Ограничителна заповед за луд роднина

  • 27 910
  • 238
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 12 140
Човекът вероятно има деменция. Заведете го на лекар, погрижете се за него, вместо да разсъждавате за имоти. Повече от очевидно е, че не може да живее сам и има нужда от някакво лечение.
И естествено, че могат да те изгонят. Той може да има и 20 апартамента, но те са негови, не твои и не виждам на каква база можеш да имаш претенции. Ако не можете да се разберете с мъжът ти отиди при роднини. Не виждам какво друго може да се направи. Просто е важно да се знае, че болните хора имат нужда от помощ, не от ограничителни заповеди. Вижте със синовете му как да организирате среща с психиатър, невролог, за да видят точно какво му е и да назначат лечение.

# 16
  • София
  • Мнения: 988
 
Разбира се че ще пие лекарствата. Всеки луд с номера си. Има начин, просто не виждам в теб и наченки на кооперативност. Ако се държиш човешки с него, а не като с луд нещата ще се получат. На първо време приеми че никой не е застрахован от това- утре и ти може да полудееш и представи си партньора на сина ти/ дъщеря ти да иска да те изхвърли от собственото ти жилище?!
Подходи с уважение и разбиране. На мъжа ти не му е лесно- все пак това му е баща.. Той сам ще поиска да ви отдели от него, когато види че ти правиш всичко възможно баща му да се почувства по-добре, а не само да говориш срещу него.

Болднатото е съмнително, човекът вече си живее в неговия си свят, както и да се държиш, няма да има ответна реакция. Но в случая, трябва именно да се подходи прагматично - ако не си пие лекарствата лошо, мъжът ти трябва да е наясно с това. Ако не може да осъзнае, че проблемът с баща му ще се отрази/отразява на вас с детето, ти ще трябва да вземеш решение. И скандала няма да разреши ситуацията, трябва да обясниш нещата спокойно.

Ето, Бояна е изяснила нещата, за това става въпрос.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 992
Не знам защо си решила, че не могат да те изгонят, ако се разведете. Реално това жилище не е само на съпруга ти, а на неговия баща и брат му. Да не говорим, че дори и да си права, ще дължиш наем на жилището, ползването не е безвъзмездно.
Както са писали и преди мен, най-разумното е да се изнесеш с детето. Не можеш да наложиш ограничителна заповед на човек, който иска да влезе в дома си. Човекът е болен и е редно съпругът ти и брат му да се грижат за него. Деменция, Алцхаймер, каква е диагнозата?

# 18
  • Варна
  • Мнения: 36 609
Защо мъжът ти не прибере баща си в неговия апартамент и да отиде при него за известно време, за да не остава сам?

Брат му какво казва за всичко това?

Ограничителната заповед, дори и да я изкараш, какво ще реши? Човекът не е на тоя свят, мислиш, че ще я разбере, осмисли и спазва ли? И аз ще кажа същото - взимай детето и се махайте. На първо време.

# 19
  • София
  • Мнения: 28 590
Човекът вероятно има деменция. Заведете го на лекар, погрижете се за него, вместо да разсъждавате за имоти. Повече от очевидно е, че не може да живее сам и има нужда от някакво лечение.
И естествено, че могат да те изгонят. Той може да има и 20 апартамента, но те са негови, не твои и не виждам на каква база можеш да имаш претенции. Ако не можете да се разберете с мъжът ти отиди при роднини. Не виждам какво друго може да се направи. Просто е важно да се знае, че болните хора имат нужда от помощ, не от ограничителни заповеди. Вижте със синовете му как да организирате среща с психиатър, невролог, за да видят точно какво му е и да назначат лечение.
Скрит текст:
Ако се разведе, присъдят правата върху детето на нея, тя няма къде да отиде с детето, има право да остане в жилището, докато детето стане на 18 години, срещу съответния наем. Това на теория.

# 20
  • София
  • Мнения: 12 140
milenaka, това е май само ако жилището е семейно или на мъжът и, но и то е въпрос на дела, на време. Веднъж като излезе от там и този вариант приключва, но защо изобщо трябва да се развежда. Нормално е в такава ситуация всички да са в шаш и паника и да се държат неадекватно. На никого не му се иска родителя му да е изкукуригал, грубо казано. Просто трябва рационално да погледнат нещата, да гледат на човека като на болен, а не да му се сърдят и да разиграват сценки сякаш си е нормален. Явно има някакви изменения, старчески ли, други ли, лекар може да каже, но не е добре категорично с описаното. И сигурно е опасен за детето ако е само с него, но е най-опасен за себе си. Хора с деменция, Алцхаймер се подпалват без да искат, губят се. Зима е, не е хуманно човек в такова състояние да бъде гонен да си ходи у тях. Та сам може да не изкара и ден и да се затрие.

# 21
  • София
  • Мнения: 427
Само че, няма къде да се махна. Миналата седмица ми дадоха заплата, но мъжът ми ми я взе и вече няма и следа от нея, та със 100лв. в джоба, насред зима, нямам къде да отида. Казвате ние да отидем в другия апартамент, а защо да трябва да търся детска градина наново и да обзавеждам наново. Защо баща му не отиде там и да го гледат синовете, ама не, трябва да е тук, за да му било уютно на свекъра и да бил обграден от хора.

