Песен за огън и лед 28 - Those are brave men... lets go kill them

  • 74 101
  • 750
  •   1
Отговори
# 465
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Джон, майстерът бива назначен от Цитаделата и служи на владението, не на лорда.
Може до утре да си спорим за конкретни постъпки на конкретни майстери или лордове. Обяснихме ти принципите, ти обаче продължаваш да спориш.  Tired

# 466
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Не знам Лувин да е имал кристална топка, че да знае че Джон е Тарг, че да го праща на Вала. Това никой освен Нед не го знае и вероятно Тръстиките. Той на жена си не беше казал, на Джон не беше казал, защо смяташ, че се е доверил на майстера си?
Джон сам си реши за Вала, Лувин даде съвет, Нед подкрепи избора.

# 467
  • Мнения: 18 242
маскара, Лувин знае че бебето е твърде голямо и оттам си направи заключенията,  чий син е . Лъжата която хвърли на Кейт - че копелетата са по-едри - е напълно несъстоятелна. кейт й повярав защото бе засегната. това   че Лувин знае за бебето Джон чие дете е, е дискутирано не един и два пъти в този форум. Ако искаш че ти намеря цитати от хора и дати.
нед подкрепи избора когато жена му и майстера се обединиха срещу него и нямаше накъде....до последно не искаше да приеме този избор даже молеше Кейт Джон да остане  в имението.
Решението Джон да отиде на Вала бе предложено именно от Лувин с ясното съзнание че Кейт ще го подкрепи. За какво говорим - искал е да извади Джон от уравнението. Така ли защитава интересите на Нед? Не, Лувин защитаваше интересите на Робърт и кралството.

Хексе, именно - майстерът бива назначен от Цитаделата. това не е нормално, нормалното е лордът сам да си подбира майстера. Пицел отвсякъде служеше на интересите наЦерсей, срещу тези на Тирион например. как се определя в семейството на кого да служиш?
като дойде Нед пък и стана ръка просот прозираше колко е верен Пицел на Ланистърите. Ама служел на Короната? Брейййй ами че то и Нед представляваше короната- първо като Ръка, посел като Регент.защо Пицел не застана на негова страна.
Кресен пък въобще не се съобрази с мнението на Станис.
Майстерът си гледа неговите интереси, частните собствени .

Последна редакция: ср, 14 мар 2018, 17:11 от Джон Сняг

# 468
  • Мнения: 1 604
Чакай малко бе Джони.... аз не мисля, че Нед някъде оспорва решението на Джон да иде на Вала. Плюс това на кой е удобен Джон като Тарг в ЗХ? Много ясно, че ще го разкарат особено след визитата на Робърт? Да предизвика бунт и унищожение на ЗХ ли? Много по- удобно и безопасно за всички е Джон да бъде покрит някъде и да си живурка мирен и забравен. Така че ако предложението е дошло от Лувин ( не си спомням точно), то тогава не е защото си гледа собствените интереси, а тези на всички останали- на кралството и на законните наследници на ЗХ.

# 469
  • Мнения: 18 242
 Бинго джиндър, за това говоря. Да, Лувин съвества Старките, но конкретно в случая гледа интереса не на Старките, а на Кралството. Ако бе толкова верен съветник, нямаше да му пука за кралство, а щеше да гледа интереса на Нед.
същата работа и с Кресен и той се загрижил за интересите на кралството, дотолкова че пренебрегна дирекна заповед на Станис„

в този смисъл не одобрявам институцията на майстерите, тя е от една страна твърде влиятелна, а от друга често взима  самоволно разни  важни решения, без да се допитва до лордовете и кралете.




Скрит текст:

Единствените истини, които познавам, са тук. Юга е гнездо на усойници, което ще е по-добре да избегна.

Лувин подръпна верижката, която се беше впила в кожата и стягаше гърлото му.
Ръката на краля има голяма власт, милорд. Власт да открие истината за смъртта на лорд Арин, да изправи убийците пред кралското правосъдие. Власт да защити лейди Арин и сина й, ако най-лошото се окаже истина.


Нед огледа безпомощно стаята. Сърцето на Кейтлин беше с него, но тя разбираше, че точно сега не може да го утеши в прегръдките си. Първо трябваше да се спечели победата, заради децата й.

— Казваш, че обичаш Робърт като роден брат. Нима ще го оставиш в обкръжението на Ланистър?

Другите да ви вземат и двамата — мрачно измърмори Нед, обърна им гръб и отиде до прозореца. Тя и майстерът зачакаха кротко, докато Едард Старк си вземе безмълвно сбогом с дома, който обичаше. Когато най-сетне той се обърна, беше уморен и тъжен, а в ъгълчетата на очите му блестеше влага. — Баща ми веднъж замина на юг, за да се отзове на кралски призив. Така и не се върна.
Друго време — каза майстер Лувин. — Друг крал. .....
 Роб е на четиринадесет години. Скоро ще стане пълнолетен. Трябва да се научи да управлява, а аз няма да съм тук, за да го уча. Включвай го в съветите си. Трябва да е готов, когато му дойде времето.

Ако рекат боговете, няма да чака дълго — измърмори майстер Лувин. ....
Скрит текст:
А Джон Сняг, милорд? — попита майстер Лувин. ........
Разправят, че самият Робърт е баща на дузина копелета.

