Питане за карта.

  • 8 798
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 16 122

Не са минус 6 лв, а минус шест хиляди седемстотин седемдесет и пет лв.
Явно е запорирана дължимата по заема сума, ако не е плащано.

Че имат ли право без да уведомяват?!? Ужас.

Уж уведомяват - изпращат писмо до адреса.
Но ако не живееш там или някой го потурчи по пощенските кутии не е техен проблем.
Не уведомяват срещу подпис.
Същото се случи с мой близък преди време.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 36 754
Става все по-голям ужасът. Ей затова бягам като дявола от тамян от заеми и поръчителства.

# 17
  • Мнения: 29 835
Ужас! Имат ли право да й запорират сметката, когато няма доходи? Нали имаше социален минимум, а има и дете?!?!

# 18
  • София
  • Мнения: 16 122
В случая с моя близък обясниха, че ЧСИ изпраща писма до централите на всички банки в България.
Да се запорира сметка на лицето Х. Няма как да се знае, че сметката е за деТски, пенсия, болнични и подобни.
За изпратените писма си удържа сумата от длъжника заедно с  други разходи по набиране и изпращане на средствата към
институцията, която го е наела.
Ако случайно запорирания реши да изтегли втори заем за да погаси първия и парите идват по банков път - веднага се запорират.
Обикновенно и да си съберат вземанията забравят да вдигнат запора дълго време....

# 19
  • Мнения: 29 835
Преди време имах две колежки, които изплащаха чужди заеми. Много е рисковано с тези поръчителства.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 36 754
Не "рисковано" е точната дума ама ще си я спестя.

# 21
  • Мнения: 164
Здравейте! Благодаря на всички за отговорите.Бяхте прави.Това е запор на банковата ми сметка така ми обясниха от банката.Искам да уточня,че не съм поръчител а гарант,но това май е едно и също.Този който е изтеглил заема не плаща няколко вноски и хоп търсят другият да плаща ама....няма от къде.И незнам какво ще стане.Благодаря.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 36 754
Точно едно и също е. Накиснала си се здраво. И не се успокоявай, че няма откъде. Все някога ще ти се наложи да си осигуриш някакъв доход, трябва да ядете все пак. И тогава ония започват да си вземат, а ти оставаш с пръст в уста. Буквално.

# 23
  • Мнения: 29 835
Търсиш човека, на който си станала гарант и се опитваш да се разбереш с него да си плаща. Ако той няма доходи, ще го отнесеш като нищо.  Tired А как ти си станала поръчител без доходи?

# 24
  • Мнения: X
Като гледам каква е сумата, ще ти се наложи да започнеш добре платена работа и да получаваш мизерни средства в продължение на поне година и половина, за да покриеш изхарчените от някой друг пари. И ще имаш една голяма черна точка в кредитното ти досие.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 9 736
ЧСИ трябва да вдигне запора, ако това е единственият ти официален  доход. Има гарантиран доход, от който НЕ може да се удържа каквото и да е било. А детските са доста под тази сума. Но си е разправия.
В момента, в който се появи трудов договор на твое име, работодателят ти ще получи писмо за запор и ще започне да удържа определена сума от заплатата. И там има някакъв процент, който може да бъде удържан, не могат да ти вземат всички пари.
Я намери този "приятел", на който си станала гарант и си поговорете сериозно. Въпреки че той, ако е решил да не плаща, нищо не можеш да направиш. Гарант/поръчител не ставам на никого. 

# 26
  • Мнения: 9 461
ЧСИ трябва да вдигне запора, ако това е единственият ти официален  доход. Има гарантиран доход, от който НЕ може да се удържа каквото и да е било. А детските са доста под тази сума. Но си е разправия.
В момента, в който се появи трудов договор на твое име, работодателят ти ще получи писмо за запор и ще започне да удържа определена сума от заплатата. И там има някакъв процент, който може да бъде удържан, не могат да ти вземат всички пари.
Я намери този "приятел", на който си станала гарант и си поговорете сериозно. Въпреки че той, ако е решил да не плаща, нищо не можеш да направиш. Гарант/поръчител не ставам на никого. 

ЧСИ няма да вдигне запора, а ще освободи сумата от детски,  майчинство, ТЕЛК и пак няма да може да ги тегли от банкомат, а ще ходи да си ги взима от гише в обслужващата я банка.  Запорът ще си стои.

# 27
  • Мнения: 164
И на мен така ми казаха в банката,че ще си вземам парите от гише в банката.А относно запора ми казаха,но не съм сигурна,че се попълва някаква декларация при адвокат,че това са дестки.

# 28
  • Мнения: 9 461
И на мен така ми казаха в банката,че ще си вземам парите от гише в банката.А относно запора ми казаха,но не съм сигурна,че се попълва някаква декларация при адвокат,че това са дестки.

Попълва се молба, но не при адвокат, а при ЧСИ-то.

# 29
  • Мнения: 888
Според ГПК деЦките ви надбавки са НЕСЕКВЕСТИРУЕМИ, ЧСИ няма право да ги пипа.
Извадете си удостоверение от НОИ с номера на сметката и сумата на детските надбавки, които постъпват по нея  и го занесете на ЧСИ-то, заедно с молба запорът да бъде вдигнат, а удържаните суми – да се върнат.
Бирниците се пробват, ако номера мине, мине. Наскоро показваха по ТВ-то една такава майка с три деца мисля, на която заради 200 лв. кредит бяха запорирали детските и и търсеха 2000 лв. с такси и лихви.
Въпреки запора и от банката не би трябвало да ги превеждат на ЧСИ-то, като много добре виждат произхода им.

Общи условия

Активация на акаунт