При оферта за работа, какво може да се коментира (заHR-и)

  • 2 791
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 54
Здравейте на всички!

Имам следния въпрос-казус: Наскоро получих подробна оферта за работа с множество точки, включващи заплата, изредени социални придобивки по различна форма, бенефити в сградата на фирмата и най-различни програми при определено събитие в живота. Искам да се обърна към хората с опит в международни корпорации за съвет. Обясниха ми популярно, че офертата е индивидуална и изготвена спрямо моя опит и представяне на интервютата. Имат ли корпорациите ейчар процедура, в случай че попитам кои точки на офертата подлежат на обсъждане, като целта ми разбира се е да получа по-добре оферта. Интересно ми е какво според вас може да се случи, ако задам такъв въпрос. В този случай съм мотивиран от факта, че съм наясно с допълнителните социални придобивки, които други колеги получават.

Благодаря изключително за помощта.

Последна редакция: нд, 28 яну 2018, 14:48 от MrFerdo

# 1
  • Мнения: 9 050
А наясно ли си с придобивките, които всички бъдещи колеги получават? Или просто чу (колко е вярно е друг въпрос), че някои взимат повече и реши, че ти се подбива цената?
Сигурно има и такива, които получават по-малко от теб. Но това вероятно не е важно.


Както и да е. Какво получават колегите ти е последното, което можеш да си позволиш да обсъждаш. Изобщо не ти препоръчвам да водиш разговор с подобни аргументи.

Можеш да попиташ дали офертата подлежи на обсъждане или е окончателна и това е максимума.
Но, ако ти дадат шанс да обсъждате, измисли си аргументи, свързани с теб и твоята кандидатура. "Искам повече ваучери, защото знам, че Гошо взима двойно", е напълно неприемливо.

# 2
  • Мнения: 9 748
Чудесно е, че сте наясно с допълнителните придобивки, които бъдещите Ви, евентуално, колеги получават. Ако сте наясно и с това какъв е техният опит и квалификация, както и как конкретно са се представили на интервютата си, за да получат индивидуалната си оферта, то тогава ще сте наясно и кое определя различните оферти. Аз лично се съмнявам, че имате подобна информация.
Премислете добре нещата преди да поставите исканията си относно промяна в условията на офертата.

# 3
  • Мнения: 54
Това доста надхвърля въпроса, но все пак благодаря, че спомена аргументацията. Аз имам такава аргументация. Интересно е как ме подцени с отговора си. Аргументацията е много обикновена. Просто не гледам на някои от бенефитите като полезни за мен, защото на практика не се отнасят до мен или нямам интерес да се включвам в такива. Други, които бъдещи колеги получават, са ми интересни обаче и ме привличат. Любопитен съм има ли такава практика да се водят допълнителни обсъждания.

# 4
  • Мнения: 54
Премислете добре нещата преди да поставите исканията си относно промяна в условията на офертата.

Искания е, когато става дума за заложници или стачка, не преговори за бъдещо сътрудничество.

Последна редакция: нд, 28 яну 2018, 16:12 от MrFerdo

# 5
  • Мнения: 4 275
Досега не ми се е случвало да попадам на фирми, които имат различни "бенефити" за различните служители и написаното ми се струва доста странно - примерно спорт, плодове в офиса, допълнително здравно и пенсионно осигуряване са неща, които важат за всички, като в най-честия случай трябва да се мине изпитателния срок. Има и "придобивки", които не важат за всички служители, но са свързани с дълъг стаж във фирмата или конкретна позиция. Това, че аз не спортувам, не значи че имам правото да искам нещо друго в замяна.

Аз не съм HR, но бих се издразнила на един такъв въпрос, определяйки го като леко нахален. За заплата - добре, но за разни други благинки, които фирмата предлага - не.

# 6
  • Мнения: 54
Разбирам, че може да се очаква раздразнение, което ако сметнем, че е по-скоро личен въпрос, е нормално и оправдано.

Ще попитам още веднъж: Имат ли корпорациите ейчар процедура, в случай че попитам кои точки на офертата подлежат на обсъждане.

Интересно ми е как стоят нещата практически, не виртуално.

Последна редакция: нд, 28 яну 2018, 18:23 от MrFerdo

# 7
  • Мнения: 3 792
Не разбирам, що за човек трябва да си, че щом на всички предлагат банани, а ти не обичаш банани, да искаш да ти купуват портокали?! И то преди да си почнал, когато общо взето нямаш право на такива лични претенции и желания.
Не, няма такава политика. Евентуално "преговори" могат да се водят за заплатата ти и ако става въпрос за горивото, което споменах, леко и небрежно да подпиташ, има ли вариант в който ти дават парите, а не ваучерите или нещо от сорта? Но чак да звъниш и да се срещаш с тях за това ми се струва прекалено. И е.

# 8
  • Мнения: 54
И кой ти каза, че става дума за звънене и питане. Евентуално бих питал при поднасянето на офертата, което се случи в офиса.

Имам право да приема офертата, отхвърля офертата и да потърся начин за напасване на офертата. Говорим за професионални практики. Ако не си чувала, има възможност да търся коментар от работодателя, ако имам конкурентна оферта. Работодателят има интерес да разговаря с човек, който е одобрен за работа и е струвало пари да се намери.

Не ми обяснявай за фантасмагории, портокали и банани, тра-ла-ла. Написал съм нещо съвсем конкретно.

# 9
  • Мнения: 9 050
Явно не стана ясно, затова ще го напиша недвусмислено - следващите изречения ги пиша от позицията на точно такъв HR, в точно такава компания.
Допълнителните придобивки биват три вида.
1. Социални придобивки. За да се третира една придобивка като такава, тя трябва да се предлага на всички служители. Ако искаш - ползваш, ако не ти трябва - не ползваш, но за да си ползва работодателя данъчното облекчение, той е длъжен да я предостави на всички. Не подлежат на индивидуално предоговаряне.
Това са придобивките, с които пълним и офертите на новопостъпилите.
2. Ad-hoc придобивки. Например, участие в Legion Run, курс за коледни меденки или сесия за отказ от тютюнопушене.... Пак достъпни за всички, но се организират спонтанно, често еднократно. Не подлежат на еднократно предоговаряне.
3. Индивидуални. Тези си ги заслужаваш. Дали можеш да ги договориш от самото начало? Вероятно - не. Ако можеше, те щяха да те питат да ти предложат. Могат да бъдат всякакви. Дори самолетен билет до избрана от теб дестинация веднъж годишно, служебен автомобил или обучения на определен период. За тези работодателят няма облекчения. Даже не му се признават за разход в повечето случаи, та и данък си внася.
Дали можеш, още като не постъпил да замениш придобивки от категория 1 с такива от категория 3? Сигурна съм, че с тази информация вече би могъл и сам да прецениш.
Ако си близък с тези колеги, които получават желание от теб придобивки, можеш да ги питаш какви са критериите за одобрение. Но, обърни внимание, можеш да питаш колегите, не HR-а.
И като цяло, не те съветвам да показваш пред HR-а, че си посветил дни на benefit сравнителен анализ, още преди да започнеш. Няма да направи добро впечатление.

# 10
  • Мнения: 296
В чужбина имам някои наблюдения - работодателите си имат някаква предварителна представа за заплатата на кандидата в някакви граници.  Може и да са граници, конкретно за твоята кандидатура или за всички кандидати еднакви граници, но те ще си изберат най-добрия. За бенефити не се обсъжда въобще, в повечето случаи са еднакви.
Ако кандидатът се подцени (под тяхната долна граница), не е в негов интерес и няма да го вземат.
Ако кандидатът се надцени (над тяхната горна граница) също няма да го вземат, ще се усмихнат и след 2 дни HR  ще му напише учтивото писмо, че са намерили много по-добър и опитен кандидат, който изпълнил всичките им изисквания.

Аз, (без да съм HR),  ако избирам кандидати, и някой започне да се пазари за билетите за спорт, няма да го взема.

# 11
  • Мнения: 54
Ако кандидатът се подцени (под тяхната долна граница), не е в негов интерес и няма да го вземат.

По тази точка сииииилно се съмнявам при този глад за кадри в определени области, също в българския контекст съм разколебан дали важи. Направо не го вярвам.

Благодаря за всички отговори. Имам разбира се и съображения, които не споделям, но приемам мнението ви. Описаният момент беше отминал и не съм проявявал претенции и не съм подпитвал, но ми беше интересно да помисля как могат да се уредят нещата в такава ситуация. От друг източник узнах, че за по-високи нива на мениджмънт е по-приемливо да се преговаря. Също искам да спомена, че в български фирми често работодателят е този, който прави лошо впечатление в следващата минута след подписването на договора. Често по време на интервютата целенасочено се правят обещания за след година и втора, които после се оказват недвусмислена лъжа. Имал съм случаи работодатели да правят изказвания в официален разговор (без някой друг да е повдигал темата), които никога не се случват и при припомняне само се вдигат рамене. Нещо като да ти обещае баща ти, че ще ти купи кола, като станеш на 18. Както и да е. Мисля, че вече съм по-информиран благодарение на вас. Хубави дни и благодаря!

# 12
  • Мнения: 3 792
Доста се зъбиш към непознати хора, от които на всичкото от горе търсиш съвет. Моето предложение е малко да се успокоиш, да слезеш от там където си мислиш, че си се качил и да се държиш човешки. Щото ако евентуално някой се излъже да те вземе, бързичко ще си осъзнае грешката, ако си с такова поведение. Wink Успех

edit: сега се сетих, на интервюто с шефа ми, американец, го попитах просто дали има някакви benefits, обясни ми какви са точно, не че ме удовлетворяват напълно, както обясних по-горе, но не ми е хрумвало дори да си правя устата за нещо друго. Сега от позицията на служител с повече от година и половина стаж правя предложения за допълнителни benefits, но вече мога да си го позволя. Преди би ми изглеждало чисто и просто нахално и невъзпитано.

Общи условия

Активация на акаунт