Рецепти за православните пости - 2018 година

  • 81 493
  • 381
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 695
Взех нещо като бутер тесто. Върти ми се в главата нещо като намазано с лютеница, да речем, после, на руло, нарязано на кръгчета и изпечено. Имало ли я навгаж такава рецепта тук 😆
Не с бутер тесто, а аз си го омесих, но направих точно такова "руло" онзи ден. Намазах с лютеница и нарязах на ситно кисели краставички. Стана вкусно.

И на мен започнаха да ми липсват млечните и яйцата. Месото не, даже се чудя утре дали въобще да ям риба, по принцип не обичам риба.

# 181
  • София
  • Мнения: 2 992
Днес си хапнах туби от калмари,  картофи соте и зелена салата. За утре ще направя една пастърва, тиквеник и печена тиква. Купих една тиква-цигулка. Дългата част рехдосах за тиквеник, а кръглата ще спретна по тази рецепта. Става чудна. Ще си нося от нея и в офиса в понеделник.

https://nashiterecepti.com/recipes/pylnena-tikva-sys-susheni-plodove-i-qdki

# 182
  • Мнения: 1 418
Всеки ден сокчета от грейпфрути и портокали - действат ми като сутрешния душ- свежо и ободряващо.

Супа броколи.
Супа коприва.
Елда с много горски гъби и магданоз.
Печени зеленчуци с пушено тофу.

Днес за рибната част от менюто се погрижи ММ - солена скумрия за салата, на сух тиган котлети толстолоб, сельодка, и някакво кайзеровано филе от риба.

Сурови хапки от вишни, бадеми и шоколадов крем
Овесени бисквити с банан и шоколад с много малко захар- експериментирах с различни видове и количества.

Хапват ми се палачинки, искам да експериментирам с брашна, млека, с яйца, без яйца... но мисля, че трябва да купя нов тиган.

Купих си брашно от гроздови семки. Скоро ще го опитам по някакъв начин.

# 183
  • Мнения: 1 232
Днес сме на шаран, от дълги дни очакван.

Честито Благовечение на всички!

# 184
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Честито Благовещение! Все благи вести да ни застигат!

Аз направих “руска” салата с риба тон, за децата сьомга, за нас някакви други риби, не знам какви са, свекър ми ги донесе от гръцкия ресторант.

Направих и ориз с тиквички за утре, и едни макарони с доматен сос.

# 185
# 186
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Христос Воскресе!

# 187
  • София
  • Мнения: 4 313
Во истина воскресе!

# 188
  • При децата ми
  • Мнения: 6 070
Христос Воскресе!
Бъдете живи, здрави и благословени!

# 189
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Христос Воскресе!
Здраве, мир и щастие 🍀🥚🐣

# 190
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 760
Христос Воскресе!
Здраве, мир и любов!

# 191
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Да питам по-знаещите - след като задушница е утре (26.05), защо постите започват на 04.06, а не веднага след задушница, както всички пости? Или аз нещо бъркам?

# 192
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Под календара на първа страница, пише само че почва на 4-ти, но няма обяснения. Аз никога не съм спазвала Петровите досега, само Коледни, Великденски и Богородични, но тази година съм и на Петровите:

Петров пост – За 2018 година той започва на 04.06.2018 г.. Тъй като обаче празника на св. св. Петър и Павел (29.06.2018 г.) се пада в петък, то и на този ден се пази пост с растителна храна и риба.

# 193
  • София
  • Мнения: 4 313
Mного дълъг Петровия тази година! Нищо де, ще го пазя.
Филипов пост също не започва веднага след Архангелова задушница.

# 194
  • София
  • Мнения: 7 880
Началото на Петровите (апостолски) пости е подвижно, т.е не е постоянна дата. Началната дата е една седмица след Петдесетница или още по точно в понеделника след първата неделя след петдесетница. Затова и продължителността на тези пости е различна, да не говорим, че в някои години когато Възкресение Христово е след трети май (например през 2013 година когато е празника е бил на 05.05.2013 г.) пости няма. През следващата 2019 год. този пост ще бъде само 5 дни и ще почне на 24.06.2019 год.(Еньовден).

Така тази година Петровите (апостолски) пости започват на 04.06.2018 год. Все пак тези пости са пък най -леките. Разрешава се риба. Само в сряда и петък поста е без месо и риба, но пък е разрешено ползването на растителна мазнина. Самият празник на светите Петър и Павел е в петък, затова също е постен ден, но като празник е разрешено риба и вино.
...
Филипов пост също не започва веднага след Архангелова задушница.
Рождественските (коледни) пости са единствинети пости, които почват на една и съща дата - петнадесети ноември. Може би щото са след празника на свети Филип (14.11.) затова в някои краища ги наричат филипови пости.

Архангеловата задушница (като всички задушници) също е подвижна дата, защото е в съботата преди седми ноември и всяка година се променя с един ден напред (а при високосна година с два дни).

Общи условия

Активация на акаунт