Песен за огън и лед 28 - Those are brave men... lets go kill them

  • 74 064
  • 750
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 48
Изтървам ли нещо? Издадена ли е таз новата? Аз, честно казано Таргариените хич не ги харесвам, но може би бих я пробвал, просто за утоляване на апетита, че само с четене на теории не ми харесва. :Д Както казва горе Джон Сняг, Севера примерно би бил доста по-интересен, на мен лично пък Баратеоните са ми любими, но Мартин си обича най-много елфските Таргариени и туйто. Аз съм оптимист(да, да, знам) че ей сега след края на тоя шитфест, дето ще е 8 сезон, шестата книга ще излезе, но да видим...

# 631
  • Мнения: 18 139
издадена е, но не е преведена в България.
Моите надежди са,  След като свършат сериала  Да видим Ветровете през зимата на 2019, но това са само надежди.

# 632
  • Мнения: 442
Стига до убийството на Регар и Р. Баратеон на ЖТ.

Не е вярно, стига до Лисенката пролет и края на регентството над Егон III, според заглавията на главите.
В момента я чета и честно казано има доста интересни детайли, особено за управлението на Джеерис, за събитията след смъртта на Мегор, за съдбата на надживелите го кралици и децата на първородния син на Енис. Преди това е до голяма степен повторение от Историята и Синовете на дракона, но лично аз открих интересно допълнение относно Тиана, съпругата на Мегор.
Аз харесвам историята на Таргериен и ми е интересно да чета това. На друг може да му е скучно, но според мен си заслужава, особено предвид факта, че скоро друго няма да получим.

# 633
  • Мнения: 1 961
Стига до убийството на Регар и Р. Баратеон на ЖТ.

Не е вярно, стига до Лисенката пролет и края на регентството над Егон III, според заглавията на главите.
В момента я чета и честно казано има доста интересни детайли, особено за управлението на Джеерис, за събитията след смъртта на Мегор, за съдбата на надживелите го кралици и децата на първородния син на Енис. Преди това е до голяма степен повторение от Историята и Синовете на дракона, но лично аз открих интересно допълнение относно Тиана, съпругата на Мегор.
Аз харесвам историята на Таргериен и ми е интересно да чета това. На друг може да му е скучно, но според мен си заслужава, особено предвид факта, че скоро друго няма да получим.
Да исках да се поправя, вчера я разгръщах пак книгата и видях, че съм се объркала с хронологията на най-последната страница която завършва с убийството на Регар и това ми и останало като спомен. Мен лично при прелистването ме отблъснаха многото имена в книгата иначе съдържанието отпред е обещаващо.

# 634
  • Мнения: 18 139
Стига до убийството на Регар и Р. Баратеон на ЖТ.

Не е вярно, стига до Лисенката пролет и края на регентството над Егон III, според заглавията на главите.
В момента я чета и честно казано има доста интересни детайли, особено за управлението на Джеерис, за събитията след смъртта на Мегор, за съдбата на надживелите го кралици и децата на първородния син на Енис. Преди това е до голяма степен повторение от Историята и Синовете на дракона, но лично аз открих интересно допълнение относно Тиана, съпругата на Мегор.
Аз харесвам историята на Таргериен и ми е интересно да чета това. На друг може да му е скучно, но според мен си заслужава, особено предвид факта, че скоро друго няма да получим.

да, сигурно има много за тази или онази кралица, за тази или онази кралска метреса, но за мен това е скука, то включва много малък времеви отрязязък,а аз искам да чета за времеви отрязъци съсредоточени върху една династия или един регион (примерно Северът), които са продължили цели векове. И за които не знаем абсолютно нищо.

# 635
  • Мнения: 1 416
По принцип не съм фен,но четох тук и там,и в ютуб попаднах на разни теории за поредицата.Извинявам се,ако вече се е обсъждало, но,дали Ашайците са тези,научили Валирия как да опитомява дракони? Онзи замък на Таргариените край морето,в който после е Станис, помня само,че започваше с Драконов,нещо си, бил изграден от същия черен камък като в Ашай.

# 636
  • Мнения: 18 139
За драконите няма ясна хипотеза.
Първо защото е имало диви дракони, които са се появили хиляди години преди питомните дракони във Валирия. после пък изчезнали.

