ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 13

  • 57 976
  • 738
  •   1
Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 6 728
На ехограф(включително вагинален) ендометриозата НЕ се вижда.Няма значение кой ти е лекаря....Ако ще супермен да е и да има рентгенов поглед Stuck Out Tongue Шегата настрана,срастванията от ендометриозата НЕ се виждат на ехограф.Вижда се само,ако е станала киста.И по нея може да се съди,че има ендометриозни огнища.Единствения начин да се види какво е положението и пораженията е с операция-лапароскопия,класическа коремна,трансвагинална.
На мен лично само първия ден ми е болезнен,следващите дни не изпитвам никаква болка.

Какво общо имат срастванията от ендометриоза със самата нея? Ендометриозната киста се вижда на вагинален ехограф, защото е видоизменена ай не се пука след цикъл, като всяка обикновенна кистичка Simple Smile Не е нужно никой да има рентгенов поглед. Единственит начин да се оттървете обаче е операция както сте казали и после се процедира с инжекции за спиране на цикъла Simple Smile

Е как какво общо има!?Това е ендометриоза,а кистата е краен случай.
Аз не знам как,при положение,че медицината е толкова развита,до сега не е измислено нещо,с което да може да се види ендометриоза,ПРЕДИ  да се получат кисти.
Единствения вариант е операция....
При всички положения е по-добре да се действа преди да са се образували кисти,но едва ли някой би тръгнал да се реже е така,за всеки случай.
За протокола,само да кажа,че при мен единия яйчник при първия преглед се беше изместил зад матката и лекаря прецени,че е ендометриоза,но след втория преглед видя,че си е на мястото и отхвърли идеята за сраствания там(поне не със сигурност).Та,идеята ми е,че понякога яйчника може да се измести леко,но това не значи обезателно,че има ендо.Хубаво е да се проследи.
Позицията на матката променя ли се при сраствания?Не съм запозната с това.

Аз говоря за ЕНДОМЕТРИОЗНА КИСТААААА на яйчника, четете моля! Незнам ако другаде се е развила ендометриоза как се процедира. Казвам, че ендометриозна киста на яйчника може да се види с вагинален ехограф, не е нужно да ви режат! Аз също съм била с ендометриозна киста на яйчник! Целият ми яйчник е спасен и чак след операция се видя дали не се е разпространиха на другаде и дали няма сраствания. Аз съм отказала инжекции за пълното лечение на ендометриоза и реших да забременея въпрос на личен избор.

# 496
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Да, променя се, ако матката е много засегната от сраствания. На мен и матка, и яйчници ми бяха с променени позиции при ехографските прегледи, както и при преглед с палпация. А едно време, преди 10 години, ми казваха, че просто ми е такава физиологията, ха-ха.

# 497
  • Мнения: 53
Вчера бях на второ мнение в Токуда при една АГ. Каза, че образуванието ми й прилича повече на ендометриоза /отколкото на гранулом/, каза че предполага, че е ограничена само на цикатрикса /секцио-разрезът/, отвътре нямам кисти и съмнения за ендометриоза. Яйчници, матка - всичко е перфектно. Каза да работим за второ дете, защото бременността ще ограничи разпространението на ендометриозата /ако е ендометриоза/ и със секциото да го изрежат и да го изследват съответно. Моето образувание е с размери 1,5см. х 1.00см. и се променя в различните фази на МЦ като съответно става и по-болезнено. Намира се на края на разрезът от секциото и визуално стърчи и много ме дразни. За двете години, през които го следя, е нарастнало, затова и се юрнах пак да обикалям по доктори и да разучавам какво е.
Инфото, което аз знам е, че на ехограф не се вижда ендометриозата - вижда се тъмно петно /което може да е гранулом, киста, ендометриоза/. Досега всички лекари ми казаха, че само и единствено лапароскопия и хистологично изследване може да докаже дали е ендометриоза. Започвам да си мисля просто, че е много важно да намеря добър АГ хирург, за да не ми остане дупка след изрязването на това нещо...


добре де, при положение, че е на разреза от секциото, не могат ли да му направят една биопсия и да го пунктират? ендометриозни кисти и всякакви други кисти по принцип подлежат на пункция. еднометриозните много често се връщат след пункция, но поне ще разбереш какво е, а и не виждам какви щети може да ти причини една пункция. нищо не губиш. Иначе най-вероятно е ендометриоза. Това всъщност е класически пример за вторична ендометриоза.

