Да отпадне ли смяната на времето?

  • 52 111
  • 803
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 17 592
Това пък възрастен човек толкова да няма някакви интереси, че да не може да измисли какво да прави с един свободен час, е смешно.


Не става въпрос дали има интереси или не. Става въпрос за това, че "насила" трябва да прави нещо друго, само защото часовника казва така. На Вас може и да Ви се струва смешно, но за много хора е ужасно сериозно и не би следвало техните нужди да си приемат насмешливо


Едва ли има закон, забраняващ на тези хора да си лягат в произволен удобен за тях час, независимо от показанията на часовника, и да стават толкова рано, колкото биха намерили за удобно.


На китайски ли пиша, що ли? Ами хайде щом всеки ще си ляга когато иска и да става когато иска, също и на работа да ходим когато си искаме - например като сме се наспали. Явно част от коментиращите изобщо не разбирате идеята за часовете и смяната на времето, щом толкова ..... дори не знам какъв епитет да употребя.
Абстрахираме се от времето за лягане. Нека говорим само за времето за ставане, което се определя от типа натура, началото на работния ден и потребността да се свърши нещо преди това. Ако аз ставам в 6, за да мога до 7 спокойно да се наглася за работа или за да тичам преди това или защото трябва да приготвя 2-3 деца за излизане и в 8:30 да съм на работното място. И биологичният ми часовник се е настроил така, че в даден момент, който отговаря на някакъв физически час, се събуждам. В едни определен ден обаче  ми се казва, че например 6 часа вече не е 6, а 5 или 7. От това следва, че трябва време (повече или по-малко) докато свикна с новото понятие за 6 или да ставам както си знам, а оттам 1. или да си запълвам времето с нещо друго 2. или да се окаже, че съм закъсняла за всичко.
Толкова ли е трудно да видите пародокса за тези, които са чувствителни към това!?
Разбира се, че няма проблем да стават в нов удобен час, но физическите усещания в периода на адаптация са различни, объркани. Най-често тялото се чувства "недоспало" с всички екстри от това като главоболие, нервност и т.н.


Никой не ти пречи да продължиш да си ставаш час по-рано, ако това диктува вътрешният ти часовник.

Или, да поясня отново, понеже явно ти е трудно да го възприемеш - можеш да продължиш да си ставаш в същия - не в нов - удобен час.

# 331
  • Мнения: 2 024
Това пък възрастен човек толкова да няма някакви интереси, че да не може да измисли какво да прави с един свободен час, е смешно.


Не става въпрос дали има интереси или не. Става въпрос за това, че "насила" трябва да прави нещо друго, само защото часовника казва така. На Вас може и да Ви се струва смешно, но за много хора е ужасно сериозно и не би следвало техните нужди да си приемат насмешливо


Едва ли има закон, забраняващ на тези хора да си лягат в произволен удобен за тях час, независимо от показанията на часовника, и да стават толкова рано, колкото биха намерили за удобно.


Изрови си главата от пясъка - законът е природен, наричаме го "биологичен часовник".
Прочете ли ми 2-3 мнения по-нагоре думите : Защото спонтанния сън и спокоен такъв не е въпрос на воля! Затваряш очи и заспиваш пълноценно щото ти така искаш?!?....

# 332
  • Мнения: 19 339
Това пък възрастен човек толкова да няма някакви интереси, че да не може да измисли какво да прави с един свободен час, е смешно.


Не става въпрос дали има интереси или не. Става въпрос за това, че "насила" трябва да прави нещо друго, само защото часовника казва така. На Вас може и да Ви се струва смешно, но за много хора е ужасно сериозно и не би следвало техните нужди да си приемат насмешливо
Ако шефът ти каже утре да дойдеш един час по-късно на работа, ще го преживееш като насилие така ли?
Кое е сериозното тук? Аргументът, че при смяна към зимно време нямало какво да се прави в единия свободен час?  Направо е трагикомично. Препоръчвам на стресираните от този свободен час да го оползотворят за медитация и току виж намалили стреса.

