Майчинството счетоводно-75

  • 62 170
  • 762
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 630
Ако разсъждавам логично, докато си в болничен, работодателят би следвало да те осигурява както досега. Т.е не би следвало да влияе.

# 721
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Ако разсъждавам логично, докато си в болничен, работодателят би следвало да те осигурява както досега. Т.е не би следвало да влияе.
по време на болничен се внасят само здравни. Но ако пероида, от който се изчислява настоящия болничен си била без работа ще е на баз МРЗ, а за всеки следващ болничен, в чиято база влиза този пероид ще е на тази база.
Звучи сложно, но през тел.не мога да се изразявам обширно.

# 722
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте пак, от НОИ ми казаха, че от чужбина само стажът ми се признава, но не и осигуровките и нямало да се взимат предвид при изчисление на майчинство... знаете ли дали по някакъв начин мога да се осигуря със задна дата в България?
Да, така е.За болничен и майчинство ще ти признаят стажа от чужбина, но не и сумата.Тези месеци ще влязат на база МРЗ за периода.

# 723
  • Мнения: 630
Здравейте пак, от НОИ ми казаха, че от чужбина само стажът ми се признава, но не и осигуровките и нямало да се взимат предвид при изчисление на майчинство... знаете ли дали по някакъв начин мога да се осигуря със задна дата в България?
Да, така е.За болничен и майчинство ще ти признаят стажа от чужбина, но не и сумата.Тези месеци ще влязат на база МРЗ за периода.

Здравей, можеш ли да ми кажеш дали това в твоят личен опит или се базираш на някой документ?
Днес цял ден чета по темата и срещам някои документи, които сякаш дават надежда, че ще се признаят социалните осигуровки..

# 724
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Няма как да се признаят осигуровките внесени там. Най-малкото те не са влезли в "джоба" на нашето ДОО.

# 725
  • Мнения: 6 249
Не ги признават,при мен имаше същия проблем.Работих в Англия 3 години,всичко легално,над 10 к заработка месечно,имам си у1 и от Нои ме отрязаха че ще бъда на минималната работна за периода.И така ми е изчислено,в България имам 6 години,като само 7 месеца са преди раждането и в момента взимам 550 лв. майчинство.

# 726
  • Мнения: 25 788
Аз също съм с около 13 години "стаж в чужбина", от които нищо не се признава за соц, осигуряване. Водя се на минималната и такова майчинство ще взема, живот и здраве след болничния. Peace

# 727
  • Мнения: 137
Здравейте мами Heart
Имам няколко въпроса. Предполагам размера на майчинството се определя въз основа на това на колко си се осигурявала последните 2 години (поне такава информация имам) ,обаче какво става ако работодателя реши ,че не иска да ме чака 2 години да се върна на работа ? И майчинските се плащат след раждането или по време на бременността ? Има ли обезщетения за бременни ,на които работодателят им е казал "чао" ? ( по време на самата бременност? ) И след раждане какъв е минималният размер на майчинските?
Благодаря ви предварително , извинявам се за многото въпроси , така или иначе ще отида до НОИ др седмица,но  искам да знам ,защото е важно за мен. Предполагам има доста такива като мен , които си задават подобни въпроси .

# 728
  • Мнения: 25 788
Здравейте мами Heart
Имам няколко въпроса. Предполагам размера на майчинството се определя въз основа на това на колко си се осигурявала последните 2 години (поне такава информация имам) ,обаче какво става ако работодателя реши ,че не иска да ме чака 2 години да се върна на работа ? И майчинските се плащат след раждането или по време на бременността ? Има ли обезщетения за бременни ,на които работодателят им е казал "чао" ? ( по време на самата бременност? ) И след раждане какъв е минималният размер на майчинските?
Благодаря ви предварително , извинявам се за многото въпроси , така или иначе ще отида до НОИ др седмица,но  искам да знам ,защото е важно за мен. Предполагам има доста такива като мен , които си задават подобни въпроси .
На първа страница има отговори на въпросите ти.
На кратко,
 ако си на постоянен трудов договор към момента в който излезеш в 45 дневен болничен преди раждане, работодателя не може да ти каже "чао" (поне няма да му е лесно).
Минималното майчинство е в размер на МРЗ.
Майчинството се плаща след като си родила, а не по време на бременност.

