Нашите орхидеи - тема 22

  • 78 133
  • 808
  •   1
Отговори
# 600
  • Sofia
  • Мнения: 580
И аз с подобен въпрос,  Камбрията ми изкарва булби все от едната страна .В момента цъфти, но се замислих,че при следваща булба вече ще стане доста "крива " работата Simple Smile . И дали да не предприема някакво разделяне като мине цъфтежа ?
http://prikachi.com/images.php?images/3/9293003g.jpg

# 601
  • Мнения: 14 804
И моята е с пожълтели листа и аз бях от питащите за пресаждане. То не заради корените,а просто защото всеки,който има орхидея си има някакви наблюдения и дава съвети,а аз не знам кое ще е ок и кое не. Приятелката ми казва едно,две продавачки на цветя-друго,една клиентка случайна пък съвсем различно нещо и се пообърках. Но снимах,казаха да не пресаждам и за сега я оставям на спокойствие. А за жълтите листа-от слънцето е,моята е същата. Явно обичат светлинка,но не и пряко да ги пече. ☺

# 602
  • Мнения: 2 600
Моето впечатление е, че продавачите масово не знаят, какво продават и как се отглежда, а ако знаят, че има проблем - мажат и лъжат, за да продадат стоката. Една продаваше орхидеи с онези бели мъхести гъсенички и като й ги показах, каза че не били нещо особено и не пречели, а друга като й отказах предложена от нея орхидея с цветонос от средата на розетката се ядоса и се развика, че не било вярно твърдението ми, че такава няма да расте повече....

# 603
  • Русе
  • Мнения: 1 847
blekuta, благодаря! Откакто е при мен, се намира в много светла стая със западно изложение на около два метра от прозореца. Поливам веднъж в седмицата, понякога и два пъти. За една година, май само веднъж съм я торила. Постоянно има поне един цвят, докато увяхне единия и се развива сладващата пъпка. Имам още един пафиопедилум, от тези с по-големите цветове, но с него не се справям много добре.

# 604
  • Sofia
  • Мнения: 580
И аз с подобен въпрос,  Камбрията ми изкарва булби все от едната страна .В момента цъфти, но се замислих,че при следваща булба вече ще стане доста "крива " работата Simple Smile . И дали да не предприема някакво разделяне като мине цъфтежа ?
http://prikachi.com/images.php?images/3/9293003g.jpg
Никой ли няма мнение за моята камбрия....да пробвам ли да разделя булбите,как мислите ?

# 605
  • Мнения: 254
Здравейте, дами,

Преди около 2 месеца си купих 2 цъфнали орхидеи в прозрачни пластмасови саксии.Корените на орхидеите изглеждаха супер, доста на брой зелени и свежи и се виждаха от всяка страна на кашпата.

Преди седмица обаче прецъфтяха и тъй като съм чела , че е добре да се пресадят в нова почва, която е по-добра от транспортната - го направих. Новите саксии обаче са с малко по-голям диаметър и трябваше да сложа повече пръст и ми беше трудно да "наредя" повечето корени по близо до стените на съда, отколкото да са скрити в корите. Сега се оказва,че може би от всички корени на орхитата, едно 30% са видим от външна страна и цветето може да фотосинтезира с тях.  Не знам дали взех правилното решение, но сега малко се притеснявам, дали има откъде да събират достатъчно светлина.. имате ли опит в подобни случаи?

Поздрави

# 606
  • Мнения: 6 388
Моето впечатление е, че продавачите масово не знаят, какво продават и как се отглежда, а ако знаят, че има проблем - мажат и лъжат, за да продадат стоката.
Подкрепям напълно. Дори в уж специализиран магазин за орхидеи ми се е случвало да получа нелепи съвети.
От една кака разбрах, че нищо не разбирам от орхидеи щом не искам да пресадя в "кофа" Joy ... Душичка семпла.
Най-добре учи собственият опит, а дотогава - хора с опит, които имат възможност и време да помагат.

# 607
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
Скрит текст:
Здравейте, дами,

Преди около 2 месеца си купих 2 цъфнали орхидеи в прозрачни пластмасови саксии.Корените на орхидеите изглеждаха супер, доста на брой зелени и свежи и се виждаха от всяка страна на кашпата.

Преди седмица обаче прецъфтяха и тъй като съм чела , че е добре да се пресадят в нова почва, която е по-добра от транспортната - го направих. Новите саксии обаче са с малко по-голям диаметър и трябваше да сложа повече пръст
Скрит текст:
и ми беше трудно да "наредя" повечето корени по близо до стените на съда, отколкото да са скрити в корите. Сега се оказва,че може би от всички корени на орхитата, едно 30% са видим от външна страна и цветето може да фотосинтезира с тях.  Не знам дали взех правилното решение, но сега малко се притеснявам, дали има откъде да събират достатъчно светлина.. имате ли опит в подобни случаи?

Поздрави


пак ще ми се разсърдите, но като ме тегли....
за доброто на орхидеите ми се иска да не са пресадени точно в пръст.

и същинската част: всеки втори въпрос в темата е "да пресадя ли?" - има вариации "пресЪдя", "прИсадя", "прИсЪдя"... някои даже свършват това дело и тогава питате.
Simple Smile предлагам в следващата тема на първа страница, с големи червени букви да се напише - "орхидеите нямат нужда от пресаждане поне две години след закупуването!"

# 608
  • София
  • Мнения: 715
Добро утро Simple Smile Това според вас цветонос ли е ?

# 609
  • Северозапада
  • Мнения: 5 474
Да 😊

# 610
  • София
  • Мнения: 715
Благодаря Blush
За първи път ми изкарва и не знаех какво точно е .

# 611
  • Варна
  • Мнения: 25 257
Никой ли няма мнение за моята камбрия....да пробвам ли да разделя булбите,как мислите ?
Не. Мисля Реге беше писала, че при този вид орхидеи булбите трябва да са повече, защото се изхранват една от друга, ако ги разделиш най-много да я умориш.

и същинската част: всеки втори въпрос в темата е "да пресадя ли?" - има вариации "пресЪдя", "прИсадя", "прИсЪдя"... някои даже свършват това дело и тогава питате.
Simple Smile предлагам в следващата тема на първа страница, с големи червени букви да се напише - "орхидеите нямат нужда от пресаждане поне две години след закупуването!"
Абсолютно.

# 612
  • Мнения: 6 388
предлагам в следващата тема на първа страница, с големи червени букви да се напише - "орхидеите нямат нужда от пресаждане поне две години след закупуването!"
Съгласна! Обаче ако се добави "в по-голяма саксия", щото се случва да се налага преглед на корените или субстрата.
Аз например пресаждам почти винаги, за да сложа в саксиите, кашпите и най-вече в субстрата, който се е доказал като идеален за моите условия. По този начин поливам веднъж на 30-40 дни, дори през лятото. По-често поливане би ме утрепало Joy .

# 613
  • Мнения: 13 825

Simple Smile предлагам в следващата тема на първа страница, с големи червени букви да се напише - "орхидеите нямат нужда от пресаждане поне две години след закупуването!"

И повече много повече. Моите не бяха пресаждане по 6-7 години. Пресадих заради субстрата , защото беше понатрошен . И сега пак в покой .
Единствено ровичкане в саксията може да бъде предприето ако имате съмнение за кошничка в основата на растението .и то кошницата се маха и цветето се върша в същата саксия със същия субстрат.
Никога за начинаещ в по-голяма саксия. Ще убие цветето.

# 614
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 079
имапла, реге, Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт