Има ли такова обучение?

  • 17 794
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
След ровене в....и аз незнам колкото сайта излязоха в гугъл, стигнах до извода, че информацията в страниците на някои университети е доста объркваща. Освен това, от 6 университета единствено един имаше в раздела контакти даден имейл. Всички други са само с телефони.
Питането ми е ......възможна ли е задочна форма на обучение по медицинсска специалност . Интересуват ме помощник фармацевт, рехабилитатор или клиничен лаборант. Имам висше образование в съвсем различно направление...
Дори да са по-високи таксите немога да се ориентирам възможно ли е.....и къде...
Моля Ви, ако може някой да ме насочи, ще му бъда безкрайно задължена !

# 1
  • Мнения: 598
Потърсих в нета отговор на въпроса ти и на първо четене намерих това:

за ОКС Магистър, след завършено висше образование, за задочно обучение:
Управление на здравните грижи
Рехабилитация, уелнес, СПА и балнеолечение
Обществено здраве и здравен мениджмънт
Управление на медико-социалните дейности и общественото здраве.

Това е от сайта на МУ Пловдив.

# 2
  • Мнения: X
Да, аз това го видях, но първо трябва висше медицинско образование.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Мисля, че не може. Поне преди не можеше.
Аз съм Магистър ветеринарен лекар и, когато съм се интересувала по въпроса задочно няма как да уча нито за помощник фармацевт, ни то за мед сестра, нито за акушерка например.
Редовно май също няма как да уча /не, че имам времето за това/, защото в тези специалности не се пускат квоти за платено обучение. Цялата квота се води държавна поръчка , а аз не мога да уча второ образование пак по тази квота.

# 4
  • Мнения: X
Да, май все още е така.
От всякъде удрям на камък.

# 5
  • Мнения: 926
Тези специалности са само в редовна форма на обучение. Ако първото ти висше образование е държавна поръчка няма да можеш да учиш второ държавна поръчка, ако обаче е платено то сега можеш да запишеш държавна поръчка. Освен това специално в София, в Пловдив и Варна има и платено обучение, за мед.сестра е към 4000 лв. на година, за помощник фармацевт не знам колко точно е таксата, но съм сигурна че можеш да запишеш платено.

# 6
  • Мнения: X
Тези специалности са само в редовна форма на обучение. Ако първото ти висше образование е държавна поръчка няма да можеш да учиш второ държавна поръчка, ако обаче е платено то сега можеш да запишеш държавна поръчка. Освен това специално в София, в Пловдив и Варна има и платено обучение, за мед.сестра е към 4000 лв. на година, за помощник фармацевт не знам колко точно е таксата, но съм сигурна че можеш да запишеш платено.

Платено но редовно, нали това имаш предвид?

# 7
  • Мнения: 926
Да, само и единствено редовно обучение.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Как си я представяш тая работа да учиш задочно за специалност като помощник-фармацевт, рехабилитатор или клиничен лаборант? нали  трябва да имаш практика, а медицинските специалности са с една камара упражнения, без които няма как да се научиш. Къде ще се учиш как се правят различните лекарствени форми, кого ще рехабилитираш или ще се научиш как се правят анализите, къде ще ги сееш бактериите и т.н.? Ама, хора, имайте малко здрав разум, откъснете се от инфантилното "искам"!

# 9
  • София
  • Мнения: 9 554
Наскоро мернах интервю по ТВ точно относно висшето медицинско образование. Не помня конкретно с кого говориха, но той го каза много ясно ( и е логично, ако се замисли човек)- няма как да се учи медицина в задочна форма на обучение, защото в задочното обучение липсват достатъчно упражнения, а все пак медицинските специалности са си сериозни.
Още повече, ако бакалавърската степен НЕ е медицинска лично аз не виждам начин в задочно обучение в магистърска степен да се усвоят нужните знания и умения за адекватно упражняване на специалността един ден.
Неудобно е за хора, които искат да работят докато следват, но ...

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Няма как да стане тая работа.

# 11
  • Мнения: 5 442
Наскоро мернах интервю по ТВ точно относно висшето медицинско образование. Не помня конкретно с кого говориха, но той го каза много ясно ( и е логично, ако се замисли човек)- няма как да се учи медицина в задочна форма на обучение, защото в задочното обучение липсват достатъчно упражнения, а все пак медицинските специалности са си сериозни.
Още повече, ако бакалавърската степен НЕ е медицинска лично аз не виждам начин в задочно обучение в магистърска степен да се усвоят нужните знания и умения за адекватно упражняване на специалността един ден.
Неудобно е за хора, които искат да работят докато следват, но ...
Доколкото знам това не е възможно у нас- с различна бакалавърска степен да завършиш магистър медицина. В САЩ е възможно, но трябва да си минал определени курсове и после отиваш в медицинско училище, в което заедно със специализацията ти предстоят 10г. докато станеш доктор.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Разбира се, че не е възможно. То само това липсваше с бакалавър по друго да станеш магистър по медицина.

# 13
  • Мнения: X
Как си я представяш тая работа да учиш задочно за специалност като помощник-фармацевт, рехабилитатор или клиничен лаборант? нали  трябва да имаш практика, а медицинските специалности са с една камара упражнения, без които няма как да се научиш. Къде ще се учиш как се правят различните лекарствени форми, кого ще рехабилитираш или ще се научиш как се правят анализите, къде ще ги сееш бактериите и т.н.? Ама, хора, имайте малко здрав разум, откъснете се от инфантилното "искам"!

Това че "искам", означава че търся начин и проверявам дали има и какви са възможностите да НАУЧА, това което е нужно да знам, за да работя Peace
Последната дума, която бих използвала за себе си, познавайки се, е инфантилна Peace
Това, че питам и се интересувам пък ме прави още по-малко такава.
Да, цялата ми логика сочи, че няма начин, което по никакъв повод не ми пречи да се интересувам.

П.П. Не съм споменавала, че искам да уча магистратура по медицинска специалност. Мисля, че съм достатъчно съвестна и дори да имаше такава опция, не бих се навила. Магистратурата е твърде кратък период от време, за да мога след това да си легна да спя спокойно, знаейки, че нищо не знам.....

# 14
  • София
  • Мнения: 62 595
Инфантилното е, че въпреки, че възрастната логика ти соочи, че няма задочно за тези специалности, ти пак проверяваш с надеждата, че все пак, може и да има, защото на теб ти се иска така. Затова питах как си я представяш тая работа и очевидно ти отговаряш - "достатъчно съм съвестна4. Извън това точно инфантилно "достатъчно съм съвестна", възрастният ти мозък и логика как си го представя, размишлява това нещо задочно да научиш как и къде се правят десетки лекарствени форми (ще забъркваш в кухнята си ли, в хавана за чесън и кафеварката?, как и къде ге ги правиш тези лабораторни анализи (в мазето ще слагаш урината, кръвта и ще правиш микробиологични посявки и ще ги топлиш във фурната?" или ще рехабилитираш хора (на дивана в хола ще се упражняваш на домочадието или на комишиите?). Или смяташ, че по почти магичен път за две седмици или месец очни занятия ще успееш да минеш теория и практика? Айде, стига, ако катовъзрастен това го вярваш, наистина подхождаш инфантилно!

Общи условия

Активация на акаунт