Пубертетът при момчетата

  • 117 087
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 1 125
  • София
  • Мнения: 18 679
И задължително това лято всеки ден ще чете и писмено ще преразказва прочетеното
Ужас Rolling Eyes
Да, моето дете ходи на школа по мат и бел тази година, веднъж седмично. Смятам, че само дете с чутовни пропуски ще има нужда да се подлага на това още от шести клас.
Не се поддавайте на истерията и не си съсипвайте децата.

# 1 126
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
И задължително това лято всеки ден ще чете и писмено ще преразказва прочетеното..

Въпрос към майките, чиито деца са 7-ми клас - децата ви ходиха ли на курсове по математика и БЕЛ и ако да колко пъти седмично им бяха курсовете? Аз искам да започне с курсовете от 6-ти клас и се чудя, като начало дали ще е достатъчно да са веднъж седмично  Rolling Eyes
После защо децата мразят да учат... И защо не обичат книгите... Вие така ли възпитавете любов към четенето и книгите като цяло ...  ooooh!
Колкото и да го насилвате ако самото дете няма желание, рано или късно, нищо няма да излезе от усилията ви... за съжаление.
Моят син не ходи на никакви уроци. И е отличник. Мързи го много, учи малко, просто четворките от нашето време са днешните шестици...
Вървят му езици и литература. Аз съм филолог, по български и литература му проверявам понякога по някоя домашна или обяснявам ако има нещо неясно и това е всичко. Учи сам, справя се добре. Малко се прекалява с всички тези уроци, курсове и болни амбиции. Детето или се справя, или не. Колкото и да го бутаме - ако то самото не иска, няма да стане.  Не че ще ме разберете, но аз да си кажа. Иначе дерзайте и успех! /нищо лично, по принцип говоря/. И нямам предвид родителят да няма никаква роля  Wink Просто само с желание и амбиция от страна на родителя и с липса на такива от страна на детето мисията е обречена на неуспех, независимо дали сега или след много години.

Последна редакция: ср, 30 май 2018, 00:47 от Мон...

# 1 127
  • Мнения: 11 908
И задължително това лято всеки ден ще чете и писмено ще преразказва прочетеното..

Въпрос към майките, чиито деца са 7-ми клас - децата ви ходиха ли на курсове по математика и БЕЛ и ако да колко пъти седмично им бяха курсовете? Аз искам да започне с курсовете от 6-ти клас и се чудя, като начало дали ще е достатъчно да са веднъж седмично  Rolling Eyes
После защо децата мразят да учат... И защо не обичат книгите... Вие така ли възпитавете любов към четенето и книгите като цяло ...  ooooh!
Колкото и да го насилвате ако самото дете няма желание, рано или късно, нищо няма да излезе от усилията ви... за съжаление.
Моят син не ходи на никакви уроци. И е отличник. Мързи го много, учи малко, просто четворките от нашето време са днешните шестици...


Но има и още нещо, четворките в едно училище днес са шестиците в друго.

В нашето училище има много амбициозни и мотивирани деца, моето не е от тях.Но най- амбициозните най- много ходят по уроци, това е положението.

От днешните деца вероятно сред 100 ще има едно- две, коиъо да прочетат с желание " Немили- недрсги" и " "До Чикаго и назад"Е, да, но останслите щат, не щат, трябва да го направят/ тези, на които предстои седми клас/, защото влиза в изпитния материал.

Да, за съжаление, при някои деца се изисква натиск от родителите, пък в един момент вземе, чежим стсне интересно, това, което без нстиск не биха погледнали

# 1 128
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Мон... детето ти има силни оценки за това мислиш така.
Аз отдавна се примирих, че няма да сме отличници, чак такива амбиции нямам. Но въпреки това от 5-ти клас ходи на частни уроци по английски след наредени две двойки една след друга, а от шести и на математика по същата причина. И въпреки уроците, по английски стига до 5, а по математика 4. Та си мисля ако пък не ходи ще си е чисто две.

# 1 129
  • Пловдив
  • Мнения: 40 726
И задължително това лято всеки ден ще чете и писмено ще преразказва прочетеното
Ужас Rolling Eyes
Да, моето дете ходи на школа по мат и бел тази година, веднъж седмично. Смятам, че само дете с чутовни пропуски ще има нужда да се подлага на това още от шести клас.
Не се поддавайте на истерията и не си съсипвайте децата.
М да...и аз искам,ама не мога да му го причиня...щото и на мен не са ми го.

# 1 130
  • Русе
  • Мнения: 11 918
 Така е Мон, но ти си представяш дерзанията в посока максимални успехи, а понякога подкрепата е за да продължи просто напред. И аз съм математик , обаче ако не работя с него в пъти повече от колкото работят децата с по-развит усет към предмета ще е кръгло 2. А познавам деца, които не са глупави, но на 21 години още не могат да завършат 12 клас заради математиката. Родителите им ми развиваха същата теория преди години. Че ако го натиснели щял да намрази предмета. Мерят се нещата с различни аршини.

# 1 131
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ей за това най ме е яд на образователната ни система - че отвращават децата от малки от всякакво четене и писане. Заради безумните количества, които изписват на килограм без никаква мисъл и интерес. Защо трябва да имаме 4 учебника+3 учебни тетрадки само по математика и още толкова по български? Пишат по 10-15 страници на ден елементарни задачи, които на нищо няма да ги научат, само ги отегчават до смърт. По-добре им дай 2 задачи, ама трудни, да мислят половин час и да им е интересно, повече ще научат. Задължителните книги са толкова архаични и скучни, че няма как да им събудят интереса. Същите отпреди 40 години. А от тогава светът и времето толкова са се променили, че няма как същото да им е интересно. Трета година подред имаме да четем Ангел Каралийчев.  ooooh! Моите уважения, но той на мен ми е архаичен, какво остава за децата. Нито разбират нещо, нито им е интересно. Толкова ли е трудно да им дадат книги, които са в крак с времето и ще са им интересни? Ясно че има такива, които задължително трябва да се прочетат, но във 2-3 клас няма как да разбере, че четенето може да е удоволствие, като до тук си го накарал да прочете 10 скучни книги.  Rolling Eyes

# 1 132
  • Мнения: 2 046
Е то естествено , че  родител, който е имал късмет да има ученолюбиво дете ще говори , че не му трябва натискане...ама ако беше от другата страна , друга песен ще се пее. Моят син е умен и буден( това според учителите ,  да не мислите , че си хваля гарджето) , но адски много го мързи. Предпочита да се занимава с комп и плейстешъна ,но не и да учи - е  сега да го оставя да кисне цял ден пред ТВ-то , че да не го натискам ли ? Докато мога ще го натискам, да дава максимума от себе , то и това ще е до време , но поне се надявам , че ще му дойде в един момент акъла. Това си коментираме с приятели - повечето днешни деца са инертни и презадоволени , за това нямат амбиция да се развиват ( поне повечето , които познавам) . Говоря като бабите, но ми се струва , че при нас не беше така , и мъжа ми и аз от малки сме имали визия какво искаме да правим и как да го постигнем .
Понеже и се занимавам с подбор на хора , гледам младите как без опит, знания и умения идват с голямата кошница и с претенции , ама повечето без покритие , а накрая дори ги мързи да работят и искат само да получават без да полагат усилия , защото смятат , че по презумция им се полага.

Последна редакция: ср, 30 май 2018, 16:14 от red_violet

# 1 133
  • Мнения: 15 490
Благодаря за отговорите. Аз лично никога не съдя никого - всеки има право да изкаже мнение и да сподели опит, и всеки има право да се поучи или да отхвърли мненията на хората. Но колкото повече мнения чуе човек, толкова повече гледни точки ще види и ще си направи избора си сам за себе си.
Относно сина ми - от 3-ти клас ходи на английски и е толкова напред спрямо съучениците му, които не ходят, че това, което учат в училище си го няма за нищо. Домашните си ги пише още в часа, чете, пише и преразказва без да му мигне окото. С БЕЛ, обаче не е така - по-трудно му е. Има добри оценки, но го виждам, че му е трудно. С математиката за сега се справя, но има някои уроци, които са му трудни. А другата година ще са му още по-трудни. Затова и искам да взема учители, които ще му помогнат да наваксва с материала и ще му е по-лесно след това в училище. Защото в училище, за съжаление материала си тече и ако има пропуски всеки сам си се оправя. Лично на мен тази година ми дойде в повече - всеки ден проверявам домашни, изпитвам на уроци, ако нещо не е разбрал стоя и обяснявам, обяснявам, та чак после го сънувам.
Относно четенето през лятото - ще чете книги, които ще са му интересни. Няма да го натискам да чете задължителна литература. Просто да не губи тренинг. Иначе какво да прави по цял ден - пред компа ли да стои? Той пак ще стои де, но поне за 2 часа на обяд може да седне и да прочете нещо. А преразказването ще го прави, за да се упражни, защото в момента, като почне да ми преразказва нещо нищо не мога да му разбера. Много хаотично представя нещата и става едно мазало.

# 1 134
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
И сте прави, и не сте в някои отношения. По езиците и литература се справя сам, но когато започна да учи английски явно учителката тогава не преподаваше ясно нещата, беше му много трудно съвсем в началото. Обясних каквото можах, помагах една седмица с домашните, влезе в релси и го оставих сам нататък.
По математика е имал 2-3 пъти тройки. Обаче не защото не му преподават добре в училище, не защото не му е ясно или му е трудно, а защото предния ден беше чел Дъглас Адамс половин ден, а другата половина е гледал телевизия, т.е. от мързел. Имам приятелка, която е учителка по математика, питах го, ако трябва да отиде на няколко урока. Сам си каза, че не е положил труд и затова е така. Седна, мъчи се, решава и после даже шестица изкара на същите неща.
Той е в шести клас, затова казвам, че не виждам смисъл от уроци при него, виждам смисъл да се бори с мързела си, с липсата на организация и т.н. За тях всичките уроци на света няма да му помогнат. Има съученици, които ходят на уроци без никаква полза, какво правят там не знам, след като се прибират и искат от моя син да им снима домашните, които е написал и да им ги прати по вайбъра, за да нямат двойка или забележка на другия ден... ooooh! И всичко това е в едно от уж елитните/хубави училища в града... представям си в другите какво е и за какво ниво става дума...

Но и съм съгласна, че когато борбата е не да си на върха, а просто да продължиш има нужда от помощ, уроци и т.н.  Peace
Просто т.нар. "натискане" да учи е добре да не е със задължения, наказания, награди и т.н. Те са големи вече, може много неща да им се обяснят... С лошо почти никога не се постигат трайни резултати. А да им се плаща за всяка добра оценка или да се дава награда пак не е ок за мен. Вътре в себе си се старая детето да има мотивация, да знае какво прави и защо...

Вече в седми клас като дойде време за кандидатстване не знам дали ще ходи на уроци, ще преценя в момента има ли нужда или може и сам.

# 1 135
  • Мнения: 15 490
А относно натоварването - другата година спира английския и го замества с уроци по БЕЛ и математика, та като цяло програмата му няма да е по-натоварена от сега. Ще послушам съвета и ще го запиша само на 1 час седмично по двата предмета

# 1 136
  • Пловдив
  • Мнения: 40 726
Добре...а как ги карате да четат newsm78 Доброволно е ясно,че са единици които искат...

# 1 137
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Изнудвам ги.  Mr. Green Просто им казвам, че ако не прочетат 10 страници за деня няма да излязат. И те четат.

# 1 138
  • Пловдив
  • Мнения: 40 726
Изнудвам ги.  Mr. Green Просто им казвам, че ако не прочетат 10 страници за деня няма да излязат. И те четат.
хм...и аз уж така,ама...как искам поне веднъж сам да прояви желание,ей така отвътре да му идва... Confused

# 1 139
  • Мнения: 11 908
Опитвам се с добро, с обяснения, с настоявания.Понякога и с шантаж. Ходим през лятото на плаж, всеки си взема четиво , ако той  не чете, няма да влезе във водата. Ако пък не ме слуша, на др. ден отивам сама.

Обяснявам,че и на мен понякога не ми е било интересно да правя това и онова, но като се хване човек, се увлича. И той сам вижда, че наистина така се получава.

Награди не давам. Наградата е, че като чете "проглежда към света" , толкова.

Последна редакция: ср, 30 май 2018, 13:46 от Светкавица

Общи условия

Активация на акаунт