# 729
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 429
Здравейте мами Heart
Имам няколко въпроса. Предполагам размера на майчинството се определя въз основа на това на колко си се осигурявала последните 2 години (поне такава информация имам) - вярна ти е информацията ,обаче какво става ако работодателя реши ,че не иска да ме чака 2 години да се върна на работа ? просто така няма как да реши, ако си на постоянен договор; трябва да има яснота, за да има ясен отговор И майчинските се плащат след раждането или по време на бременността ? - такова понятие "майчински" няма; има обезщетение за бременност и раждане, което се изплаща от 45 дни преди термин, до 410 дни общо; след това - обезщетение за гледане на дете до 2 годишна възрастИма ли обезщетения за бременни ,на които работодателят им е казал "чао" ? ( по време на самата бременност? ) И след раждане какъв е минималният размер на майчинските? - ако е започнало ползването на отпуск за бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин, до изтичане на 410 се взема обезщетение, дори договорът да е прекратен; 510 лева е минималното обезщетение за 410 дни; за гледане на дете до 2 год. възраст е 380 лева в момента и се определя със ЗБДОО всяка година като сума
Благодаря ви предварително , извинявам се за многото въпроси , така или иначе ще отида до НОИ др седмица,но  искам да знам ,защото е важно за мен. Предполагам има доста такива като мен , които си задават подобни въпроси .

На тези въпроси е отговорено вече стотици пъти. Ако се върнете 20-30 мнения назад ще си отговорите сами. Hands V

# 730
  • Мнения: 692
Здравейте!
Малко ми е странно положението и за това направо питам.
Почнах нова работа и 10 дни след това разбрах, че съм бременна. Веднага съобщих на работодателя. Той реши да ме остави с уговорката да не взимам много болнични. Въпреки неразположенията ми се мъчех и мобилизирах да ходя на работа. Е, след 10 дни стават 6 месеца и би трябвало да подпиша постоянен договор, но напоследък ми е почти невъзможно да ходя на работа. Крайно недоспала и изтощена съм. По график излизам болничен по майчинство средата на април. Та въпроса ми е...тъй като не мога да ходя на работа и мисля да не го правя, ако сега ми прекратят договора....обаче на друго място мога да ме заведат веднага след това на договор ще мога ли да взимам майчинство, пък било то и минимално. Ако от началото на март съм на друго място заведена на работа, колко минимално време трябва да ме водят на новото място за да взимам някакво майчинство?

# 731
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!
Малко ми е странно положението и за това направо питам.
Почнах нова работа и 10 дни след това разбрах, че съм бременна. Веднага съобщих на работодателя. Той реши да ме остави с уговорката да не взимам много болнични. Въпреки неразположенията ми се мъчех и мобилизирах да ходя на работа. Е, след 10 дни стават 6 месеца и би трябвало да подпиша постоянен договор, но напоследък ми е почти невъзможно да ходя на работа. Крайно недоспала и изтощена съм. По график излизам болничен по майчинство средата на април. Та въпроса ми е...тъй като не мога да ходя на работа и мисля да не го правя, ако сега ми прекратят договора....обаче на друго място мога да ме заведат веднага след това на договор ще мога ли да взимам майчинство, пък било то и минимално. Ако от началото на март съм на друго място заведена на работа, колко минимално време трябва да ме водят на новото място за да взимам някакво майчинство?

Да,няма никакъв проблем да започнеш другаде,ако те освободят.Това не означава,че ще е минимално обезщетението.Отново ще ти гледат осигуровките 24 м назад.Ако сумата се получава под 510 лв,ще взимаш 510 лв на месец първата година.Това е минималното обезщетение за бременност и раждане
Достатъчно е на новото място да отработиш 1 ден и да излезеш в болничен.След това майчинството и така

# 732
  • Мнения: 692
Благодаря ти, ♥Elfita♥! Ама....аз малко бавно загрявам Rolling Eyes
Значи ако ме освободят и от следващия месец съм на ново място е достатъчно да съм осигурена/на договор един месец. Просто съм объркана, защото в началото на темата четох, че трябва да съм на договор към момента на излизане в болничен по майчинство, а при мен ще е средата на април. След като изляза в болничен помайчинство не е нужно да се водя на работа? Предполагам, че трябва да плащам здравните поне?

# 733
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Благодаря ти, ♥Elfita♥! Ама....аз малко бавно загрявам Rolling Eyes
Значи ако ме освободят и от следващия месец съм на ново място е достатъчно да съм осигурена/на договор един месец. Просто съм объркана, защото в началото на темата четох, че трябва да съм на договор към момента на излизане в болничен по майчинство, а при мен ще е средата на април. След като изляза в болничен помайчинство не е нужно да се водя на работа? Предполагам, че трябва да плащам здравните поне?
Няма вариант да "не си на работа", т.е. на трудов договор и да искаш да получаваш обезщетение.
Да, плащат се само здравни вноски за този период, но не се прекратява трудовия договор.

# 734
  • Мнения: X
Аз от началото на бременността съм в болничен.
Подписах анекс към трудовия си договор със задна дата, че ми увеличават парите.
Това как ще ми се отрази? Ще ми се преизчисляват ли болничните, или ще има и малка роля з амайчинството?

Общи условия

Активация на акаунт