ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 13

  • 57 901
  • 738
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 8
Момичета за първи път влизам в темата:(. За съжаление и при мене докторите се съмняват за ендометриоза (нямам киста на яйчника все още:( . Казаха ми да взимам противозачатъчни поне 3 месеца, за да видим резултата и да не ми правят лапароскопия веднага. Има ли някой от вас да се е разминал само с противозачатъчни?

# 211
  • Мнения: 1 554
И как по-точно се усъмниха, че дори без киста? То с киста гледат и се маят дали е ендо, а пък без киста вече хептен не знам как се диагностицира такова нещо. Опитваш бременност дълго време? Имаш силни болки по време на цикъл? Какво ги кара да мислят за това?

# 212
  • Мнения: 8
По оплакванията - от лятото започнаха болки в опашката. Не обръщах внимание изобщо, мислех си, че е от изключително заседналия ми начин на живот. От октомври месец започнаха болки в матката и яйчниците. Силно се изплаших, защото до този момент не бях ходила на гинеколог (имам ужас от доктори, за гинеколози да не говоря). Бях сигурна, че имам кисти, полипи и не знам си още какво. След прегледа обаче се оказа, че нямам никакъв проблем - няма кисти, няма полипи, според доктора всичко ок, просто съм получила болезнена овулация и цикъл. Е да ама не - на мене болките ми продължаваха - започнах да си водя дневник - в дните около овулация (до този момент не съм мислила, че тя съществува, просто съм я имала без да усещам) се засилваха болките - при полов акт  , при изхождане, болка в опашката като седна върху тоалетната чиния:anguished:. И пак болки в яйчниците. Това в някои от месеците продължаваше до самия цикъл... и пак отново. Общо взето от 30 дни в месеца около 7-8дни  съм без някакви болки. Не са силни, но влудяващи и продължителни. Започнаха и болки в краката, в гърба, в раменете и силно болезнени гърди, болки в гърлото, цикъла ми намаля около 1-2 дни съвсем леко зацапване. Силен стрес от непознатото. Всъщност сестра ми ме насочи, че според нея имаме ендометриоза ( значи тя е със такива симптоми от години, безуспешно забременяване - 3 клиники за репродуктивно здраве, безброй прегледи при гинеколози и "нищо ти няма" и един неуспешен опит инвитро (след него се отказа, осиновиха си едно съкровище и така:) ) и аз казвам на доктора, че е ендометриоза (знам, че звучи налудничево ама..Sad ) и той казва "не" и аз се разколебавам. И започвам едно ходене по доктори - трима ендокринолози (последния месец вече се оказа, че съм вдигнала пролактина, и тсх...предполагам има зависимост с ендото), двама вътрешни, ехограф за гърдите и...всички ти казват "нищо ти няма"Sad а мене си ме боли. И миналата седмица бях при доктора за поредно - видя ме на ехограф и каза няма киста, но по оплакванията имаш всички данни за ендото, съгласен съм с тебе:( Anguished И ми каза - планираш ли бременност ( а аз се сетих, за бебе чак като ми почнаха проблемите и чак тогава осъзнах, че с природата шега не бива:( ) и му казах, че много искам ама се съмнявам да стане (не съм правила много изледвания на моя глава си пусках естрадиол фсх лх и не са много читави, уж в норма ама на границата) и той ми каза или действайте за бебе или противозачатъчни - поне 3 месеца. Вече не ми се иска да губя време и да пробвам за бебече макар че се страхувам колко бързо може да прогресира (това си е Божа работа знам:( ) или да почна противозачатъчните...Една позната в чужбина ми каза, че след лапароскопията (имала е киста) е започнала противозачатъчни и в момента, в който ги е спряла забременяла... Ох полудях...Disappointed Relieved а знам, че тепърва всичко ми предстои...