Как се появили драконите във Валирия също не е много ясно. Като че ли най-вероятната хипотеза е, че  са дошли от Сянката, откъдето ги довели загадъчна раса, научили валирианците как да ги опитомяват и си отишли. Това обаче поставя много въпроси - защо тази загадъчна раса не е покорила валирианците. Разбира се  аз лесна мога да си пресдставя един народ от хора като Денерис, загрижени за по-слабите, но дали е било така? Ако наистина е имало хора от Сянката, които вече са контролирали хиляди дракони, по-логичон изглежда да бяха покорили валирианците, вместо да им дават познанието си за драконите и да си заминат.

Друга теория твърди, че някога над  Карт имало две луни, една била във формата на айце, спукала се и от нея се изсипали хиляди дракони.

Трета теория твърди че магьосниците на Четиринайсетте пламъка, в Карт правели чудовищни опити да превърта уайвърни в дракони.

В същото време в Далечния Север, мнооооого отвъд земите ОТвъд Вала, в Земите на Вечната зима, там където дори най-смелите морепвлаватели и контрабандисти не смеят да пристъпват, неколница смели мъже се кълнат че са съзирали огромни ледени чудовища....левитиани, невероятни големи китове, снежни великани...и дори дракони....Ала по-недоверчиви майстери твърдят, че това са само айсберги и изпарения, оптически измами и че ако тези чудовища съществуваха трябваше досега света да знае за тях.

Редно е да се запитаме - възможно ли е да съществуват  дракони от другата старана на полукълбото, които не са опитомени от Валирия? А ако Планетос е полокукълбо, няма ли да е логично най-северозападната част - Вечената Зима - да е блидо до най-югоизточната - Сянката на Асшаи и не е ли възможно хората във Валирия, да са дошли всъщност от земите на Вечната Зима? Въпроси!

А какво се е случило, че от 300 и повече дракона във Валирия да останат само 3? какъв е бил този велик катаклизъм?  жреците на Р'хлор ли са го предизвикали или пък проклятието на Гарин Велики? или от всичко по-малко?

Никой не знае къде е истината, Най-много се е занимавал септон Барт с тези теории.


За черния камък съм писал много в този форум, ще ти пиша и на ЛС, че да не се повтарям. Той обаче няма нищо общо с драконите. Евентуално - с железнородените, или поне с предшествениците им. Бих могъл да приема че камъка е магически или поне има окултни свойства, но няма сериозни доказателства за хипотезата ми.

П.С. драконите на Станис са каменни, не са истински. Мелисандра твърдеше че може да ги съживи чрез жертвоприножение  на човек с кралска кръв, но не даде доказателства, че думите й отгововарят на истината. В крайна сметка  ако наистина бе така, след като плениха Манс Райдър, тя щеше да настоява да се върнат на Драконов камък на всяка цена, за да вдигне драконите. Видяхме, че не стана така.

П.П.С. Асшаи (по-правилно би било да бъде Ассхаи)  е мястото за което ни свършват познанията. Нищо не знаем за Асшаи, освен че е е зловещо място, където не се раждат деца и се събират всички демони и черни магове.

Последна редакция: вт, 01 яну 2019, 02:06 от Джон Сняг

# 637
  • Мнения: 1 961
Джон тази предистория от коя книга е?
Сега четох, че в новата книга пише от къде са трите драконови яйца на Денерис.

Последна редакция: вт, 01 яну 2019, 11:28 от Lino

# 638
  • Варна
  • Мнения: 17 958
За много години!!!

Джон тази предистория от коя книга е?
Ако става дума за предисторията на драконите, информацията е от Светът на Огън и Лед, но интерпретациите са си на Джони.
Самия Мартин в интервю е казал, че някога навсякъде е имало дракони

Последна редакция: вт, 01 яну 2019, 12:33 от Хексе

# 639
  • Варна
  • Мнения: 1 229
ЧНГ! Да ви донесе новата година "Огън и кръв" и "Ветровете на зимата"!!!

# 640
  • Мнения: 18 139
предисторията е от Историята. по нея е писал най-много Барт.
имаше редица бележки в Историята.

под интерпретации, предполагам че Хексе разбира тази част

"Редно е да се запитаме - възможно ли е да съществуват  дракони от другата старана на полукълбото, които не са опитомени от Валирия? А ако Планетос е полокукълбо, няма ли да е логично най-северозападната част - Вечената Зима - да е блидо до най-югоизточната - Сянката на Асшаи и не е ли възможно хората във Валирия, да са дошли всъщност от земите на Вечната Зима? Въпроси!"