# 333
  • София
  • Мнения: 62 595
След като се позамислих, стигнах до извода, че ми е все тая. така или иначе няма "правилно" часово разпределение, защото то е измислено от хората, също като с градусите на термометъра - това какво ще показва не прави времето по-топло или по-студено, а просто показва едно число. А този, който иска да си живеее според биологичния часовник, нека да отиде при културите, кооито не познават часовника и измерват времето само като количество. Обаче и при тях да отиде, пак ще трябва да става, когато казват местните правила. Дори на село да отиде, пак ще трябва да се съобразява, защото сутринта ще му замуччат кравите да ги дои.

# 334
  • София
  • Мнения: 5 547
Абсолютно, отива си на село и си живее биологично, а може и в града. Не разбрах обаче защо след като се прави компромис и се премахва смяната на времето, и другата страна да не направи компромис и да приеме лятното. Не може да се получава всичко , трябват отстъпки.

# 335
  • Мнения: 19 339
А за децата мисли ли някой как ще ходят по тъмни доби и в най-големия студ зимата на училище? Ако ще махат смяната, се надявам поне да остане зимното време.
Лятото щяло да съмва рано. Ами има щори. Денят е дълъг. Който не е събрал достатъчно светлина, да излиза по-често. Това, че някой си искал да се разхожда по светло в 21ч, не е аргумент. Сигурна съм, че тези, които настояват за лятно време през зимата, нямат малки деца.
Най-добре, разбира се, е смяната да остане.

# 336
  • Мнения: 18 431
 не са свързани. В делничиен ден мога да легна в един посред нощ, да навия алармата и да стана в 7,30. В Събота и неделя мога да легна 1,00 и да спя до 11 часа сутрината. Просто нямам желание да ставам и пак заспивам.
ако не ходех на работа можех да си спя и по цял ден, но когато ходя, в делничните дни ми се изгражда условен рефлекс и се буда задължително в 7,30
Много е неудобон за мен, когато след смяна на време се събудя в 6,30, ако не си навия часовника - или ако го навия, но не съм "врътнал" стрелките..
До 8.00 никой не е станал нито в къщи, нито сред съседите, не върви да тупуркам, нито мога компютър да включвам, нито лампи да святкам, а ако легна времето пак времето за сън няма да ми стигне - докато се унеса трябав да ставам и ще е много изморителон за мен.

# 337
  • София
  • Мнения: 5 547
Какво да говорим нахалството си е нахалството. Ревете като че ви се сменя всеки ден часът.

# 338
  • Мнения: 9 700
...До 8.00 никой не е станал нито в къщи, нито сред съседите, не върви да тупуркам, нито мога компютър да включвам, нито лампи да святкам...
Ама какви неща си смучете от пръстите...
Разбирам, само ако живеете в една стая. Но не разбирам как компютър, лампа, книга, лакиране на нокти и т.н. ще пречат на половинката в спалнята, ако се осъществяват в другата стая. За комшиите няма да коментирам...

# 339
  • Мнения: 18 431
През стените се чува най-малкото трополене. като Стъпи съседката с обувки в 3 часа посред нощ отгоре - КЪНТИ и се будим в три стаи. под нас спят песионинери, често са се оплаквали от шум, при това не говорим аз силен шум. От съседната стена  на сестра ми чувам и най-малките шумове.
Аз не мога да заспя ако ми свети лампата или имам дори минимален шум,  например от телевизар, освен ако не съм убит от умора. Ако пък се наспя поне дав часа - не мога да заспя после. сестра ми е същата..
От цялото семейство само баща ми не е така свръхучвствителен, всички сме много чувствителни;лакиране не съм споменал, но като започнат да се местят столове, да се святкат и някои да се придвижва от стаята до хукнят, до три минути се събуждат и другите хора.


Много са ми странни хората, които не са чувствителни. Изследванията с полиграф, доказват че те са между 3 и 8 процента от населението на всяка държава - отклонение от нормата, обаче искат да се нагаждаме към тях. това е като травестите и гейовете - те са 2 процента от света, обаче през две седмица има демонстрации как им газим правата, въпреки че не е много ясно в какво точно им ги погазваме. Предлагам  всички които сме хетеросексуални - около 6,5 милиона в България - да спретнем протест че ни се нарушават правата. и след седмица пак. и след седмица пак.

