,5 см. Тук се коментира диетата - да тя е много важна . Съгласен съм с повечето препоръки - най-важното е колкото се може повече зелено-листни зеленчуци, мазни риби -сьомга,скумрия, риба тон, пъстърва заради омега 3 мастните киселини, авокадо, орехи, овесена каша, чесън,черен хляб, зехтин,кафето също е полезно. Никакво пържено, никакви червени меса, никакви захарни изделия, никакви плодови сокове, никакви газирани, никакви тестени изделия, бял хляб, никакъв алкохол. По отношение на плодовете -също трябва да се внимава много по-честата консумация на плодове особено по-сладките води до вдигане на нивото на кръвната захар и следователно може да доведе до поява на диабет. Връзката между стеатозното увреждане на черния дроб и  диабета е много силна. Освен това авторката на темата споделя, че кръвната и захар е на горна граница. Изключително значение има физическата активност и отслабването!!! 
Има още нещо което трябва да знаят хората които имат стеатоза - има доказана с многобройни научни изследвания пряка връзка между неалкохолната стеатозна чернодробна болест и рискът от сериозно сърдечно-съдово увреждане.
https://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http … 1&prev=search
Ако някой се интерисува по-подробно какви са уврежданията на сърцето и колко опасни са те ще публикувам и сайт в който се коментират   тези проблеми.

Съжалявам, че не знаех за тази връзка когато бях болен, тъй като при мен имаше такива увреждания. Аз се мъчих цели 4 години да се справя с този проблем. В крайна сметка пълното излекуване при мен беше комбинация от диета, суперхрани подходящи за случая, драстично отслабване и физическа активност. Авторката говори освен за стеатоза и за увеличен черен дроб, което още повече налага да се вземат адекватни и бързи мерки за справяне с проблема.



Общи условия

Активация на акаунт