ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 13

  • 57 938
  • 738
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 402
При мен беше болезнен цикълът само първия ден , но ужасно обилен, с кръвоизливи. В началото на обикновен ехограф не се забелязваше , няколко месеца преди операцията , и с цикъл и без цикъл болката беше ужасна , хемоглобинът падаше стремглаво , а туморният маркер растеше. На ехограф се виждаше ясно , че кистата е шоколадова. При мен се оказа , че за съжаление дълго съм си я отглеждала , но явно лекарите , които са ме гледали нищо не са разбирали или техниката е била мн стара. Можеш да си пуснеш СА 125 туморен маркер и да видиш нивата му , но ако има съмнение най - добре диагностична лапароскопия , операторът лесно ще премине към оперативна , ако се наложи. ЕМ ,ако не се хване навреме , може да навреди много , както е писала предната съфорумка.

# 391
  • Мнения: 412
Моят проблем е, че имам тазова болка от много години, чак ми е неудобно да кажа колко. Не се повлиява от хапчета. Най-силно я локализирам в областта на пъпа и вдясно където е апандисита (него ми го махнаха).
Сега текущия проблем е липса на бременност 3г. Макар и "всичко да е наред" според лекарите. 1 ин витро и 2 инсеминации - неуспешни.
Сега ми предстои трансвагинална лапароскопия... да видим това ли е.

# 392
  • Мнения: 402
Здравейте, момичета! Не съм писала в темата от над 4 год. Тогава се борех със забременяването, сега съм горда майка на 2 прекрасни госпожици, живи и здрави да са ни! Много вярвах и се надявах в теорията , че бременноста и липсата на цикъл побеждават ендометриозата. Кърмих и двете си деца по година и цикъл,докато кърмя не съм имала. На втория месец след като цикълът ми се поднови отидох на преглед и Честито !! Вече имам цели 2 кисти , едната от които близо 3 см. 2 месеца ще бъда на противозачатъчни , но ако не се махнат ?! От 2те секцио имам и сраствания в малкия таз. Мисля , че док. почисти доста при второто секцио , но по реакцията на другия оператор в екипа съдя , че въпреки опита , не са успяли да ме изчистят , както трябва. Какво следва сега с тези 2 кисти ? Пункция или лапароскопия ? Има ли начин да се следи по - задълбочено положението ? Много съм се уплашила !

# 393
  • Варна
  • Мнения: 708
Здравейте, момичета! Не съм писала в темата от над 4 год. Тогава се борех със забременяването, сега съм горда майка на 2 прекрасни госпожици, живи и здрави да са ни! Много вярвах и се надявах в теорията , че бременноста и липсата на цикъл побеждават ендометриозата. Кърмих и двете си деца по година и цикъл,докато кърмя не съм имала. На втория месец след като цикълът ми се поднови отидох на преглед и Честито !! Вече имам цели 2 кисти , едната от които близо 3 см. 2 месеца ще бъда на противозачатъчни , но ако не се махнат ?! От 2те секцио имам и сраствания в малкия таз. Мисля , че док. почисти доста при второто секцио , но по реакцията на другия оператор в екипа съдя , че въпреки опита , не са успяли да ме изчистят , както трябва. Какво следва сега с тези 2 кисти ? Пункция или лапароскопия ? Има ли начин да се следи по - задълбочено положението ? Много съм се уплашила !
зависи колко са големи, принципно не виждам смисъл от лапаро при теб щом вече два пъти са отваряли и чистили, по скоро след като вече си постигнала крайния резултат т.е. деца, потърси медикаментозно решение, потърси второ и трето мнение ако трябва но мисля че има и по щадящи варианти от ножа

# 394
  • Мнения: 5 073
 mumpeto
И аз не виждам смисъл ,след като си постигнала мечтания резултат.Честито!
Ендометриозата не е животозастрашаваща ,единствено пречи за забременяване.А ако сте и категорични,че не искате още деца,според мен няма смисъл да се подлагаш на още мъчения,достатъчно си изтърпяла.
Аз искам да попитам как стигна до забременяване? Simple Smile

# 395
  • Мнения: 4 009
mumpeto,да са ти живи и здрави дечицата! Аз съм в подобно положение на твоето.Тъй като имам една коремна операция,едно лапаро и секцио,с лекарят ми решихме след раждането да карам на противозачатъчни.Така се чувствам по-спокойна.