Останалата е преразказ, върху разсъжденията на Барт. Всъщност и Барт не е сигурен, защото няма сведения от първа ръка, но е единственият който се е опитвал да разсъждава върху прозхода на мистичното - и съответоно върху произхода на драконите.

Доста неприятно ми е когато се говори за интерпретации,а не за хипотези, чувал съм далеч  по-налудничави неща в този форум. Аз отбелязвам, че това са неизяснени въпроси, че никой не знае отговорите и веднага - интерпретации.

Самият Барт не ги е знаел. Така например кое ли ти изглежда по-вероятно - да се спука една луна над Карт и от нея да се изсипят хиляди дракони или пък мистична раса да доведе обяздени дракони от Сянката и да не покори Валирия? или просто неуспял експеримент с уайвърни? най-меко казано и трите са невероятни,но явно едното е било -по вероятно. Лично за мен не е невъзможно над Карт да е имало втора луна и тя да е била малко встрани в Карт, така че е попадала в Сянката. Вероятно нашествието на драконите е съвпаднало с края на тази луна и двете събития са запомнени, но дали е станало така, наистина? много може да се разсъждава по този въпрос.

Последна редакция: вт, 01 яну 2019, 13:26 от Джон Сняг

# 641
  • Варна
  • Мнения: 17 958
Не се обиждай, Джони.
Имах предвид, че много насериозно приемаш версиите на майстерите. Ако изобщо има истина там по този въпрос, то тя е само зрънце.

# 642
  • Мнения: 18 139
да хексе, тук си права.

никой не знае какво се е случвало наистина. Вероятно Барт е плащал на разни мореплаватели и търсачи на съкровища да му носят сведения, които са били...ами в най-добрия случай трета ръка,ако не и четвърта или пета. Все пак той е бил заможен, влиятелен, приятел на краля и сигурно се е снабдил с доста сведения, някои ог тях сигурно са се дублирали и той е построил определени твърдения. ОСвен това - за добро или лошо - е един от много малкото ни източници за древността - е да, има някои като Перестан които е писал за нашествето на андалите в Речните земи, или като един от майстерите  в Нощния страж който е писал за великаните, защото намирал гробове...ама това са частични работи. Барт има уникален труд за праисторията. Жалко че толкова голяма част от него е изгоряла. Дори и Никъл го е ползвал за основа


some one zero - ето ти точният текст:
Из Свръхестествена история на Барт:(
Скрит текст:
Във фрагменттите, останали ни от "Свръхестествена история" на Барт, септонът явно е проучил различни легенди, за произхода на драконите и как валирианците са се научили да ги контролират. Самите валирианци твърдели, че драконите са деца на Четиринайсетте пламъка, а в Карт вярвали че в небето имало втора луна. Един ден Слънцето я овъглило и тя се спукала като яйце, а от нея се спуснали милиони дракони. В Асшаи историите са много и до една си противоречат. Според някакви текстове - до един невероятно древни - драконите дошли от Сянката, мястото където всичките ни познания ни изоставят. Народ тъй древен, че си нямал име, който пръв опитомил драконите и ги довел във Валирия, научил и валирианците да правят същото и си заминал.
Ала ако тези хора от Сянакта са опитомили драконите, защо не са предприели завоевания като валирианците. По-вероятно историята на валирианците е най-достоверна. Но някога във  Вестерос дълго преди да дойдат Таргариените също ималод ракони, както ни подсказват собствените ни легенди и ръкописи. Ако Четиринайсетте пламък са дал началото на драконите, то оттам би трябвало да са се разпространили из голяма част от познатия свят, преди да бъдат опитомени. З това всъщност има доказателства - открити са драконови кости, както далеч на север, чак до ИБ, така и на юг - до джунглите на Сотьорос. Но валирианциет ги впрегнали и подчинили както не можел никой друг.
Из Свръхестествена история на Барт - 13 стр., Историята на Света на Огъни лед.