— Но никое от тях дори не е виждало двора! — кипна Нед. — Ланистърката се е погрижила за това. Как можеш да си толкова жестока, Кейтлин? Та той е още момче. Той…

Гневът го бе обладал. Можеше да каже още, и по-лошо, но майстер Лувин се намеси.

— Има и друго решение — каза кротко той. — Брат ви Бенджен дойде преди няколко дни при мен за Джон. Изглежда, че момчето желае да облече черното.
....Честта да служиш на Вала е висока, милорд. — каза майстер Лувин.
 И дори едно копеле може да се издигне високо в Нощния страж — отрони замислено Нед. Но и все още с тревога. — Джон е толкова млад. Ако го беше поискал след пълнолетието си, щеше да е друго, но четиринадесетгодишно момче…

Тежка жертва — съгласи се майстер Лувин. — Но и днешните времена са трудни, милорд. Пътят му няма да е по-тежък от вашия или на милейди.

П.С. Нед мечтаеше всичките му синове да имат по една цитадела, включително и Джон... Лувин имаше притеснения че Джон ще бъде разкрит като Тарг и побърза да го отпрати на Вала,  в интерес на кралството.

# 470
  • Мнения: 1 604
Не мога сега да чета цитатите, нооооо ... съгласна съм, че майстерът служи на Кралството, а не на конкретен владетел. Не съм убедена, че Лювин знае кой е Джон, но приемам, че знае и предприема действия Джон да замине за Вала, защото е в интерес на всички. Нед може да си мечтае всичките му синове да са под един покрив, но след идването на Робърт на север и заминаването на Нед на юг, то и представите на Нед малко са се объркали. И дори и Лювин да не служи на Кралството, а на Старките и конкретно на Нед, пак му прави услуга с идеята да изпратят Джон на Вала. Общо взето- на който и да служи Лювин, в интерес на всички е Джон да се разкара.

# 471
  • Мнения: 9 710
Аз не си спомням да има податка Лувин да знае кой е Джон. Съвсем логичен му е съветът дори и да е знаел. Той все пак не е чел книгите, не знае как ще се развият нещата Simple Smile))

# 472
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Отстраняването на Джон от ЗХ може да се разгледа и от гледна точка на това, че Джон е трън в очите на Кат и заплаха за наследството на потомството й. Отивайки на Вала, всякакви претенции към лордството от негова страна дават фира, Кат се успокоява и т.н. Лувин може да подкрепя това заминаване и от загриженост за мира в дома.

# 473
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Отстраняването на Джон от ЗХ може да се разгледа и от гледна точка на това, че Джон е трън в очите на Кат и заплаха за наследството на потомството й. Отивайки на Вала, всякакви претенции към лордството от негова страна дават фира, Кат се успокоява и т.н. Лувин може да подкрепя това заминаване и от загриженост за мира в дома.

Абсолютно съгласна.
Лувин не подозира, че Джон е Тарг, но подозира, че е по-голям от Роб (копелетата растат по-бързо Wink) и може един ден да се окаже замесен в спор за наследството.

# 474
  • Мнения: 18 242
http://www.teenproblem.net/a/10-hi-tek/51292-izkustven-intelekt- … -igra-na-tronove/ - изкуствен интелект опитва да допише игра на тронове. Дори вечe дописъл 5 глави ако искате да ги прочетет влезетe в страницата на проекта GitHub.


п.с. ето каков можем да очаквам от Мартин тази и следващата година
https://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2018/02/16/3131300_vmesto_sh … _i_led_prez_2018/

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 16:52 от Джон Сняг

# 475
  • Варна
  • Мнения: 1 230
Някой може ли да даде мнение за "В дома на Червея"?

# 476
  • Berlin
  • Мнения: 11 266
Аз прочетох миналата седмица 3те разказа за Дънк и Ег, беше ми много интересно, не очаквах.

# 477
  • Мнения: 71
Първата част на FIRE and BLOOD излиза на 20 Ноември 2018.
http://georgerrmartin.com/notablog/2018/04/25/fire-blood-on-the-way/

# 478
  • Мнения: 48
Безветрена година ще е, а? Поне една излиза, ама пък точно от тази ква файда... Таргариените за мен са били винаги mary sue тип герои и така и не разбра хайпа около тях.

# 479
  • Мнения: 18 242
И аз се чудя какво ново може да има около Таргите? досега Имаме Светът на Вестерос, после имаме Кралицата и Прицесата или Зеленото и черното, отделно Странстващия рицар. щях да съм по-заинтересован ако да речем бе  излязла книга с приключенията на Ломас Дългата Крачка, или описание на Историята на Юат Тай, Валирия или пък на легендиет на Сотьорос - или поне на Заметар. Дори една история на Спорните Земи би била по-интересан за мен. Вестерос вече го изучихме
същевременно има много автори, които са ми интересни, продължават да си пишат поредиците, а са непреведени.

само авторите  превеждани от МБГ в момента чакам
1.Хоб
2. М.Съливан
3. още книги от Брайън Маклелън
4. има още и още книги от Дейвид Далглиш.
5. Труди Канаван

отделно че българката Джейн Голдфайър е захванала нянакав епична поредица - фантастика, но тя ще бъде поне 4-5 книги, а са излезли само 2, та не бързам да купувам.

Евентуално ако колибри  преведат "The Core" ми е интересно как завършва Демонския цикъл-.....
Колебая се дали да не си купя "Ние Удавниците"

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 10:27 от Джон Сняг

Общи условия

Активация на акаунт