Песен за огън и лед 28 - Those are brave men... lets go kill them

  • 74 212
  • 750
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 262
Аз пък съм се зачудила върху ордена на мълчаливите сестри. Те се движат безпрепятствено из цял Вестерос. Интересно дали ще си останат мълчаливи до края на сагата или от там ще изскочи някой заек.

# 436
  • Мнения: 18 487
на мен са ми по-интересно майстерите.
Много хора са ги взели на прицел майстерите - Станис, лейди Дъстин, дори железните... ще оцелее ли институцията им до края на поредицата.

Станис:
"Изпитвам голямо уважение към вашия орден и към клетвите ви. Но изглежда сър Клейтън не споделя моите чувства.  Той е научил всичко, което знае от уличките в Квартала на бълхите. Ако ви поверя на него, той може да ви удуши с вашите собствени вериги или да ви извади очите с лъжица. „
 - Само едното, Ваше величество.- изяви желание плешивия рицар, този с избродираното летящо прасе. - Ще му оставя другото."


...................
 Ако бях кралица, първо щях да избия всички тези сиви плъхове. Щъкат навсякъде, живеят от отпадъците на лордовете си, цвърчат си един на друг, шепнат в ушите на господарите си. Но кои са господарите и кои слугите всъщност? Всеки голям лорд има своя майстер, всеки по-малък лорд се домогва да си има. Нямаш ли си майстер, смята се, че си незначителен. Сивите плъхове четат и пишат писмата ни, дори за лордове, които сами могат да четат, а кой може да каже със сигурност, че не изкривяват думите за свои цели? Каква полза от тях, питам?

— Те лекуват — отвърна Теон. Стори му се, че се очакваше от него.

— Лекуват, да. Изобщо не съм казала, че не са изкусни. Грижат се за нас, когато сме болни и ранени, или разстроени заради боледуването на родител или дете. Когато сме най-слаби и уязвими, те са до нас. Понякога ни изцеляват и ние сме дълбоко благодарни. Когато не успеят, утешават ни в скръбта ни и ние и за това сме благодарни. Благодарността, която им отдаваме, е място под покрива ни и това, че ги правим съпричастни към всички наши поводи за срам и тайни, част от всеки наш съвет. И много скоро се оказва, че управляващият е управляван.

 „Стар, но не колкото Пицел. У този все още има някаква сила“. Беше висок, макар и леко изгърбен, с бръчици около дръзките сини очи. „Вратът му е гол“. ....."Не е Пицел, това поне е ясно“. Кралицата го прецени с поглед, зачудена."

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 15:56 от Джон Сняг

# 437
  • Варна
  • Мнения: 18 039
Е, в случая Станис заплашва майстера, защото го разпитва. Иначе доколкото помня уважаваше майстер Крессен.
Майстерите и Цитаделата трябва да оцелеят, те държат знанието и са доста необходими като лекари и възпитатели. Очевидно и като шпиони. Laughing

# 438
  • Мнения: 18 487
Майстерите спокойно могат да бъдат изместени от жреците/жриците на Р''хлор и като лечители и като шпиони, както  и от хора като Кибърн, който пое шпионската мрежа на Варис.
Знанията им са много спорни - имат теоритичните познания, но рядко правят нещо на практика извън лечението на благородниците. твърде са закостенели в мисленето.  В момента се задават нови сили - Стари богове,  Чада, Други, червени жреци, възраждане на Вярата. (септоните съвсем спокойно могат да вършат това което правят майстерите)..като нищо някой ще ги измести.


можем да добавим че майстерите направляват благородниците. Майстер Лувин подтикна Нед да тръгне на Юг; така те печелят тяхната омраза.

# 439
  • Варна
  • Мнения: 18 039
Майстерите спокойно могат да бъдат изместени от жреците/жриците на Р''хлор и като лечители и като шпиони, както  и от хора като Кибърн, който пое шпионската мрежа на Варис.
Знанията им са много спорни - имат теоритичните познания, но рядко правят нещо на практика извън лечението на благородниците. твърде са закостенели в мисленето.  В момента се задават нови сили - Стари богове,  Чада, Други, червени жреци...като нищо някой ще ги измести.

