Майчинството счетоводно-75

  • 62 113
  • 762
  •   1
Отговори
# 735
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Аз от началото на бременността съм в болничен.
Подписах анекс към трудовия си договор със задна дата, че ми увеличават парите.
Това как ще ми се отрази? Ще ми се преизчисляват ли болничните, или ще има и малка роля з амайчинството?
никак, ако увеличението не за период отпреди дългия болничен

# 736
  • Мнения: 223
Привет, момичета. А какво се случва, ако по време на майчинство закрият фирмата, към която сте или тя фалира?

# 737
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Привет, момичета. А какво се случва, ако по време на майчинство закрият фирмата, към която сте или тя фалира?

В кой период?Първата или втората година????

# 738
  • Мнения: 223
Привет, момичета. А какво се случва, ако по време на майчинство закрият фирмата, към която сте или тя фалира?

В кой период?Първата или втората година????

Първата.

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Ще получаваш обезщетение от НОИ докрая на 410 те дни.За да получаваш втората година,ще трябва да те назначат някъде на работа като ти приключат 410 те дни

# 740
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
Момичета, четох, четох и НЕ МОГА да разбера.
Ползвах 2 години платен отпуск, след това използвах цялата си платена отпуска за 2017. от 13.09.2017 до 12.03.2018 съм 6 месеца НЕПЛАТЕН. Сега разбрала-неразбрала искам да прехвърля от бащата по чл. 167а неговата неплатена отпуска. И тук идва въпроса ми:
Имам право на 5 от 6 /т.е от 13.03.2018 до 12.08.2018 / му се полагащи месеца или само на 1 месец неплатена от него. До колкото четох трябва да са 5 от 6 месеца, които му се полагат и на него, но счетоводителката му ми казва, че имам право само на 1, което няма логика. Моля да споделите, ползвалите подобен отпуск, кое е вярно.

# 741
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Бащата може да ти прехвърли от неговите полагаеми 6 месеца 5. Т.е. ти можеш да ползваш още 5 месеца неплатен. А той ще има само 1.
КТ Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.

# 742
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 778
Бащата може да ти прехвърли от неговите полагаеми 6 месеца 5. Т.е. ти можеш да ползваш още 5 месеца неплатен. А той ще има само 1.
КТ Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.


Благодаря ти!

# 743
  • Мнения: 298
Бърз въпрос.
От 12.02 до 25.02 съм в болничен пуснат от ЛЛ с диагноза - остър хроничен бронхит.
От 26.02 съм в болничен от ЛКК - заплашващ аборт.
И двата болнични са първични, но от счетоводството ми казват, че вторият ми болночен ще го върнат защото трябвало да бъде с продължение. Така ли е? Да звъня ли на АГ-то? Не искам да я притеснявам, ако грешката е в счетоводството.
Благодаря предварително.

# 744
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Бърз въпрос.
От 12.02 до 25.02 съм в болничен пуснат от ЛЛ с диагноза - остър хроничен бронхит.
От 26.02 съм в болничен от ЛКК - заплашващ аборт.
И двата болнични са първични, но от счетоводството ми казват, че вторият ми болночен ще го върнат защото трябвало да бъде с продължение. Така ли е? Да звъня ли на АГ-то? Не искам да я притеснявам, ако грешката е в счетоводството.
Благодаря предварително.

Да,вторият трябва да е продължение.Ти даде ли амб карта,за да може да видят,че си в болничен до 25 ти???Ако си го дала,яко са спали от ЛКК то.Ще ти върнат болничният и трябва да се коригира от ЛКК то,което го е издало

# 745
  • Мнения: 298
Бърз въпрос.
От 12.02 до 25.02 съм в болничен пуснат от ЛЛ с диагноза - остър хроничен бронхит.
От 26.02 съм в болничен от ЛКК - заплашващ аборт.
И двата болнични са първични, но от счетоводството ми казват, че вторият ми болночен ще го върнат защото трябвало да бъде с продължение. Така ли е? Да звъня ли на АГ-то? Не искам да я притеснявам, ако грешката е в счетоводството.
Благодаря предварително.

Да,вторият трябва да е продължение.Ти даде ли амб карта,за да може да видят,че си в болничен до 25 ти???Ако си го дала,яко са спали от ЛКК то.Ще ти върнат болничният и трябва да се коригира от ЛКК то,което го е издало
Дадох си картона и даже бях казала, че бях в болничен до 25-ти (ако случайно не го видят)

# 746
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Вторият няма как да е продължение, при положение, че е с нова диагноза според мен. Но от счетоводството трябва да гледат на него като продължение и да няма три дни за работодателя, а целия да е с обезщетение от НОИ.

# 747
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ала Бала,не пречи диагнозата.На мен са ми издава първичен с една диагноза и продължение с друга.
Може да се подаде все пак в НОИ и вече да се види какво те ще кажат

# 748
  • Мнения: 2 200
Ала Бала,не пречи диагнозата.На мен са ми издава първичен с една диагноза и продължение с друга.
Може да се подаде все пак в НОИ и вече да се види какво те ще кажат
Дали един болничен е "първичен" или "продължение" най-напред се гледа диагнозата. Така е според указанията на медицинската експертиза за попълване на болничните листове.
От НОИ няма да върнат втория болничен за това, че е издаден като "първичен" нищо, че няма календарно прекъсване с първия.
Просто не се отделят 3 раб. дни за работодателя.

# 749
  • Мнения: 467
Бърз въпрос.
От 12.02 до 25.02 съм в болничен пуснат от ЛЛ с диагноза - остър хроничен бронхит.
От 26.02 съм в болничен от ЛКК - заплашващ аборт.
И двата болнични са първични, но от счетоводството ми казват, че вторият ми болночен ще го върнат защото трябвало да бъде с продължение. Така ли е? Да звъня ли на АГ-то? Не искам да я притеснявам, ако грешката е в счетоводството.
Благодаря предварително.
Няма нужда от корекция, тъй като няма прекъсване във временната неработоспособност от НОИ ще го изплатят коректно. Ако счетоводството сгрешат в декларация 1, ще им пратят предписания. Ако ви начислят във фиша 3 дни на 70 процента, после ще трябва да ги удържат обратно.

Общи условия

Активация на акаунт