В "дракони, и уайвърни, крилати и безкрили", септон Барт казва, че
Скрит текст:
кръвните магове на Валирия са използвали уайвърни, за да създадат драконите. Макар да се знае че кръвните магве са експериментирали неуморно със свръхестествените изкуства, това твърдение се счита за малко вероятно от повечето майстери. Сред тях е и майстер Ванион със своя труд "Срещу свръхественото" Според него имаме доказатлеств за дракони във Вестерос от най-ранните дни на света, преди Валирия да стане велика сина"

стр. 285 от Историята..

п.с. както и друг път съм отбелязвал Барт е от любимите ми майстери, именно защото е разсъждавал върху мистичното. Не харесвам Гидаин които с лека ръка отрича мистериите. Гидеин би с е обесил ако можеше да види Бран.

Последна редакция: вт, 01 яну 2019, 13:50 от Джон Сняг

# 643
  • Мнения: 1 416
Спукването на Луната,предполагам,е най-вече фолклор?Има и подоно нещо май в българските вярвания,една приказка за нащърбен полумесец.
А за кражата на драконовите яйца,някаква мома,която май била в еднополова връзка с една драконова кралица по онова време,гепила яйцата,премятали ги насам-натам стотина години и после,хоп,онзи,при когото Денерис и Висерис живеят в Пентос,ги купува за сватбен подарък на Денерис.Поне така се твърди в едно видео в ютуб.

# 644
  • Мнения: 18 139
ами то всичко са фолклор или легенди. Барт  вероятно на практика е плащал на разни търсачи на силни усещания (търговци на роби, мореплаватели, търговци на съкровища) от типа на Морската змия - примерно -  да го снабдяват с информация.  Те пък на свой ред са плащали на други хора(пирати, корсари, съмнителни търговци). Те пък са преразказвали като знаят от своя баща, пък той от своя баща, пък той от своя баща...докато информацията стигне до Барт доста се е изменяла. Всички сме играли играта на развален грамофон. В редки случаи Барт вероятно се е сдобивал с разни странни артефакти  или ръкописи със съмнителна стойност - например "рогове на еднорози" без тялото на еднорога. Така че на практика Барт е разполагал с твърде много сведения от фолклора и твърде малко доказателства



ето малко фолклор:
Скрит текст:
ОТ всички причудливи и легендарни обитатели, на Тръпнещото море, най-прочути са ледените дракони. За тези чудовища, мнокогратно по големи от драконите на Валирия, се твърди, че са направени от жив лед. с очи от бледосни кристал и огромни прозрачни криле, през които могат да се видят луната из вездите. Докато обикновените дракони (доколкото някой би могъл да ги нарече така) бълват огън, ледените дракони бълват мраз тъй ужасен, че само за миг може да превърне човека в леден блок.
Моряци от десетки народи са зървали тези зверове през вековете, така че нищо чудно в разказите да има и някоя истина. Архимайстере Маргейт предполага, че много от легендите за северните морета - смразяващите мъгли, кораби от лед, Канибалски залив и др. подобни - може да се обяснят като изкривени разкази за ледени дракони....

което отново поставя въпроса, че навремето е имало и диви дракони - преди питомните.

и още нещо интересно
Скрит текст:
Сред мислителите отдавна е прието че света е кръгъл


и двата цитата са от стр. 294 - Историята

П.с. за яйцата - по времето на Робърт е имало доста яйца, но от тях не се е излюпвало нищо. И Юрон е имал яйце, но няма дракон. Драконите са били измрели вече- някъде бих прочел цифрата 52 яйца, ама не искам да спекулирам. Илиорио е вероятен Блекфир,  докато любовницата на кралицата, майката на Еси е дорнка, и там връзката би трябвало да е друга? . Дори и да е откраднала яйце, това едва ли са същите три яйца които притежаваше Илирио.

Последна редакция: вт, 01 яну 2019, 15:28 от Джон Сняг

Общи условия

Активация на акаунт