Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 31

  • 94 093
  • 823
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 1 826
Любознателна- направо без думи останах. Определено сте направили всичко с вкус и много ви се отдава.

# 376
  • Варна
  • Мнения: 816
Любознателана, поздравления за всичко което правите! Искрено се възхищавам на хора като вас!

# 377
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Благодаря ви много! Да не спамим темата с ох и ах, цъкайте на Полезно, че ми става неудобно така.

Да се включа за поливната система, защото ММ с това се занимава последните години.
Не може да се съди по това на кой колко му струва, защото нещата са много индивидуални. Аз не мога да го обясня като професионалист, но мога като за жени Simple Smile
Първо - обикновено се полива от кладенец/сонда. Там отиват 500лв грубо за помпата. Клапаните също са скъпи. Програматора е близо сто лева. Ако искате датчик за дъжд - още толкова. Филтърът за неразработена сонда е задължителен, и там пари. И си представете, че вече е излят бетон пред къщата, и някакви пътеки са направени. И тези тръби от шахтата не могат да минат под бетона, трябва да обиколят цялата къща. Така вместо наляво да мръднат 5-6м, (примерно), там има бетон и трябва да обиколят едно 30-40м. от другата страна. Да , но това не е само една тръба, а няколко, защото те захранват много разпръсквачи и една не може да осигури налягане за всички. Затова се правят няколко кръга. За всеки има клапан и канал на програматора. Затова е по-добре да се купуват програматори с много канали, разликата в цената не е драстична, но ако се преработи системата и се включат още разпръсквачи, да има как да пуснат.  Какви и колко ще са разпръсквачите, зависи от озеленяването. Най-лесно е на гола поляна. Колкото повече градинки и завойчета, толкова е по-сложно. И дюзите са различни, по-скъпите са по-добри. Имахме клиент, който първоначално поиска от евтините дюзи, а после смени всички със скъпите. Но това малко хора могат да си го позволят.
Няма проблем да се направи поливна и на готово озеленяване, даже така е по-лесно да се прецени къде какво трябва. Иначе е хубаво който прави озеленяването, той да прави поливната.
Не е проблем, ако тръбите са на една лопата дълбочина, но есента задължително системата трябва да се продуха, за да няма вода по тръбите, защото може да замръзне.

Последна редакция: нд, 13 май 2018, 09:19 от Ljuboznatelna

# 378
  • Перник
  • Мнения: 4 866
Любознателна, вие сте моят еталон. Вчера разказвах на мъжа ми как сами си правите къщата и колко добре ви се получава. А за градината да не говорим.
Ние все още не сме се нанесли. По финансови причини основно Sad А и защото решихме да сведем до минимум участието на "майстори" в довършителните работи.
С градина не можем да ви стъпим и на малкия пръст, но имаме капково напояване на ягодите и зеленчуците. С варели, за да се поливало с топла вода, че било по-добре за растенията Stuck Out Tongue Winking Eye

# 379
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Е, значи вие сте ни минали по "Еко" Simple Smile Още в старата къща ли сте? Леле, колко години минаха?  Аз вече не помня много добре, но като че ли си спомням, че имахте денивелация, и отвън май я свършихте къщата? И някаква сага с тока и водата имаше...

# 380
  • Перник
  • Мнения: 4 866
Е, значи вие сте ни минали по "Еко" Simple Smile Още в старата къща ли сте? Леле, колко години минаха?  Аз вече не помня много добре, но като че ли си спомням, че имахте денивелация, и отвън май я свършихте къщата? И някаква сага с тока и водата имаше...

Още сме в старата, да Disappointed Relieved Ама те нали са една до друга... Денивелацията е ок. 2 м. И понеже новата къща не се получи на нивото, което беше обещано, се наложиха едни много сериозни подпорни стени около нея. Имахме сага с подпочвените води, заради които копахме и кладенец. ВиК си оправиха водопровода на улицата над нас и кладенецът пресъхна.
Отвън е готова, отвътре напредваме мноого бавно Sad

# 381
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Имам едно въпросче. Някой има ли соларен панел, който да не е на акумулатори и като произведе повече ток, отколкото е необходимо за домакинството, остатъка да се изкупува от енергото. Някой споменал скоро на ММ за такъв вариянт, както и че за в бъдеще пелетите щели много да поскъпнат.  Сега се опитвам да проуча цена и  до колко си струва инвестицията.

П.С. И да се оплача - още ни мотат с проекта, вече повече от година. Ще кажеш, че правят небостъргач. Миналата година изтървахме сезона за строителство, дай Боже тази да успеем да започнем Sad

# 382
  • Перник
  • Мнения: 4 866
Имам едно въпросче. Някой има ли соларен панел, който да не е на акумулатори и като произведе повече ток, отколкото е необходимо за домакинството, остатъка да се изкупува от енергото. Някой споменал скоро на ММ за такъв вариянт, както и че за в бъдеще пелетите щели много да поскъпнат.  Сега се опитвам да проуча цена и  до колко си струва инвестицията.

П.С. И да се оплача - още ни мотат с проекта, вече повече от година. Ще кажеш, че правят небостъргач. Миналата година изтървахме сезона за строителство, дай Боже тази да успеем да започнем Sad

Доколкото знам, ако имаш соларни панели с производителност над определен размер, задължително сключваш договор с електроразпределенително дружество и то изкупува "излишната" ти енергия. Но не съм много навътре в нещата, а и май имаше доста промени в нормативната база напоследък.

# 383
  • Мнения: 18 569
Ние най-вероятно също ще строим. Още малко ще помисля над въпроса.
Поне получихме картбланш от другите наследници. Ще ни подпишат всичко, което трябва.
Парцелът ни е общ, за две отделни къщи.
Искаме един етаж, и малко дворче. Можем да почнем поне с документите и разрешителните, а после и грубия строеж. Живот и здраве до няколко години може да се пренесем. Не знам, много ми е трудно да взема това решение. По принцип съм много, много проитив кредитите, но иначе няма как.
Ипотечен обаче категорично няма да е, ще е потребителски.
А ММ иска много силно да си посторим нещо наше.
Документи и разрешителни плюс проект колко пари горе-долу ще излезе?
лЮБОЗНАТЕЛНА, и от мен адмирации ! Пренесе ме напарво в друга епоха. Heart Eyes

# 384
  • Пловдив
  • Мнения: 732

Документи и разрешителни плюс проект колко пари горе-долу ще излезе?


Труден въпрос, поне що се отнася до проекта. Въпрос на оферта, обикновено на кв.м. Може да разгледаш за ориентир примерно Тук
А колкото до таксите за вадене на документи и разрешителни за строеж, трябва да ги има качена на сайта на всяка община. / различни са, според местното гласуване. /

# 385
  • Мнения: 18 569
Благодаря ти☺

# 386
  • Мнения: 299
Здравейте, отново. Не съм писала от доста време, защото нещата нямаха никакво движение.днес взех визата, на която е написана забележката от прикачената снимка. Моля виза помощ какво означава това, къде да отида и колко ще струва и най-вече колко време ще отнеме?
Благодаря ви предварително!

# 387
  • Варна
  • Мнения: 816
Обърни се към геодезическа фирма, те трябва да направят заснемането и да ти кажат какво да направиш.

# 388
  • Мнения: 1 826
Здравейте, отново. Не съм писала от доста време, защото нещата нямаха никакво движение.днес взех визата, на която е написана забележката от прикачената снимка. Моля виза помощ какво означава това, къде да отида и колко ще струва и най-вече колко време ще отнеме?
Благодаря ви предварително!
И аз си мисля , че трябва да се направи ново трасиране( заснемане на границите) на ПИ и да се дадат данните да се отразят в кадастъра.

Ако може да ми помогнете с нещо - виждам , че имотът ви се намира на 2 улици , и понеже и ние гледаме един такъв , и малко се объркахме в тълкуването на ЗУТ(чл.27)  и Наредба 7 на МРРБ( чл.77  на ДНСК) , по отношение на строителните граници на ъглов ПИ - ако може да споделите  малко инфо за вашата виза. Отстоянията , които са ви дали , навсякъде са по 3м , нали ? Т.е. нямате "дъно" на парцела ( 5м) , а само странични отстояния , спрямо всяка улица?

# 389
  • Бургас
  • Мнения: 1 462
Моето мнение за написаната забележка е, че в кадастъра границите са едни, а може и квадратурата. В плана на общината границите на имота са други. Купуваш по кадастър с нотариален акт, а после строиш с това което е в общината и от там искаш РС. Направи си комбинирана скица, за да се ориентираш. Прави я геодезист. Пиши после какво стана.

Общи условия

Активация на акаунт