Ц, казаха ми да не ходя и да не се подлагам на операция само за това, а да го направя със секциото /трима различни лекари/. Още в началото и хирург ме беше посъветвал да не го оперирам, защото коремната стена много ще се изтъни на мястото и после има голяма вероятност херния да ми излезе там. Вече имам едно секцио, ако специално ходя да ми режат и това нещо и после още едно секцио /живот и здраве/ и коремът ми ще стане на мекица.

# 498
  • Мнения: 1 554
мм, да, ако бях прочела тая тема преди да се юрна да се оперирам в скапаната Токуда, сега нямаше да са ми е***и м*****а без извинение.

Не се ядосвайте........ винаги човек прави грешки, но не е късно да ги поправи. В край на сметка потвърди ли се диганозата? Сега нещо предприеха ли? Кой ви оперира?

абе не знам дали не е късно за поправяне. то ще си проличи по това дали ще забременея... диагнозата, че се потвърди, потвърди се. само че кистата ми беше 2,5 см и изобщо не е трябвало да се оперира. да не говорим, че са ми махнали жълтото тяло (???!!!) на другия яйчник, който също е повреден от идиотската манипулация. трябваше просто да опитам да забременея вместо да се режа - ако ли не, трябваше да пробвам инвитро или поне да събера яйцеклетки докато имаше. ама не - нали трябваше да ми вземат кирливите 900 лв., за да ме осакатят. това ни е здравеопазването - ние сме клиенти, а не пациенти. сега съм с два полупенсионирани яйчника за няма нищо... оперира ме прехваления Илия Карагьозов. Пълен гьон. Всички репродуктивни се хващат за главата като ми четат епикризата и особено това с жълтото тяло... Да не мислиш, че съм останала там да предприемат нещо? Избягах с триста и още се чудя дали да ги съдя. Лошото е, че няма как да докажа, че те са ми разказали играта. Да не говорим, че уж са ми правили проходимост на тръбите и били ок. Да ама след цветна снимка се оказа, че не е баш така - чудя се дали изобщо са ги проверявали, дали са тъпи и не са разбрали или са решили просто да ми кажат, че са ок, с ясното съзнание, че не са, ама не им се е занимавало. Наистина не знам къде е истината. Знам само, че са пълни престъпници тия в Токуда, а този Карагьозов е някакъв малоумен касапин. Надявам се повече хора да прочетат какви съм ги изписала за него и да не правят моята грешка.

# 499
  • София
  • Мнения: 6 728
мм, да, ако бях прочела тая тема преди да се юрна да се оперирам в скапаната Токуда, сега нямаше да са ми е***и м*****а без извинение.

Не се ядосвайте........ винаги човек прави грешки, но не е късно да ги поправи. В край на сметка потвърди ли се диганозата? Сега нещо предприеха ли? Кой ви оперира?

абе не знам дали не е късно за поправяне. то ще си проличи по това дали ще забременея... диагнозата, че се потвърди, потвърди се. само че кистата ми беше 2,5 см и изобщо не е трябвало да се оперира. да не говорим, че са ми махнали жълтото тяло (???!!!) на другия яйчник, който също е повреден от идиотската манипулация. трябваше просто да опитам да забременея вместо да се режа - ако ли не, трябваше да пробвам инвитро или поне да събера яйцеклетки докато имаше. ама не - нали трябваше да ми вземат кирливите 900 лв., за да ме осакатят. това ни е здравеопазването - ние сме клиенти, а не пациенти. сега съм с два полупенсионирани яйчника за няма нищо... оперира ме прехваления Илия Карагьозов. Пълен гьон. Всички репродуктивни се хващат за главата като ми четат епикризата и особено това с жълтото тяло... Да не мислиш, че съм останала там да предприемат нещо? Избягах с триста и още се чудя дали да ги съдя. Лошото е, че няма как да докажа, че те са ми разказали играта. Да не говорим, че уж са ми правили проходимост на тръбите и били ок. Да ама след цветна снимка се оказа, че не е баш така - чудя се дали изобщо са ги проверявали, дали са тъпи и не са разбрали или са решили просто да ми кажат, че са ок, с ясното съзнание, че не са, ама не им се е занимавало. Наистина не знам къде е истината. Знам само, че са пълни престъпници тия в Токуда, а този Карагьозов е някакъв малоумен касапин. Надявам се повече хора да прочетат какви съм ги изписала за него и да не правят моята грешка.

