Морски свинчета (Тема 7)

  • 75 026
  • 801
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 36
За София - ЦВК в квартал Витоша, д-л си Мул и д-р Георгиева. Третата лекарка от ЦВК, специализираща болести по гризачите, д-р Миланова, според мен най-много разбира от кожни болести по гризачи, но е в майчинство. Другите две също ще свършат работа и при нужда ще й звъннат за съвет.

По-горе някой пита за упорити гъбички, д-р Миланова ми приготвяше противогъбична паста, която много помогна, но на друг лекар не бих се доверила за нещо такова, защото едва ли биха приготвили хем ефективна, хем безопасна за прасенца формула.

Освен ЦВК, д-р Вълчева от Добро Хрумване е добра, от Свети Антим също имат добра специалистка, разбираща от гризачи, но забравих името. Като цяло, добрите лекари за гризачи се броят на пръстите на едната ръка, болшинството са внимателни и много компетентни с кучета и котки, а гризачите ги третират като малка котка, което е твърде погрешно.

Малко вероятно е авитаминоза да предизвика кожно състояние при свинчетата впрочем. Ако го има, ще е падане на косми, но авитаминозата се отразява първо на зъбите и ставите. Това на снимката ми прилича твърде много на хейлетиела, но може и гъбички.
Привет отново Макарон.
Много ти благодаря за всички съвети, който не намирам никъде другаде в интернет и то особено на български.
Относно авитаминозата при нас - истината е, че от година и повече им слагам вит Ц във водата, като понякога съм слагал само вода - изворна, а не от чешмата. Когато отидохме на преглед той първо им погледна зъбите, очите също каза, че били в перфектно здраве. Попита ме дали често ги къпя После го попитах и за крачетата на едното понеже съм забелязал, че леко се белят на места - той каза да ги мажа със зехтин най-много. Било хронично при някой свинчета, мога да ви снимам довечера да покажа за какво говоря. Мен по-скоро ме притесняваха тези прашинки по тялото, които ги виждам повече пшо задната част на тялото където им е жлезата. Той каза да я почиствам всекидневно с йода- септ и че така намалява това омазняване в тази част. После го попитах за козината, че се чешат и че им пада, като той ми каза, че свинчетата били в перфектно здраве, че ми дава тези витамини да им ги давам на три дни по една капка и на двамата. Каза, той очаквал че има петно без козина или нещо такова, а аз съм му водил здрави свинчета. Дори ми отказа да погледнем под микроскоп козината, защото били в изрядно здраве.
Съгласен съм, че аз се опитвам максимално да ги гледам колкото се може по-добре, но в същото време виждам, че се чешат, особено на Рамон козинката му пада повече, но няма видими смущения, хапват непрекъснато имат си енергия всичко останало е ок. И за това не знам как да постъпя. Този пърхут ще видя как ще е след две седмици и дали ще намалее, ако ли не ще посетя и друг доктор или същия да направи микроскопично изследване. Неприятното е, че съм без кола и е много неприятен транспорта до различни кабинети, които все са извън квартал Люлин в София Simple Smile
В темите назад бях чел за хейлетиела, която бяхте споменали. Ако реша все пак да опитам с тапилан или друго което вие сте пробвали - просто профилактично струва ли си според вас?>

# 541
  • София
  • Мнения: 58
Просто минавам и споделям новини за нашите бебета Simple Smilehttps://photos.app.goo.gl/6PggK9ZmP3vPyvmw7

https://photos.app.goo.gl/6PggK9ZmP3vPyvmw7

# 542
  • Мнения: 5 537
Супернова, страхотни мишлета! Да са ви живи и здрави!

Аз наминавам набързо да похваля тази храна:
https://www.zoo-bio.co.uk/vitapol/88512-excellent-for-cavia

Много добър аналитичен състав - протеин 13%, мазнини 1.13%, фибри 29.2%, което е повече от добре. Основната съставка е тимотейка и стъбла и листа от пшеница, което също е добре. Съставът не е съвсем без забележки - от една страна няма зърнени култури и пелетите са студено пресовани, но пък има смлян слънчоглед и картофено нишесте. Честно казано, по-добре да бяха оставили зърнените, вместо да ги заместват с картофи, ама се надявам картофите да не са в голям процент, предвид че са назад в списъка съставки. Свинчетата ги харесаха много на вкус и са любимите и на четиримата, определено ги предпочитат пред Oxbow и Versele Laga Cavia Complete. Мисля да ги поддържам постоянно в запас и да ги смесвам с другите два вида пелети. Не съм ги виждала в нашата магазинна мрежа, поръчах ги онлайн напълно случайно, 3.50 евро за половин килограм, т.е. идват доста по-скъпи от Oxbow и Versele Laga.

Иначе моите като цяло са капризни на пелети, пробвала съм ги с Beaphar Cavia Nature, Bunny, J R Farm grainless и прочее качествени като състав пелети, но няма интерес и ги подарих. Бъни първоначално уж харесаха, обаче после престанаха да ги ядат и само ги разпиляваха из клетката, а иначе са чудесни като състав.

# 543
  • Мнения: 514
Здравейте, влизам за да разкажа какво се случва с нас. Моят Рошко отказва да яде пелетите които му давах Versele-Laga Cavia Muesli  и Versele-Laga Cavia Complete не ги докосва, даже имам чувството че и нарочно като му сипя обръща паничката, купих му и друг вид сено понеже ми се стори доста зелено и него не яде така както родопското, от зеленчуците яде вече само магданоз по една връзка на ден яде даже писка за още, вода почти  не пие, много рядко Simple Smile

# 544
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
A как е като тегло? Слабее ли? Някои свинчета са си капризни.

# 545
  • Мнения: 5 537
На свинчетата много малко им трябва за добра диета - сено и трева, тук таме някакви билки за витамин С. Ако яде сено в достатъчни количества и тук-таме малко зеленчуци, богати на витамин С, аз лично не бих се тревожила. Виж, ако отказва сеното, тогава ще се притесня.

# 546
  • Мнения: 514
това новото сено което му го взех не го яде така лакомо както родопското

# 547
  • Мнения: 36
Понеже четох тук за Тапилан, тази пудра, която някой беше ползвал това същото ли е като тези капките, които се капват зад ушите - едни и същи космояди ли гонят или са за различни неща?

# 548
  • София
  • Мнения: 58
Здравейте Piggilovers,

Както знаете изведнъж се оказахме с повече прасенца и естествено се замислих, как да им осигуря повече пространство, за да са по щастливи и здрави. Сигурно вече сте обсъждали, но как отглеждате вашите, ако са повече от едно? Поръчах им една малко нестандартна клетка C  & C Cages, мислите ли, че е добро решение? Чакам я с нетърпение и ще пиша.

# 549
  • Мнения: 36
Здравейте Piggilovers,

Както знаете изведнъж се оказахме с повече прасенца и естествено се замислих, как да им осигуря повече пространство, за да са по щастливи и здрави. Сигурно вече сте обсъждали, но как отглеждате вашите, ако са повече от едно? Поръчах им една малко нестандартна клетка C  & C Cages, мислите ли, че е добро решение? Чакам я с нетърпение и ще пиша.

И аз много харесвам този тип клетки, но видях, че най-изгодни са в амазон, но сумата пак си е голяма. Може ли да споделиш от къде и за колко си я поръчала? Иначе са доста удобни. Моите два свинчока си живеят в такава голяма клетка и мисля, че се погаждат. Благодарени на съветите тук с две купички за храна и две легълца нещата станаха по поносими иначе често се караха кой къде да спи Simple Smile

# 550
  • София
  • Мнения: 58
И аз много харесвам този тип клетки, но видях, че най-изгодни са в амазон, но сумата пак си е голяма. Може ли да споделиш от къде и за колко си я поръчала?
[/quote]

Да, не знам защо ги няма на много места, повече са популярни в Америка. Аз я поръчах от тук https://candcguineapigcages.co.uk/product/standard-2-x-5-grid-cage/ Поръчах тази, която е 5х2 (нашите прасенца са четири на брой и прочетох, че такъв трябва да е размера). Чакам доставката и ще пиша колко окончателно ще ми излезе. За съжаление доставката не е толкова бърза, колкото ми се иска Simple Smile и я чакам вече втора седмица....но мисля, че чакането ще си заслужава.

# 551
  • Мнения: 36
И аз много харесвам този тип клетки, но видях, че най-изгодни са в амазон, но сумата пак си е голяма. Може ли да споделиш от къде и за колко си я поръчала?

Да, не знам защо ги няма на много места, повече са популярни в Америка. Аз я поръчах от тук https://candcguineapigcages.co.uk/product/standard-2-x-5-grid-cage/ Поръчах тази, която е 5х2 (нашите прасенца са четири на брой и прочетох, че такъв трябва да е размера). Чакам доставката и ще пиша колко окончателно ще ми излезе. За съжаление доставката не е толкова бърза, колкото ми се иска Simple Smile и я чакам вече втора седмица....но мисля, че чакането ще си заслужава.
[/quote]
Може би именно зараси голямата цена, а и размера до колкото виждам това си е почти половин нормална стая Simple Smile
Но е страхотна, дори и на два етажа Simple Smile

# 552
  • София
  • Мнения: 58

[/quote]
Може би именно зараси голямата цена, а и размера до колкото виждам това си е почти половин нормална стая Simple Smile
Но е страхотна, дори и на два етажа Simple Smile
[/quote]

Да ви кажа, тук (в София) като тразглеждах за по-голяма клетка не ми се видяха много по-евтини - дори по-малък размер са на по-висока цена.  Затова искам вече да я видя, за да преценя реалния размер, моята идея, е освен да имат къщичка да имат и пространство, в което да си играят и тичат на воля. Сега все се чудя, как да им обезопасявам пространство за разходки в къщи...не знам за вас, но за мен това си е проблем. Също така ми хареса, че е отворена  т.е не са като в кутия, като тези пластмасовите, поне нашите са много общителни и обичат да ни наблюдават и да се закачат с нас Simple Smile

# 553
  • Мнения: 36
Може би именно зараси голямата цена, а и размера до колкото виждам това си е почти половин нормална стая Simple Smile
Но е страхотна, дори и на два етажа Simple Smile
[/quote]

Да ви кажа, тук (в София) като тразглеждах за по-голяма клетка не ми се видяха много по-евтини - дори по-малък размер са на по-висока цена.  Затова искам вече да я видя, за да преценя реалния размер, моята идея, е освен да имат къщичка да имат и пространство, в което да си играят и тичат на воля. Сега все се чудя, как да им обезопасявам пространство за разходки в къщи...не знам за вас, но за мен това си е проблем. Също така ми хареса, че е отворена  т.е не са като в кутия, като тези пластмасовите, поне нашите са много общителни и обичат да ни наблюдават и да се закачат с нас Simple Smile
[/quote]
Страхотна изглежда и много просторна. Не знам дъното дали е пластмасово, но ако използвате друго като постеля може да си я направите и в друга форма, за да не заема много място. Чудесна е.

# 554
  • София
  • Мнения: 58

[/quote] Страхотна изглежда и много просторна. Не знам дъното дали е пластмасово, но ако използвате друго като постеля може да си я направите и в друга форма, за да не заема много място. Чудесна е.
[/quote]

Дъното е нещо като гофриран импрегриран картон или нещо средно между картон и пластмаса...гледам, че им слагат  поларени одеалца като постелка, аз и сега ползвам такива, но пак ще трябва пелети отдолу и може би някакви еднократни чаршафчета ....за да могат да се събират и изхвърлят.

Общи условия

Активация на акаунт