ИТАЛИАНСКА кухня

  • 106 061
  • 996
  •   1
Отговори
# 750
  • In transit
  • Мнения: 12 068
В Болоня спагети Болонезе няма, защото спагетите са от южна Италия и не са с яйца. А за прясно мляко в соса аз поне за първи път чувам и никъде не съм срещала досега.
Ето една по-достоверна според мен рецепта: https://www.antonio-carluccio.com/tagliatelle_al_ragu_bolognese/
Знам, че авторът живееше в Англия, но я пускам защото е на английски и ще е по-достъпна за превод.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 10:09 от Mikkey

# 751
  • MI
  • Мнения: 11 868
Сос болонезе всъщност е рагу болонезе. И не се прави със спагети, а с паста с яйце - талятелле. Мисля, че някъде назад бяхме писали рецептата, но ето пак. Лук, морков и целина се нарязват на ситно и се задушават/запържват много добре в зехтин, след това се добавя кайма (оригинално смес, може и само телешка), след запържването й се слага половин чаша червено вино, като се изпари алкохола - и доматите. Поне два часа трябва да къкри на слаб огън, по-добре и повече. Мляко съм виждала в рецепта, но съвсем малко съвсем накрая, омекотява киселинността. По-добре без...
Мики го е написала, пастата с яйца е от северната част, спагетите - южната. Но и по принцип спагетите не се правят с по-тежки сосове, а с риба, зеленчуци. За по-тежките е късата паста обикновено. Има изключения, Карбонара например. Но тя цялата кухня романа не е от най-леките.

Карбонара се прави с гуанчале (от бузите на прасето се прави), жълтъци (май бяха два на човек), сирене пекорино и чер пипер. Нищо друго. Simple Smile Запържва се гуанчалето и се добавят към него сварените ал денте спагети и малко вода от варенето им и за минута се готвят заедно. Отделно се смесват жълтъците с пекориното и черния пипер, добавят се спагетите и гуанчалето и се бърка добре. Това е.

За пицата не ми се пише пак, но там едно от най-важните неща е брашното. Ако то не е подходящо, нищо няма да помогне ...

# 752
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Прясно мляко за първи път видях наскоро и аз в една рецепта. Пробвах - определено добавянето му направи соса по-благ и плътен, хареса ми.
В Неапол опитахме рагу с рикота, поръчахме го от чисто любопитство, но беше предпочетено пред нормалното рагу, та сосът с мляко ме подсети за този ресторант.
Явно и италианците експериментират, въпреки твърдата убеденост, че измисленото досега е върхът и повече няма накъде Grinning

# 753
  • MI
  • Мнения: 11 868
Ами всъщност неаполитанското рагу е съвсем различно от болонезе то и се яде с Рикота точно често. Поне по старите рецепти. Simple Smile Но и без Рикота, вкусът му е доста различен, не се прави с кайма а с различни парчета месо... Иначе е ясно че експериментират, но не и с карбонарата или рагуто обикновено. Simple Smile И не всички занят да готвят, разбира се, 60 милиона със сигурност не са всички мастър шеф, особено пък от моето поколение. Сега пак е на мода да готвиш,  та се промени много положението, но пак не всеки го интересува и е нормално това за мен.

# 754
  • Мнения: 896
В линка който постнах си е написано:
"Болонезе трябва да се сервира не със спагети, а с широки спагети, известни като талятели."

# 755
  • MI
  • Мнения: 11 868
Талятелле се правят от брашно и яйце, спагетите - с вода. Едните са плоски, другите кръгли освен разликата в широчината. В общи линии единственото общо е, че са дълъг формат паста. Нормално е, че всички се хванаха за тези спагети при това положение. Simple Smile Просто самото словосъчетание спагети болонезе кара доста хора да въртят очи, иначе всеки да си яде както му харесва. Това е на нивото на пицата с ананас за средностатистическия италианец, или на капучиното пито с обяда.

# 756
  • Мнения: 896
Тази рецепта я намерих  преди 2-3 години и я сметнах за достоверна. напълно съм наясно че ако отида в 10 къщи в Болония ще ми кажат 10 различни вариаци на соса.
предполагам че много живеещи в Италия четат темата. Ще се радвам ако някой даде оригинална автентична рецепта (ако има такава)

# 757
  • Мнения: 1 430
За пицата не ми се пише пак, но там едно от най-важните неща е брашното. Ако то не е подходящо, нищо няма да помогне ...
А би ли казала пак какво брашно беше,ако го има в Бг разбира се.Намерих два онлайн магазина,които продават италиански продукти (търсих течния шоколад ,който преди две три страници се коментира )и там ще търся някои от нещата които споменавате.

# 758
  • Мнения: 61
В линка който постнах си е написано:
"Болонезе трябва да се сервира не със спагети, а с широки спагети, известни като талятели."

Да, за всеки вид паста - съответния сос. А ако се обърка сосът за пастата, за италианците е истинска драма хахах

А ако не е „ал денте" пастата, край!

П.с. Между другото и аз вече я ям „ал денте" - свикнах и ми харесва така. Но майка ми си я вари повечко.

# 759
  • MI
  • Мнения: 11 868
Ами аз вече я дадох, но ето тук например:
https://la.repubblica.it/cucina/community/argomento/vero-ragu-di … icetta-originale/
Не съм такъв фен на кухнята на Емилия- Романя, че да търся из локалните сайтове, но на практика навсякъде рецептата е една и съща, почти без вариации. Иначе от пишещите в темата, освен мен Данилу и Десита също живеят в Италия, но никой от нас не е точно в тази част на страната. Wink Аз преставам с рагуто и карбонарата, това са базови рецепти, които са на клик разстояние и на практика нямат вариации. Излишни са спортове дали беконът има почва в Италия (не, няма, ползва се панчетта или гуанчале) и спагетите добре ли са с рагуто.

Рени, нека момичетата в България кажат, някой беше споменал че и на Капуто купува, но не знам откъде.

# 760
  • In transit
  • Мнения: 12 068
Брашна вече има доста марки, които се продават в България, има по-евтини има и по-скъпи. От тези, които се намират лесно в магазинната мрежа е това на Дивела за пица. Последно правих с него пица с 24 часа втасване и стана супер.
Скрит текст:

# 761
  • Мнения: 1 430
А можеш ли да кажеш рецептата за 24 часовото втасване.

# 762
  • In transit
  • Мнения: 12 068
Да, заповядай Simple Smile
За 4 пици:
700г брашно за пици
450мл вода
20г сол
2г прясна мая
30 г зехтин
В малка купа сипете 100мл топла вода, разтворете маята в нея. Прибавете 100г брашно. Разбъркайте енергично докато получите кремообразна смес.
Покрийте с кърпа и оставете да втаса за около 30 минути.
В друга купа, по-голяма и дълбока сипете останалите 350мл вода.  Прибавете половината брашно, закваската и разбъркайте да се смесят добре. Прибавете солта и останалата част от брашното. Омесете меко и еластично тесто. Ако месите с миксер ще са ви необходими поне 10-12 минути, а на ръка около 20. Накрая на месенето прибавете зехтина, като доизмесите за да го поеме добре тестото.
Оформете тестото на топка, сложете я в чиста купа и покрийте с домакинско фолио. Приберете тестото поне за 24 часа в хладилника.
Един час преди да приготвите пиците, извадете тестото от хладилника, разделете го на 4 равни части. Сложете ги на работния плот или в голяма тава. Покрийте ги с кърпа и ги оставете да удвоят обема си.
Рецептата е на шеф Антонио Еспозито.

# 763
  • Мнения: 1 430
Сърдечно благодаря 🤗.
Може ли малко пояснение,по принцип меся отдавна и уж съм наясно с процеса....Как месиш тестото да е меко,а не твърдо?Аз последния път го оставих леко да ми лепне по ръцете,не добавях постоянно брашно (кифлички,не пица месих).И как оформяш пиците,с ръце ли?И последно зехтина как точно го добавяш в омесеното тесто? Извинявам се,ако са ми смешни въпросите,но за мен са важни тези неща.

# 764
  • In transit
  • Мнения: 12 068
Рени, ще ти пиша на лични.

Общи условия

Активация на акаунт