При 2,5см киста, защо да не се махне според вас? Моята беше 5см и имах 2 варианта, единият обаче не ми беше предложен от лекарят, който ме оперира. Единият беше операция колкото се може по-скоро , за да не се разпространи на другаде тази ендометриоза и да не направи по-големи бели, а вторият беше ин витро да се направи, за да забременея. И аз не исках да ме режат, обаче не съжелявам махна я човека, но ми запази яйчника цял! Проходимост на тръби не ми е правил, каза пробвай да забременееш, ако в рамките на 6 месеца не стане ела да направим цветна снимка.
Аз също като вас съм ядосана на един касапин в Плевен, който не само щеше да ме изреже ами и матката чак щеше да ми махне, е не съм го осъдила смятам, че има време за тия работи и ще му се върне все по някакъв начин. Колкото до забременяването точно за Щерев съм чувала за добри репродуктивни специалисти, но според мен пробвайте първо без тяхна намеса (ако естествено вече това не ви е отнело много време).

# 500
  • Мнения: 5 074
Кисти под 3 см не се махат,защото при махането се изрязва част от яйчника и за толкова малка киста не си заслужава да се ореже този жизнено важен орган за забременяване.
Специалиста,при който съм аз ми каза същото.
Ще дам елементарен пример,който е по-близо до всички-като идеш на зъболекар,ако имаш съвсем съвсем малка наченка на кариес,само повърхностни точици,няма уважаващ себе си зъболекар,който да тръгне да ти я прави,защото за да я направи трябва да изпили голяма част от иначе здравия зъб отдолу.
Така е и с малките кисти.Прави се изследване за АМХ и при добър яйчников резерв кистата само се наблюдава във времето.

# 501
  • Мнения: 1 554
Кисти под 3 и дори 4 см. не се махат без да е опипана почвата добре и да е сигурно, че няма да стане без операция! Другото си е престъпна простотия, нехайство, дребно сметкаджийство. Съсипаха ми резерва и връщане назад няма. И няма как да не се прецака резервът поне малко при операция. В повечето случаи прецакването е доста голямо. На 27 г. бях с АМХ 0,54 април месец преди да почна стимулациите. Сега ме е страх да проверя отново... Изобщо е излишно да се коментира каква прецаквация е да се оперира 2,5 см киста. А изобщо не искам да се сещам за жълтото тяло, защото полудявам и ще го убия тоя, ако го видя някъде.

А това с - "няма смисъл от проходимост на тръбите, пробвай да забременееш" е аналогична простотия. Самата ендометриоза е достатъчно опасна за тръбите, а и след операция рискът за тях се повишава още повече. Така че 6 месеца проби в неизвестното може да са си чиста загуба на много, много ценно време.

# 502
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
На мен искаха да ми махат така задържан фоликул на незасегнатия яйчник. Бяха казали, че ще изрежат възможно най-малко от яйчника около фоликула...

# 503
  • София
  • Мнения: 6 728
Кой както си реши Simple Smile Аз не бих чакала да стане като моята 5 см, да ми се пръсне в корема и да ми направи повече поразии. И какво като е под 3см ще си я оставяте да вирее? Колкото до забременяването всеки сам преценява, аз казвам какво си ми е казал моя доктор, други доктори не мога да коментирам.
Доволна съм и от поставяне на бърза диагноза и от бързи действия, който доведоха до положителен резултат.
Пожелавам на всеки да има този положителен резултат. Two Hearts

# 504
  • Мнения: 5 074
DES_123
моя лекар ми каза,че при АМХ 5 просто не му дава сърце да ме оперира.Каза си ми ясно и точно,че ще се намали драстично и операцията ще е краен вариант.
Знам,че си афектирана ,нормално е,но поне твоя опит може да е за пример на много момичета и да им помогне да не направят фатална грешка.Едва ли това те успокоява много,но аз съм щастлива,че прочетох за твоята история и видях и другата страна.
В повечето статии всичко се описва по учебник-ендометриоза-лапароскопия-лечение с хормони-забременяване.Само че май са си забравили магическата пръчица...

