НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 120

  • 77 670
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 8 909
Аз понеже нямам опит...как да смятам калории? Blush
Аз съм също 170 и сега съм 67кг...искам 5 надолу,не е много.
Спортът е плюс на 100% ноо...мързел кат мен как се навива?

Ще напиша нещо еретично за тази група - ползвай MyFitnesspal - може да свалиш приложение, може да ползваш десктоп версия. Регистрираш се и въвеждаш консумираните храни и количества за всяко хранене - автоматично ти смята калориите за деня, както и разпределението мазнини, протеини, въглехидрати. На мен винаги ми е било полезно като сверяване на часовника, защото човек често има грешна представа за храните, които яде.

Ако не ти помогне, няма да ти навреди. Иначе за спорт - ако толкова не можеш да се организираш, поне се движи максимално повече - спри да ползваш асансьор по възможност, ходи повече пеша - слизай една спирка по-рано при хубаво време или оставяй колата през уикенда за кратки разстояния, пробвай тренировки в домашни условия. Макар, че за мен най-добър е варианта при повече мотивация, да започнеш да тренираш в зала с инструктор. Познавам хора, които години наред се въртяха в омагьосан кръг и едва след като започнаха това последното, видяха реални резултати. До човек си е.

# 691
  • Мнения: 8 909
Смоук, мисля, че разбирам какво искаш да кажеш и само уточнявам, че един и същ калориен прием на входа, но от различни източници, може да доведе до съвсем различни резултати.
Протеинът изисква много енергия за усвояването си, въглехидратите водят до задържане на вода и увеличаване на апетита и прочее.

Да, съвсем права си и съм съгласна - аз също държа най-ниски въглехидратите. Има дни, в които са повече, но те са по-скоро изключения, а не правило.
Иначе историята познава много случаи, при които се отслабва и с консумация на шоколад и сладолед, но отново при калориен дефицит. Въпросът е, че при такива храни поетото количество е малко, защото са висококалорични и реално си гладен без да си се нахранил. Отделно, че здравословно хич не е ок, защото са силно преработени на принципа - създадено ли е от човек, не го яж Grinning

Това, което се опитвам да кажа, че демонизирането на въглехидратите е леко прекалено, когато не говорим за здравословно състояние, което налага кетоза непременно. И когато говорим за морков, червена чушка или малък сварен картоф, а не за половин торта.

# 692
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 424
Обмяната на веществата не е просто плюс или минус. Според мен не е лошо да прочетете малко за хормона инсулин и за неговата роля а също и за кръвната захар и от какво се повишава, а също какво води това повишение. Тогава ще си отговорите защо само с просто ниски калории няма как да стане за продължително време, дори извън и независимо от здравословното / нездравословното влияние на гладуването върху тялото.

Освен това е нормално при 5-6 кг. за сваляне, които даже не е сигурно, че са ненужни от здравословна гледна точка, а са просто естетически желани от човека, да става бавно. По принцип с този режим става бавно.
На мен не ми е чак толкова належащо да стана 58 кг. на всяка цена, а да се чувствам добре в кожата си.

# 693
  • Бургас
  • Мнения: 4 072
има ли някакъв  заместител на прясното мляко, напр. соево, бадемово или друго, което е без добавена захар и с малко В

# 694
  • Мнения: 12 998
Бадемовото е с малко В. Аз за кафето ползвам кокосово. За какво искаш да го ползваш? 50 мл домашно прясно мляко не е фатално. Е, ако е литър вече не е ок:)
Соевото не е подходящо за нас.

# 695
  • Мнения: X
Скрит текст:
Много ми е забавно като чуя как някой не вярва в калорийната теория. Няма значение, дали вярваш или не - фактите са факти. Иначе става като с хората, които изповядват, че земята е плоска.
Приемаш ли по-малко от изгаряното, сваляш, приемаш ли равно количество калории, задържаш, приемаш повече от нужното - складира се. Къде отиват излишните калории?

Съвсем друго е какво човек приема за ок тегло за себе си и какви са му целите. Едно е да си 80 кг при 160 см., друго е да си 60 при 160 см., трето 55 при същата височина.

Хранителните режими, целящи влизане в определени килограми са рестриктивни. Този режим е добър, защото храната е висока плътност и е засищаща. Но същия този режим при недобро калкулиране е чудесен за напълняване - или в най-лошия случай, задържане на килограмите. Сами четем колко много жени тук пишат, че месеци не мърда кантара - случайност, не мисля.
Малко уточнение:
Скрит текст:
Ако ядеш по 5000-6000 калории на ден, а не можеш да изразходиш и половината, естествено че кг ще скачат нагоре.В това вярвам.
Не вярвам в калорийната теория като метод за отслабване.Тялото просто не  действа така.Да, като намалиш количествата храна, т.е. калориите, ще свалиш някой и друг кг. (такъв вариант ми е донякъде приемлив, ако да речем по празници съм качила 2-3 кг и искам бързо да се оттърва от тях, да, тогава намалям калориите и кг си отиват).Но да имаш 30-40 или повече кг отгоре и да сваляш с ниски калории, не .Това те вкарва в омагьосания кръг на "Вечно гладна и дебела".Защо ли?Защото за да свалиш подобни кг с глад, трябва да гладуваш месеци. Колко издържат?А тези, които са "надарени със силна воля/инат" и все пак успеят, са обречени цял живот да са гладни, да карат на салати и постно пиле, защото увеличат ли и малко храната, кантара автоматично тръгва нагоре, те изпадат в паника, че дебелеят и пак-глад до откат.
Ами, не, мерси от такова отслабване.
Също, калорийната теория върши работа и когато жена на 165см/55 кг иска да стопи още някой и друг кг.Видно, че в такива случаи с нормално хранене тялото просто няма да й позволи да си съсипва организма.Затова й се налага да изземе функциите му и да свърши работата сама.
Друг въпрос е доколко е здравословно едно толкова ниско тегло.
Апропо, изгледах почти цялата зимна олимпиада и освен фигуристките в двойка, където се налага да са слаби, защото ги подхвърлят "нагоре-надолу", не видях нито една кльощава спортистка.Тази извратена мода да си с 15-20 и повече кг под нормалното май я има само тук.
Ама, всеки от главата си пати....

Относно къде отиват излишните калории, когато да речем изяждаш 3000, като се предполага, че не са ти вужни всичките?Ами, Аткинс има теория (доколкото знам недоказана, само предположения, но не съм търсила информация, знам само това, което пише той в една от книгите си), че когато тялото получава естествена храна, и предимно мазнини, постоянно, то произвежда някакви вещества, които способстват изхвърлянето на излишните мазнини от тялото, а не натрупването им в мастни депа.Склонна съм да се съглася, съдейки по себе си, защото както съм писала неведнъж, не следя калории, ям достатъчно, склонна съм да прекалявам с вкусна храна, а слабея.Вярно, все по-бавно, но кг тенденциозцно продължават да вървят надолу.За което хич не протестирам, де, все още.....Laughing  Ако почнат да не ми харесват бръчките по физиономията, тогава ще мисля как да ги запълвам.

# 696
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 424
Според мен тялото, когато е здраво и не е гладно, само регулира количеството храна, което поема. Естествено, че всеки има моменти на емоционално хранене и да му се яде на "устата", а не защото точно в момента е гладен, но това е психологически проблем, а не метаболитен.
Освен това съм забелязала, че с НВ-ВМХ имам доста по-малко случаи да правя горните неща - просто да се храня, за да хапна нещо. И мога дори гладна да изчакам спокойно момент, в който ще ям подходяща храна, а не просто да се натъпча с нещо, което е пред очите ми.
Естествено тук го има и момента с волята - да не посягаш лекомислено към нещо, което знаеш, че ще те завърти във въглехидратния кръг.

# 697
  • Мнения: 2 211
Аз вчера изненадващо ядох само 2 пъти /това е голям прецедент при мен/,   сега разбирам защо казват че с този режим ядеш по-малко.  Последното ми хранене беше в 3 и ми стана толкова тежко,  че вечерята направо я пропуснах. Втора седмица се храня така и определено апетитът ми понамаля,  хем съм преди МЦ. Не съм се теглила,  но се чувствам по-леко,  на цялото ядене ако смъкна някой килограм ще е супер.

# 698
  • Мнения: 4 042
Таня, как вървят нещата с хуска? Помага ли? Аз много хубаво се подредих с едни фибри от акация, които пих снощи. И пробиотик. Не че не работят, напротив, днес едни спазми като почнаха, ама то няма какво да изхвърлят. Само болки и спазми. Сега се чудя дали да не наруша поне малко режима и да хапна нещо с повечко влакна. Салатите не помагат изобщо, пробвах супи - не. Проблемът не е в перисталтиката, а в малкото количество храна, при това с нищожно количество фибри. Няколко пъти прочетох, че хапвате и по малко леща, мисля да взема да хапна и аз. Или всъщност да се върна на въпроса - с хуска получават ли се нещата?

# 699
  • Пловдив
  • Мнения: 40 834
Аз вчера изненадващо ядох само 2 пъти /това е голям прецедент при мен/,   сега разбирам защо казват че с този режим ядеш по-малко.  Последното ми хранене беше в 3 и ми стана толкова тежко,  че вечерята направо я пропуснах. Втора седмица се храня така и определено апетитът ми понамаля,  хем съм преди МЦ. Не съм се теглила,  но се чувствам по-леко,  на цялото ядене ако смъкна някой килограм ще е супер.
ще споделиш ли какво хапна?

# 700
  • Мнения: 2 211
Аз вчера изненадващо ядох само 2 пъти /това е голям прецедент при мен/,   сега разбирам защо казват че с този режим ядеш по-малко.  Последното ми хранене беше в 3 и ми стана толкова тежко,  че вечерята направо я пропуснах. Втора седмица се храня така и определено апетитът ми понамаля,  хем съм преди МЦ. Не съм се теглила,  но се чувствам по-леко,  на цялото ядене ако смъкна някой килограм ще е супер.
ще споделиш ли какво хапна?



Сутринта 2 бъркани яйца с шепа гъби и един слайс печен бекон.  Следобед ядох свинска пържола с два малки домата и няколко малки парченца сланинка боднах допълнително,  защото бях пригладняла и след това щях да се пръсна от преяждане. Количествата бяха доста малки,  пържолата не е била повече от 100 гр.

# 701
  • Мнения: 12 998
Лилава, според мен ти е рано за леща. Вдигни режимната храна плюс тиква включи. Аз гледам към закуската да добавям по 1 л ленено брашно и по 1 овесени трици, така нямам проблеми с вц.

# 702
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Здравейте,
аз също от седмица минах на двукратно хранене, защото не изпитвам глад, но днес за първи път си въведох храната в myfitnesspall и общият брой калории ми излезе около 1400.
Понеже няколко поста по-нагоре коментирахте калорийната рестрикция, замислих се дали правилно съм ги изчислила и сега тези калории много ли са или малко за по-заседнал начин на живот?
Ще си позволя да споделя днешното меню и моля за вашето мнение:
З: кафе с 1 препълнена ч.л. кокосово масло
О: 2 варени яйца с около 50 гр. сирене Бри
В: пилешко бутче (цяло), 1/2 авокадо, 1/2 краставица, 7-8 маслини от сорта "стафида"
Благодаря предварително на всички!

# 703
  • Мнения: 12 998
Години, ръст, заболявания, цели? Изобщо ли нямаш движение? Не виждам никакви зеленчуци, умишлено ли? Кетоза ли гониш? В са ти на нула почти, в дългосрочен план, ако не лекуваш сериозно заболяване, не е много добре.

# 704
  • Мнения: X
Скрит текст:
Здравейте,
аз също от седмица минах на двукратно хранене, защото не изпитвам глад, но днес за първи път си въведох храната в myfitnesspall и общият брой калории ми излезе около 1400.
Понеже няколко поста по-нагоре коментирахте калорийната рестрикция, замислих се дали правилно съм ги изчислила и сега тези калории много ли са или малко за по-заседнал начин на живот?
Ще си позволя да споделя днешното меню и моля за вашето мнение:
З: кафе с 1 препълнена ч.л. кокосово масло
О: 2 варени яйца с около 50 гр. сирене Бри
В: пилешко бутче (цяло), 1/2 авокадо, 1/2 краставица, 7-8 маслини от сорта "стафида"
Благодаря предварително на всички!
Лично на мен би ми било малко.Закуската ми би била кафето+яйцата и Бри-то.
Другото-обяд, т.е., бих си добавила и още едно хранене.
Движението ми тези дни, поради снега и студа, е основно ходене, не повече от 3-4 км на ден.

Общи условия

Активация на акаунт