И с какво червените жреци са по-добри от майстерите, особено като се има предвид, че по-голямата част не са от Вестерос? newsm78
Освен това майстерите не са обвързани с религия. Определено са по-малкото зло.

# 440
  • Мнения: 18 487
 не съм казал,че червените жреци са по-добри от майстерите (формулирай "добър" и "лош" в света на Мартин). Въпросът е дали са по-адаптивни. Дадох един пример, напоследък всеки един голям благородник си има червен жрец - Робърт, Станис, а а ето че един се запъти и към Дани...

за мен майстерите не са адаптивни, вес ще се намери кой да ги измести - може например да са септоните, ако предпочиташ. Вярата в моменат е в подем.

П.С. майстерите не са обвързани с религия, те обаче са   институция и имат силна шпионсак организация; сравнил съм ги със сродни институции дали са религиозни няма значение- може да са септони, може да са червени жреци и т.н.  със същия успех можем да ги сравняваме с сенешалите, но тяхната организация не е на такова високо ниво, всеки е за себе си, а аз търся организация с единно централно командване за съпоставка.

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 16:10 от Джон Сняг

# 441
  • Варна
  • Мнения: 18 039
не съм казал,че червените жреци са по-добри от майстерите (формулирай "добър" и "лош" в света на Мартин).
Добри в смисъл на полезни за целите, които служат.
Майстерите служат на лорда и на мястото където са назначени.
За жреците най-важни са ордена и Червения бог, готови са да извършват всякакви безумия в тяхно име. Това не е в полза на хората на които служат.

П.П. Майстерите съветват, жреците изискват подчинение.

# 442
  • Мнения: 18 487
кои са целите на които служат?
Майстерите служат на себе си.
Нед е добър пример. Уж Лувин  му служеше, а накрая поради лични причини го подтикна да замина на Юг. Лувин знаеше добре че нед ще бъед убиг. лувин знаеше и Джон е син на Регар и направи всичко възможно той да отиде на Вала,   когато  Бран исакаше да признава копелета Лувин се обяви срещу идеята. Лувин е добър пример че майстерската организация не помага на господаря си, а на други цели - по-далечни.


Кресен взе решение да трепе Мелисандра на своя глава, Станис я бе превърнал във  фаворитка. И той ли работеше в интерес на Станис?

А Пицел сигурно е защитавал интересите на  Тирион? от самото начало избра да бъде на страната на Церсей, въпреки че Тирион е не по-малко Ланистър (Пицел няма как да знае противното)


накратко всички майстерите служат на себе си. Егон беше от изключенията, но той можеше да си го позволи.

# 443
  • Мнения: 262
За майстерите има много информация. За мълчаливите сестри обаче е прекалено оскъдна. Някак прекалено неглижирани са в сагата. Първия път като четох си помислих, че просто по този начин Мартин решава въпроса с мъртвите, обаче вече не ми се вярва.
Нед им е предаден още в първа книга и още не е стигнал до Зимен хребет, но и никой не ги е срещал?

# 444
  • Мнения: 18 487
 Нед няма и да стигне до ЗХ. лейди Дъсти се погрижи за това-


Нед Старк върна коня ми на връщане към Зимен хребет — продължи тя. — Каза ми, че милорд съпругът ми е умрял достойно, че тялото му е положено да почива под червените планини на Дорн. Върна костите на сестра си в Севера обаче и тя почива там… но те уверявам, костите на лорд Едард никога няма да почиват до нейните. Смятам да нахраня с тях псетата си.

Теон не разбра.

— Той… костите му…?

Устните й се изкривиха. Беше грозна усмивка. Напомни му за усмивката на Рамзи.

— Кейтлин Тъли изпрати костите на лорд Едард на север преди Червената сватба, но твоят железен чичо завзе Рова Кайлин и затвори пътя. Оттогава наблюдавам. Излязат ли тези кости от блатата, няма да стигнат по-далече от Бароутън. —



по интересна е главаат където сетрите на мълчанието приготвиха Тивин. Имаше коментари, че това са дъщери на Тарбрек

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 16:23 от Джон Сняг

# 445
  • Варна
  • Мнения: 18 039
кои са целите на които служат?

Да възпитават, лекуват, съветват, обучават, пишат писма, заминават се с комуникациите и т н.
Здравомислещи хора със способности и образование.
Лувин посъветва Нед, не му се е налагал и изисквал.

# 446
  • Мнения: 18 487
така, така, така - не знам дали знаеш, но когато даваш на някой да ти пише писмата си напълно в ръцете му. Той чете личната кореспонденция, любовните писма и т.н. и те шпионира. винаги може да те предаде. Този човек знае целият ти живот.
Ако някой те лекува - може и да те отрови-
Как умря Джон Арин? нима не му бе дадена отрова от Пицел? как тровят синът му? майстера не е ли в играта?

А железните не казват ли, че майстерите налагат  Седемте - както не са обвързани от религиозна институция? щом държат на образованието защо не образоват кралят на ЖТ във вярата на Удавения бог? как решават какво значи образованост?

да възпитават казваш? кой определя какво ще бъде възпитанието? май, май - пак майстерите.

ще рече не са чак толкова в служба на лордовете, както ги изкарваш. имат си свои цели.
биха ли служили майстерите на диваците да речем)?

# 447
  • Варна
  • Мнения: 18 039
За майстерите има много информация. За мълчаливите сестри обаче е прекалено оскъдна. Някак прекалено неглижирани са в сагата. Първия път като четох си помислих, че просто по този начин Мартин решава въпроса с мъртвите, обаче вече не ми се вярва.
Нед им е предаден още в първа книга и още не е стигнал до Зимен хребет, но и никой не ги е срещал?

Е, сигурно може и да имат някакви важни роли за събитията, но засега няма такива индикации. Всичко зависи от Мартин. Възможно е някоя главна героиня или герой, да се скрие в ордена им временно.

# 448
  • Варна
  • Мнения: 18 039

Ако някой те лекува - може и да те отрови-
Как умря Джон Арин? нима не му бе дадена отрова от Пицел? как тровят синът му? майстера не е ли в играта?
Не.
Разбирам гледната ти точка.
Щом имат влияние определено майстерите могат да бъдат опасни, но това зависи от това що за човек е той. Не мисля, че всички следват сляпо някаква догма като ЧЖ. В този смисъл за кой ли път повтарям, че ги смятам за по-добра опция от червените жреци.

# 449
  • Мнения: 1 662
Скрит текст:
Нед няма и да стигне до ЗХ. лейди Дъсти се погрижи за това-


Нед Старк върна коня ми на връщане към Зимен хребет — продължи тя. — Каза ми, че милорд съпругът ми е умрял достойно, че тялото му е положено да почива под червените планини на Дорн. Върна костите на сестра си в Севера обаче и тя почива там… но те уверявам, костите на лорд Едард никога няма да почиват до нейните. Смятам да нахраня с тях псетата си.

Теон не разбра.

— Той… костите му…?

Устните й се изкривиха. Беше грозна усмивка. Напомни му за усмивката на Рамзи.

— Кейтлин Тъли изпрати костите на лорд Едард на север преди Червената сватба, но твоят железен чичо завзе Рова Кайлин и затвори пътя. Оттогава наблюдавам. Излязат ли тези кости от блатата, няма да стигнат по-далече от Бароутън. —



по интересна е главаат където сетрите на мълчанието приготвиха Тивин. Имаше коментари, че това са дъщери на Тарбрек

От цитата явно костите на Нед са при Тръстиката , според мен на сигурно място в Блатата.

Общи условия

Активация на акаунт