Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 9

  • 75 561
  • 759
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 046
А на мен брокери продължават да се обаждат за жилище дадено под наем преди три години. Обявата я дадох във вестник "позвънете" и  за съжаление не с предплатена карта. Отговарям че жилището е продадено /за да не ме безпокоят повече/ и да закрият информацията  в системата им. Но отново и отново се намира някой който си мисли че жилище наето преди три години точно от днес се предлага отновоnewsm78. Затова и моят съвет е обява с номер САМО ОТ ПРЕДПЛАТЕНА КАРТА

Последна редакция: сб, 10 фев 2018, 16:49 от kriakla

# 76
  • Мнения: 2 471
Напълно подкрепям предплатената карта. Идеята беше в една от предните теми и съм много доволна.

# 77
  • Мнения: 2 053
В Сидни например като търсихме жилище под наем бяха необходими задължително препоръки от предишен наемодател. Помогна ни това, че фирмата  работодател ни беше наела за три месеца много скъп апартамент в ситито при пристигането.
Търсехме къща и се оказа, че за всяка обява имаше десетки желаещи. Попълва се анкетна карта, много подробна от брокера, дава се препоръката, желателно и бележка от работодателя и се отива на оглед. В един ден или няколко дни са всички огледи за имота. И наемодателя избира.
От там нататък къщата е необзаведена. Има само кухня и перално помещение, което е задължително. За каквато и да е промяна или ремонт се съгласува с наемодателя. И задължително в договора е записано, че предния двор към улицата се поддържа /иначе има солидна глоба/.
Плащането е единствено по банков път. / Средно наемът на къща с две спални беше между 2400-3000 австр.долара/Наемодателят не посещава имота.

# 78
  • Мнения: 4
Здравейте, предстои ми отдаване на апартамент в центъра на София и искам да се ориентирам за нивата на наемите. Става дума за двустаен - спалня и хол/кухня, баня и 2 тераси; ново строителство, изцяло южно изложение към вътрешен двор. Под бул. Дондуков, между ИСУЛ и Английската гимназия. Апартамента в момента се ремонтира с нова кухня (поръчкова), гардероби и мебели + фурна, пералня, хладилник, миялна, TV. Апартамента е чист, нов ,тих, топъл 2етаж., Интересува ме мнението на някой, който е реално е отдавал в района наскоро. Целта ми е да се ориентирам в пазара, защото в много от офертите в Имоти.бг са нереалани и не може да се добие реална представа.

# 79
  • Мнения: 5 039
Нямам опит с района, но когато аз ценообразувах, най-полезно ми беше да прозвъня обявите на аналогични жилища в аналогични райони, за да отсея реалните от фалшивите. Ако имате време, идете и на оглед. Некоректно е към брокера или другия собственик, защото практически им губите времето, но за Вас ще бъде полезно. Аз лично само ги прозвъних, но в последствие отказах да ида на оглед, разговор по телефона ми беше достатъчен, за да се ориентирам.

В крайна сметка въпреки подготовката ми, подцених жилището (във форума момичетата също предположиха далеч по-ниска цена от тази, на която се отдаде, а всичко си бях написала както е - точен адрес и подборни ненапудрени снимки), така че съветът ми е да го пуснете на максималната цена, която смятате, че нормален човек би дал. Ако не се появят потенциални наематели, които ви допадат, сваляте първата обява и пускате нова, като коригирате цената с 50 лв надолу, докато си стигне пазарната. После качването нагоре е по-трудно.

Цената ще зависи от реалната квадратура на жилището (двустаен ново строителство е широко понятие), състояние на сградта и общите части, как е завършено жилището (мебели Виденов, Икеа, за кухнята прочетох, че е поръчкова, банята как е, настилки и пр.), отопление, дали е светъл (втори жилищен етаж или първи надпартерен?).

По описанието Ви, но без личен поглед върху цените в района, бих го пуснала за 500 евро (все пак е двустаен и, според мен, не в най-търсената част от Центъра) като начална цена, но с нагласата, че може и да ми се наложи да смъквам или да направя компромис с профила на наемателя.

# 80
  • Мнения: 4
Мекарон, мерси за отговора. Идеята да се обадя все едно търся под наем е много добра. Иначе апартамента е 65м. кв на първи надпартерен етаж. Мебелите са качествени, нищо от Виденов. Има ТЕЦ и централен топломер за апартамента. Въпреки че е на сравнително нисък етаж, е огрян през целия ден.

# 81
  • София
  • Мнения: 4 192
За 500 евро има нови апартаменти на по-желани места. Според мен максимумът му е 400 евро, ако търсите сериозни наематели. Ако имате време за занимавка през airbnb може да правите без проблем по 70-80 лв на вечер с поне 80% запълняемост  Wink

# 82
  • Мнения: 5 039
Киана, не знам дали помниш обсъжданията на нашия апартамент, но той се отдаде на над 400 (не ми се пишат цифри чак публично), а не е на така хубаво място, нито пък толкова нов и хубаво направен. И имаше съвсем буквално цяла тълпа народ желаещи.

Иначе с AirBNB сигурно ще има по-добра печалба, но не знам струва ли си занимавката - посрещане на всеки гост, изпращане, чистене, проблеми със съседите (защото никой не е възхитен съседният апартамент да функционира като хотел) и т.н.

Аз понеже обикновено в чужбина отсядам в апартаменти, а не хотели, не съм забелязала негативно отношение от съседите към туристите. Но у нас е по-друго.

# 83
  • Мнения: 4
AIRbnb е добър вариант ако няма какво да правиш със свободното си време. Иначе има и фирми, които се занимават с това но според мен за да е успешен един апт. в AIR bnb  е нужно лично отношение и контакт с клиентите, а една фирма не може да го постигне това.

# 84
  • София
  • Мнения: 1 590
В голяма чуденка съм - преди време купихме ваканционен апартамент в Слънчев бряг, двустаен, в 4-звезден комплекс с два хубави басейна, на около 5-7 минути от морето, обаче се оказа че хич не го ползваме ... а таксата поддръжка е огромна ...
Когато я плащах миналата седмица със сълзи на очи, ми хрумна да го дам под наем това лято ... ама грам не се сещам къде да го предложа, управлението на комплекса не ми е опция, доста хора се оплакаха от тях ...

# 85
  • Мнения: 18 645
Като начало можете да го предложите на приятели срещу заплащане - много хора биха отседнали някъде, където техен познат е бил и е останал доволен. Като нищо ще си запълните лятото. Направете му страница във ФБ с рейтинг. В момента не се сещам за друго.

# 86
  • София
  • Мнения: 6 016
В голяма чуденка съм - преди време купихме ваканционен апартамент в Слънчев бряг, двустаен, в 4-звезден комплекс с два хубави басейна, на около 5-7 минути от морето, обаче се оказа че хич не го ползваме ... а таксата поддръжка е огромна ...
Когато я плащах миналата седмица със сълзи на очи, ми хрумна да го дам под наем това лято ... ама грам не се сещам къде да го предложа, управлението на комплекса не ми е опция, доста хора се оплакаха от тях ...

Ооо пускай го под наем поне, как ще стои така. Или пробвай продажба, сега пролетта и в условията на покачващи се цени може да го спазариш. Иначе става и под наем, ама има подробност, че трябва дългосрочно да го отдаваш само, иначе кой ще го чисти и ще се занимава след всеки курортист. Confused Някак не става дистанционно. Трябва си наистина фирма на място , която да стопанисва и отдава. Иначе може на дългосрочни периоди, познати т.н. ама всеки да си чисти и да речем да го дадеш за 1 месец поне на някой.

# 87
  • София
  • Мнения: 4 192
Има фирми, които работят от твое име с букинг, почистват, настаняват. Тези имоти вървят по 100-140 лева в главния сезон, може да се направи оборот 6-7 хиляди лева на сезон, от които фирмата ти взима 30%, Букинг 15-18, поддръжка предполагам към 7-10 евро/м2 и за теб може да останат 2-3 к лева  Wink
Ако не го ползвате го продавайте, няма далавера, ако не сте там вие да се занимавате  Wink

# 88
  • Мнения: 25 812
И аз съм за продажба, ако е на печалба. Много хора си мислят, че с букинг и air bnb се става богат, но не е така...занимавка си е, със всички рискове и т.н.
Аз бих продала и реинвестирала в градски имот.

# 89
  • София
  • Мнения: 4 192
Със сигурност няма да е на печалба. В Слънчев бряг цените 2008ма година минаваха тези в София, сега се продава в пъти по-евтино. 90% от купилите великобританци в момента продават, а купувачи са главно България, чужденците вече не купуват  Wink

Общи условия

Активация на акаунт