Последна редакция: пт, 27 апр 2018, 13:45 от happy_85

# 213
  • Мнения: 1 554
спокойно бе, момиче, много си се пренавила. без киста, нищо не е сигурно. мен нищо не ме е боляло пък се оказах с киста от случаен преглед. искам да ти кажа, че много често разни болки и усещания се индуцират от стрес -  в главата ти са само. аз след моята лапароскопия лятото на 2017 откачих буквално. постоянно си мислех, че ще умирам. що ли не доктори обиколих. последно ме боля в областта на дебелото черво - болка която ходеше по крака надолу. писала съм и тук за това. е обиколих една камара доктори - един ми каза нищо ти няма, друг ми каза, че при лапарото са засегнали нерв, който боли. този с нерва ми вдъхна доверие и като прочетох за тоя нерв - еми моите симптоми едно към едно. успокоих се, че няма да умирам. и знаеш ли какво? на следващия ден ми нямаше нищо!!! минаха 2 месеца и нищичко не ме боли вече. просто понякога проблемите са в главата и те връхлитат в следствие на някакъв стрес. опитай се да се успокоиш. спри да четеш, да ходиш по лекари, ако искаш на психолог иди, разсейвай се и правете опити за бебе. ако няма киста, най-вероятно няма да имаш проблем, дори и наистина да имаш някакви наченки на ендо. ако не стане до 1 година, търси лекар отново, но не се навивай на лапаро - това може да ти докара проблеми, дори и да нямаш такива. без 100% сигурност, че имаш нужда от операция, недей да правиш такава в никакъв случай, защото може да свършиш със запушени тръби например. айде, спокойно само

# 214
  • Мнения: 8
Kissing Heart Ох, много ти благодаря! Малей добре, че има такива групи и хора, който да вдъхват кураж. По-безценно и от 10 сеанса при психолог Heart Eyes Ще се опитам да се успокоя и да действам (макар, че овулациите са ми толкова болезнени, че последното което ми се прави е секс ама...Sad ).

# 215
  • София
  • Мнения: 781
Хепи, здравей. Аз бих те посъветвала да скъсиш периода от 1 година на 5-6 месеца, защото ако недай Боже имаш ЕМ протакането във времето може да е само в твоя вреда. Не искам да звуча все едно имаш ЕМ, но определено симптомите ти не звучат като самовнушение и ако искаш наистина да знаеш какво се случва, това може да стане само с лапароскопия. Но не ходи при случаен доктор. Иди при репродуктивен специалист за диагностична лапароскопия. Докторът, който най-много щади женския организъм и който няма да те осакати направи моето лапаро преди 3 години. Ако се интересуваш кой е, ще ти го пратя на лични, за да не изглежда като реклама. Знам, че не е задължително да имаш киста, за да имаш ЕМ. Тя може да се локализира на най-различни места, не само по яйчниците.
Стискам палци нищо да ти няма, но все пак с гадаене и предположения, няма как да сме сигурни на 100%.
Не се разстройвай от поста ми. Единствено искам да кажа, че трябва да провериш, за да знаеш и че не трябва да се губи време.

# 216
  • Мнения: 8
Благодаря ти много за помощта и съветите Kissing Heart . Благодарение на вас и форума разбрах, че не трябва да се занимавам с обикновени гинеколизи, тъй като така и така планирам бременност и по-добре при репрудуктивен специалист! Ако може ми напиши името на този при когото си ходила:). Момичета и да ви попитам - някъде четох, че ендометриозата се изостря от излагане на слънце? Забелязали ли сте такава зависимост. Знам, че донякъде има логика (тъй като овулацията се засилва...Flushed ), но доктора ми каза, че никъде не е чел за такова нещо...

# 217
  • София
  • Мнения: 781
Привет, Хепи! Писах ти на лични.
За излагането на слънце и аз съм го чела, но нямам идея дали е вярно. Чела съм също за слънцезащитните кремове, че съдържат съставка, която организма я разпознава като естроген. Затова и от няколко години не се мажа и повече седя на сянка. Между другото, пак си хващам супер тен Simple Smile

# 218
  • Мнения: 51
Здравейте момичета. Казвам се Цвети. Надявам се да ме приемете във вашата група. Откриха ми киста и то голяма на десния яйчник. Оперираха ме лапароскопски. Сега вече съм по-добре. В четвъртък ще ми свалят конците. Та резултата от операцията е, че лекарят е успял да запази част от яйчника.  Другият  е добре.Понеже в момента няма начин да имам дете  ( много искам, но за сега няма как) ще трябва да се подложа на лечението с инжекции 6 месеца. Пожелавам ви скоро да гушнете бебоците си.

