(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 36)

  • 86 355
  • 745
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 132
здравейте,имаме малка градина на село и сега изкарахме червения лук и  се чудя мога ли да засея нещо на негово място, искам моркови, но незнам дали е подходящо времето сега, или нещо друго например спанак или праз, нещо подобно дайте ми идея и съвет...

# 661
  • София
  • Мнения: 5 190
Дъждец, аз култуча за пръв път краставиците,  а предишните години повече се маносваха. Сега въшлясаха Simple Smile))
Добри, моля те, покажи снимки и на сортовете моркови!

Децата намериха в почвата при картофите семейство новородени мишлета. Преместиха ги. Голяма драма...

# 662
  • Перник
  • Мнения: 4 863
И аз почти не култуча - доматите ми са тучни зелени храсти. Е, някои са по-високи от мен Simple Smile Снощи пак ги връзвах. Още не са започнали да зреят. Но от краставици и тиквички не мога да се оплача.
На ягодите също дъждовете не успяват да навредят.
Едното бяло грозде за поредна година се разваля. Мъжът ми го пръска с някоя от отварите на майка ми (май с чесън), но като че ли няма ефект.

# 663
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Аз пък тази година си направих експеримент. Половината домати не са колтучени, другите - са.  Вече изскубах няколко корена /5 всъщност/ от първите засети и колтучени. Макар че са връзвани, точно над връзката са се пречупили от натежалите плодове.  Те паднали на земята и едните направо бяха изгнили от дъждовете. Горния завръз го откъснах зелен и добавих към консеривите с кисели краставички, а двата корена на които долните домати не бяха паднали на земята пък изхвърлих, защото макар и узрели и червени се бяха "сбабичосали". Нагоре изсъхнало чак до самия връх пожълтяли.
Вчера градината я е ударила градушка. Пораженията ще видя в събота.

# 664
  • Мнения: 1 705
Къде ти е градината? В Лясковец в събота валя град, но ситен и не видях някакви поражения да има из двора. Дано и при вас да няма проблеми  Peace

# 665
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
и с тях се хвалих миналата година Simple Smile Simple SmileSimple Smile
кръгли. любими на Горинич младши. хрупа ги като бонбонки.
Скрит текст:

жълтите не ги намирам, излизат ми само накакви за 3 лева от стрелиция, но аз 3 лева за пакет семена не съм давала  Flushed
ще потърся снимката от миналата година Simple Smile 600 грама морков и то след като любимия образ му изяде единия израстък. Simple Smile


малко е ранко, но да си питам.
дечко иска 4-5 дръвчета пред градинката. ориентирал се е към сливи. аз искам да добавя едра джанка. афъзка или друга някоя месеста с малка костилка. дайте предложения. Simple Smile

# 666
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Къде ти е градината? В Лясковец в събота валя град, но ситен и не видях някакви поражения да има из двора. Дано и при вас да няма проблеми  Peace
На 30-на км посока София - с Балван. Градът е бил в неделя вечерта.

# 667
  • Мнения: 19 302
Заслон,  само доматите имам предвид.

Аз не понасям неколтучени домати и махам всички разклонения. Не садя безколови. Чак над втора китка оставям разклонение, но като върже колтукът, го прекъсвам отгоре.
Всъщност в оранжерията спрях да колтуча след като се разболяха. Беше ме страх да ги пипам да не разнеса заразата. Сега се възстановиха и са целите в израстъци, което потвърждава донякъде теорията ми за колтученето.
Същото важи според мен и при махане на болни листа. Задължително се пръска след това, за да се обеззарази раната.
 

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 14:49 от Дъждец

# 668
  • Мнения: 6 002
Tsv дано няма поражения.
st. Dobri догодина ще потърся такива кръгли , ефектни ще са в трушията.
Доматите ми са с брашнеста мана, ама то с тези дъждове и влажно време ...
В Бургас вероятно сте гледали какво е било вчера , при нас само вятър и тъмни ( черни ) облаци, все едно не сме в този град. Обаче градинката ми е по - близо до тази част от магистралата където и град е паднало, та още два часа докато отида ще ми притеснено.
Колкото до цвеклото днес мисля да извадя едно,  има размери на футболна топка.Ама е сято началото на март в лехите при лука и затова достигна тези размери, другата седмица ще наръся семена край аспержовия боб та да има и за по - късно.Днес ще търся рецепта за мариноване, изчетох две ама нещо не съм сигурна дали това са моите подправки

# 669
  • Мнения: 6 718
Всички домати колтучим, едните се развалят, другите не. Със свекърва ми стигнахме до извода , че е до мястото и сортовете. Peace

# 670
  • Мнения: 197
Здравейте, някой да има опит с кубинска мана по краставиците? Засега само махам заразените листа и напръсках с йод и сода но ефект няма. Казаха ми да ги полея със син камък и да напръскам почвата. Сигурно утре и това ще опитам.

# 671
  • София
  • Мнения: 5 190
Някой има ли идея какви са тези болести по тиквичка в парник и боб пешак , не намерих в интернет нищо с ключови думи. Пръсках тиквичката с бордолезов разтвор, остатък от доматите, но най-вече премахвам листата. Нещо като засъхнала пяна е.
Скрит текст:

# 672
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ха, ха,  затрих си цело лето и щото ме мързеше да седна да мисля.

Това е една и съща болест .
От къде е един Бог , знае .
По точно човеците дето ги натресоха в градините на хората. После ще мислим за това кой ги натресе. Сега за болестта.
Една и съща е тази година по всички растения , само че различните растения реагират различно.
И така.
Болестта  иде от земята или водата.
Прегледах си  доматите . Почерняват в земята и в основата  . Прекъсва се  приемането на  хранителни вещества  нагоре чрез кората и растението започва да  чернее и загива.

Мерки???

Вар , син камък и поливане на земята със мангоцеп.  , а не пръскане.Лекуваме с пръскане  последствията , не причинителя.  А може би със сода или най евтино  домашен сапун???!!!!!! .
Сега си спомням че даже баба заливаше парника със  сапунева вода . Не купен сапун , той има измивно действие , не бактерицидно. 

Това е . Едно затрито лято!!!
А че е от човек тази зараза , няма никакво съмнение!!!!

# 673
  • Перник
  • Мнения: 4 863
ЗаСлон, на майка ми бобът изглежда по същия начин. Не знам какво е, не знам и лек Sad

# 674
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Същите са и петната ми по стъблата на доматите.

Общи условия

Активация на акаунт