Пубертетът при момчетата

  • 117 086
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 4 032
Моя също има някакъв страх от избухванията ми и затова все пак....не си позволява да прекалява драстично. Но с тия аргументи направо ме убива. Пример от вчера - питам го нещо във връзка с една екскурзия лятото...за която само съм дала парите и нищо повече не знам - уредено ли е спане какво що. И разбирам от друго място за спането и го питам защо трябва от другаде да научавам, защо нищо не ми казва той. При което той казва - ти ме разпитваш за да получиш информация за живота ми. Какво значение има къде ще спя нали аз ще спя , не ти. Не понасям да ме разпитвам за живота ми. това си е моат живот. Освен това съм го питала с притеснен тон и той не можел да понася това. Аз не мисля че съм го питала с притеснен тон, но ...отде да знам как той приема нещата и щом така го приема може би и в мен е причината, може би някъде дълбоко в мен се прокрадва страхи  недоверие...които той долавя...не знам. Сложно е.

# 871
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Я да попитам..има ли  други луди като мен - давате ли на синовете си парите сами да си купуват обувки и дрехи?
rotfImbo Аз на мъжа ми (38 г) още не давам така пари да си купува дрехи и обувки, камо ли на децата. Ама за тях поне има надежда, че все някога ще се научат. За сега обаче и тримата ги водя да мерят и да избират, като най-трудно ми е с таткото, че е най-капризен.  ooooh!
Джобни давам по 1лв на ден, като закусват и обядват в къщи и слагам плод или нещо друго за голямото междучасие. Умишлено не давам повече, защото от тяхната лавка освен боклук няма какво друго да си купиш и да искаш.

# 872
  • Мнения: 4 032
Мъжа ми и аз го водех и му купувах. Той мрази а и много не вдява как да избира. Дрехите на мъжа ми аз ги подреждах в гардероба и се грижех за гащи, чорапи и пр. Ама сина е коренно различен. Там просто....удрям на камък. А най-странното е че синът ми е прилича на мен и вместо по тая причина да ми е по-лесно е точно обратното...явно той ми показва собствените ми препънки...които още не съм разрешила и за себе си и затова и не мога да му надделея.

# 873
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Пандорина, това е от мъжкия пол, не от пубертета, според мен. Мъжът ми е същия. Наскоро споделям с него случка - как една колежка се оплака, че 25 годишният й син отишъл за 3 дни на вила, без тя да знае къде е и с кого е, паднала му батерията, забравил си зарядното и 3 дни няма връзка с него. Беше се побъркала. ММ реши, че това е съвсем нормално, че на 25 год нямало нужда да дава отчет на майка си и че ние сме луди, че очакваме всичко да знаем. Няма как да разбере, че като не знам 3 дни къде е детето ми си мисля какви ли не глупости.  ooooh!

# 874
  • Мнения: 4 032
Да така е, осъзнавам го. Тия разлики между половете никак не са за пренебрегване. И много , ама много ми се искам да мога да го правя, да мисля винаги позитивно, никога да не допускам страхове и предположения...дори и нищо да не знам за него, да имам вярата че всичко ще бъде наред. Още повече че именно това до момента се случва - паника, страх, проблем....и накрая всичко се оправя и аз се чудя защо изхабих тонове енергия....ама...не ми се получава

# 875
  • София
  • Мнения: 11 982
Pandorina, повечето пишещи тук имат 10-11-12 годишни деца. Те дори не са стигнали до пубертета.
Затова и аз спрях да пиша в темата. И въпреки опитите ми да изключа известията те продължават да идват.

Моят син е вече почти на 17. Давам 30 лева джобни за седмица.
Дрехи отдавна си избира сам, аз засега само отивам да платя.

И да, аз също трудно научавам информация, която ме интересува.

Всеки момент ще тръгне за състезание, за което аз от странични места научавам кога ще започне, къде ще се състои и т.н.

# 876
  • Мнения: 4 032
Значи не сме само ние. Да, знам че темата е за пубери, но нещата са си така от преди години а и съвсем не съм сигурна че тоя пуберски период е преминал. Кога свършва тоя пубертет? Свършва ли изобщо?

# 877
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Значи не сме само ние. Да, знам че темата е за пубери, но нещата са си така от преди години а и съвсем не съм сигурна че тоя пуберски период е преминал. Кога свършва тоя пубертет? Свършва ли изобщо?

При мъжете около 60-те и пак не е сигурно  Rolling Eyes

Наистина при вас бойкота е по-сериозен, но и детето е по-голямо. Съвет не мога да дам, но ако ти намериш правилния път дай съвет на нас.

# 878
  • София
  • Мнения: 18 679
Пандорина, не ми изглеждат чак толкова страшни нещата, спокойно Hug Момчето ти просто преминава през периода на противопоставяне, и нашите ще стигнат дотам Grinning Като сложиш и някои характерови особености - ето ти пълна лудница. Не е изпаднал от училище, не се дрогира, не ходи пиян-залян от сутринта, така че май нищо страшно не се е случило. Не ти е лесно, но и това ще мине Hug

Змия, отиваш в "нови отговори" от менюто, преместваш темата в кошчето и повече не влизаш в нея. Поне при мен така става изключването на известията.

# 879
  • Мнения: 15 488
една колежка се оплака, че 25 годишният й син отишъл за 3 дни на вила, без тя да знае къде е и с кого е, паднала му батерията, забравил си зарядното и 3 дни няма връзка с него. Беше се побъркала.

Е, извинявам се, обаче това и на мен ми се струва прекалено. Това е голям мъж с образование, работа и личен живот. Казал е на майка си, че отива на вила за 3 дни - защо тя трябва да му звъни и да го проверява. Пълен абсурд е това според мен. Разбирам да не се е прибрал на третия ден и да се е забавил с 1 - 2 дни, тогава би било по-приемливо да се притеснява. Аз предполагам, че момчето може и нарочно да си е "забравило" зарядното, за да не се налага приятелите му да го слушат как всеки ден дава отчет на мама дали е ял, спал и как си изкарва.

Пандорина - и аз не мисля, че нещата при вас са чак толкова страшни. Не разбрах сина ти на колко години е /извинявай, ако си споменала - явно съм го пропуснала/. Според мен някъде по пътя просто си показала, че може да му се дават повече пари или, че може да се ляга по-късно и той затова да се опитва да се бори с теб, за да постигне своето, понеже знае, че може и повече. Личното ми мнение е, че трябва да си държиш нещата да се спазват, без да правиш компромиси. В началото ще има бунт, но после нещата ще утихнат. Но пък истината е, че те вече растат и започват да се борят все повече за своята независимост, без да осъзнават, че все още не са достатъчно големи. Ето един пример и от мен

Скрит текст:
Дъщеря ми е на 5 години. Веднъж, ставайки за детска градина се събуди много кисела и ревлива /беше преди около 6 месеца/. Не искаше да става и да тръгва, и аз реших да не я мъча и да я оставя вкъщи. И това ми беше голямата грешка. Тя видя, че може да не ходи на градина, когато си поиска, и от там нататък се започна мрънкане, тръшкане и реване всяка сутрин. И това продължава до ден днешен. Всяка сутрин са едни пазарлъци, едни оферти, едни предложения - само и само да си остане вкъщи при мен. Отчитам го, като огромна грешка. Предполагам, че и при вас е станало нещо такова.

Относно лагерите - аз честно си признавам, че изобщо не чака на сина ми да ме осведомява за каквото и да било, защото той е толкова разсеян, че винаги има нещо, което не е разбрал. Затова държа връзка с хората, които ги организират /учители, родители, преподаватели от курсове по английски и т.н./ и винаги съм наясно какво предстои. Даже обикновено аз го осведомявам къде ще ходи, в кой хотел ще спи и каква ще е организацията на лагера

# 880
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Пандорина, и аз им давам по 5 лв. на ден (пети и осми клас) Някой път пропускам, понякога правя сандвичи, кекс или каквото има вкъщи и тогава им остават, но са на училище от 8 до 14:30. Поне два пъти хапват за това време.

Аз също съм зачезвала за два дни без да знаят нашите къде съм. Не помня дали бях 10 или 11 клас. Много бях потайна и лъжех като за световно.
Дребното ми е такова потайно, ама ме уведомява за училищни мероприятия и екскурзии.
Големият вечно е забравил, недочул, не разбрал.....вече съм го оставила и сам се оправя като разпитва съученици. Като е блял си носи последствията.
Ама не е само той така, със сигурност.

# 881
  • Мнения: 2 418
Ясна е работата,че колкото повече израстват,толкова повече ще се борят за независимост и свобода,но за мен е важно,не авторитет да има ,а доверие,особено в днешно време.Хубаво е,че се включват майки и на баш тийнове.Поучително и подкрепящо е за всички ни.Относно лагери ,моето помни като слон мястото,датите и какво да носи.Но драмата е,че винаги си харчи парите в картата на телефона(с прима е) и пада едно чакане,докато дойде автобусът.

# 882
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Бобси, не я ли зареждаш ти? Моите ми казват като им намалее сумата и им вкарвам по 10 лв. По едно време юрках големия сам да си я зарежда, ама ми отказа....било му по-лесно аз да го правя, магарето му с магаре Smile
Картата за градския сам си следи кога да зарежда и естествено се случва да си купи билет, щото е изтекла.
Малко по малко прехвърлям отговорности, ама се дърпа, не е хич ентусиаст.

# 883
  • Мнения: 4 032
....................Пандорина - и аз не мисля, че нещата при вас са чак толкова страшни. Не разбрах сина ти на колко години е /извинявай, ако си споменала - явно съм го пропуснала/. Според мен някъде по пътя просто си показала, че може да му се дават повече пари или, че може да се ляга по-късно и той затова да се опитва да се бори с теб, за да постигне своето, понеже знае, че може и повече. Личното ми мнение е, че трябва да си държиш нещата да се спазват, без да правиш компромиси.......



Абсолютно си права. Той просто ме надви, имаше твърде много енергия да се бори за всяка глупост, а аз никаква за да съм винаги в пълна бойна готовност. И най-голямата грешка беше, че исках да му обяснявам нещата разумно - защо не може, защо искам това от него, защо трябва така, а не иначе...И това беше излишна загуба на енергия. Мъжът ми ми казваше "Не допускай да се водят такива разговори! Не му позволявай да се пазари и да те уговаря!". Но аз не можех като някакъв фелдфебел да раздавам забрани, команди и наказания. Яд ме беше и на мъжа ми, който ми обясняваше какво трябва или не трябва да правя, но лично той не си "цапаше ръцете"....за да не бил той лошият....Според мен възпитателната функций особено за момчетата е на бащата. Майката обгрижва, храни, облича, подкрепя и разбира...помага ако трябва. Бащата възпитава, налага правилата за сина и следа за изпълнението им като говори с него на техния си мъжки език.
Аз не знаех как и се мъчех, той знаеше как но смяташе, че трябва мен да възпитава....та така де...това вече отива в друга тема.
Иначе това за на вилата. Мъжът ми като малък може би 5, 6 клас, им го е спретнал това на техните, ма тогава нямаше мобилни телефони и пр. Просто несе прибрал една вечер и никой не знае къде е, та те се досетили дали не е отишъл на вилата, отишли там и го намерили в един сандък на верандада да спи, щото нямал ключове за вилата...та...и генетично си е сигурно.

# 884
  • Мнения: 2 418
Бобси, не я ли зареждаш ти? Моите ми казват като им намалее сумата и им вкарвам по 10 лв. По едно време юрках големия сам да си я зарежда, ама ми отказа....било му по-лесно аз да го правя, магарето му с магаре Smile
Картата за градския сам си следи кога да зарежда и естествено се случва да си купи билет, щото е изтекла.
Малко по малко прехвърлям отговорности, ама се дърпа, не е хич ентусиаст.
[/quote
Аз я зареждам,той иначе не 10лв. ,а 100лв.ако може ще си сложи.Дразнещото е,че ги харчи за интернет,защото wifi не му е достатъчно силен и при нужда,не може да се обади.Добре е,че имам тел.на г-жата,ама тя не винаги отговаря.

Общи условия

Активация на акаунт