ИТАЛИАНСКА кухня

  • 104 581
  • 995
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 9 052
ние имаме много постни рецепти и много лесни и вкусни при това

# 361
  • MI
  • Мнения: 11 868
Да, определено съм съгласна. Всъщност никак не ни е лоша кухнята, зависи как я готвиш. Нямаме много сложни и изискани ястия заради историята ни, но пък простите "селски" рецепти са страхотни ако са сготвени добре. Само че напоследък само тези с месо се лансират, та ще ги забравим накрая. Simple Smile

# 362
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Нина, ако не знаят с какво е заливката на повечето много им харесва мусаката. Simple Smile Макар че май гръцкия вариант повече им харесва, то честно казано и на мен, ама много тежко...

За оризовата салата е много лесно - вариш отделно ал денте ориза в много вода и го изцеждаш - като паста. Отделно приготвяш морските дарове (каквито ти решиш, с всичко върви) и после смесваш, може и малки доматчета разрязани на две да сложиш, но може и без. Отделно приготвяш дресинг от лимон, зехтин, чер пипер и сол и заливаш. На мен ми харесва най-много като престои един час в хладилника, поема всички вкусове. Иначе моя любим вариант е с тиквички и скариди, приготвяш скаридите на тиган, после в същия тиган минаваш нарязаните на малки кубчета тиквички и си готова да смесваш с дресинга и ориза, може и малко магданоз. Особено с черен ориз много хубаво става.

Като се сетя за интересно безмесно ястие ще пиша, има много хубави но всъщност и ние имаме доста. Даже нашите постни манджи гледам че много добре понасят на ММ, много повече от тези с месо.
Мерсии....ха,ха знаят, знаят.Видяха заливката и се оцъклиха.Нашите постни манджи ги въртя.Разнообразни са да,но омръзват(като всичко друго)
 Grinning

# 363
  • MI
  • Мнения: 11 868
Нина, сетих се за друг любим вариант на салата с ориз - с авокадо и евентуално сьомга или скариди, но може и само с кората на лимона към авокадото освен дресинга.

# 364
  • Мнения: 9 052
Нина, сетих се за друг любим вариант на салата с ориз - с авокадо и евентуално сьомга или скариди, но може и само с кората на лимона към авокадото освен дресинга.

слагам ги на салатата от пресни сварени аспержи

# 365
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Благодаря ви момичета.Ще споделя едно от любимите ни ястия които приготвям лятото.Чери домати на половинки.Варен картоф на едри кубчета,пеперони,1-2 клонки пресен розмарин,калмари и зехтин
Първо зеленчуците на грил тигана.Обръщам ги няколко пъти и са готови.Розмарина го махам по-рано,за да не изгори.Калмарите нарязани на колелца,осолени с черен пипер намазнени със зехтин ги пецвам и тях.После смесвам всичко в едно плато

# 366
  • MI
  • Мнения: 11 868
Звучи много вкусно! А доматите и тях ли минаваш на грила или сурови?

# 367
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Да Нели,зеленчуците също намазнени със зехтин ги разпределям равномерно на грил-тигана.Ако трябва на няколко пъти,за да има повечко разстояние между тях и да са върху розмарина.Пека ги съвсем малко на всички страни и започвам да отнемам..Първо доматите,после чушчиците и накрая картофите.Според степента им на готовност.
Пак на грила,запичам франзела на филийки и докато са още горещи,ги натърквам и от двете страни със скилидки чесън и капвам по малко зехтин и върху тях.

# 368
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Ако са много дребнички черитата,можеш да ги цепнеш само,но печеш кратко.Аз съм по подробните обяснения и дано това да не ти пречи

# 369
  • Мнения: 1 545
Нина, пастата се сварява нормално, после се оставя да изстине. Може за по-бързо да я облееш със студена вода, но за кратко, за да несе отмие солта, която е поела при варенето, после я слагаш в разлат съд и често разбъркваш, докато изстине. После объркваш с останалите продукти, овкусяваш с олио /под олио разбирай винаги зехтин/ и ако трябва, сол. Според съставките може да се овкуси и с песто. Салата от паста или студена паста, едно и също е.

За житото, просто това, което се продава тук - farro гугъл ми го превежда като шпелта, не съм чувала подобна дума на български. Също orzo - ечемик. Има и разни други, но аз само с тези съм правила такива салати.

Омлет с тиквички - нарязваш тиквички на кръгчета, но млади тиквички, и ги пържиш, но не чак до пълно изпържване, да не стават тъмни. После се отцеждат, прибавя се нарязана мента, яйцата, пармиджано, и в тигана. Обръщаш на капак, и пържиш обратната страна. Става като кръгла торта, трябва да е по-дебеличко.

# 370
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Деси,благодаря ти и на теб за рецептите.На шпелтата и казват още спелта тук.Имаме я, да.Непременно ще пробвам

# 371
  • Мнения: 896
Вчера си взех брашно за пица (Di grano tenero tipo 00).  Но неаполитанската пица уж се прави по строго определен начин, а колкото рецепти намерих (на български) толкова различни начини бяха. Особено съотношението брашно-мая. Много ще се радвам ако ми дадете точните пропорции на съставките.

ПС: ако може в грамажи и милилитри

Последна редакция: нд, 11 мар 2018, 08:43 от vanqivanova

# 372
  • Бургас
  • Мнения: 2 006
Вчера си взех брашно за пица (Di grano tenero tipo 00).  Но неаполитанската пица уж се прави по строго определен начин, а колкото рецепти намерих (на български) толкова различни начини бяха. Особено съотношението брашно-мая. Много ще се радвам ако ми дадете точните пропорции на съставките.

ПС: ако може в грамажи и милилитри
Ваня,виж в пост номер 132 на Нели какво е писала за неаполитанската пица.Има качено и видео
Накратко-1лт.вода;1600гр.брашно "00";сол 50гр.;бирена мая 2гр.;зехтин 50гр.;захар 20 гр.
Фурната да е на максимални градуси.Пече се кратко
п.п.Като замесиш тестото го оставяш за 20 минути покрито,за да почине.После се разделя на топки,които втасват 6-8 часа на стайна температура.Това са точните обяснения от видеото


Нели,Деси, сега изгледах това видео https://www.youtube.com/watch?v=2n9a1QA1jt4&list=PL0vbKROuki … FJ7JPQD7O4Y5bgViP .Содата бикарбонат за какво се слага?Да убие киселинността в доматите ли?

Последна редакция: нд, 11 мар 2018, 12:06 от Nina_Z

# 373
  • Мнения: 402
За първи път виждам итал.готвач да употребява сода за хляб.. Thinking
Аз лично пробвах преди време,виждайки метода от др.сайт ,но според мен содата промени вкуса и стана блудкаво. Sick Naughty

# 374
  • MI
  • Мнения: 11 868
Нина, никога не съм виждалаго такова нещо, но содата неутрализира киселината. Вероятно си знае че доматите не са точно перфектни и затова. Със сигурност ще промени вкуса, но по-малко от захарта....

Общи условия

Активация на акаунт