# 219
  • Мнения: 51
Здравейте! Да знаете от къде мога да си намеря Лукрин депо 3.75, защото го няма никъде....

# 220
  • Мнения: 1 554
Здравейте,

Моя позната се канят да я оперират (Марков в Токуда) с голяма функционална киста 7см и съмнения за ендометриозна на другия яйчник, която за месец порасна от 2,5 на 4 см. Туморния маркер също се покачи от 48 на 68. Марков първо й даде противозачатъчни, за да опита да махне кистите с тях, но е получила силни болки и повръщане снощи и по спешност са я приели. Спрели са болките и повръщането, Марков казал, че се съмнява за краткотрайно осукване, но препоръчал незабавна операция. Искал да я оперира отворено, защото било по-щадящо за яйчниците, макар за организма да не било мн. щадящо. Някой може ли да коментира последното? При лапарото се бил засмуквал яйчника, докато при отворената операция можело по-прецизно да се работи. Някой с опит?

# 221
  • Мнения: 301
Здравейте,

Моя позната се канят да я оперират (Марков в Токуда) с голяма функционална киста 7см и съмнения за ендометриозна на другия яйчник, която за месец порасна от 2,5 на 4 см. Туморния маркер също се покачи от 48 на 68. Марков първо й даде противозачатъчни, за да опита да махне кистите с тях, но е получила силни болки и повръщане снощи и по спешност са я приели. Спрели са болките и повръщането, Марков казал, че се съмнява за краткотрайно осукване, но препоръчал незабавна операция. Искал да я оперира отворено, защото било по-щадящо за яйчниците, макар за организма да не било мн. щадящо. Някой може ли да коментира последното? При лапарото се бил засмуквал яйчника, докато при отворената операция можело по-прецизно да се работи. Някой с опит?

При мен също една от докторките, при която ходих искаше да ме оперира отворено, дори беше професорка. Всъщност се оказа, че тя просто работи с този метод, а не с лапароскопския и се радвам, че не се спрях на нея. Ако има време да потърси второ мнение от специалист по лапароскопия.

# 222
  • София
  • Мнения: 8 131
Нека не се съгласява на коремна операция. На мен ми махнаха две кисти, 6 и 8 см. лапароскопски. По време на самата операция винаги може да се премине към отворена, ако се наложи, но обикновено такива изказвания идват от лекари, които не са сигурни в себе си относно лапарото.

# 223
  • Мнения: 51
Пак ще кажа, че ня 3.05 ми оперира в Токудя д-р Лъчезар Танчев лапароскопски при 10 см. киста и мен искаха да ми направят отворена коремна операция. Потърсете го за мнение.

# 224
  • Мнения: 7
Здравейте момичета, нова съм във форума и доста време събирах кураж да пиша в темата Simple Smile
Ето накратко и моята история:
Миналата година  ми откриха миомен възел, който се следеше в продължение на няколко месеца и след като се установи, че расте се пристъпи към оперативното му отстраняване. По време на лапарото, е намерена находка на ендометриозни огнища в целия таз, най-много по стената на пикочния мехур. Още на следващия месец се пристъпи към 6-месечно лечение със Золадекс, което приключи миналия месец.
Сега идва и моето питане към вас, с мъжов искаме бебче и следя за овулация, но все още няма, та да питам кога горе долу трябва да се появи и може ли да се появи преди 1-я цикъл след приключване на лечението?
Ще съм благодарна на всякакви отговори Simple Smile
Желая успех на всички с лечението и опитите за бебе както и лека вечер Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт