Срок за отговор от Общината

  • 3 656
  • 15
  •   1
Отговори
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
Здравейте, момичета и момчета!
Имаме следния казус - ММ подаде заявление до Общината относно реда, по който са разпределени платени паркоместа пред блока. Става въпрос за Пловдив. Искахме да разберем по какъв ред са раздадени тези места, ние също имаме такова, заинтересовано лице сме, но не сме доволни от мястото, което получихме - прекалено е тясно в сравнение с останалите места.
Мина повече от месец, не са ни отговорили. От Общината му казали, че срокът не бил 1 месец, но колко точно никой не казва. Четох, че ако не се оспори мълчаливият отказ в срок от 1 месец, заявлението губи давност.
Моля, помагайте. Какво можем да направим от тук-нататък? Не искаме да се отказваме, просто искаме да получим по-голямо място. Такива има, просто местата са раздадени на "техни" хора по неясно какви критерии.

# 1
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
В Община Русе срокът за отговор е едномесечен. Ако обаче по преписката се работи от два ресора и двата трябва да изготвят общ отговор, то срокът става 2 месеца. По входящ номер на заявлениото следва да можете да направите справка в деловодсгвото на какъв етап е преписката. Ние поне никога не сме отказвали подобна информация на граждани.

# 2
  • Мнения: 1 094
Ако не е уточнено друго срока за отговор трябва да е 1 месец, това трябва да е уточнено в наредбите на общината, а те трябва да са в сайта им.

# 3
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
По принцип и на входящия му номер пише 1 месец, днес са му казали, че ще му отговорят, а единият месец мина преди 20 дни. Проблемът е, че ако мине един месец от датата, до която е трябвало да му отговорят, то той не може да се жалва пред по-висша инстанция, защото губи това право. Един вид, това е мълчалив отказ, който той не оспорва.
Можете ли поне да ме насочите за ориентировъчно име на наредба, за да знам къде да търся.

# 4
  • Мнения: 1 130
Ами, виж в сайта им. Наредбите ги приема общинския съвет, като по закон се обявяват. Отваряш първата, четеш, после втората и така. Ето ги http://www.plovdiv.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA … 0%B4%D0%B1%D0%B8/
Мълчалив отказ ще имаш ако поисканото от теб представлява индивидуален административен акт, адм. услуга, т.е. е налице задължение за органа да се произнесе (защото такова може и да няма) и в законоустановения срок общината не ти отговори. Към момента ти няма какво да оспорваш. Имай предвид, че ще отнеме време и отговорът да пристигне при теб - не знам какъв начин за получаване си избрала.
Ако съм аз, ще реша, че желаеш становище за административноправен режим - на него какво точно по същество като съдържание ще му жалиш?
Цитат
Проблемът е, че ако мине един месец от датата, до която е трябвало да му отговорят, то той не може да се жалва пред по-висша инстанция, защото губи това право. Един вид, това е мълчалив отказ, който той не оспорва
Това е изцяло невярно. Потърси адвокат, за да ти обясни, защото ще създадеш ядове и на себе си, и на служителите.
Мълчаливият отказ може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе. Ти имаш време, защо се притесняваш?

При нас, в по-малък град, паркингите пред блоковете са частна собственост и не им се бъркаме, освен в случаите на незаконно изградени гаражни клетки.

Редакция: Сега виждам, че са те посъветвали да звъннеш и да попиташ за преписката на какъв етап е. Това е добър съвет, за да можеш да си следиш за времето. Аз също не бих отказала информация на питащия.

Последна редакция: пн, 18 дек 2017, 11:11 от Daisy^Slava

# 5
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
Може би не съм дала достатъчно подробности. Ще опитам да се доуточня. През септември Кметството на нашия район обяви възможност да се наемат паркоместа срещу заплащане на паркинга пред блока. Един вид запазено паркомясто срещу месечна такса. И понеже знаете в големите градове с паркирането е трудно, решихме, че 20 лв на месец е нормална такса и пуснахме заявление. Същото са сторили още 8 наши съседи или общо искаме 9 места. След месец и нещо са се обадили от Кметството на ММ и са го поканили да си получи разрешителното. На място разбира, че му е отредено място, което е много тясно и колата ни там няма да се събере. Пита служителката на какъв принцип са разпределени местата и тя му казва да си избере друго, щом това не му харесва. ММ посочва друго, по-широко място, при което служителката вдига телефона и говори с някой. След разговора става ясно, че служителката е говорила с наша съседка и това място не можем да го вземем, защото е "обещано". Служителката е обяснила на ММ, че са разпределени на принципа малка кола до голяма кола, за да се сместили всичките. И ако не ни харесва, да се откажем.  ММ си взима разрешителното тихо и кротко, плаща си таксата за паркомястото и си тръгва. В следващите часове последваха скандали между ММ и съседите, получили по-добрите паркоместа /ясно по какъв начин/. Скандалите са провокирани от облагодетелстваните, не от нас.
Вследствие на това ММ пуска официално заявление до Кмета да му дадат информация на какъв принцип са разпределени тези 9 места /при подаване са казали по реда на подаване, но това не е спазено/. В Наредбата на Общината е записано, че при кандидати с равен брой точки, се прави жребий /не е направен, ние имаме максималните/. Та на това заявление чакаме отговор вече месец и половина. Доколкото знам срокът за отговор е месец.
Наясно сме, че разпределението е на принципа наши и ваши, но в крайна сметка и ние плащаме и искаме да си ползваме мястото.  
Днес ММ е ходил да пита до къде са стигнали нещата - отговорили му, че ще получи писмен отговор, но чакали становище от юристите. А срокът за отговор е минал, ако е 1 месец.
Притесняваме се да не се окаже, че мълчаливо ни отказват информация и нещата да се потулят.

# 6
  • Мнения: 1 130
Aха, значи имате договор за наем за съответното място, така ли?
Според мен в този случай е по-добре да наемете друго, т.е. да подадете документи за това. Защото за вас е по-добре да имате по-широко място, отколкото да разберете как са ви формирали точките и въпросът да приключи дотук.
Другия ви вариант е да депозирате жалба и да се надявате, че е било налице законово задължение за кмета да ви отговори. В този случай ще отменят мълчаливия отказ и ще върнат преписката за ново произнасяне, тоест ще чакате още време докато изтече срока за отговор.

На въпроси и отговори по телефон аз вяра нямам, защото кой с кого говорил няма доказване. Ако ще твърдите това, трябват ви доказателства.

# 7
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
Ами то не се води точно договор, а разрешително. Поне така е формулирано. Мястото е обособен паркинг, на който и преди си спирахме колите. Сега, разликата е, че има скоби и плащаме. Като пускахме документи да вземем платено място, беше ясно от коя страна на паркинга ще са платените места, но никой не е кандидатствал за конкретно определено място. Един вид - набираха се кандидатури. И след като е станало видно, че молбите са по-малко от местата на целия паркинг, Общината на някакъв принцип е определила и разпределила местата, но официално никой не желае да каже на какъв. Ние искахме да разберем на какъв принцип е определено къде ще е Иван, къде Драган, къде Петкан /въпреки че определен човек парадира с познанства в Общината и разговорът на служителката по телефона, "обещаното място" и последвалите скандали със въпросния потвърдиха съмненията ни как са станали нещата/. Но ние не искаме да доказваме нищо, а само да кажат - разпределихме ги на база еди какво си. Пък после ние ще обжалваме начинът на разпределение. Защото сега ние няма срещу какво да се жалим - не сме видели никакъв писмен документ.
Това, което предлагаш - да пуснем жалба срещу това, че мястото ни е по-тясно, е вариант. Щом това ще ги размърда.

# 8
  • Мнения: 1 130
В такъв случай виж наредбата в сайта. Там, мисля, има критерии. Ако те не са спазени, добре, някак може и да се вредите за друго място. Но ако са тогава няма какво да обжалвате чисто правно. Щом имате разрешително, тоест издаден ви е инд. адм.акт с позитивно за вас волеизявление не знам как ще обосновете правния си интерес от неговото обжалване.
Не мога да разбера обаче защо търсиш помощ тук, а не  при адвокат. За твое успокоение мисля, че е най-разумно да потърсиш съвет от компетентно лице.

ПС. Връзкарят-съсед пък защо вдига скандали? Какво го засяга него вашето паркомясто?

# 9
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
Има критерии, на които отговарят всички. Всички имаме еднакъв брой точки.
Скрит текст:
Чл.8а. (1) За провеждане на процедура за определяне на ползватели на места общинска собственост за местодомуване на леко МПС без поставяне на преместваем обект, кметът на съответния район издава заповед, с която назначава комисия за обявяване, организиране и провеждане на процедурата за определяне на ползватели. Със заповедта се определя зона от територията на района, на която се намират жилищата на имащите право на участие в определянето на ползватели, броя на местата, съобразно одобрената план-схема, началото и края за подаване на заявления за участие. За дейността си комисията съставя протокол, който представя на кмета на района за утвърждаване.

