Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота!! Тема 43

  • 72 576
  • 727
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 779
Цитат
M0n17y според мен ела в София, доколкото знам в онкологията преглеждат без час и правят веднага цитонамазка. Карагьозов не е единствения специалист, избери лекар и идвай - аз ходя при Станков в Шейново и съм доволна, момичетата хвалят Димитров, има още много други в началото на темата. Струва ми се несериозно без преглед с колпоскоп и кървене от шийката да са толкова категорични за процедурата. Тя най-вероятна ще е и с диагностична цел, но не разбирам - имаш ли изменения, че да ти предлагат криотерапията, какви са?


Ами на колпоскопа миналата седмица нищо не каза д-рът. Външно май не се виждали. На снимка от колпоскоп преди 6-7мес при Корновски младши пише само "ectopia colli uteri" - за криодеструкция - това е.
А кървенето от матката ли е или от шийката?

# 436
  • Мнения: 1 078
M0n17y , чета твоята история и не знам какво да те посъветвам, при положение, че вече получи толкова много съвети. Случаят ти е сложен и е за добър специалист, който да се ангажира и направи нужните изследвания, както и да проследи нещата в бъдеще. Ще си позволя да изкажа и аз своето мнение и дано не донеса допълнително притеснения в теб с моите си разсъждения.
От една страна съобщаваш за нарушени нива на хормоните - това само по себе си е предпоставка за образуването на ектопията. Хормони трудно се вкарват и държат в норма и както ти сама казваш досегашното им  лекуване е довело до по-голямо объркване. За хормоналното нарушение за съжаление не мога да кажа нищо повече, тъй като нямам никакви познания или личен опит. В първия ти пост съобщаваш че са ти казали, че течението е маточно, след това чета, че кръвотечението е от шийката. Кое е вярното ? Изобщо сигурни ли са от къде е произхода на това течение ? Ако е маточно за мен си за абразио. Ако е от шийката - за биопсия. Смятам, че това е правилният подход, въпреки добрите цитонамазки и въпреки чистия колпоскоп. Защо ? Защото, ако до сега цитонамазките винаги са взимани при наличие на кръвотечение - то те са компроментирани по някакъв начин, както и колпоскопът. Ако пък тези изследвания са правени в период без кръвотечение - не е сигурно как точно е взиман материалът. Щом кръвотечението е от шийката, биопсия се взима от кървящия участък. Така се изследва материалът най- точно. За маточното кървене е ясно, че абразиото доказва за какво става въпрос - там се взима материал от повърхността на цялата матка.  Да предположим, че кръвотечението наистина е от шийката - не виждам с какво би навредила една биопсия - напротив - тя е много по-точен и сигурен метод за диагностика, особено в твоя случай, когато цитонамазка не може да се вземе заради продължителното кървене.
Извинявам се за дългия пост.

# 437
  • Мнения: 1 078
И да допълня още нещо към предходния ми пост - още една причина за биопсия е факта, че ектопията е горена със Солкожин - той замазва положението, а ако има някакъв поцес - той остава по-навътре в слоевете. Биопсията елиминира този проблем, защото се взима парченце от поразеният участък, а не се остъргват само клетки както е при цитонамазката.

# 438
  • Мнения: 1 326
Кое е вярното ми е трудно да кажа при положение, че излизам от един кабинет с диагноза (или каквото точно е това) маточно кървене, а от друг - кървене от шийката на матката. Повече пъти ми казват, че става въпрос за шийката, така че предполагам е оттам. Благодаря за съветите, наистина ми дадохте достатъчно. Продължавам да търся добър специалист.

# 439
  • Мнения: 1 013
Нормално ли е бяло течение един месец след конизацията?
Имамам хроничен цервицит според  хистологията.
Трябва ли според Вас да ходя за микробиология?

# 440
  • Мнения: 1 078
Нормално ли е бяло течение един месец след конизацията?
Имамам хроничен цервицит според  хистологията.
Трябва ли според Вас да ходя за микробиология?
Мисля, че не е нормално. Имах много силно бяло течение преди конизацията. В хистологията, освен другите неща, пишеше, че имам цервицит. След конизацията не съм имала такова течение, в последствие може би след около 7-8 месеца пак започнах да имам, но не е това, което беше преди. При теб възможно ли е да е овулаторно ? Понякога то е по-силно, друг път по-слабо. Ако това бяло течение не е придружено от други симптоми може би е добре да изчакаш.

# 441
  • Мнения: 124
Нормално ли е бяло течение един месец след конизацията?
Имамам хроничен цервицит според  хистологията.
Трябва ли според Вас да ходя за микробиология?
И аз имам уж течение , или е  от уволацията (която я няма ) или от студеното време. Днес вече е  по оскъдно.  За всеки случай си пуснах микробиология.  Преди конизацията също имах, но май не беше свързано с чпв-то. Ако се притесняваш говори с лекаря си .

