Операция на миома - 5

  • 80 169
  • 739
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 22
Благодаря за отговора. А тинктура от турта пие ли някой и има ли ефект? Казаха ми, че трябва да се пие най малко 6 месеца, за да има ефект. Колежката, за която писах в предишния пост е пила турта на чай една година и миомата се е свила до едва видима точица.Вече 18 години няма никакви проблеми.

# 181
  • Мнения: 5 458
Преди малко мина и моят преглед при Проф. Томов в Плевен. Засега съм със смесени чувства. Имаше закъснение от 3 часа, но знам, че при повечето специалисти е така.
Потвърди размера на миомата - 5см. Каза, че може да се махне лапароскопски. Това, което ме уплаши сериозно е, че била нехомогенна. Не ми обясни какво има предвид и съответно за мен това автоматично значи нещо злокачествено.
Някой друг имал ли е такава диагноза или забележка?

# 182
  • Мнения: 36
Ще Ви оперира ли?

# 183
  • Мнения: 5 458
Kasito, то е ясно, че операция ще има. Просто в момента се колебая дали да е при Томов в Плевен или при Янчо Делчев в 'Доверие", София.
Аз вчера от шаш и паника не съм видяла, че имам и снимки дадени от прегледа. Наистина се вижда как в самата миома има няколко черни участъка. Явно затова каза, че е нехомогенна. И в момента съм бясна, защото нищо не ми обясни Томов. Sad
Днеска ще скокна до един специалист по образна диагностика, пък дано той погледне снимките и внесе малко яснота. Иначе ще се побъркам от идеята, че може да е някой сарком там.

# 184
  • Мнения: 46 640
Rocket, не се шашкай предварително. Може да е нещо от ехографа. Важното е, че си предприела мерки.
Щом има опция и за София, мини през Попов (Вита), ако можеш. Успех!

# 185
  • Мнения: 5 458
Човече, знам че трябва да се успокоя, ама като не мога.
От вчера след прегледа имам ужасно главоболие от нерви. И само ги гледам тези черни участъци на снимките Tired Face
Освен това ми дадоха един голям лист уж да ми опишат състоянието а там пише само "Nod. myoma".
Мерси за предложението за Попов. Чакам сега да видя за кога ще мога да си уредя час за Делчев и ще мисля и за други прегледи.
Единственото, което ме крепи от мисълта за саркома, е че ако Томов имаше сериозни съмнения за нещо "лошо" нямаше да предложи лапароскопия сигурно.

# 186
  • Мнения: 5 435
Рокет, стискам палци всичко да е наред. Няма ли тук медицинско лице, някой който да разчете този термин?  newsm78 Според мен, ако беше нещо лошо би ти казал лекаря. А за тях тези операции на миоми са нещо рутинно и много не се впечатляват.  Hug

# 187
  • София
  • Мнения: 398
Nod. myoma е nodulus myomatosus, което пък значи миомен възел.
Според мен, ако имаше съмнения за нещо друго щеше да ти каже, да се направи доплънително изследване преди да се пристъпи към операция. Даже не съм сигурна дали биха предприели лапароскопия, ако имат дори съмнение за злокачествено образувание. Саркомата много, много рядко срещана - под 1% от случаите, ако не и по-рядко. Бъди спокойна, стискам палци!

# 188
  • Мнения: 5 458
Lace, мерси за коментара Simple Smile
Ще видим сега довечера какво ще ми кажат по снимките и после само ми остава да избера къде да се оперирам. Стискайте палциии Flowers Hibiscus

# 189
  • Мнения: 46 640
Като си гледам снимките - има тъмни участъци, нормално е, те така си изглеждат снимките.
Стискам палци, всичко ще е наред! Kissing Heart

# 190
  • Мнения: 5 458
Да се отчета и да кажа, че вече съм много по-спокойна. Видя ме моят Док по образна диагностика. Обясни ми, че "по-възрастните" миоми, се харектеризират с нехомогенна структура и това е съвсем нормало за тях. Обясни ми обстойно и защо става така (ако някой се интересува ще поясня). Според него Проф. Томов излишно е използвал термина, защото в тази "нехомогенност" няма нищо учудващо.
Него повече го притеснява факта, че миомата ми въпреки и субсерозна е доста навътре в стената и е много близо до кухината на матката. Притеснява се, че при евентуална операция може да се засегне самата кухина и да се наруши лигавицата. Това съответно може да доведе до проблеми със задържането при евентуална бременност. Не задълбахме в тази тема, просто ме поосъветва да говоря с хирурга, който избера, за да ми разясни евентуалните рискове.
Сега от няколко часа с това си блъскам главата. Grinning И Томов видя тази близост, и Бузалов преи него, но никой не коментира за възможни рискове. Когато се прави цезарово сечение не се ли наранява отново матката. Има жени, които са с по 2-3 такива раждания.
Абе с две думи, скоро ще имам по-сериозни проблеми с неврите, отколкото с миомата Grinning

# 191
  • София
  • Мнения: 398
Rocket на мен би ми било интересно да обясниш.
Аз бях говорила с моя позната, която има миома, и тя ми беше казала, че е по време на менструация в самата миома се образуват кръвоизливи, които после изменят структурата на миомата и е нормално. Уж от лекар го знае, но не знам доколко е вярно и не исках да те подвеждам с информация.
Относно мястото на миомата - моята е много далеч от ендометриума /по думите на лекарите, макар да не знам как може да е много далеч /, което било много хубаво, защото при операция няма да засегнат кухината на матката, което от своя страна е добре при бъдеща бременност. Единственото логично обяснение, което намирам, е че при секциото е един разрез, който се шие. Докато миомата расте в самата тъкан и засяга ендометриума на.. по-голяма площ, така да се каже, и като се махне миомата ендометрума изтънява и заради това е проблем. Но това са си мои разсъждения, не знам дали са правилни.

# 192
  • Мнения: 5 458
Lace, Док обясни следното (предавам го опростено, защото той много подробно обяснява): Когато миомата е малка, тя е добре захранена, защото кръвоносните съдчета са и достатъчно. След време обаче, тя нараства, а съдчетата си остават все същите и вече не могат да я поддържат така. Затова в миомата започват да се образуват дегенерации, кистички, които се пълнят с кръв, плазма и др. течности (нещо като хранилища). Освен това, при по-старите миоми, има наченки и на калциране. При моята видяхме 2 такива зони. Така че, по същество, в една миома на няколко години има освен мускулна тъкан, така и различни кистики с течност, зони на калциран, а сигурно и други неща. Това прави структурата и разнородна. Също  така обясни, че един от най-важните показатели за да се определи един тумор като миома е "хубавата" капсула с гладки стени и правилна форма. Показа ми моята на ехографа и каза, че не иска да виждам как изглеждат "по-лошите" неща, защото веднага се разпознават.
Ама аз попринцип съм си паника. За едно се успокоя, за друго се притесня. Сега ще почна да го мисля това с близоста до кухината. Док обясни, че ако се нарани  кухината на матката и лигавицата, може да се окаже трудно да се захване после плода или да се задържи плацентата, защото местото ще е "корумпиране". Разбирай аборт в ранен месец.  Оказва се, че ако остана с миомата е риск, но и ако е махна е не по-малък. И досега нито един лекар не ми е разяснил цялата ситуация като хората. Всеки казва "Трябва да се оперира", ни никой не ти обяснява после какво ще правиш.






# 193
  • София
  • Мнения: 398
Сега си погледнах коментара от ЯМР, моята миома също пише, че е хетерогенна. В интерес на истината не знаех по какво се познава дали е доброкачествен тумора или не.
Първата лекарка, при която попаднах, защото бях с болки и нямах друг избор, и която ми скъси живота с 10 години, само ми повтаряше: "Ми..не знам какво е това! Прилича на миома ама е много обло..много кръгло..каква е тая форма..много е обло"  и директно ме прати на лапароскопса диагностика, защото само с ехограф нямало как да се каже. Пък после като гледах, те всички миоми обли изглеждат... и все с ехограф се диагностицират.Unamused
Аз също съм си паника и си редувам тревогите.
Ако миомата ти е близо до кухината, но все още не я е засеганала, не е ли по-добре да направиш операцията сега и рискът да наранят кухината на матката да е по-малък?
Аз също имам записан час при проф. Томов, макар да имам страшно доверие на гинеколога ми в момента, исках да го имам като вариант. Ти с какви впечатления остана след прегледа? Занесе ли му някакви изследвания?

# 194
  • Мнения: 5 458
Операцията ми ще е или февруари или март. Томов веднага ми преложи другата седмица, но аз исках преди това да отида и до София. По телефона, като си запазвах час днеска, и от там ми казаха, че ако се наложи хирургична намеса и те имат свободни часове. Така че, то е въпрос на месец-два да се"режа".
От Томов съм с много смесени чувства. Хем разбирам, че е добър специалист, хем нищо не ми разясни и обясни. Имах час за 17:00, а минах към 20:15. След мен имаше поне още 5-6 жени и ми се стори, че той просто бързаше да приключи моя преглед, за да види и тях. Затова само ми повтаряше, че е нехомогенна структура и трябва да се оперира. Нищо повече. Прегледът мина за 10 мин. Прие ме в кабинета на Горчев, защото в неговия имаше друга жена. Докато аз се събличах и нагласях той беше при нея. След това дойде прегледа ме и докато се обличам пак изчезна в другата стая. Върна се, видя че съм видимо притеснена от думите му, но не ми даде повече обяснения. Директно ми предложи час за операция. Като казах, че искам да помисля, ми даде визитка с телефон, за да се свържа директно с него когато реша за часа и това беше. Прегледът ми струваше 75лв. Бих ги дала с удоволствие, ако срещу мен стоеше човек, готов да коментираме и обсъдим положението ми. За жалост не беше така.
Аз днес от специалист по образна диагностика (без пари), научавам неща, които се очаква да ги знам от опериращия ме гинеколог. Затова и така се лутам и не знам какво да правя, защото всички лекари бързат да приемат максимално много пациенти. Часовете са им през 10-15 мин., а е невъзможно за толкова да обърнеш внимание на някой.

PS: Доколкото разбирам при мен положението е следното: Ако забременея с миомата има опасност от неодносване или  аборт в късна седмица. Ако обаче се оперирам се оказва, че има опасност от аборт в ранна седмица. Тоест от тук нантатък, ако е писано и забременея ме очаква само треперене и страх, каквото и да направя

Общи условия

Активация на акаунт