Когато бях добра със свекъра и обикалях по какви ли не доктори, за да оцелее от септември насам, какво получих - това! За загрижеността си и доброто ми отношение заслужих ежедневни скандали и проповеди как не ми е мястото в тази къща.
Къде да отида като нямам пари? Родена съм  София, работя в София. Не мога да допусна да си загубя работата, още повече в ситуация като тази. Нямам нищо

Преди 2 години бяхме пред развод. Дори и жилището да е семейна собственост на техните, какъвто беше тогава случаят, понеже свекървата беше жива, то е семейното жилище на нашето семейство и като такова нямат право да ни изгоня за минимум 2 години с детето, за който период дължа символичен наем (100лв от преди две години). Иначе, ако е негова собственост - до 18 г. на сина ми и то безвъзмездно можем да живеем с детето.

Последна редакция: пн, 15 яну 2018, 11:24 от 7no6ti

# 22
  • Варна
  • Мнения: 36 609
Жена, ти май имаш по-сериозен проблем с мъжа си, а не с лудия свекър.

# 23
  • София
  • Мнения: 28 590
Бояна, възможно е, да, може би мъжът трябва да е собственик. Споменах го, само защото авторката явно говореше за това.

Авторке, свекърът ти явно е болен, вина за това няма. Но те разбирам. Къде си живяла преди да се пренесеш в този апартамент, не може ли с детето да отидеш там? Този апартамент е негов.

# 24
  • Мнения: 47 990
Е значи проблема е с мъжът ти, не със свекъра. Насочи вниманието си към конкретни проблеми, а не само скандали. Явно той също не знае как да реагира и да се държи в ситуацията. Какво казват докторите, щом и ти си ходила?

# 25
  • Мнения: 25 628
Е, на улицата ли си родена в тази София? Родители и близки нямаш ли? Наследство, ако са починали?

Като не искаш да живееш под един покрив със свекър си, предложи да му наемете човек, който да се грижи за него в другото жилище. Ама щяло да струва пари... Ами ще струва. Апартаментът, в който се натискаш, също струва пари. Изплати на свекъра и девера си тяхната част и се разполагай спокойно.

# 26
  • София
  • Мнения: 12 140


Когато бях добра със свекъра и обикалях по какви ли не доктори, за да оцелее от септември насам, какво получих - това! За загрижеността си и доброто ми отношение заслужих ежедневни скандали и проповеди как не ми е мястото в тази къща.

Ама човекът е болен, защо приемаш казаното от него като неблагодарност, той не е на себе си очевидно. Лекарите какво казаха, че му има?
И ти може и да нямаш къде да отидеш, но няма и как да изгониш болен човек от дома му, нито е редно да го правиш ако можеш. Погрижете се за него. Разбери се с мъжа си. Колкото и да си се изнервила и ядосала, спокой се и виж нещата по-трезво и рационално. Запази спокойствие и поговори с мъжа си. На него вероятно също не му е много хубаво в тази ситуация, а това е баща му все пак.

# 27
  • Мнения: 18 530
7no6ti, вече си се прецакала, като си правила ремонт на жилище, което не е твое и дори не е изцяло на мъжа ти (тогава щеше да се води семейно). На твое място също никак не бих била кооперативна. Аз съм адски предпазлива по отношение на децата си. Никога не бих ги оставила да съжителстват с подобен човек. Изобщо няма да ме вълнува, че на мъжа ми е роднина, щом пали пердета. Луди и опасни хора край децата си не искам. Ако не е навит да си ходи в другото жилище и да му се осигурят грижи там, аз веднага бих се махнала с детето където и да е. Дори на приятелка бих се натресла на първо време. Живота и безопасността на детето биха ми били на 1 място.

Разбери, нямаш никакво законово основание да гониш свекъра си от това жилище. Там ти си реално никой. Мисли как да се спасяваш. не те ли е страх за детето??

# 28
  • София
  • Мнения: 427
В началото казаха, че имал Пост травматичен стрес от загубата на свекървата (разведени са от 20 години, но както и да е, съсипал ѝ е живота, та го гризе съвестта), но има и параноя.

Имам наследство в Пловдив. В София, апартаментът, в който съм родена е на баба ми, където живеят тя, майка ми, сестра ми, мъжът ѝ и бебето в двустаен апартамент, в който няма място дори на дивана.
Ако отида в Пловдив ще остана и без работа, което няма как да си позволя.

Счита, че друг човек щял да го убие и нямало да се грижи както трябва да за него.

За изплащането.... както казах, мъжа ми ми взима дори заплатата! Имам джобни, а с тях апартамент не се изкупува.

# 29
  • Мнения: 12 666

Преди 2 години бяхме пред развод. Дори и жилището да е семейна собственост на техните, какъвто беше тогава случаят, понеже свекървата беше жива, то е семейното жилище на нашето семейство и като такова нямат право да ни изгоня за минимум 2 години с детето, за който период дължа символичен наем (100лв от преди две години). Иначе, ако е негова собственост - до 18 г. на сина ми и то безвъзмездно можем да живеем с детето.

Ще си живеете задружно както досега.

Общи условия

Активация на акаунт