# 442
  • Мнения: 305
След обгаряне разбрах, че секс може да се прави след като мине цикъла. Обаче ние сега и двамата с мъжа ми пихме антибиотици, назначени от лекаря ми. С презерватив ли трябва да се пазим или може и с прекъснат полов акт? Защото от години се пазим с прекъснат, не сме имали проблеми, но докторът държа да пием, основно за да се изчисти влагалището преди манипулацията. Но сега след обгарянето трябва ли да се промени нещо? Аз след три месеца съм на ново обгаряне, толкова е гадно. Ама да сме здрави... Другото минава. Дано всички завинаги да се отървем от тези гадини и да живеем спокоен и хубав живот! Вярвам, че може!

# 443
  • SF
  • Мнения: 21 230
Може ли пак да върна темата към раничките - възможно ли е такава раничка да изчезне след лечение с глобули Флажил?

# 444
  • Мнения: 43
След обгаряне разбрах, че секс може да се прави след като мине цикъла. Обаче ние сега и двамата с мъжа ми пихме антибиотици, назначени от лекаря ми. С презерватив ли трябва да се пазим или може и с прекъснат полов акт? Защото от години се пазим с прекъснат, не сме имали проблеми, но докторът държа да пием, основно за да се изчисти влагалището преди манипулацията. Но сега след обгарянето трябва ли да се промени нещо? Аз след три месеца съм на ново обгаряне, толкова е гадно. Ама да сме здрави... Другото минава. Дано всички завинаги да се отървем от тези гадини и да живеем спокоен и хубав живот! Вярвам, че може!

Здравей strawberry, на мен след обгарянето лекарката ми каза да правим секс не по -малко от 30 дни след процедурата и каза, че е добре да го правим с презерватив докато не дойде контролния преглед (т.е. 60 дни след обгарянето).
А теб защо ще те горят след 3 месеца пак? Извинявай, може би съм пропуснала поста, в който обясняваш в детайли за твоя проблем.

# 445
  • Мнения: 305
Гледам честичко да пиша в темата, Eva, но с подробности мисля не съм разказвала каква е ситуацията при мен или е било откъслично. Не се пише много, много в темата, което е хубав знак. Аз съм с огромно ерозио на маточната шийка, диагностицирано мисля през 2014 или 2015 година. Първоначално нямаше проблем и тогавашната ми гинеколожка каза, че няма нужда от третиране. После ме насочиха за преглед при доктор, който искаше да я третира със Солкожин... Единственото, което си казах като го чух е... По дяволите, 21 век сме... Такова лечение е доста остаряло, поне според мен. Или се прилага в строго определени случаи. След което срещнах сегашния ми гинеколог, който е по мое мнение, на майка ми и доста мои приятелки, които ходят при него - най-добрият специалист в града. А и не само. Междувременно “раничката” от големина като монета от един лев, стана с големина на монета от два. И така... Началото на тази година пуснахме микробиология, цитонамазка, правихме колпоскоп, всичко беше хубаво. Цитонамазката ми беше 2-ра група. Винаги ми е била такава. И пристъпихме към горенето. Беше много болезнено за мен за около 2-3 часа след процедурата и по време на нея. Отделно на четвъртия де получих кървене като цикъл за около седмица, може би. За контролен преглед не сме говорили, но с едно третиране просто няма да стане. Това е накратко. Поздрави!

# 446
  • София
  • Мнения: 779
Да, наистина темата позамря последните дни. На мен ми се е свило сърцето - утре съм на преглед след лечението и се надявам да съм се повлияла (имах цитонамазка 2-3А и двте групи и на канала и на шийката), сега и колпоскоп ще ме гледат. От вчера имам много силна болка ниско долу и много се ошашках, но май си мисля, че вече всичко е на психологическа основа 🤷♀. Дани само не ми дойде цикъла, че това ще е втория път на осуетен преглед в рамките на месец.
 Аз едно се зачудих - как се определят групите. Гледам на една приятелка резултатите са като моите - леко възпаление и наличие на атипични клетки в неясна степен, нейнат група е 2В, а моята 2-3А

# 447
  • Мнения: 305
Веси, не съм компетентна и не мога да ти кажа, но знам, че докторите различно ги разчитат. Например моят доктор ги праща на друг, който работи извън болницата и той ги гледа. Явно при всеки има разлика в преценката за сериозността и т.н, макар и малка. Иначе аз моята цитонамазка като заключение така и не я видях. Само ми казаха групата. Аз за себе си се чудих защо трябва да ме горят на тези години... но докторът каза, че няма време за губене и всичко е за мое спокойствие. За твоя преглед стискам силно палци и вярвам, че ще мине добре. Успех!

# 448
  • Мнения: 1 030
Стискам палци за прегледа , сигурна съм, че всичко ще бъде наред!
По повод разликата в групите, човешкия фактор е важен, всеки лекар интерпретира по-различен начин изменените клетки.

# 449
  • Мнения: 305
Казвам ви, много ми е кофти. Тъкмо спря кървенето или цикъла, каквото и да е било това... Чувствах се добре два-три дни и днес започна едно парене и дискомфорт, и при уриниране и след това си остава. Това възможно ли е да е някаква част от заздравителния процес на тъканта?

Общи условия

Активация на акаунт