За новините и преекспонирането им

  • 4 096
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Ако всяко откритие се обявява на момента, в който е направено, последиците за обществата ще са съизмерими с апокалиптичен филм. Първо ще има масова истерия...
От над половин хилядолетие не е имало подобно "откритие". Не съм чувал напоследък за зомби-вирус, или астероид-убиец. За какво говориш?

Открития тип Хигс-Бозома, или водородна клетка не знам да са предизвикали паника у някого.

# 16
  • Мнения: 1 399
Теоретично говоря. Незнам и авторът за какво говори. Очевидно не иде реч за откриване на по-гъвкав каучук за вътрешна гума на колело, а за нещо по-мащабно или просто по-сензационно, касаещо достатъчно хора, за да предизвика широк интерес.

# 17
  • Мнения: 4 758
Преди 20 години щях да кажа "Дайте ги тия открития насам!"

Сега съм съгласна с Diana D, че макар и хората да са умни сами по себе си, колективният обществен интелект е на около 5-годишно. И емоционалната зрялост и тя някъде там.

Да си ги пазят - така гласувам.

# 18
  • Мнения: 2 143
а за нещо по-мащабно или просто по-сензационно, касаещо достатъчно хора, за да предизвика широк интерес.
Сензация е за медиите, да имаш право. Но интереса според моето мнение е пресилен - няма да доведе до световен катаклизъм.

# 19
  • Мнения: 6 383
а за нещо по-мащабно или просто по-сензационно, касаещо достатъчно хора, за да предизвика широк интерес.
Сензация е за медиите, да имаш право. Но интереса според моето мнение е пресилен - няма да доведе до световен катаклизъм.


Nazgul, явно не само аз не съм разбрала за какво точно говориш. Ако не ти е проблем, уточни го, знаеш ли, тогава и мненията (ни) могат да се променят. Grinning

# 20
  • Мнения: 1 399
Ако се зададе конкретно въпросът, всеки ще тълкува според собствените си пристрастия по темата.
По мои наблюдения като цяло човечеството рядко се впечатлява на катаклизми, които биха променили цялостно живота на планетата. Иронично, но факт.

Nazgul, струва ми се че в случая, за който ти говориш, играят съвсем  други интереси. Някой е открил топлата вода и сега представя информацията сензационно и вероятно изкривено, с користна цел, разбира се. Ама тук правата и добруването на населението нямат никакво значение, някой си гони интереса - я лайковете, я продажбите на нещо.

# 21
  • Мнения: 6 383
Ако се зададе конкретно въпросът, всеки ще тълкува според собствените си пристрастия по темата.
По мои наблюдения като цяло човечеството рядко се впечатлява на катаклизми, които биха променили цялостно живота на планетата. Иронично, но факт.
 ...

Ми, според мен трябва да има конкретика. То аз всъщност не обичам обобщения. Сигурно затова. Wink
Катаклизъм = "то от мен какво зависи - нищо". Grinning

# 22
  • Мнения: 2 143
Ъъъ да кажем, че от раздухването има един вероятен печеливш и един вероятен губещ. Даже и това не е сигурно, защото самата опасност е преекспонирана в медиите.
Така де - разбрах, няма да има категорично мнение от непредубеден.
Ми, според мен трябва да има конкретика. То аз всъщност не обичам обобщения. Сигурно затова. Wink
В момента в който конкретизирам, ще попадна във вилицата на - или губиш интерес, или осъзнавайки, че нямаш представа какво точно е това да започнеш да ровиш в Гугъл. А той прилежно ще ти предостави само последната информация, което автоматично те вкарва в групата на "подведени от медийна сензация".

# 23
  • Мнения: 30
Автора шикалкави и не казва нищо, явно темата е пързалка.

# 24
  • Мнения: 2 143
Meltdown & Spectre
Нали се сещаш, че от момента в който пиша това всеки отговор ще го приема като предубеден? Simple Smile

# 25
  • Мнения: 2 600
Аз пък чак за ХААРП си мислех, че ти е темата. Grinning

Но да - простите хора винаги ще измислят простотии.  По времето, когато всички тръбяха за най-смъртоносната пандемия на света (птичия и свинския грип, де), която се предотвратяваше с една-единствена ваксина на една-единствена фирма,  една позната най-сериозно заяви, че са спрели да ядат свинско, което е иди-дойди безобидно, обаче друга тъпанарка ми се похвали, че през най-студения месец на зимата с минус 10, минус 15 градуса, е изхвърлила вълнистото си папагалче от клетката  да "живее" на улиците, защото можело да зарази детето й с птичи грип.
Толкова ми дожаля за бедното птиче....

# 26
  • Мнения: 2 143
обаче друга тъпанарка ми се похвали, че през най-студения месец на зимата с минус 10, минус 15 градуса, е изхвърлила вълнистото си папагалче от клетката  да "живее" на улиците, защото можело да зарази детето й с птичи грип.
Малко офтопик: Малко след пика на птичия грип, служебно ми се наложи да ... абе за около 10-на дена трябваше да съм в Шанхай ( метрото в подводните тунели е нещо което трябва да се види imho ). А след преминаването на скенера на летище София, жена ми ме постави в карантина за две седмици, защото толкова време се проявявали симптомите.

# 27
  • Мнения: 1 399
Ами, потвържадавам казаното по-рано - най-общо, всеки с коефициент на интелигентност над този на глухарче вече е допуснал, че с тази скорост на развитие на технологиите несъмнено е възможно да има пробиви в сигурността им, т.е. за тези хора няма сензация, а на който не му е хрумвало - не му и трябва да знае, и без това не може нищо да направи по въпроса.

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
Трябва да се разкрива какво е вредно, за да може хората да се предпазват. Нямам предвид недоказаните глупости и брътвежите на разни "специалисти", а факти, които са установени от истински учени, в истински лаборатории.
 Едно време се е считало, че радият, живакът и арсенът са полезни/безвредни - кой знае колко хиляди души са измрели, заради липсата на информация!


Кога ще да е било това "едно време" аз не знам, но Педаний Диоскурид, жив. 1в. н.е., описва арсеният като отрова - ам, отровата на века или нещо подобно.

Радият е открит през 1898 г. от Пиер и Мари Кюри. Действително в началото на 20 в. се използва в ежедневието, като се влага в най-разнообразни продукти - до откриването на радиоктивността и въздействието в/у живота. Ползването му доста бързо се прекратя3ва (вероятно понеже на никого не е хрумвало, че следва да се пазят в тайна такива неща, че да не предизвикат паника). Т.е. това "едно време" е било доста кратко тук.

Кой и кога е смятал, че живакът е полезен / безвреден, аз лично не знам.


На основния въпрос - в повечето случаи такъв тип информация е скучна и абсолютно неинтересна за широката общественост, ако бъде поднесена точно и обективно.  А медиите имат нужда от публика... с други думи, от сензации. От катастрофи, не от сиво ежедневие. Не се правят новини за влакове, които идват навреме.
От друга страна, публиката е, в по-голямата си част (надявам се), достатъчно интелигентна, че да може да различи новина за разрушително цунами, помело ... нещо - си - от новина за уловен от български кораб кит .

# 29
  • Мнения: 30
всичко се оказа, празни приказки

Общи условия

Активация на акаунт