# 505
  • Мнения: 1 554
На мен искаха да ми махат така задържан фоликул на незасегнатия яйчник. Бяха казали, че ще изрежат възможно най-малко от яйчника около фоликула...

Олигофрени!!!!!

Както и да е, всеки си решава сам. Пиша последно, защото много се ядосах. Или си хващайте джапанките и в Турция, след като не става 6 месеца до 1 година, или вървете при Калчев. Започва да ми се струва, че той е единственият читав репродуктивен специалист в БГ. Всичко друго е пълна плява, кретенизъм и експерименти с човешкото здраве. А в Щерев май са най-големите кретени - казвам го, защото някъде прочетох как някой се е запътил натам....

# 506
  • Мнения: 5 074
На мен искаха да ми махат така задържан фоликул на незасегнатия яйчник. Бяха казали, че ще изрежат възможно най-малко от яйчника около фоликула...

Олигофрени!!!!!

Както и да е, всеки си решава сам. Пиша последно, защото много се ядосах. Или си хващайте джапанките и в Турция, след като не става 6 месеца до 1 година, или вървете при Калчев. Започва да ми се струва, че той е единственият читав репродуктивен специалист в БГ. Всичко друго е пълна плява, кретенизъм и експерименти с човешкото здраве. А в Щерев май са най-големите кретени - казва го, защото някъде прочетох как някой се е запътил натам....

Калчев е моят доктор,за него говоря точно Simple Smile

# 507
  • Мнения: 3 904
Дес, не се ядосвай! Станалото, станало - брутално е, знаеш. Аз и без лапаро съм на твоето дередже. Само дето на н-тия опит извадих късмет и забременях! Пожелавам ти скоро да си в кюпа! Както и на всички останали момичета.

По този повод, аз съм с две кисти, по 15-6мм. Три години не мръднаха. На всеки 3м имам УЗ за следене. Това беше изискване от кварталния гинеколог, който категорично каза, че не съм за лапаро и ще стане по-голяма беля. За пояснение, и аз съм при Калчев като репродуктивен. Той каза същото и до последно отказваше да правим ТВЛ, за диагностика. Не за рязане. Имам само ЦС с идеални тръби.

# 508
  • София
  • Мнения: 6 728
Кой както си реши Simple Smile Аз не бих чакала да стане като моята 5 см, да ми се пръсне в корема и да ми направи повече поразии. И какво като е под 3см ще си я оставяте да вирее? Колкото до забременяването всеки сам преценява, аз казвам какво си ми е казал моя доктор, други доктори не мога да коментирам.
Доволна съм и от поставяне на бърза диагноза и от бързи действия, който доведоха до положителен резултат.
Пожелавам на всеки да има този положителен резултат. Two Hearts

Кистата не се оставя ей така,следи се,ходи се на всеки 4 месеца на ехограф или поне 2 пъти в годината.Не знам дали знаеш,но освен да порасне,се случва и кистата да не помръдне с години или дори да изчезне...

Ти верно ли си мислиш, че от само себе си изчезват? Да следи се ама при всеки цикъл тя се храни и расте и се развива Simple Smile. Да кажа май магическата пръчка при мен е била 2 месеца след операция, аз си забременях..... Мисля, че зависи от доктора на който ще попаднете. Не желая да се карам с никой и да обеснявам кой знае какво. Казвам това което моят лекар ми сподели и ме посъветва. За съжеление когато ми откриха моята киста, аз нямаше от кой да черпя толкова много информация освен от лекари (добри и лоши за съжеление). Тук има доста истории на жени с такава диагноза и има доста мнения.

# 509
  • Мнения: 5 074
Защо да се караме,никой не се кара.
Аз имам опит вече веднъж с "растяща киста".Само че на гърдата.
Мъчена с пункция,антибиотик и изчаквана.3 лекаря ми казаха,че няма и 1 % шанс да се махне без операция.Беше си голяма,щом сама си я напипах без да искам...
Е,на пук на всички лекари кистата се сви и изчезна.Тя също се хранеше,беше до млечните жлези...
Всички ме гледаха и ми казваха,че някой се е объркал,че това е невъзможно.Но аз още си пазя снимките с огромната киста и след месец снимка на същото място с липсваща такава.
Сега не помня къде,но имаше момичета с ендометриозни кисти,които бяха изчезнали с времето.Това не е външно тяло,че да няма на къде да иде...

Общи условия

Активация на акаунт