# 396
  • Мнения: 402
mumpeto
И аз не виждам смисъл ,след като си постигнала мечтания резултат.Честито!
Ендометриозата не е животозастрашаваща ,единствено пречи за забременяване.А ако сте и категорични,че не искате още деца,според мен няма смисъл да се подлагаш на още мъчения,достатъчно си изтърпяла.
Аз искам да попитам как стигна до забременяване? Simple Smile
Vervam, благодаря! И двете са след ИКСИ. По естествен път нямаше да се получи, късно разбрах за болестта и тръбите ми са силно увредени.

# 397
  • Мнения: 402
Здравейте, момичета! Не съм писала в темата от над 4 год. Тогава се борех със забременяването, сега съм горда майка на 2 прекрасни госпожици, живи и здрави да са ни! Много вярвах и се надявах в теорията , че бременноста и липсата на цикъл побеждават ендометриозата. Кърмих и двете си деца по година и цикъл,докато кърмя не съм имала. На втория месец след като цикълът ми се поднови отидох на преглед и Честито !! Вече имам цели 2 кисти , едната от които близо 3 см. 2 месеца ще бъда на противозачатъчни , но ако не се махнат ?! От 2те секцио имам и сраствания в малкия таз. Мисля , че док. почисти доста при второто секцио , но по реакцията на другия оператор в екипа съдя , че въпреки опита , не са успяли да ме изчистят , както трябва. Какво следва сега с тези 2 кисти ? Пункция или лапароскопия ? Има ли начин да се следи по - задълбочено положението ? Много съм се уплашила !
зависи колко са големи, принципно не виждам смисъл от лапаро при теб щом вече два пъти са отваряли и чистили, по скоро след като вече си постигнала крайния резултат т.е. деца, потърси медикаментозно решение, потърси второ и трето мнение ако трябва но мисля че има и по щадящи варианти от ножа
Диди,благодаря! Ще опитам да потърся варианти с фитотерапия , може и някои храни да опитам да огранича , макар да ми е мн трудно 😆. Може ли да ми препоръчаш доктор ,, който да е добъре запознат в областта?

# 398
  • Мнения: 1 554
момичета, имам един въпрос. нали теорията е, че ендометриалната тъкан достига от матката до яйчниците и малкия таз през тръбите. затова те са поразени в масовия случай на ендо. та се питах, ако тръбите са прекъснати и някак запушени/завързани, значи ли това, че ендото няма как да се разпространява извън матката?

# 399
  • Мнения: 4 009
Деси,много хубав въпрос.Аз съм с оперативно прекъснати тръби.Надявам се да не се появат нови кисти.Но пък бях чела някъде,че даже в мозъка можело да има ендометриозна тъкан,което е доста далеч от матката.

# 400
  • Мнения: 3 904
Едно време сестра ми се е обзавела с ЕМ (тя не е имала или поне не са знаели да е имала в матката, само дермоидна киста и изрязан яйчник)на гърдите при неправилно секцио. Разнесла се е по-кръвта. Каза, че оперирали каквото могли, но на няколко места останало. И в крайна сметка с настъпване на менопаузата поне болките й спряли.

# 401
  • София
  • Мнения: 9 135
Всъщност май има 3-4 теории как тази тъкан от вътрешността на матката се оказва извън нея - едното е при операция (подозирам, че това е причината при мен), другата май беше за някаква ретроградна менструация, т.е. не е непременно по тръбите.

# 402
  • Мнения: 1 554
ретроградната менструация е точно това май - менструалната кръв не изтича през влагалището, а тръгва нагоре. честно казано за мен това е най-правдоподобната теория и затова си зададох въпроса така

# 403
  • Мнения: 402
момичета, имам един въпрос. нали теорията е, че ендометриалната тъкан достига от матката до яйчниците и малкия таз през тръбите. затова те са поразени в масовия случай на ендо. та се питах, ако тръбите са прекъснати и някак запушени/завързани, значи ли това, че ендото няма как да се разпространява извън матката?
DES,моите тръби са прекъснати още при лапароскопията. За съжаление при мен се завърна, тъй че поне в моя случай, тази теория издиша.

# 404
  • Мнения: 1 554
то не е само до прекъсване. трябва някак да се затапят изходите на матката (където е прекъсната тръбата), за да сработи това. по-скоро някакво връзване ми се върти - не знам дали е точен термин

Общи условия

Активация на акаунт