# 340
  • Мнения: 9 700
Проблемът не ти е часовника, а жилището.

# 341
  • Мнения: 19 339
Много са ми странни хората, които не са чувствителни.
Аз съм чувствителна и затова понякога сънят ми се разбутва, но изобщо не се случва само два пъти в годината, когато сменят времето.
Може и да е трудна адаптацията тогава, но предпочитам да ми е трудно 1 седмица, отколкото детето ми да излиза в най-големия студ и да учи сутрин два часа в мрак няколко месеца. В крайна сметка в единия вариант дискомфортът е само седмица или две и може да се компенсира с по-ранно лягане дори човек да не заспива веднага, а просто да си почете в леглото, докато нито студът, нито мракът могат да бъдат избегнати.
От друга страна, наистина през лятото може да се използва по-дългият ден с лятното време. Така че за нашите ширини смяната е по-разумна.

# 342
  • Мнения: 1 933
Аз предпочитам да си остане както е сега. Стресът, лично за мен, при смяна на часа е нулев. С наближаване на пролетта започвам да се събуждам сама все по-рано от обичайното и практически до датата, на която сменяме часа, аз съм се настроила и свикнала да ставам по-рано. Същото е есента. Започне ли сутрин да не ми се мърда от леглото, значи наближава времето за смяна на часовника. Любимият ми момент е деня, в който върнем часовника назад с 1 час и си тръгна от работа по светло и имам много време за разходка. Есента малко ми е кофти в началото, че трябва да се прибирам по тъмно, но пък скоро след това светват коледните светлини и правят това положение малко по-поносимо.

# 343
  • София
  • Мнения: 5 884
А за децата мисли ли някой как ще ходят по тъмни доби и в най-големия студ зимата на училище? Ако ще махат смяната, се надявам поне да остане зимното време.
Лятото щяло да съмва рано. Ами има щори. Денят е дълъг. Който не е събрал достатъчно светлина, да излиза по-често. Това, че някой си искал да се разхожда по светло в 21ч, не е аргумент. Сигурна съм, че тези, които настояват за лятно време през зимата, нямат малки деца.
Най-добре, разбира се, е смяната да остане.
Тия работи се изписаха по десет пъти вече, но няколко потребителки си въртят нещо си за тяхното удобство и спане...
Ама все тая, или ще остане смяната на на времето, или ще е астрономическото.Със сигурност няма да остане лятното, мога да се обзаложа.

# 344
  • София
  • Мнения: 655
...При смяна на часовника -/+ 1 час са ми нужни 10-тина дни за да "влезна в час"...

Не се заяждам, но наистина ми е любопитно - никога ли не те се случва да станеш/легнеш 1 час по-рано/късно?
Да станеш по-рано за да си измиеш косата, защото снощи те е домързяло.
Да станеш по-рано, за да закараш децата на училище, тъй като мъжът ти е зает?
И т.н.
Да легнеш по-късно, защото си гледала хубав филм, чистила си или си правила секс?

И в тези случаи ли се възстановяваш 10 дни?

Просто не вярвам, че през 2018, при динамичния начин на живот, някой толкова се влиея е от 1 час.
Ние дори не разбираме, че "стрелките са се преместили". Компютри, телефони... всичко се сменя автоматично.

Не го приемам като заяждане, тук сме да споделяме мнение и всеки има свой мироглед.  Simple Smile

Принципно ставам рано и ако ми се наложи да стана дори 15 минути преди обичайното време ми е трудно, през целия ден не съм достатъчно адекватна и вечерта бързам да си легна по-рано и да възстановя баланса. Това е положението при мен, така работи моя организъм (принципно косата си я мия вечер, ако ме домързи оставам за следващата вечер, за всичко останало свързано със семейството съм си разпределила времето, филми - колкото и да са хубави, не могат да ме задържат ако ми се спи, а секс - до момента не ми се е налагало да ставам 1 час по-рано за да му се насладя).  Simple Smile

Сигурно за останалите изглеждам странно, като казвам че за мен независимо от годината 2018 и динамичния начин на живот, който водим е проблемно смяната на времето +/- 1 час, но е така (иска ми се да не ми се отразява, но за съжаление желание и действителност за две различни неща).

Последна редакция: вт, 13 фев 2018, 11:21 от auto_bg

Общи условия

Активация на акаунт