(2) Разрешението за ползване на място общинска собственост за местодомуване на леко МПС без поставяне на преместваем обект се издава от районните кметове за срок до 3 /три/ години на лица, които са собственици, ползватели или наематели на жилища в сграда, попадаща в зоната по ал. 1, като за едно жилище се полага ползване на едно място за местодомуване на леко МПС без поставяне на преместваем обект. Разрешението се издава въз основа на следните документи:

1 .Заявление по образец до кмета на съответния район.

2. Копие от документ за самоличност.

3. Копие от документ за собственост, нотариален акт за учредяване на право на ползване или договор за наем за жилище, разположено в сграда, попадаща в зоната по ал. 1.

4. Копие от свидетелство за регистрация на МПС.

5. Договор за лизинг, наем или заем на лек автомобил.

6. Нотариално заверено пълномощно (изисква се в случаите, когато заявлението не се подава лично).

7. Други документи, на които се позовава заявителя.

(3) При повече от един кандидат за едно място в случаите по чл. 8а изборът на ползвател се извършва въз основа на по-големия брой точки от сбора на точките по следните критерии:

1. Собствено (на заявителя) леко МПС – 3 т.;

2. Лизингово леко МПС при сключен договор за лизинг – 2 т.;

3. Наето или заето леко МПС – 1 т.;

4. Постоянен адрес на територията на Община Пловдив -2 т.

5. Настоящ адрес територията на Община Пловдив- 1 т.;

6. Постоянен адрес на територията на съответния район – 2 т;

7. Настоящ адрес на територията на съответния район – 1 т. ;

8. Постоянен адрес в рамките на зоната по ал. 1-5 т.;

9. Настоящ адрес в рамките на зоната по ал. 1 – 3 т.

10. Собственик или ползвател на жилището -2 т.;

11. Наемател на жилището – 1 т.

(4) В случай, че класираните на първо място участници са повече от един и са с еднакъв брой точки, се провежда теглене на жребий по ред, определен от кмета на района.

(5) През периода на действие на разрешението за ползване на място общинска собственост за местодомуване на леко МПС без поставяне на преместваем обект, ползвателят е длъжен да полага грижата на добър стопанин за ограничителната скоба/ограничителния елемент. В случай на кражба или унищожаване на ограничителната скоба/ ограничителния елемент той е длъжен да монтира такъв от същия вид и цвят, като първоначално монтирания от съответната районна администрация.
Правилата уж са ясно написани, но пак не става ясно аджеба как са решили на кой точно кое място да дадат. В това е разковничето. И проблемът не е, че сме на 2, 3 или 5-то място, а просто местата са различни, защото има дървета, които правят някои доста по-тясни. Ние сме със 7-местен ван и ако спрем там, съседното място става неизползваемо, защото колата на съседката трябва или да ожули дървото или нашата кола.
Просто не знам какво да правим, предполагах, че някой може да помогне.
Съседът го засяга, защото ММ поиска мястото на наша съседка, с която са приятели. И явно са си направили едно разпределение кой къде да е, пък който трябва в Общината е свършил работата. И понеже ММ няма да остави нещата така, явно се е подразнил.

# 10
  • Мнения: 1 130
Виж тогава в протокола на назначената комисия. По закон всяко заинтересовано лице има право на достъп до засягащата го информация, като има право да прави копия от документи за собствена сметка. Отивате, казвате и готово.
Но това, пак казвам, нищо няма да ви помогне реално. Както и да жалите критериите, пак ново място няма да получите.

# 11
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
На ММ не са му дали да види документи, а и те не са имали, обзалагам се. Ако е имало протокол,  нямаше да питат тоя и оня дали си "дават обещаните места". Ние това сме писали в заявлението - че като заинтересовани лица искаме достъп до документи, от които да видим на базата на какви критерии са решили кой къде да го сложат. Нищо повече не искаме, само информация. Пък вече като видим протокола, ще решим дали да жалим, ако критериите, посочени в Наредбата, не са спазени. Вече месец и половина ни вест, ни кост.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
И аз съм в Пловдив, когато не ми отговориха на въпрос заведох втори - защо не са ми отговорили в един си какъв срок, който бил разумен (един месец). На третия въпрос с входящ номер видяха, че няма да се откажа. И почнаха да отговарят.

# 13
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 834
Янтра, мисля, че сме в един и същи район. Много са мудни тук, ще мисля утре какво да им пиша. След като не дават информация,  ще нахалстваме и така. Докато дадат.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 781
Аз не за паркиране. По друг въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт