За кравите и хората

  • 1 709
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Зъхи, Зъхиии - пак в десятката Laughing
Стана ми много забавно, защото на местата, където си чета за разни кърмачески работи, също много често се ползва любопитна информация относно кравите - и неслучайно, защото там лактацията е на почит и логично е много по-проучена от човешката Confused Принципите са едни и същи и за поддържане, и за увеличаване млякото на кравите (само дето не им дават да пасат лактогонно сено - него само ние го пием hahaha) - но водещото е в икономическия интерес. И съответно крава, дето трябва да я доиш 4-5х дневно, вместо 2х, не е изгодна и заминава дирекшън в кланницата.
А за маслеността на млякото - там масленост се изследва и се комбинират млека, за да се получи стандартизирания 3,6%. Вероятно маслеността варира (т.е. със сигурност варира, защото кравите се доят рядко, само 2х дневно - ако се дояха по-често, и маслеността щеше да се повишава) - но това няма отношение към развитието на теленцата, които биха получили въпросното мляко, ако им беше позволено Wink Само че понеже и там се гони норма на наддаване и достигане на определени кила, хич не разчитат на кравешкото мляко, за да ги угояват по стандарт - аналогията взе да става много позната, нали Laughing
Мъни, на сайта на ЛЛЛ има сравнения на различните видове животински млека с човешкото - с над 20-тина вида, включително с маймунско и делфинско, ако не се лъжа (отдолу на статията има линк за кликване към продължение на таблицата с още животински видове). Не ми е под ръка линка, но ако ти е интересно - го потърси.

# 16
  • Мнения: 271
Това и на мен ми хареса Mr. Green Честно казано и аз си бях в неведение за това защо толкова дълго кравите и овчиците и козичките дават мляко и дори си мислех че постоянно дават. Embarassed Embarassed Но татко ме просвети в тайните на млеконадоя - че ги отбивали, те пак си забременявали и после цикъла се повтарял. Всъщност и аз постоянно прокламирам как всеки може да кърми дълго и да увеличи кърмата си, но гледайки "колежките- мами" понякога се съмнявам.  Confused Как така аз имам толкова много мляко и дори не мога да го намаля, а други кърмят често и пият чайове и пак имат малко мляко??? Явно сме различна порода Laughing Laughing

# 17
  • Мнения: 922
 Grinning Когато казах, че имам намерение да кърмя дълго (бях бременна още), получих следния отговор: "Ха, че ти да не си крава hahaha"
 Joy Joy Joy
За маслеността при кравите - дядо гледаше по едно време крави. Носеше редовно млякото за изследване (за един куп неща, вкл. и масленост). И от там помня, че в зависимост от резултатите, давеше на кравите различни хранителни добавки. Е, тогава бях малка и не си спомням големи подробности...
Но като цяло мисля, че не може да се сравнят хората със животните, отделните животни, отделните хора, тъй като всички сме много различни, оказват ни влияние различни неща (и на нас, и на животните, и на всяко отделно животичне)

Малко офф по повод кърменето при животните. Една моя леля отишла на гости в едно село... Видяло една мама-патица с няколко малки патета зад нея. Гледала, гледала и накрая попитала: "А от къде сучат патета?! newsm78" (това се случи преди 4-5 години)

# 18
  • Мнения: 1 586
Малко офф по повод кърменето при животните. Една моя леля отишла на гости в едно село... Видяло една мама-патица с няколко малки патета зад нея. Гледала, гледала и накрая попитала: "А от къде сучат патета?! newsm78" (това се случи преди 4-5 години)

 Joy hahaha Laughing

# 19
  • Мнения: 6 243
В контекста на темата на Зъхи, спомняте ли си един момент от "Тес от рода Д'Ърбървил", където се обясняваше, че кравите развивали предпочитания към конкретна доячка и когато това станело факт, съответната крава не давала толкова мляко, ако я дои друг, а не "любимката" й. Затова фермерът, при когото Тес работеше, стриктно следеше доячките да се ""въртят" ежедневно при доенето на кравите...

Зъхи, това как се съотнася към човешката ...хм ... лактация (няма как да я избегна тая дума) в твоя сравнителен анализ? Grinning

# 20
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 931
Лаишката логика ми намеква,  че големите вариации в наддадването на кърмените бебета, това  че едни акат като за световано докато са само на кърма, а други си правят оглушки по 7-8 дни, едва ли е свързано единствно с индивидуалността на детето, но и с "индивидулаността" на майчиното мляко. Но всяка майка си прави най-подходящото мляко за нейното си бебе, така че за разлика от кравите, при нас няма първо, второ и трето качество...  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 462
А, и аз се сетих по повод това дето го разказва Сладка Хапка. В "Анастасия" Мегре разказва така за една крава дето  трябвало една сурия от 7-8 мъже да се въртят около нея за да могат да я издоят. И кравата на никой друг не давала.

# 22
  • Мнения: 3 550
При кравите не знам как е, но имам информация за биволиците. Там като се роди биволенцето и не пускат майка му с другите биволици на паша, а ги оставят да си се кърмят "на поискване". Е, след известно време като "дръпне" биволенцето и започват да предизвикват свръхлактация. Млякото им е мазно, не знам точно колко е маслеността.
По-скоро за тях важи приказката ,че се привързват към стопанина и не дават друг да ги дои. Такива са и плачевните причини за слабото биволовъдство в Б-я. Като направили ТКЗС-тата и колективизацията и хайде, всички крави и биволи в общите обори............ Да, ама не! Недоени, биволиците изпомряли от мастит скорострелно  Mr. Green и така, нататък ви е ясно.

# 23
  • Мнения: 750
Лаишката логика ми намеква,  че големите вариации в наддадването на кърмените бебета, това  че едни акат като за световано докато са само на кърма, а други си правят оглушки по 7-8 дни, едва ли е свързано единствно с индивидуалността на детето, но и с "индивидулаността" на майчиното мляко. Но всяка майка си прави най-подходящото мляко за нейното си бебе, така че за разлика от кравите, при нас няма първо, второ и трето качество...  Mr. Green

То и аз за това си мислех.
А иначе, той и дядо едно време си отделяше овчицата и агънцето и си ги оставяше да се кърмят. Спомням си, че едно агне се беше разболяло, какво му имаше не помня. Дядо си доеше майчицата и му носеше от шише да папа. А вода ама хич не му и даваше. За 3-4 дни животинчето се оправи и си го върна дядо при мама.Това малко off беше.

Общи условия

Активация на акаунт